Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:35 11.06.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ситовския надписнови  
Автор XA_XA (непознат )
Публикувано31.07.06 01:50



За ситовския надпис аз мога да ви заведа там просто не сте каза ли по рано. Всичко сварзано със Ситовския надпис ме интерисува които има несхто за него да казва.





Тема Re: Ситовския надписнови [re: XA_XA]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано31.07.06 21:14



1. Едно питане - вярно ли е, че наскоро скалата е била взривена? (дочух някакъв слух по този въпрос преди 2 седмици, но не ми се вярва да е истина);

2. след като направихме маркировка около пролетното равноденствие тази година (РЕКК Изследовател), не е трудно за всеки любител на загадъчното да го посети ...

3. знаеш ли нещо за друг (и) сродни надписи (Смолянско, Гоце-Делчевско...) - къде се намират, по-стари или по-нови от него са, кой (и) народ/и го е направил и др.;

4. Има ли друго нещо интересно в района (Ситово, Лилково, Плочник, Дедево, Бойково), което да кореспондира с тази находка;

5. чувал ли си нещо за Лим?;

6. Каква е твоята интерпретация за съдържанието на текста, имаш ли данни за варианти на превод от други изследователи у нас и в чужбина;

7. Кой е откривателя и как надписа е станал достояние на световната археологическа общност...?

пп Извинявам се - питанията май са повече от есдно, но какво е това за теб, след като знаеш всичко по въпроса...











...

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!

Тема Re: Ситовския надписнови [re: XA_XA]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано31.07.06 23:06



дай подробности, тази тема живо ме интересува!

Vae victis



Тема Re: Ситовския надписнови [re: XA_XA]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано01.08.06 13:43



Това мнение го постнах в клуб история,по тема на Last_Roman. Възползвам се от възможността да го пусна и тук.

Със сигурност ще поразсърдя някой и друг от този форум

На ситовския "надпис" попадат местни дървари през 1928 година.Новината за "нишана"бележещ 9-те товара злато бързо се разчува и стига до ушите на Ангел Божилов-учител и на д-р Александър Пеев-тогава секретар на Пловдивското археологическо д-во/същия този-руския агент:)/.На тях дължим първото документиране на феномена.
Добивайки популярност,през последващите години и до днес,той привлича всевъзможни изследователи и "изследователи"
За да може да бъде копиран,"надписа" бива многократно ретуширан чрез подчертаване с боя,сажди и други оцветители,ускоряващи корозионните процеси.
Отделно търпи и изчегъртване,за да придобие по-голяма четливост.
Не е трудно да си представим,че всевъзможните "изследвачи" са внесли и свои интерпретаций при множеството ретуши.
Поредна такава намеса имаме през последните няколко години,с цел Ситово да стане инртересно като туристическа дестинация.
...................................................................................
И така.
В резултат на всичките тези намеси,изразявам следната констатация за моментното състояние на "надписа"/Последните ми наблюдения са от 2005 год/
Абсолютно всички щрихи от това което днес приемаме за Ситовски надпис,следват пукнатини в скалата.
Претърпели са множество изчегъртвания,които са образували канали,по-дълбоки от тези на останалите пукнатини..
В различни времена,ретушите са подчертавали различни линий и пукнатини.
За по-голяма четливост,това което някой е приел,че е надписа,в момента е оцветено/украсено/ с боя.
............................................................
Като резултат:
Не можем да съдим до колко реалистични са копията направени по време на откриването му и последващите години,пред вид липса на база за сравнение.
Имаме значително разминаване на рисунъка при различните правени копия,вкл до наши дни
Към днешно време,от това с което разполагаме не може да се съди имало ли е действително надпис,или това са били естествени природни форми,интерпретирани като надпис.

.............................................................
За съжаление



Тема Re: Ситовския надписнови [re: jari]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано01.08.06 15:48



1. Според теб скоса на фриза върху който е издялан надписа дали е естествен?

2. Ако си непредубеден, ще забележиш, че гледано отдясно на ляво символите от доста сгъстени, постепенно се разреждат, като накрая дори има ок. 50 - 60 см. празен фриз! (независимо от голямата цепнатина и пропадналата междувременно скала, което заблуждава някои, че става дума за два отделни свързани надписа - реално е един)

3. В Смолянско и Гоце-Делчевско (засега) имаме данни за сродни надписи по идентичен начин, както и за подобен на входа на погребална пещера в Северна Америка (виждал съм снимки).

4. Нишата край Ситово се свързва и с други неоповестени находки от същия район, което я прави не изолиран и "неудобен" случай, а част от една по-пълна система - проява на т.н. "скална цивилизация".








...

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!



Тема Re: Ситовския надписнови [re: Vetrim]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано01.08.06 15:58



Нещата които са.............

от надписа се поддават на датиране и могат да бъдат отнесени към съответните култури,така,че смятам,че са вън от контекста.

В прочем,обещавам да не пропусна следващата сбирка и да коментираме на живо
Ако до тогава не се засечем някъде



Тема Re: Ситовския надписнови [re: Vetrim]  
Автор XA_XA (непознат )
Публикувано01.08.06 20:39



1 скалата не е вривявана никога и няма да допуснем да я вревят
2 нямам други сведения за този надпис
3 има много такива интерестни неща. Например: Щут - крепост от преди много години сега вече е само една голяма скала иначе има много пещери които не са проучини
4 не сам чувал нищо за Лим ако иаш нещо кайи да го прочета
5 ще питам дядо ми той трябва да знае той е израснал там и ще ми каже утре ще се качвам пак в Ситово.
6 нямам интерпретация на надписа, но обещавам да ти кажа още когато си слезна





Тема Re: Ситовския надпис [re: Last_Roman]  
Автор XA_XA (непознат )
Публикувано01.08.06 20:42



Нямам много подробности, утре се качвам в Ситово и Като си слезна ще ви дам още подробности около надписа даже може и някоя друга снимка



Тема Re: Ситовския надписнови [re: jari]  
Автор XA_XA (непознат )
Публикувано01.08.06 20:51



виждал сам го хиляди пати и мога да те уверя че няма нищо такова - нито е мазан с каквито и да е препарати или някакви други глупости ти вийдал ли си го ако не си ела в Събота в Ситово и ще те заведа да го видиш





Тема Re: Ситовския надписнови [re: Vetrim]  
Автор XA_XA (непознат )
Публикувано01.08.06 20:56



1 естествено че е естествен както казах сам го виждал хиляди пати и сам сигурен че е савсем истински няма абсолютно никакво разстояние символите са много на гъсто ако питаш мен

ако искаш ела в Сабота в Ситово и ще те заведа да го видиш на живо




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.