Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:35 11.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема АЕЦ - за или противнови  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.07 09:22



Тъй като темата на Ветрим за сестрите в Либия придоби неочакван обрат, реших да не я "замърсяваме" повече.
Предлагам в тази тема да обсъдим АЕЦ. Темата има поне три страни:
1. Предимства и недостатъци на АЕЦ по принцип (в сравнение с другите източници)
2. Грешка или разумен компромис беше затварянето на 3 и 4 блок заради ЕС
3. Трябва ли да има АЕЦ Белене и дали да бъде по руската технология.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: f(x)dx]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 10:38



Царе сме на обсъждането, ей! Дай ни на нас да обсъждаме - от международно право до ядрени централи!





Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: 123]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.07 13:49



нещо против ли имаш?



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: f(x)dx]  
АвторPeshev (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 14:41



Може и да има против-все пак клуба е "Пловдив",надявам се ти да нямаш против запазването на тематиката му.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: f(x)dx]  
Автор456 (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 15:06



Не, смешно ми е.



Тема Re: АЕЦ - за или против [re: 456]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.07 15:51



ами радвам се, че ти е смешно. Смехът е здраве все пак.
ама добре ще е, ако се изказваш, да кажеш нещо по темата. Ама твоя воля де.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: f(x)dx]  
Автор Cтaниcлaв! (luchador)
Публикувано16.02.07 17:12



За кой ли клуб беше тая тема?


Дай като съм от Пловдив, та да говоря само за Пловдив и за нищо, извън него
Но аз в Пловдив също консумирам електроенергия и не ми е безразлично колко дълбоко ми бъркат в джоба.
Проблемът на българина е, че все много ларж го раздава - за това не трябва да мисля, за онова не трябва да мисля, то си има кой... Е да, този някой ни докара до тук. Погледнете гърците, вижте французите - какво става когато някой ги настъпи за нещо? Блокирани пътища, блокирани летища. В България какво стана? Стана нещо като инсцениран минипреврат, финансиран от спонсорите на Костов. Ама и тук много яко ще се отнесем от темата

1. Предимства - не се наемам да ги изброявам. Курсовите години минаха отдавна и тук предпочитам да си замълча. Ако имаше в интернет отчети за предходни периоди, например 1992-1997-ма, наистина ще ми е интересно да прочета. А от там бих сам направил много изводи.

2. Абсолютна грешка си беше затварянето на тези два блока. На мнение съм, че щом една дузина комисии се изредиха с доклади по темата, че АЕЦ Козлодуй е напълно безопасна, то затварянето е продиктувано единствено и само то ДУПЕДАВСТВОТО на управляващите. Беше си ясно, че електроенергията ще поскъпне. Само не се спомням кой от ония устакяри от София беше излезнал и толкова убедително говореше, че увеличение на ток не се планира, режим също. Е да, то оставало и режим на тока в ЕС да има НО за да няма, този ток от някъде трябва да дойде. А от къде ще дойде? От Францияяя. А колко ще струва? Е, ясно е че няма да е колкото нашия. Щото 1 наш диспечер взима 1.000 лева заплата, а неговия колега взима точно 10 пъти повече. Пък и докато дойде този ток от 3.000 км... има много загуби по мрежата... трябва да се плати цена, която ги покрива, което е нормално разбира се.

А защо не изчакахме спокойно да им изтече ресурса са блоковете? Тогава с чиста съвест щяхме да ги затворим и да гледаме към вече новопостроената АЕЦ Белене. Ти нали помниш, че Белене я бяха замразили? Това също ми убягва - бил съм малък. Но като помисля сега, явно е имало голяма далавера да имаме още една АЕЦ. Дали заради Чернобил, дали заради нещо друго - строежът спря!

3. Какво против да имам АЕЦ Белене да е по руска технология? Може би трябваше ШКОДА да спечели конкурса? А тях кой ги е научил? Технологията дали е руска, американска, шведска, чешка или украинска - тя е една и съща. Деленето на атома става само по един начин. Е, освен ако някой корифей по атомна физика сега не се намеси и не каже нещо друго.

В Русия има много АЕЦ. Работят си. Не са гърмели. А защо се тресна онази в Чернобил - немарливост. А не защото технологията е опасна.

Как работи ВЕЦ? С вода, нали? Вода, която обаче трябва да мине с определена скорост и определен дебит, за да завърти турбините, а те на свой ред да произведат ток, нали така? А къде се събира тази вода? В язовирите? А какво ще стане, ако някой шматарок сложи бомба и взриви някоя стеничка? Със сигурност ще ми се наложи да остана в Хюстън, защото Пловдив ще стане подводен гред. И не само той. С този контрол дето го имаме по язовирите - опасността е напълно реална. И какво излезна? ВЕЦ произвежда наистина екологично гориво, но какви ще бъдат резултатите от една немарливост? Не ми се мисли.

Да обърнем поглед към Стара Загора - икономическият колос на Балканите Ясен и пресен пример за това, до какво ни доведе гъзоподаването - до обгазяване. Нали некви нови технологии бяха, японци, ала-бала. Е да ама са на въглища, при това от гадните.

Да, добре би било да правим от пръдня - боя, т.е. от слънце и вятър ток, но от къде кинти? ЕС ли ще ни ги даде? Е да, ама после трябва да ги връщаме, което не е честно. Ако бяхме се разбрали така - ти ни затваряш 3 и 4 блок, щото са опасни, но ние ще ти дадеш еди колко си милиарда безвъзмездно, да си построиш примерно нова АЕЦ съобразена с евростандартите или пък нещо друго - алтернативно. Е да, ама не. Аз поне за такива договорки не съм чул.



Отплеснах се..

Редактирано от Cтaниcлaв! на 16.02.07 17:13.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.07 18:14



само за протокола - българия има възможност да получи около 2 млрд. евро безвъзмездно от структурните фондове на ЕС.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: f(x)dx]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 20:47



И аз за протокола - България има възможност да спечели много повече от 2 милиарда евро, ако си седне на гъза и заработи, а управниците направят така, че трудът ни да не струва стотинки. Вярно, че е по-трудно от получаването наготово, но е по-достойно и по-престижно. Да не пропусна - пише се България, приятелю.



Тема Re: АЕЦ - за или противнови [re: 123]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано18.02.07 15:07



а бе ей, числата. Не мой ми замърсява темата с други теми.
кът искаш - утваряй си майна твоя тема и пиши - какво трябва да правят управниците. Мене ми се губи малце връзката откъде накъде управниците са изцяло виновати, че трудът ти струвал стотинки, ама повече ще пиша, ако отвориш тема.
Та за АЕЦ-а не разбрах - ще се изказваш ли нещо или си решил да се заяждаш с мене.

Пък България много добре знам как се пише, ама стават и печатни грешки чат-пат. Не издребнявай толкова.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.