Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 28.05.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема най-обиднотонови [re: пeтльo]  
Автор Cтaниcлaв! (luchador)
Публикувано12.02.07 23:23



в случая беше, че именно Франция скачаше до небесата колко опасна била АЕЦ Козлудуй.

А помни ли някой колко комисии се изредиха да убеждават Запада и специално петлите, че в Козлудуй опасност няма. Обаче - не, ще гръмне, ще стане беля, ала-бала. Днес два блока, утре още два.. и ако не режим, то солени и пресолени сметки ще има със сигурност.

Просто Франция си следваше идеята да ни грабне пазара. И успя.



Та, така и Либия. Тя си гони целите. Извива ръце. Какво ще стане - само Кадафи знае. И никакви песнички по текст и музика на известни творци няма да го трогнат. Нито едновременното излъчване в незнам си колко радиостанции в България. Както беше казал някой по-горе - идеално отвличане на народа от текущите проблеми, които не са никак за пренебрегване



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано13.02.07 09:23



Станиславе, не мислех, че си човек, който пляска приказки наизуст.
Значи не е толкова трудно да намериш в гугъла счетоводния отчет на НЕК. Ето - пействам ти

. На страница 15 ясно се вижда колко са приходите от износ на електрическа енергия. За по-удобно - 476 млн. лева за 2005. както и да го въртиш - милиарди няма. За цялата 2005 около два милиарда лева са всички приходи от продажби.
Пак според гугъла втората по големина слънчева електроцентрала (10 мегавата) е в Германия. Една много по-слънчева и гореща страна от нашата.

Отделно от това испанците са изградили 11 мегавата с 35 млн. евро, което за 2000 мегавата (колкото ще е Белене) прави около 6 млрд. евро. За Белене се очаква да се платят между 2 и 4 милиарда евро. На пръв поглед слънцето е по-скъпо. но после горивото е съвсем безплатно.

Обаче викам да спрем до тук. това си е тема за друг разговор. Отделно съм 18 хиляди процента съгласен с основната ти теза



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: пeтльo]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано13.02.07 09:33



Петел, да ме прощаваш, ама разсъждаваш като некой пенсионерин, а не като човек на 20 години.
Първо, виж какво съм отговорил на Станислав, и ще разбереш, че АЕЦ-ът не е много по-евтин. защото неговото изграждане може и да струва няколко милиарда евро по-малко от слънчева централа, но после имаш да купуваш уран (който е изчерпаем ресурс и следователно цената му ще расте), имаш да складираш отработено гориво, имаш да поддържаш пречиствателни станции и куп други щуротии.
В другия вариант - горивото ти е без пари, нищо не складираш, нямаш пречиствателни станции.

Плюс това - очевадно е, че слънцето, вятърът и водата са технологиите на бъдещето. Защото първо ще свърши петролът, после уранът, след това въглищата. Следователно, ако някой мисли с главата си стратегически, а не пенсионерски, може би ще загрее, че всеки лев инвестиция в такива технологии означава ноу хау. т.е. в близките десет-двайсет години може би токът ни ще е по-скъп, обаче след това, като свършат арабите петрола, ние ще имаме специалисти, които знаят как се прави ток от слънцето. щото, мамка му, пак най-много слънце имат пустите араби.

въобще много плюсове имат алтернативните източници на енергия. Имат и минуси, но така или иначе не е далеч времето, когато те ще станат основния източник на енергия. дали след 20 години, дали след 50, дали след 100. Все тая. Важното е, че ако искаме можем да сме готови за това време още сега, а можем и да изтискаме каквото можем от АЕЦ-овете пък после - квото дойде.

както и да е. тема за друг разговор е.



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: f(x)dx]  
Автор Cтaниcлaв! (luchador)
Публикувано14.02.07 01:54



Не, по принцип не обичам да пляскам нещата (някои от тях правт изключение

)

Когато изказвам мнение от типа, не правя пълно проучване на счетоводните анализи за съответната институция. Когато обаче става дума за МОНОПОЛИСТ като НЕК - прелистването на тези анализи ми се струва излишно. Пишеш за някакви 476 милиона лева... приходи от износ на електроенергия, нали? Не знам. На мен 250.000.000. евро ми се виждат абсурден приход от износ на електроенергия. Но не съм в бранша, за да коментирам. Съжалявам, ако съм прозвучал неясно - визирах приходите на динозавъра по принцип. Днес ни взеха износа, а утре ще направят така, че да внасяме ние - страна, която до ВЧЕРА е изнасяла. Не ти ли се струва абсурдно?

Нека да внасяме. Нека имаме най-скъпия ток в Европа и най-ниските заплати. Нека. И най-важното - гордо си носим лентичките.

Край Спирам грамофонната плоча. Дайте друга тема.



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: f(x)dx]  
Автор пeтльoTheDriverМодератор (!Champions!)
Публикувано14.02.07 20:51



Виж сега. Имаме АЕЦ. Поставили сме основите на друг(а). Бъдещето е във вятъра и в слънцето. - това е основното, конкретното което искам да кажа, без да увъртам

След като в момента имаме 4 блока(доскоро, де), които си работят перфектно и без проблеми, защо да не ги използваме? Построили сме ги(сссср ни ги постриха, де:) ), поддържаме ги, печелим от тях. Вместо да ги спираме БЕЗ НИКАКВА ПРИЧИНА, освен да оближем задниците на синьото с 12-те звездички, можем да ги ползваме. И примерно приходите от 3 и 4-ти блок да ги вкарваме в някакъв фонд или нещо такова, за построяване на ЕЦ, която да работи със слънчева енергия или ветрове. Въпроса е, че един АЕЦ е национално БОГАТСТВО и трябва да си го пазим.
Пет слабоквалифицирани родоотстъпнички, отишли да работят в мизерията на арабия, отхвърляйки връзка с България, без да плащат данъци на нашата държава и така на татъка, потъпквайки законите на държавата, в която работят, произвеждайки домашно алкохол, не са национално богатство. Те са пет медицински сестри, които са имали лошия късмет да бъдат уличени в нещо, което не са извършили, да имат шибана държава и нелепо правителство и все пак да си напуснат родната държава за още по нелепа държава. Не ги обвинявам в нищо, знам, че са невинни.
Но знам и че АЕЦ може да работи, можем да печелим пари от това. За колко, 7 години още, ще съберем няколко милиона там, ще платим на една група руски спецчасти, ще идат и ще ги освободят.



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: пeтльoTheDriver]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.02.07 09:07



продължаваш да разсъждаваш като пенсионер. Вече почнах да си мисля дали наистина не си такъв.
Или пък толкова си можеш - по-далеч от носа си не виждаш.
Членството в ЕС има много по-съществени стратегически предимства за България.
Няколко примера:
Още от първите дни на януари тук почнаха да се изсипват представители на западноевропейски университети. Оказа се, че таксата за австрийски университет е 360 евро, в Холандия може да се учи безплатно, а във Великобритания съществуват държавни програми за финансиране на образованието в местни университети. Какво следва оттук? По-добро образование за българските младежи. УНСС, СУ, ТУ и всякви други такива - ДГД. Ключът към икономическия просперитет на една нация в днешните условия е именно образованието.
Пример втори - вече двама мои приятели получават писма от европейски фирми (единият от Франция, другият - от Испания). Намерили ги хората в базите данни на разни сайтове за работа и ги канят на интервю. Повече няма да коментирам.
Пример трети - за месец и половина поне три големи банки обявиха, че навлизат в България. Това значи повече конкуренция, по-добро отношение към клиента, по-ниски лихви по кредитите и т.н. Защо влизат тия пичове обаче? Щото тук идват да инвестират клиентите им. А защо инвестират? Защото членството в ЕС означава по-сигурна среда за инвеститорите.

Мога и още примери да давам, но мисля, че е безсмислено. По-важното е, че на този свят безплатни обяди няма. В нашия случай ние платихме с двата блока на АЕЦ. Викаш, ако работят още няколко години ще спечелим някой и друг милион. Прав си. Но също така за тези години в ЕС ние ще получим възможност да усвоим милиарди евро за подобряване на инфраструктурата, държавната администрация, селското стопанство.
Мисли с главата си бе, пич.



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: f(x)dx]  
Автор пeтльoTheDriverМодератор (!Champions!)
Публикувано15.02.07 19:55



1. Тези неща за университетите си ги знам, имаше си ги и преди. След ЕС, само това с Великобританските кредити е 'ново'. Аз лично предпочитам образование в България, отколкото в чужбина. Мит е, че там е
а) по-добро
б) по-малко корумпирано(унсс е извън всякакви класации)

2. Аз имам приятели, които преди повече от 3-4 години, не само получиха писма, ми дойдоха у тях, за да ги вземат на обучение в Италия. После се върна в България и в момента бачка по специалността си.

3. Банките идват, защото просто е по-лесно да си пласират продукта(услугата) на държава, която ЕС вече е гласувала доверие, отколкото на територията на някоя држава, която не я знаят каква е, що е и дали изобщо там получават долар за месец. Да, тук си прав, ЕС ни дава някакво предимство. И все пак, моето лично мнение е, че това така или иначе щеше да се случи, конкуренцията и сега си беше достатъчно добра

Мисля с главата си. Мен лично до момента ЕС не ми е донесла никакви предимства. Ще изчакам да видя дали ще има такива. Ще живея в България, ще уча в България, а дали ще пресичам границите с лична карта или задграничен паспорт, ми е все тая.

И все пак не е това темата - изместваш въпроса. Идеята не е да напуснем ЕС(или изобщо да не бяхме влизали) само, за да си запазим двата блока в АЕЦ Козлодуй. Все едно да ти разправям, че ако медичките не бяха ходили в Либия, нямаше сега да ги трепят и заради това да си затворим границите. Идеята е да си защитим интересите. Щото ти казваш това са ползите от ЕС, защо да не затворим АЕЦ заради това. А ако бяха казали да си разрушим цялото черноморие и планинските курорти, защото са перфектни за военни защитни бази на важните зони в западна европа? Пак ли щеше всичко да е окей?



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: f(x)dx]  
Автор Cтaниcлaв! (luchador)
Публикувано16.02.07 05:36



Умен човек си. Поне с такова впечатление съм останал.
Независимост с много чужди инвестиции на територията на страната не се прави. А дребни благинки като образование и видиш ли еди кой си приятел бил отишъл да учи еди къде си и започнал да работи еди какво си - мисля, че е несериозно.

Икономиката на една страна се гради имено върху енергетиката. Скъп ток, увеличена себестойност на продукта. По-ниска конкурентоспособност на крайния продукт.

Но мисля, че наистина се отплеснахме





Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.07 09:15



Не съм съгласен с теб.
Първо - няма убедително доказателство, че съм умен човек


Второ - що не пробваш да обясниш на някой швейцарец, че "Независимост с много чужди инвестиции на територията на страната не се прави". Или на някой от Хонг Конг и Сингапур. или на някой кипърец. Замисли се и над следния въпрос - дали сме наистина независими от страна, която ни доставя и природен газ, и петрол, и уран, че и АЕЦ-ът ни строи?
Трето - не го слушай Пителя какви ги говори за образованието - в Западна Европа образованието е много по-качествено и практически насочено. Именно такова образование е ключ към бърз икономически растеж. Справка - Ирландия и Исландия. В този смисъл това не е дребна благинка.
Четвърто. дадох ти линк по-горе, . На страница 15 има много хубава таблица. Показва колко са разходите на НЕК за електроенергия през 2005. От нея лесно се изчислява, че стойността на ток от АЕЦ е почти 37% от разходите на АЕЦ. ВЕЦ-овете правят 2,4%. Айде сега отиди на. И ще видиш, че за същата 2005 токът от АЕЦ е 42% от всичкия ток, а този от ВЕЦ - 10,5%. Още ли твърдиш, че токът от АЕЦ е по-евтин? Да не говорим, че не е ясно дали в себестойността на тока от АЕЦ влизат разходите за съхранение на отработено гориво.
Можем и още да говорим, ако искаш, но ще пусна отделна тема



Тема Re: как какъв - глас народен!...нови [re: f(x)dx]  
Автор Cтaниcлaв! (luchador)
Публикувано16.02.07 16:41



Хайде, не бъди скромен. Ако не умен, то поне достатъчно интелигентен човек си.
Швейцария и Хонк Конг са специални зони и ти това много добре го знаеш. По спомен май никой не беше пипнал Швейцария по време на ВСВ. Кой е тоя лудия, дето ще си бомбардира парите.
Точната история на Хонк Конг съм я забравил (не ми се рови по линкове), но помня пък, че бяха територия под управлението на Великобритания. Нормално е Китай да тъне в мизерия, а ХК да има небостъргачи като във всяко друго сити по света.
За образование неке не говорим. Петльо не ми е извор на знания и информация. Гоня 31-та си година. Запознат съм с някои неща. Не искам да казвам къде и защо е по-добре. Нямам намерение да сравнявам нещата. Добри специалисти има навсякъде. И човек, ако сам не положи усилие да научи нещо - никой друг не е в състояние да го направи. Наистина доброто образование струва много пари. Моя по позната от Хюстън в продължение на 5 или 6 години плащаше за всеки семестър по 30.000 долара

Получава диплома. Само при показването на този документ, стартовата й заплата започва от 100.000 годишно. Но и по темата пак може много да се говори.

Я ми припомни, че имам проблеми с паметта. Колко общо бяха блоковете в АЕЦ? Колко от тях все още работят?

Едно време ходих на курсове по география. Учителят беше голям маниак на тема точни данни. Беше направил пълна справка към тогавашните цени и там ясно се виждаше колко е себестойността на киловат/час за всяка от електроцентралите - АЕЦ, ВЕЦ, ТЕЦ, ПАВЕЦ (ако не се лъжа), ДЕЦ. Тогава АЕЦ биеше по много показатели, но верно, че едно време Русия ни прибираше оптадъка. А сега нали си осрахме пътечките - дори не знам къде ги пращаме, срещу колко пари.

Но нека погледна какво си писал в новата тема




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.