Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 06.05.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорство?нови  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано19.07.06 23:20





Преди време пак имаше подобно тълкуване на нещата и тялото се считаше собственост на държавата?...

Та нали издигаме в култ частната собственост, като това право е законово уредено в Конституцията!
Значи всичко придобито от един човек в рамките на един живот се счита негово, а впоследствие-на потомците му, а най-личната му собственост - тялото, да приемем чрез "подразбиращо се съгласие"???... за обща и да се разпореждаме както ни се ще с нея? ПАРАДОКС!

Аргументът, че, видите ли, с този акт на законотворчество се доближаваме до европейските норми, е несъстоятелен.

Чудя се кой ще сезира Конституционния съд първи.

Какво е вашето мнение по въпроса?









...

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!

Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорство?нови [re: Vetrim]  
Автор пeтльoМодератор (!Champions!)
Публикувано19.07.06 23:54



мен частите от тялото не ми трябват, след като си отида, ако на някого са му полезни - окей. тъпо е отношението на държавата, 'черния ти дроб е наш, то се подразбира'...




макр, че едва ли ще ми искат точно черния дроб;)))))

...
Nobody ever said the life was fair


Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорснови [re: Vetrim]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.07.06 02:06



Тялото не е собственост на държавата.

има 10-годишен договор, дадени сме, ако мога така да се изразя, на концесия. От едно тяло могат да изкарат над 200 000 долара. Няма начин да изтъргуват моето.

Ето един коментар:

Фактът, че правителството се кани да променя закона за трансплантациите с отмяна на информираното съгласие и замяната му с информирано несъгласие, показва, че за разлика от 2003 г., този път американската корпорация "Остеотек" е успяла да напазарува депутати и министри на кило.


Вече седмица-две неуморните й лобисти не излизат от радио-телевизионните студиа. Невежи, но чистосърдечни българи повтарят клишетата им за "спасяването на човешки живот" чрез задължително (!) "даряване" на органи на живи хора. Да, точно така - живи, дишащи, но по субективната преценка на някакъв лекар окачествени като "мозъчно мъртви".
Но както през 2003 г., лобистите на "Остеотек" бягат като дявол от тамян от най-важните въпроси. Онзи ден например в студиото на Дарик радио един от тях каза, че "досега нито една религиозна организация не е излязла с ясно становище по въпроса". Това не е вярно. Християнската църква има много ясно становище, а папа Йоан Павел Втори посещаваше международните конгреси по трансплантация, където изнасяше доклади. В тях той обясняваше защо Християнството не приема "мозъчната смърт" като смърт и защо експлантацията на органи от мозъчно "мъртви" кадаври (трупове) е убийство. Защото тя е отрицание на интегритета на човешката личност. Онези, които не знаят какво значи "интегритет на човешката личност" (такива са повечето от българските депутати), макар че на Запад има много книги по този проблем и част от тях са публикувани в интернет, би трябвало да мълчат.
Никой от трансплантационните бизнесмени не споменава, например, това, че експлантацията на органи и тъкани от живи кадаври и преработката им до продукти за козметичната и възстановителна хирургия е многомилиарден бизнес. Известно е, например, че "Остеотек Инк", която у нас действа под името "Остеоцентър-България", е световен лидер в търговията с мъртви кадаври. От всеки мъртвец тази корпорация взема продукти, които продава на обща стойност 220 хиляди долара. Впрочем, в. "Политика" вдигна завесата над тази дълбоко сенчеста дейност на фирмата в България с разследването си "Бартер с трупове" от 16 -22 април 2005 г.
Никой не коментира и защо бяха заметени под килима израелската и турската (шуменската) мрежи за износ на органи. Нито защо още не са намерени онези 510 албанчета, които между 1998 и 2002 г. бяха изнесени от Албания и настанени в дом за сираци в Гърция, откъдето изчезнаха безследно. Не едно и две, а петстотин и десет!
Но има и една друга група причини, които управляващата върхушка е длъжна да знае. Първо, "информираното несъгласие", което тя иска да ни натрапи, обезсмисля дарителството като израз на лично волеизявление. Второ, в европейската харта на основните права и свободи, която залегна и в европейската проектоконституция, се казва: "Всеки има право на уважение на неговия физически и умствен интегритет. В областта на медицината и биологията ще се зачита само свободното информирано съгласие на всяко лице. Забранява се използването на човешкото тяло и неговите органи за дейности, които носят финансови приходи." (Член II-63 "Право на интегритет на личността").


от в-к "Политика"



Има начин отново да бъдем добри.


Редактирано от Haчko на 20.07.06 02:16.



Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорснови [re: Vetrim]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано20.07.06 10:22



Много мъчителна дилема е това. Представете си, че загубвате близък човек. Дали бихте желали поне част от него да не изгние, а да продължи да е жива? Например, сърцето му да продължи да тупти в нечие чуждо тяло?

Мисля, обаче, че близките на починалия трябва да дадат съгласие за взимане на органи и трябва да знаят на кого помагат. Така е по-лесно да се вземе такова решение.

И друг важен въпрос: каква е вероятността някой подкупен лекар да не направи "всичко възможно", за да спаси някого с идеята да бъдат използвани органите му?



Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорснови [re: Бepeзka!]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано20.07.06 13:15



Вероятността някой лекар да обяви измислена клинична смърт е огромна. Дори само 10 % от споменантите хиляди долари да прибере - пак са маса пари.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорство?нови [re: Vetrim]  
АвторKopeняk (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 18:57



Направо се чудя как може да се разсъждава така! Възможно ли е хора с модерно мислене да разглеждат мъртвия и никому ненужен труп (особено на бившия му "собственик") като частна собственост? Собственост на кого Ветриме? На наследниците ли? Да не би да им трябва за зимнина?

Имате ли представа колко човешки живота могат да бъдат спасени от здравите органи на един мъртвец? Или по-важното е да се направи сметка колко $ могат да се "изкарат?

Имате ли представа колко $ трябва да заплатят болните българи в чужбина за един бъбрек, роговица, черен, бял дроб или нещо друго?

А колко българи умират годишно, защото на нашите мъртви и наследниците им е по - важно да запазят правото си на "СОБСТВЕНОСТ". Недай си боже да им се представи възможност да разпродадат органите на "НАСЛЕДОДАТЕЛЯ".
Май за това е "борбата"

Честно, не проумявам! Не проумявам как е възможно да се мисли така! Аз мисля, че да мислиш така е срамно, а да го изкажеш е позор!

Ще съм щастлив приживе, ако след моята смърт част от мене ще може да продължи да живее в нечие друго тяло, ако съм дарил живот!

Това от мен.



Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорснови [re: Kopeняk]  
Автормaтa68 (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 21:14



Изслушайте ме, вижте пък аз какви пробойни виждам и в сегашния закон, пък и по отношение на проекта, изключително недомислен на този етап. Всеобща тайна е, че в цялата здравна система, и в здравната каса е пълен хаос, последното противопоставяне на Лекарския съюз на не знам какво си от завчера, все повече го доказва.
Обяснете поне Вие какво предлагате: Например Вашето мнение е, да речем към всяка сключена застраховка живот да се прикрепя съгласието /несъгласието да става донор след смъртта си, то се запечатва, слага се в трезор /и банките ще Ви задължат да си заплащате абонамента - нови сметки, нови фактури, ами нали се хванахме на хорото/. Който не желае застраховка, по подразбиране да се питат близките му - може пък да са уверени, че им е говорил, че иска да дари нещо /кое точно - би трябвало да знае и личният лекар/.
Аз лично бих се замислила такааа по-дълбочко и в съответствие с алтруистичната си натура, може и да го дам съгласието си. Ама, ако се застраховам.
Но ето Ви пример: баща ми почина на 07.06 т.г., и поради немалката си възраст, въпреки, че е бил зрав като теле/ вол, ние не поискахме дори аутопсия, /защото при очевиден исх. инфаркт всичко е станало за две минути буквално/, трябваше да забавим всичко останало, процесия, погребение, та тялото и органите му са износени, на кого ще притрябват.
Освен това струва ми се донори би било удачно да бъдат определено достатъчно здрави физически и психически лица и така да се каже свежи и млади, непушачи, недрогиращи се, неспинозни.
Нали и аз мога да се причисля към вярващите , че дядо Тошо е имал да речем един - два органи от съвсем млади момчета.
В този аспект представете си, че следващия ход по закон е да бъде открит и регистър /а регистър ще се създаде най - малкото като "банка", където да се прави възможното да се оцени дали акцепторът би отхвърлил дареното му /на предварително далите съгласие. Е, хайде да си спомним как става с автомобилите нововнесени /със, без застраховка/, крадат ти я и после искат откуп, та жал ми е да си помисля, че някои младежи ще са сред "пречуканите", поради инсценирани злополуки, катастрофи, малко ли екшъни се въртят в Холивуд и книги има изписани по въпроса.
Друг довод - имаме ли надеждна система, израдена по законов ред/наредби и други актове, които да съпътстват закона/, която да е национална и да работи в насоката към действително улеснение на нуждаещите се от трансплантация и тяхната информираност - не, та какво стана с цунамите тази година, по - малко жертви, поради въведената система за ранно предупреждение.
Просто недоумявам, пък и се отвращавам, че както са заръфали "проблема" медиите направо ще ни "изманипулират", както винаги, когато са работили за лобистите, които и да са те

Нищо..., от днес има "птичи" грип в Кърджалийско. Дано им уври мозъка! Надежда



Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорство?нови [re: Kopeняk]  
Авторwowb. (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 21:56



Много прав си е Ветрим да повдига въпроса.Със сигурност в съотношението "спечелени долари от някого"-"спасен човешки живот",водеща ще е първата величина.Замисли се и дали при наличие на органи за трансплантация,някои животни няма да са по-равни от другите?


Нима си мислиш,че $ ,които трябва да заплатят болните ще станат по-малко?Твърде наивно.
Настръхвам само като си представя как ще изчезват хора.



Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорство? [re: Kopeняk]  
Автор пeтльoМодератор (!Champions!)
Публикувано20.07.06 23:18



Проблема не е в това. Тялото е никому ненужно... вярно. Въпроса е, че органите ми ще ги получи някой шибан богаташ, дето името не може да си напише сигурно, а не някой светстен човечец, който няма да може да отдели 12 000 лева примерно за бъбрек и ще си умре. За това говорим
Ако можеше да се направи бих си разписал органите като 'безплатни' за хора, които не могат иначе да си ги осигурят. За съжаление това не може да се докаже....

...
Nobody ever said the life was fair


Тема Re: Давате ли "подразбиращо се съгласие" за донорс [re: Бepeзka!]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано20.07.06 23:18



Да. Вероятността за подкупния лекар, която звучи направо страшно, е според мен единственият смислен аргумент против подразбиращото се съгласие, но тя е също толкова и аргумент-спирачка срещу неподразбиращото се, изрично съгласие.

Колкото до починалия близък, пука ми на мен дали неговият/моят/твоят черен дроб, сърце или роговица ще останат да "живеят" - никак не го възприемам това като частица от починалия, ама никак, честно.

Само че ако имам жив близък, който по всяка вероятност ще умре, ако не му бъде присаден бъбрек или сърце, тогава...

Я тону, и мне в этих пустяках
ты - рюмка на столе, ты - небо на руках.

Редактирано от Mиpa_M на 21.07.06 00:41.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.