Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:02 28.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема АЕЦ-ът бил безопасен разправят  
Автор f(x)dx ()
Публикувано04.05.06 08:13





да го затварят мамка му. не ми трябва бомба на триста километра от вкъщи. трябва де се учим да пестим енергията и да си я правим от пръдня, пардон - слънце, въздух и вода

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.

Редактирано от f(x)dx на 04.05.06 08:13.



Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: f(x)dx]  
Автор пeтльoМодератор (!Champions!)
Публикувано04.05.06 16:16



не знам как ТОЧНО седи законовата страна на въпроса, но доколкото знам всеки може най-спокойно да си инсталира слънчева клетка на покрива и да си ползва ток оттам. И, естествено, да си заключи здраво капаците на покрива

...
Whatever


Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: пeтльo]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано04.05.06 20:04



Това "най-спокойно" = много яко капиталовложение. Ама наистина яко, не няколко хилядарки.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: f(x)dx]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано04.05.06 20:07



В историята на човечеството жертвите при автомобили катастрофи или паднали самолети са много повече от жертвите на атома в мирния и военния вариант, взети заедно. Така че...



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: Haчko]  
Автор пeтльoМодератор (!Champions!)
Публикувано05.05.06 06:58



не говорим за пари, а за това, че никой никого не спира да си сложи слънчевата батерия на покрива и да си я ползва. по-горе си си казал мнението за самата атомна енергия, мнение което и аз подкрепям

...
Whatever


Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: пeтльo]  
Автор Haчko (страхлив корем)
Публикувано05.05.06 07:52



Абе по принцип си прав, ама... само по принцип. Никой никого не спира, но и никой никого не улеснява. В Америка например нещата са уредени така, че всеки, който произвежда "алтернативно" електричество, е свързан към щатската електропреносна мрежа и в случай, че токът му е в излишък, може да го продава (!) на някоя електрическа компания. Например семейството отива на почивка в Европа, инсталацията подава всичкия произведен ток към общата мрежа, електромерът се върти и в крайна сметка банковата сметка на хората набъбва с някой долар, някой тон въглища е "спасен" от изгаряне, атмосферата е спасена от някой кубик CO2. В България няма такова нещо. Но забележи - имаше! Беше приет закон, който впоследствие беше променен и тия постановки отпаднаха... сещай се защо.



Има начин отново да бъдем добри.

Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: Haчko]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано05.05.06 13:05



Говорих с един чех и ми разправи как се отопляват у тях:
Някаква система за геотермална енергия, при която се заравя в градината му една тръба на няколко метра дълбочина - дължината й била 200-300 метра. В къщата има само малка инсталация.
Та с нея отоплява цялата къща + вода за миене и къпане. Само в най-студените дни на зимата се налага да включва един 3kW подгревател, за да улесни циркулацията. Има и още един нагревател за МНОГО студено време, ама никога не му се е налагало да го включва.

Сега интересното:
Това е много скъпа система. Обаче...
Тъй като е еко-френдли, държавата е поела половината сума.
Останалото го изплаща разсрочено за 10 години.
И пак, понеже подпомага екологията (или поне не вреди), токът, който ползва (само за лампите и телевизора всъщност), му се продава на преференциални цени.
Не съм сигурен, ама май имаше и данъчни облекчения.

Начини има много - искат се само добре работещи закони. Даже да не ти покриват половината разход, от данъчните облекчения и преференциалния ток няма да намалее значително прихода в хазната. А аз бих се стимулирал да направя подобна инвестиция. Сега обаче ми е немислимо.
А за по-евтините системи, като слънчевата, ще е още по-лесно....



Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: f(x)dx]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано05.05.06 13:08



напълно съм съгласен с теб, само едно малко уточнение да направя:
Какъвто и евтин и екологичен начин да измислим, ако ще го строим с, цитирам, "проектантска грешка и възможни пропуски", все ще си имаме бомба - дали ще избухва или ще трови водите или ще наводнява населените места или ще ти пресушава бюджета - все си е бомба



Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: vens]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано05.05.06 13:19



Принципно нямах предвид само и единствено някакви данъчни облекчения, държавни стимулирания и тям подобни. на мен мисълта ми беше, че трябва ние като народ, като общество да осъзнаем, че в нефтът, природния газ и даже уранът са ограничени природни ресурси. и тъй като си ги нямаме енергията от тях винаги ще ни е скъпа и ще сме зависими от този, който ни я доставя.

За това - трябва да се научим как да пестим енергията и как да я произвеждаме от слънзе, въздух и вода. Гледам, че чехите и от земята си я вадят по някакъв начин.
Естествено, правилната държавна политика може много да помогне в това отношение.

А що се отнася до АЕЦ-а - аз не го ща.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: АЕЦ-ът бил безопасен разправятнови [re: f(x)dx]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано05.05.06 15:35



По непотвърдени спомени (нямам в момента време да проверя из нета) пестенето на вода и ток за битови нужди не дава икономически резултат. Полезно е повече като възпитание, отколкото като ефект. Индустриалното потребление, обаче, е 80-90% от разхода на ток, вода и др. ресурси, както и източник на замърсяване и отпадъци.
Все пак, обаче, ролята на икономисването в къщи като възпитание за децата има голямо значение, си мисля аз.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.