Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 20.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Този богат беден българин  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано10.03.06 19:52



Току що попаднах на този текст:

"Най-голям ръст бележи търговията с автомобили

Нетните приходи от продажби на продукция, стоки и услуги в сектор “Търговия, ремонт и техническо обслужване на автомобили и мотоциклети, на лични вещи и стоки за домакинството” през месец януари 2006 г. по съпоставими цени общо за сектора се запазват близо до равнището на месец януари 2005 година, като незначителният ръст от 0.2% се дължи изцяло на увеличението в търговията с автомобили и горива и ремонт на автомобили – 12.0% и търговията на дребно и ремонт на лични вещи и стоки за домакинството – 5.4"

Снощи минах да видя новия "Кауфланд", а там, пред входа, една тълпа от около 1000 души, стотици коли, дежурна линейка и лекари, както и десетина момичета, които показваха местата за паркиране на пристигащите.

От изхода излизаха запотени и натоварени като магарета купувачи.Един дядко буташе две колички с цяла планина покупки.

Тъй като не можах да влезна, заради огромната опашка, отидох в "Метро". Там - същата картинка. Сложете още двете Билла","Сани", "Мирчеви и стотиците квартални магазини - за всички има работа.

Като тръгнеш по улиците - кола до кола, на кръстовищата задръствания, тротоарите непроходими от паркирани автомобили. За миналата година ръста на продажба на автомобили надхвърлв 30%, а за януари и февруари т.г. с 12% повече от миналата година.

В трите хиляди заведения на града да седнат по двама души - се събира население за един малък град.

В същото време воят за безкрайната бедност на българина не спира. Истински бедните - пенсионерите, инвалидите, хората в неравностойно положение, самотните майки,възрастните безработни - стискат зъби.

Кажете сега, беден ли е средния българин и защо заможните оревават орталъка наравно с бедните?

И защо най-богатите най- гласовито говорят за пословичната бедност на народа ни?

Виновни ли са бедните за своята бедност и трябва ли да изземем доходите на успялите за да настъпи всеобщо равенство и бедност, та най-сетне да се прегърнем като братя и гласът на завистта да млъкне?

Редактирано от Kopeняk на 10.03.06 20:28.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано10.03.06 20:55



Според мен бедните са виновни, поне голям процент от тях, де, обикновено имат възможност да работят, но не го правят, от мързел, от капризност или от не знам какво...
А и всеобщото мнение за това, че българина е беден е малко преувеличено, но се създава от капризни богати... странна държава



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор koмитa (български)
Публикувано11.03.06 08:57



Според мен в България вече РЕАЛНО съществува т.н. средна класа. Проблема е че тази т.н. средна класа, вместо да си седне на гъза и да е доволно на етапа от развитието си, то тя реве като ненормална. Реве че е бедна, защото не се съизмерва с другите от средната класа, а се съизмерва с 2-та процента ултрабогаши. Или накратко-имаме си чудесна средна класа, която е крайно време да разбере, че НИКОГА няма да стане милионерска, но ВИНАГИ ще живее добре.
А процента на бедните все повече намалява. За съжаление в процента на бедните влизат главно пенсионери и инвалиди, на които държавата е много длъжна. Е, и циганите влизат в процента на бедните, но на тях държавата не им е длъжна!



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано11.03.06 09:30



За повечето хора съвсем нормално е характерно, да са недоволни от възнаграждението си. Апетитът идва с яденето, колкото повече получаваш, обикновено повече харчиш и си недоволен от финансовите си постъпления.

Обаче е глупост, че в България има изградена стабилна средна класа. Това донякъде може да се твърди за София и някои други места, но общо взето, е абсолютно невярно. Защото под "стабилна средна класа" трябва да се разбира едно голямо съсловие, най-голямото - повече от богатите и повече от бедните. В България много хора живеят страшно мизерно. И са принудени да си търсят късмета другаде.

А, това за хипермаркетите е доста странно. Особено в "Тракия" станаха твърде много. Лошо няма, обаче... Цените са много ниски, нереално ниски, не само при промоции. Струва ми се, че се перат пари, много пари.

Бедните не са виновни, че са бедни при условие, че правят всичко възможно да излязат от състоянието си. Ако са мързеливи и капризни, ако предпочитат да щракат с пръсти - да, но само тогава.

Представете си някой млад човек от провинцията, учил в Пловдив и решил да остане тук. Започва каква да е работа, само да се задържи в града. Нека взима 400 чисто. Като започне да си плаща квартирата и останалите режийни, колко ще му остане? Нищо и половина. Трябва да живее абсолютно мизерно за да спести нещо, ако въобще е възможно. А, как да създаде семейство? Е, това не е средна класа, макар че, този човек може да е висшист и да има потенциал. Познавам такива, мои състуденти, които останаха тук.

Хората са бедни. Тази статистика за автомобилите отчита ли дали покупките са от фирми или частни лица? И, дали става дума за нови или втора ръка коли?



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
АвторГлaдeн пpocтak (Нерегистриран)
Публикувано11.03.06 10:32



Имаше един история за вдиганео на данъците и че най-страшно е за управниците, когато всички са по кръчмите, следващата стъпка е недоволството.



Тема Re: обратно беше...нови [re: Глaдeн пpocтak]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано11.03.06 22:15



.. първо недоволстват, а ако вдигането продължава - накрая са по кръчмите и само псуват...


Не приемам аргументите на СЛ(М),
а колкото до статистиката - някой беше казал: дайте ми числа и ще ви докажа каквото поискате - стъкмистика.

Нека се направи анализ на малката и голямата кошница, а и на повече от тях - тогава изводите биха били по-миродавни.








-

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано13.03.06 08:46



струва ми се, че или си смучеш от пръстите, или не гледаш реално на нещата, или просто не искаш да си признаеш истината.
но преди да продължа да споря с теб, бих искал да дадеш определение за средна класа и по-точно какви доходи получава средностатистическия човек от средната класа, как ги харчи, какво работи, децата му къде учат, каква кола кара, в какво жилище живее, колко спестява и по колко часа на денонощието работи.

после, ако имаш желание, ще поспорим

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Sargon lll]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано13.03.06 10:03





Ти пък какво против имаш нереално ниските цени по време на промоциите?
Хаха, ако знаеш колко ориз, боб и други благинки си накупих за 0.19 лв от Т-Маркет
Какво ми дреме че перат пари.
Няма после мене да съдят че съм купувал евтино.

Иначе за много други неща си прав за съжаление.

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано13.03.06 10:08





Средна класа? Къде я тая средна класа, комита?

Нека първо аз кажа как си представям средната класа - прослойка от хора, която се в състояние да си осигури нормално съществуване и да успява да спестява.

По мои скромни разчети средната класа трябва да разполага с около 1.400 лв за 4 членно семейство. Това са пари, с които може да се:

- яде нормално без излишества
- да се плащат сметки, които зимата достигат до 400-500 лева
- да си поддържаш колата
- да имаш гарантирана почивка лятото
- да заделяш пари в банката

1.400 лева мисля че са достатъчни, но колко ли хора събират толкова пари? Това прави 2 заплати по 700 лева. Хм... Да продължим ли?

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: f(x)dx]  
Автор koмитa (български)
Публикувано13.03.06 10:31



За мен средната класа на българина е този който притежава собствено жилище и собствена кола, работят и двамата от семейството/ако децата са малки/, нямат дългове, притежават къща в някое село, позволяват си да имат домашен компютър, дивиди, излизат на кръчма по 2 пъти в седмицата, пушат цигари от 2.60лв.
Напомням и че казах "средна класа, според сегашното развитие на страната"! Нашата средна класа в никакъв случай не на нивото на средната класа дори в една Словакия например, но ние все пак тепърва се развиваме нали?
Когато говоря за средна класа аз разбирам хората намиращи се по средата между бедността и богатството. Не влагам в изречението средна класа, смисъла който ти да речем влагаш.
Та и аз да те питам-има ли междинно ниво между бедността и богатството или няма? И кои са повечето-бедните или междинното ниво?



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано13.03.06 10:34



Оспорвам някои от нещата. В най-тежките месеци от зимата моето семейство без да се лишава от имаше общо сметки от 200-220лв./вкл. ток, вода, телефон, кабелна, интернет/
Оспорвам и дохода който посочваш. Мисля че е добре да намилиш цифрата от 1 400 на 1000лв. И дори това ще ти даде възможност да спестяваш по 100-150лв. на месец.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано13.03.06 10:41



Чакай да смятаме....

Вода - 10 лева (студена)
Телефон - 25 лева (стационарен)
Кабелна - 14 лева
Интернет - поне 18
Ток - Какво жилище топлиш и колко го топлиш? Защото повярвай ми и аз мога зимата да се отоплявам с 20 лева

Аз съм на парно. Отоплявам голям апартамент. Реалната ми сметка за парно + топла вода беше 210, платих 288, но това е друг въпрос. Като сложа всички води, телефони, кабелни и пр.благинки, сметката набъбва до към 400 лева поне. Два пъти месечно в МЕТРО - това прави още около 240 лева.

Гориво за лична употреба - около 50 лева месечно...

Един личен GSM на жената.... още 30-35 лева

Детски градини....

Лекарства....

Entertainment....

Винетки, застраховки, годишни данъци.........


Много, комита, много.... с 1000 лева също може да се живее, разбира се, но това вече не е средна класа.

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано13.03.06 11:17



Вода-10лв.
Телефон-2броя-20лв.
Кабелна-14лв.
Интернет-18лв.
Ток-2 акумулиращи печки, бойлер, пералня, готварска печка, микровълнова, компютър, 2 телевизора, тостер и т.н.-между 80 и веднъж 180лв, ама бяха отчели 45 дена гадовете. това за 100 квадрата.
Гориво-100лв. месечно, от тях 30лв. служебни, значи 70лв.
Джи ес ем-30-35лв., ама ми ги поема фирмата.
Лекарства-4-5лв., другите от Здравната каса.
Детски градини-още го нямам като разход.
Винетки-58лв., ама еднократно. Па и аз още не съм си купил, че извън града излизам със служебни коли.
Данъците-еднократни са.
Ентертайнмънт-уф, то си зависи от човека, ама 150лв. на месец ми опавят и кафетата и кръчмите и дрискотеките.
Дрехи-2 пъти годишно. Строго фиксирано. Пък и такива тарикатски складчета има. Целия съм в Есприт и Бенетон за по 30лв. Пък и като хванеш ликвидациите и разпродажбите.
Храна-200-250лв. и още 70лв. за обед като съм на работа.
Чакай да сметна-твърди разходи месечно-500лв. И то на 2-3 човека.
По 2-3 месеца в годината скачат на 600-700лв. Като работят 2 човека на 400лв. чисто и като им поема фирмата нещичко, пък и ако децата са големи и работят...
И пак казвам-говоря за сегашното развитие на държавата.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано13.03.06 12:54



Ако мерим по заплата - влизам в твоето определение за средна класа. Ама ако се мерим по нещата (не парите), които е написал Станислав - далече под нея съм. Няма да правя сега подробни сметки като вас, само ще кажа, че заедно с приятелката ми вземаме 1000 на месец. Обаче...
- Имаме общо 4 заема, които изплащаме
- изобщо не се разпростираме за храна, отопление
- излизаме само веднъж в седмицата на кръчмичка и харчим около 5-6 лв общо
- веднъж в месеца излизаме на ресторант и не се отпускаме много
- почивката през отпуската не само, че не ми е гарантирана, ами и е много по-вероятно да не мога да си я позволя
- плащам си сам (не фирмата) всички винетки, бензини, телефони
- когато стане нещо на колата, дори и дребно, се налага да вземам заеми, защото не мога в момента да извадя 300-400 лв
- НЯМАМЕ спестени пари в банката и не знам кога ще можем да отделяме. Малкото останали пари от заплатата отиват директно в необходими неща, и даже не стигат

Извинявай, ама ако това ми е средната класа, тогава...хм Имай предвид, че и аз и приятелката ми сме доста квалифицирани, не сме оператори на метла...
И всичко това без още да имаме деца. Тогава добави още минимум от 200-250 лв на месец КРАЙНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ разходи - е те тогава си ставаме точно бедната класа.
Средна класа за мен е, когато мога в тази държава да си позволя всички ония неща, които изброява Станислав, ако ще и стандартът на живот в страната да е по-нисък от Словения. Иначе голямата маса хора, които са между ултра-богатите и ония, дето ровят в кофите за боклук, е просто бедна класа. Средната са много малко, повечето в София, за съжаление...



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано13.03.06 13:41



Не знам защо се отклонихме от темата. Тук става въпрос, защо непрекъснато ореваваме орталъка, докато статистиките показват различно...

За 2005 г. са продадени над 250 хил. коли, в т.ч. 39000 чисто нови. Строителството на апартаменти бележи огромен ръст, независимо, че вина за това имат отпуснатите кредити. Все пак, който взима кредит, си прави сметката, че ще връща, нали?

Туроператорските фирми също не са спряли да работят. Курортите са пълни не само с чужденци. В който и край на света да стане атентат или злополука, все има по някой българин.

Това,че някои от нас не могат да си позволят известни луксове, не означава непременно, че са много бедни. Ето, vens е взел 4 заема и затова живее скромно, но той е инвестирал тези пари за нещо, което му е нужно. Така правят много хора и в това няма нищо лошо - на запад всички живеят така.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано13.03.06 15:31



За 2005 г. са продадени над 250 хил. коли, в т.ч. 39000 чисто нови - ако смяташ, че покупката на 12 годишна астра или десет годишен пасат е признак на забогатяване - здраве. от 39-те хиляди нови коли колко са купени от граждани и колко от фирми? само такситата нови коли в софия са стотици, че дори и хиляди.
Все пак, който взима кредит, си прави сметката, че ще връща, нали? - Не винаги е така. много взимат кредит и се надяват да си го върнат до година-две, когато препродата имота двойно. Плюс това, покупката на кредит не означава забогатяване. просто харчиш бъдещ доход сега, за което плащаш лихва.
Курортите са пълни не само с чужденци - точно така. винаги са били. само че преди ходехме на море по две седмици, сега за пет дни
В който и край на света да стане атентат или злополука, все има по някой българин. - точно така. и обикновено прякорът му е много интересен, а произходът на първия милион - неизвестен.

Ето, vens е взел 4 заема и затова живее скромно, но той е инвестирал тези пари за нещо, което му е нужно. Така правят много хора и в това няма нищо лошо - на запад всички живеят така. - Отново съм съгласен. само че венс сподели, че взима кредит, когато му се наложи да направи ремонт на старата си кола. докато на запад взимат кредит за покупка на чисто нова кола. Освен това, както вече посочих, ползването на кредит не означава забогатяване, а консумация на бъдещ доход сега.

съгласен съм също така и с комитата, че винаги има хора, които са между крайно бедните и супер богатите. Лошото е, че в българия разстояноето между бедни и "средна класа" е една крачка, докато между средните и богатите - светлинни години. Гледайте си статистики колкото щете, но фактите са такива, че хората, които могат да си позволят собствен апартамент, нова кола, къща на село и ресторант два пъти в месеца са твърде, твърде малко. И това, че аз, човек с висше образование, работещ във фирма, която е сред 100-те най-големи в България, не мога да си ги позволя в никакъв случай не говори за наличието на средна класа.
А пък комитата може и да си връзва бюджета с 1000 лева месечно, но защото живее при мама и тати и няма никой който да му вика "тати". В реалния живот нещата са твърде, твърде различни.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.

Редактирано от f(x)dx на 13.03.06 15:39.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано13.03.06 19:28



с климатик и акумулираща печка се отоплявахме зимата за по 60 лева - с почти постоянно работещи телевизор, компютър, хладилник, бойлер...

колкото до основното в темата - няма да се включвам, щото макар да съм наясно със сметките и доходите в семейството, участвам със сравнително малък процент:)


Welcome Beroe!

Редактирано от 5L на 13.03.06 19:34.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: 5L]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 08:49



Извинявай, Петелче, ама как се топлиш с 10 киловата на ден?
Нали ти казвам, и аз мога да се топля с 20 лева месечно и вариантите са два:

- да крада ток

- да включвам печката само преди лягане и когато ставам

И още имаш постоянно работещ ТВ, комп, хладилник, бойлер.... Петел, казвай къде живееш да ти доведа хората от енергото да ти направят една проверка. Хаха, имам доста познати там Стиска ли ти?

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 10:18



Може просто да си купиш качествени климатици. Колегата ми се отоплява с 2 климатика и зимните месеци плащаше по 50-60лв. ток.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 10:40



Комита, по-качествени климатици от Fujitsu и Daikin не се сещам.
И едно Hyundai-че се мърда, но не е там въпросът.
Пак ти казвам. Става дума за отопление, а не за стопляне.
Колкото и да ти е качествен климатика, една 12-тка никога няма да падне под 24 киловата на ден, ако работи на режим non-stop, т.е. приблизително 20 от 24 часа.

Хайде да не говорим за климатици, най-малкото защото наистина на много места имам климатици и наблюденията ми са доста широка. Не се хваля.

Така че елементарната сметка сама показва - това прави приблизително 600 киловата месечно само за 1 бр. Средно по 15 ст на киловат слагам, това са вече 90 лева на парче.

Много зависи как се топлиш, какво топлиш, колко дълго го топлиш... По-добро решение от парното не се сещам. Да вземем да отворим нова тема ли?

Така че измислиците за 50-60 лева са ми ясни - или краде ток, или просто толкова се топли. Нали ми разбра намека? Аз отоплявам 364 куб.м. ефективно и с три работещи климатика декември месец платих 150 лева. А с парно.... мисля че вече казах.

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано14.03.06 10:49



За нашето 4-членно семейство са необходими между 1200-2000 лв на месец. За известно време водих някаква отчетност и разходите ни се движеха в тези рамки. Вярно е, че в този период имахме и повече приходи от сега.
Сега сме двама работещи, но това изобщо не ни позволява да имаме стандарта, който би ни причислилкъм средната класа. Все пак си изкарваме хляба с наемен труд. Предполагам, че тази средна класа ще формират хората със собствен бизнес и то що годе успешен.
Как стоят при нас нещата:
Първо, непрекъснато отлагаме основния ремонт. Второ при наличието на две коли - едната стои и гние в гаража, защото ни идва много да ги поддържаме. Трето, на море ходим на хотел, но наистина не за две седмици, а за 5-6 дена.
Децата са си скъпо удоволствие, особено по-големичките. Всеки ден имат нужда от пари. Дори не съм смятала колко отиват за тийнейджъра. (ходи на частни уроци)
За дрехи харчим малко, но затова пък за кръчми, приятели и гости - не жалим.
Отопляваме се на ток - около 150лв отиват за това. Но разходът, който най-много ме дразни е наемът, който трябва да плащаме на общината за гаражите върху общински терен - 45 лв. месечно за двата "терена".

Мисля, че сме доста далеч от това, което аз разбирам под средна класа. За пари в банка и дума не може да става. Ако оставаха щях да ги влагам - в образование, пътувания. Но едва ли щях да ги трупам в банка.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано14.03.06 11:37



а пък на брат ми парното и токът са му без пари. щото живее в студентско общежитие.
това кой с колко се отоплява зависи твърде и от апартамента - дали е тухла или панел, дали е южен или северен, дали е краен или вътрешен, на кой етаж е, има ли добра толпоизолация, дограмата хубава ли е и още куп други неща.
не в там работата, а в това, че комитата и кореняк виждат нещата доста по-розово отколкото са.
Да в България има хора, които живеят доста по-добре от мизерното, но да ме прощавате 10 годишна кола, апартамент под наем, море - през година за по пет-шест дни и яко икономии от закуски са далеч от моята представа за добър живот. При това, забележете, не споменавам за качеството на образованието, здравеопазването и пътищата. а уж трябва да имам такъв по думите на комитата. ама нямам. и да бях само аз - ще приема, че грешката е в мен. обаче Станислав, Венс, березка. май много взехме да ставаме.

Хубавото на лошото е, че вървим от по-лошо към по-хубаво и в това никой не може да ме разубеди. Но бавно, много-много бавно.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: f(x)dx]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St.Lucifer)
Публикувано14.03.06 12:02



Нали се сещаш, че лесно се руши, а трудно се създава?

За пореден път го казвам - първото, което трябва да се промени, за да станат нещата по-бързи, е психиката.

Към Венс - да, закона е добра работа, но именно съзнанието, че не трябва да правиш нещо, е в основата на тези неща. За тези, които искат да минат метър - глоби. Проблемът при нас е, че ВСИЧКИ се опитват да минат метър - както нарушителите, така и тези, които трябва да ги санкционират. Оттам тръгва всичко. Един малък пример - пресичането извън кръстовища е забранено със закон (или правилник или както там му викат). Разрешено е при определени условия, на определени места и прочие.

Нека вземем площад Съединение - там е забранено пресичането. Никой не спазваше забраната, полицията блееше и сложиха ограда, доста дълга, удължиха и другите преграждения - всичко с идеята да спрат куците бабушкери да пресичат една от най-натоварените артерии. Да, ама не. "Те пък ша ми кажат отде да минивам!".

Тази психика ни отдалечава максимално от някакво общо благоденствие. Ние се опитваме, като Башмайсторът, все да ударим кьоравкото. Петела и по-малките не са го гледали, но другите - със сигурност. Ей такива сме станали всичките - печелбари на дребно, целящи да откраднат на бедния гащите. По този начин се цепим, делим, раздробяваме и стигаме дотам, че когато едни протестират (правилно или не), другите плюят по тях - некадърни били, не им ли стигало това, което получават, вижте как лекарите/миньорите/някой друг си траели, а колко по-тежко им било на тях. И всичко това без грам мисъл, че следващият път може би именно тези, които не си подкрепил, щяха да те подкрепят и теб, ако излезеш на улицата с искания за по-добър живот...

Как да се "образува" средна класа, която на всичкото отгоре да е и стабилна? Ами няма как! Ще се появи някое келяво правителство, като сегашното на Тройнию съюз, ще ни ш*бат колкото могат, ще ни обясняват най-нагло как децата трябвало да гледат родителите си и да плащат повече данъци, ще дават по едно чайче на хората, които протестират по улиците, ще стоят разни образи с кожени якета да обясняват как ще национализират икономиката, а ние ще си мечтаем за средна класа, ще псуваме под сурдинка, все някой друг ще ни е виновен, но няма да ни дойде на акъла да протестираме и да потърсим отговорност от управляващите защо вземат такива и такива решения.

Докато не се научим да правим това, няма да има средна класа в България.



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: Бepeзka!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 12:40



Това което вие разбирате под средна класа, го няма никъде. Абсолютно всеки средностатистически германец или испанец си кара 10-годишната кола, живее под наем и изплаща кредити. Те такова чудо като това което искате няма! Бил съм в малките гервански градчета и ги знам каква мизерия са, имам изключително конкретни впечатления и от Испания-там картинката не е по-различна.



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 12:50



Комита, и аз много неща съм виждал.
И не само в Испания и Германия.
Въпросът беше съвсем друг и много принципен - ти твърдиш че има ясно очертана средна класа.
Изразилите се мнения тук бяха именно за това, което ние си представяме под средна класа.

Средна класа затова е средна, защото е по средата . Това не са нито бедните, нито богатите.

И двете прослойки ги знаем какво имат и какво нямат. Въпросът беше какво означава среден! Среден значи да живееш, а не да съществуваш. Да си доста над екзистенциалния минимум. Но явно че вижданията ни се разминават.

Аре казвай кога ще пием по един сок с клубарите

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Fallen_Angel]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано14.03.06 12:55



По повод на "куците бабишкери"... ей, много грозно звучи. Вярно е, че създават опасност на пътя, обаче някои хора наистина ги болят краката и слизането и качването по стълби си е чиста мъка. Не ги оправдавам в никакъв случай, най-вероятно те изобщо не разбират какво могат да предизвикат с това пресичане отгаое, но просто не понасям да се говори толкова грубо.
Ти нямаш ли възрастни роднини?



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано14.03.06 13:05



братле, ти май взе нещо да се пообъркваш. Първо като критерий за средна класа посочи наличие на собствено жилище (ако не ми вярваш - прочети какво си написал по-горе) сега изведнъж - средностатистическия германец живеел под наем.
плюс това, като те си карат десетгодишните коли, много интересно ние откъде ги взимаме нашите таралясници. Аз в Германия не съм бил, признавам си. Но наскоро бях в Атина. мога да ти кажа, че на една Астра като моята имаш поне три, модел след 2000 година. така че зарежи тази песен любовна дето абсолютно всеки средностатистически германец или испанец карал десетгодишна кола. в малките градчета може, ама те и тук в Грудово и генерал тошево карат още москвичи дванайсетаци и жигулита.

земи си признай по-добре, че се изказа неподготвен, че инак само се излагаш

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Бepeзka!]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St.Lucifer)
Публикувано14.03.06 13:40



Имам, и ако ги видя да пресичат оттам - такива скандали ще им врътна, че това "куците бабушкери" ще е песен за ушите им. Светофара е на 50 метра оттам - 50 метра. Разстоянието, което губят, докато заобикалят новите заграждения е тамън толкова...



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Fallen_Angel]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 14:06



Тоше, ама те верно ли и загражденията обикалят??

Е не... тая магария у хората винаги ме е убивала

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St.Lucifer)
Публикувано14.03.06 14:23



Заобикалят, Стан, заобикалят, барабар с бастуните си и торбаленцата си... И псуват "гадната държава", че им се налага да обикалят... "Еййй, няма оправия тука бе!"...

Цитати са мои, свидетел бях на такова нещо...



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Fallen_Angel]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 14:32



ужасс

Ще го разбера, ако го направи 10 годишно хлапе...
Ще разбера, ако го направи някой душевно болен...
Ще разбера, ако го правиш при положение че няма от къде да се мине...

Ама да ти сложат ограда и пак да се напъваш да минаваш....
Пенсионери ли? Глобаааааа

Точно там ако знаеш как им бибитках преди да сложат оградката

ЕС ли? SS и готово

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Fallen_Angel]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано14.03.06 14:43



Виж сега, по въпроса за законите...
Видях ги и германците, и французите, и някои други народи. Всички хора са еднакви - ако не им натиснеш врата с вилата отгоре, не спазват закона. Само, че в Германия не само има глоби, ами има и глобени - ето затова всички спазват толкова много правилата. И същевременно при всяка възможност да ги заобиколят - ги заобикалят със същото усърдие, като българите. Просто там тия възможности са много по-малко.

Разровете се из темите - измислил съм поне 3 предложения да се оправи това на няколко места, вкл. неправилното пресичане. И няма да струва нито лев.
И за да изпреваря въпроса - не съм се обърнал с тия предложения към кмета, щото ако за тези прости неща (дето ги има във всички западни страни) не са се сетили, значи или са некадърни или не са на тоя пост, за да служат на града и страната.

Със всичко останало съм съгласен с теб, за съжаление



Тема Един въпрос...нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано14.03.06 14:46



към блюстителите на спазването на правилата:
Правите ли ляв завой на забранено място?

Аз спазвам всички правила, обаче като се прибирам редовно си го правя това нарушение.

Иначе, мен лично най ме дразнят по пътищата каруците и селскостопанските машини. Много ме бавят като бързам за работа.



Тема Re: Един въпрос...нови [re: Бepeзka!]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 15:02



Изключително рядко и то на места където няма трафик.
Много естествено е ако искам да свия към офис МАРИЦА на МТЕЛ и това нещо да е в полунощ... да не ходя да обикалям като луд на колелото на панаира...

ама да гледам целия тоя трафик и да нахалствам - съжалявам, това не го мога.

А абсолютно спазване на правилника едва ли някой прави.

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St.Lucifer)
Публикувано14.03.06 15:08



В отговор на:

Първоаприлски шегиВидях ги и германците, и французите, и някои други народи. Всички хора са еднакви - ако не им натиснеш врата с вилата отгоре, не спазват закона. Само, че в Германия не само има глоби, ами има и глобени - ето затова всички спазват толкова много правилата. И същевременно при всяка възможност да ги заобиколят - ги заобикалят със същото усърдие, като българите. Просто там тия възможности са много по-малко.




Именно - не казвам че са много дисциплирани, а че има глобени и доста от тях се замислят дали аджеба да минат на червено...



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: koмитa]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано14.03.06 15:09



Тук дълбоко грешиш. Вярно - има немци, дето карат 10-годишни коли. Ама за цялото време прекарано там, видях МНОГО МАЛКО такива. Повечето коли бяха модел, не по-стар от 5 г. И в разговорите с немците разбрах, че две коли в семейството са норма.
Ходят всяка година на почивка, като в повечето случаи е извън страната. Много масово - по скъпи курорти. Не се подлъгвайте по пенсионерите, дето идват по нашите - по-младите ходят на яхтинг-пътешествия, на Ривиерата, на Хаваите.
Масово си купуват скъпа техника, последен модел - телефони, камери, компютри. Доколкото разбрах от разговорите с тях - хич не ги и затруднява даже...
Вярно, много неща са им на кредит, ама не е кредит до 5000 лв, който тук трудно се взема - а за десетки хиляди евро, да не кажа повече.
Ето това е средна класа - даже е и отгоре.

Виж, в Испания не съм бил, но от познати знам, че са много зле - като нас.

П.П. Не ги знам в кои малки градчета в Германия си бил - аз бях точно в такова. Имаше ДВЕ ГОЛЕМИ машиностроителни фабрики. И един немец ми говореше, че в съседната област Шварцвалд, във ВСЯКО СЕЛЦЕ има по една толкова голяма фабрика. Е как тогава да нямат стандарт на живот, достатъчен да осигури широка средна класа....



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: vens]  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано14.03.06 18:01



За Испания и аз съм чел едно изявление на испанския посланник, който казваше: българинът и испанецът не се различават особено по жизнено равнище.

Но аз съм живял повече от три години в Германия през периода 1991-1993 г. Познавам относително добре манталитета им, финансовите им възможности и начина на живот.

Там обществото е структурирано горе-долу както и при нас - много бедни, бедни, средна класа, богати и много богати. Много бедни са пропилите се безделници, клошарите, едн особен вид хора, които не работят, но с охота получават социални помощи и те им позволяват да прекарват живота си "свободни", в ленност. Също така доста пенсионери, прекарали живота си на нископлатени работи, без квалификация. Към тях спадат освен това новосформиралите се общества от турци, араби,индийци, африканци, повечето без никаква квалификация и почти всички неграмотни и без език. Такива, като онези, които палеха коли в Париж.

Но в средите на т.н. "средна класа", също има значително разслоение. И тук има относително "бедни", заможно и относително "богати".

Тук искам да прибавя нещо - в Германия стремежа за катерене по социалната стълбица добива гротескни размери именно в средите на средната класа и богаташите. Въпрос на социален статус е каква кола караш, къде и колко почиваш, изнасяш ли през година-две мебелите си пред вратата за да ги смениш с по-модерни (най-често по-неудобни), какъв модел телевизор гледаш, с кого се срещаш, кой ти е приятел, с кого летуваш и т.н. и т.н.

Трябва да ви кажа, че показността има първостепенно значение особено за лекари, зъболекари, юристи, архитекти, известни журналисти и прочее.По външни белези се определя кадърността или некадърността на цели гилдии.

Много хора с цената на неистови усилия и кредити поддържат мнимо висок социален статус, с много лишения и работа на няколко работни места. Трябва да ви кажа, че не им завиждам.

Иначе обикновения среден германец не живее кой знае колко по различно отъ нас. Обикновено той няма собствено жилище, няма и планове да си купи такова. Живее си живота, ходи на екскурзии, за които пести цяла година, но планира внимателно личните си разходи и брои всеки евроцент.На старини отива в страрчески дом, където го обгрижват до смътртта му, а децата му поемат своя път самостоятелно от младини.

Да, в Германия хората също карат 7-8 год. коли и то доста масово.Естествено професии като споменатите по-горе не могат да си го позволят - те задължително карат само най-новите модели. Но на масата каквото яде най-богатия, това и бедния. Разликата е в цената на ръчния часовник!

Такаа, да се върнем при нас.

И нашата средна класа (доколкото я има) е доста разслоена. От една страна, в нея би трябвало да влизат (но не влизат, за съжаление) висококвалифицирани специалисти в хай-тек производства, комп.спецове, свободните професии, а от друга - собствениците и мениджърите на средните и малки предприятия.

Усещяте ли колко голяма може да бъде разликата в доходите на тези хора? А именно последните градят финансовия гръбнак на всяка държава. Те внасят средно около 80% от данъците във всяка равита страна. Ето тук е голямата вина на всички български правителства досега, без едно.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано14.03.06 21:21



Не виждам проблем, климатика все още работи постоянно, тока си е екстра, при положение, че баща ми в повечето време не е в Пловдив, останалта част от семейството грам не отбира от ток и най-високите ни сметки си бяха 40-50 лв?


Welcome Beroe!

Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано14.03.06 21:24



Абе ти от всичко разбираш явно, ще трябва да ходатайстваме за теб в Стани Богат, сто на сто ще вземеш 100-те хиляди лева!!!
Щом си супер-специалист по климатиците трябва да ти е пределно ясно, че както и да го ползваш, абсурд да работи 20-24 часа. Лампичката с температурата може и да свети цял ден, но самия климатик работи около половината време.

Иначе бих ти препоръчал да си провериш изолацията на стенитте и на прозорците, не би било зле:)


Welcome Beroe!

Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: Kopeняk]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано14.03.06 21:51



Няма значение дали се изхвърлят или поддържат ненормално висок имидж за стандарт - по-важният факт е, че могат да си го позволят.
- Цяла година пестели и ходели на екскурзия. Ама отиват. А аз не мога. Е, средна класа ли съм тогава?
- Купувал си кола последен модел, за да се гъзари. И аз искам, ама с мойта заплата не ми дават такъв кредит. Е, средна класа ли съм тогава?
- Изхвърля си мебелите на 2 години и си купува по-модерни и по-скъпи. Искаш ли да ти кажа, че в съседната стая са лаглата, на които сме спали с брат ми още в 5-ти клас. Е, средна класа ли съм тогава?

И в един момент става така, че тия у нас, които могат спокойно да си позволят нормалните неща в живота като храна, образование, кола, почивка и още няколко - са само малката прослойка богаташи. Е има и други, не толкова богати, но са твърде малко, за да образуват класа.
В Германия са мнозинството, затова там имат средна класа. Моите наблюдения са от 2003.

П.П. Окончателно - не ме интересува, дали горепосочените неща, необходими за НОРМАЛЕН (не охолен) живот, с колко пари се постигат. Може в БГ да трябват 1000 лв, а в Германия - 5000 евро. Важен е фактът да могат да се постигат от болшинството. А не е така. И няма значение точно колко пари даваш за ток - важното е дали тази сметка ти нарушава сериозно семейния баланс...



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: vens]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 21:51



В Шварцвалд за последната 1 календарна година са фалирали 5 000/пет хиляди/ фирми. Братовчед ми живее вече 4-та година там.



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: vens]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 21:55



Човека като говореше за тези неща, говореше че са характерни за богатите в Германия!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re:Цъ, не признавамнови [re: f(x)dx]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 21:57



Мога да се аргументирам отвсякъде.



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 21:58



Тия работи само на чашка ще ги разрешим.



Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: vens]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано15.03.06 00:57



Абе средна класа в България има - ей ги, нашето семейство, вие, общо взето повечето, които пишем в тоя клуб и когато си кажем, че ще правим среща си правим сметка дали ще може да заделим някой лев за Винсент. Имаме интернет, ползваме мобилни телефони и тем подобни неща. Това е голяма част от хората. ВЪпроса е, че средната класа в България е малко под нивото на бедността в Словения, да речем


Welcome Beroe!

Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор Falange ()
Публикувано15.03.06 08:23



Средната класа, и харакатеризиращите я, приходи и разходи, би трябвало да си има параметри. Цифри. Иначе се навлиза в света на митологията с тези гадателства. Сносният стандарт е относително нещо за всеки втори Българинъ.

Според мен, е смешно да се говори за няква готова средна класа в България, според световните разбирания. Развиваща се- да, но не и изградена.

Айде икономистите да се изкажат що е това "потребителска кошница" и има ли тя почва у нас. Колко тежи тая кошница у наш'то отечество?



Тема Re:Цъ, не признавамнови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.03.06 09:47



ми аргументирай се. аз това чакам. досега нищо, което да ме убеди, че си прав не си казал

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: 5L]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.03.06 09:57



петелски, мисля, че на всички стана ясно, че в българия има хора, които не са крайно бедни и не се чудят как да си купят хляб, но и не карат чисто нови коли и не ходят на море за по две седмици всяка година. ако под средна класа разбираш хора, които са по средата между бедните и богатите - да има средна класа.

Всъщност това, с което аз не съм съгласен са следните изказвания на комитата:
Или накратко-имаме си чудесна средна класа, която е крайно време да разбере, че НИКОГА няма да стане милионерска, но ВИНАГИ ще живее добре.

За мен средната класа на българина е този който притежава собствено жилище и собствена кола, работят и двамата от семейството/ако децата са малки/, нямат дългове, притежават къща в някое село, позволяват си да имат домашен компютър, дивиди, излизат на кръчма по 2 пъти в седмицата, пушат цигари от 2.60лв.

Оспорвам и дохода който посочваш. Мисля че е добре да намилиш цифрата от 1 400 на 1000лв. И дори това ще ти даде възможност да спестяваш по 100-150лв. на месец.

особено последното, което е в отговор на думите на Станислав, че за едно четиричленно семейство са необходими минимум 1400 лева месечен доход е тотално невярно. Според мен. Комитата каза, че можел да се аргументира. Любопитно ми е какво ще каже.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: 5L]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано15.03.06 10:36



Петльо, хайде да не кукуригаш и да не скачаш, а да отвориш и да прочетеш една инструкция на едно Fujitsu, например. Във всяка така пише какво, колко и как работи машината в режим нон-стоп.

Не говоря за Midea, Sang и корабни сглобки от тоя тип. Те може би работят и по 8 от 24 часа, не знам.

Иначе изолацията ми е наред.... тухла... какво още да ти кажа



Но това, което ми казваш, наистина не е верно. Да не забравяме, че зависи и колко е студено. Ако вън е 10 градуса, може и да работи толкова колкото казваш. Но не и при температури около или под нулата.

Иначе за СТАНИ БОГАТ.... Тц, мерси

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: f(x)dx]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано15.03.06 11:11



Абе не съм съгласен, че средната класа в момента, а и ВИНАГИ щяла да живее добре, но е факт, че съществува. Ама не ми стана ясно 1400 лева той като граница на средната класа ли я определя или като граница на бедността(Станислав).


Welcome Beroe!

Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: 5L]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано15.03.06 11:26





Тая грипна ваканция много лошо ти се отразява.

1400 лева казах че са сумата, която вкарва едно четиричленно семейство в графата СРЕДНА КЛАСА.

А бедността тя е ясна...

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано15.03.06 13:11



Туй прави по 350лв. на чиляк? А ако взимат по 300лв. не са ли средна класа? А тези 1 400лв. чисто ли или като си платиш кредитите ако имаш такива?



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано15.03.06 13:37



Опитах се да изразя една идея, ама май не стана ясна. За мен средна класа означава:
- да не се притесняваш дали ще ти стигнат парите за храна (нормална храна - не боклуци и не омари)
- да не се притесняваш дали ще ти стигнат парите за сметки (отопление, вода и др.)
- да имаш нормално здравеопазване (не да си увеличаваш гърдите)
- да имаш нормално образование (поне средно)
- да имаш кола и да можеш да си я поддържаш
- да можеш да излизаш на кръчмичка от време на време (поне веднъж-два пъти в седмицата, може и без да ядеш специалитета на заведението)
- да можеш да идеш на почивка (не е задължително в чужбина) със емейството си всяка година, и то поне за седмица (щото моите морета за по 2 дена, преспивайки на дивана на братовчедката, не е почивка)
- да не се притесняваш дали ще ти стигнат парите за да си отгледаш детето - памперси, учебници, храна, умерено играчки
- да можеш да отделиш макар и малка сума за спестяване
- и друг такива неща, важни за НОРМАЛЕН живот.

Не искам охолен живот, но не искам и да мизерствам и да си броя стотинките в края на всеки месец.

Искам да имам по-горе изброения начин на живот, за да се броя за средна класа. Без значение дали става дума за 200,1000 или 2000 лв - не е толкова от значение цафрата, а да могат болшинството хора да го постигнат.
Не е от значение и стандарта - може в Германия да ти трябват 5000 евро да постигнеш по-горното, а в България - само 500 лв. ОК - важното е да имаш нормален живот.

И тъй като нямам всичко горе-изброено, не се числя към средната класа.
А статистиките.... Бе то правителството всяка година вади цифри колко сме си подобрили качеството на живота, намаляла безработицата и се качили заплатите. Ама ние си знаем колко са истинските стойности....



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор koмитa (български)
Публикувано15.03.06 14:27



От тебе си зависи.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.03.06 15:07



стига си се изказвал като Диоген.
я по-добре си дай аргументите защо според теб средната класа живее добре в България и как едно четиричленно семейство може да живее добре с 1000 лева общ доход.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор dma (irq)
Публикувано15.03.06 15:13



Това което описваш се доближава повече до "високата" средна класа. Ок, желяние има, ама трябва и това да се базира на нещо, нали? Имам предвид, какво можеш ти да дадеш, което да "закупи" с труда ти, тези изисквания от живота?

Всичко което описваш малко хора на този свят го имат, надявам се си давам сметка за това.



Тема Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор katt (буйна)
Публикувано15.03.06 15:47



Ето това е средна класа - не охолно, а нормално съществуване. Но колко могат да се похвалят с това?

ЖИВЕЙ ГОРЕЙКИ


Тема Re:Станислав, Венс и другитенови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано15.03.06 15:50



Чисто 1400 лева за четиричленно семейство с двама работещи.
Ако 4-мата бачкат, пак е почти сигурно че само другите двама опъват и внасят пари в бюджета

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: dma]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.03.06 17:40



висше образование, владеене на английски и руски език, много добра компютърна грамотност, повече от пет години стаж.
според теб това достатъчно ли е, за да може венс да има това, което желае?
Проблемът е, че в Германия - да, но не и в България

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано15.03.06 17:56



Абе това е средната класа в световен, ок, европейски план. Основния въпрос мисля, че беше дали в България има средна класа по принцип - не на какви екстри разчита, а дали съществува.
Да, съществува, но не с тиренцата, които ти даде. Сигурно с една трета от тях


Welcome Beroe!

Тема Re: Този богат беден българиннови [re: f(x)dx]  
Автор dma (irq)
Публикувано15.03.06 18:19



Зависи в какво е висшето. Пък и в България висшистите с лопата да ги ринеш (без да омаловажавам по никакъв начин ничие образование, само отчитам даден факт).

Ама мисля, че не стана ясно от мнението ми. На базата на какво човек в България си мисли, че може да има същото като в Германия? Не скачаме ли малко прекалено бързо? Дайте да стигнем до Гърция, после до Италия например, пък тогава да гледаме Германия.

Нито сме им на държавата, нито на ресурсите, нито на годините бачкане. Ми не може да се сравняваме с тях. А оплаквайки се, да се върнем на темата, хептен пък никога няма да стигнем до тяхното ниво.

И пак, да не говорим, че описаното от венс е притежание на малка част от обществото. Онзи ден си говорихме в един друг клуб и една позната го каза много добре "В САЩ много бързо те научават къде ти е мястото". В България дълго хората още ще си мислят, че нещо им се полага, че е нормално да имаш две коли



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: f(x)dx]  
Автор dma (irq)
Публикувано15.03.06 18:22



Продължението.. натиснах бутона продължи по погрешка .

Та казвах, че в България и не само там, ама нали за нашата си държава говорим, хората си мислят и ще си мислят още дълго време, че им се полага да имат две коли, защото имат висше, че е нормално и т.н. Е да, ама не. Просто България не е на нивото на Германия и аз лично се съмнявам, че някога ще ги настигнем. Казвала съм го и преди, ние сме южняци и ако стигнем на нивото на С. Италия ще сме стигнали близко до тавана.

И да приключа, това че няма средна класа като в Германия, не значи, че няма средна класа.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: 5L]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St.Lucifer)
Публикувано15.03.06 18:53



А бе мен ми става интересно нещо друго - икономистите са хора, които обича теорията, термините, статистиката и прочие - толкоз ли няма един дипломиран икономист да ни сведе до знанието какво аджеба значи "средна класа" в дебелите книги?...



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Fallen_Angel]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано15.03.06 19:04



Ето, щом се интересуваш:





Тема Re: Този богат беден българиннови [re: f(x)dx]  
Автор koмитa (български)
Публикувано15.03.06 22:18



На два пъти написах, че на етапа на развитието на България, имаме средна класа и то чудесна!



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Sargon lll]  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано15.03.06 23:26



Ето сега и wens ще може да прецени дали е от средната класа.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.03.06 09:01



абе доста по-умни хора от нас са установили, че в България средна класа може и да има, но не е чудесна.
всъщност това е и моята теза.
Предлагам всеки да прочете анализа и после да го коментираме. Защото иначе няма да се разберем - всеки си гледа от неговата камбанария и не слуша много-много какво казват другите.
лично моето мнение е, че анализът има доста спорни моменти, но следната теза е много вярна:
Средната класа се определя между 4 и 8% от работещото население, което е около 2,5 млн., при общо население от 7,8 млн... Този обем (между 4 и 8%) може и да формира видима общност, но далеч не е достатъчен, за да задава тона на българското общество
т.е. средна класа може и да има, може и да живее добре (което е спорно просто защото определението за добре е силно субективно), но в никакъв случай не "дърпа" обществото напред.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Защо трябва още да изяснявам мисълта си...нови [re: Kopeняk]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано17.03.06 00:00



Не го ли казах ясно?
Искам НОРМАЛЕН (не охолен) живот, за да не се чувствам от бедната (бедстващата) класа. Защо да е достъпно само в Германия - в България невъзможно ли е да се живее нормално? Днес?

Какво давам ли?
Високо квалифициран съм, правя неща, които малко хора в България могат, владея няколко езика (е, на средно ниво), бачкам по 50 часа седмично. Ама в края на месеца се налага да си броя стотинките Е, кой тогава съставлява средната класа?

За статията...
Няколко цитата:
Средната класа се определя между 4 и 8% от работещото население, което е около 2,5 млн., при общо население от 7,8 млн.
Ако ще си говорим за някаква малобройна прослойка - ок, по-нататъшната дискусия е излишна. В този случай има средна класа, моят шеф е от нея, а ние - останалите 90% - сме си просто бедняците.

Кой е и кой не е средна класа (според екипа на Центъра за социални практики)
...
Наемният работник в частна фирма - зависи дали е висококвалифициран, високоплатен професионалист и дали има голяма самостоятелност при вземането на решението.

Висококвалифициран - да, много сме. Високоплатен??? Айде бе, в БГ???

Гаражните търговци - аналогичен случай. Ако две години въртят едни и същи обороти, за да изхранват семейството си - не са, ако на третата отворят магазин - вече са.
Ми пънат се и се напъват, ама пари за отделяне за разширение на бизнеса просто не остават - пак бедняци, значи. Че и държавата има пръст в това - така е. Ама да ме убеждават, че не са средна класа, 'щото им липсва бизнес хъс

Хора, скъпи хора - знам, че още много имаме до настигането на Германия (ако изобщо можем), ама не се опитвайте с разни стъкмени цифри и претенциозни статии да ме приспите и да съм доволен, че, видиш ли, имам предостатъчно и само капризнича. Защото не живея охолно, а само свързвам двата края. И то само защото още нямам дете. Тогава така ще се развържат, че........................

Редактирано от vens на 17.03.06 00:20.



Тема Re: Защо трябва още да изяснявам мисълта си...нови [re: vens]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано17.03.06 08:41



от опит ти казвам, братле, ако чакаш да се замогнеш, за да имаш деца, може и да не дочакаш. то като си дойде, все някак си се справяте. Баба знае две и двеста.
така че, ако само това те спира, хич не се чуди. Щото в статията пише, че средната класа създава, изгражда. Е какво по-хубаво изграждане от това

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Баста веченови [re: f(x)dx]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано17.03.06 13:02



Пиша за последен път по тая тема. Надявам се да съм пределно ясен...

Знам много добре, че за един и същ труд тук се получава много по-малко, отколкото в Германия, например. Знам, че икономиката ни не куца, ами направо е инвалид. Ако претендирах за германска заплата, щях да остана там. Имам си причини да остана в България. Знам, че заплатата, която получавам, е малко за това, което давам. Но съм се примирил с българската действителност. Има си други положителни черти.

Но не желая някой да ме убеждава чрез измислени цифри и статии, че имам НОРМАЛЕН живот и трябва да си налягам парцалите и да не мрънкам много. Знам, че съм беден и съм се примирил частично, но не ме убеждавайте, че си живея много добре

Аз казах! Хау!



Тема Re: Баста веченови [re: vens]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано17.03.06 13:55



чакай бе, що ми пишеш на мен.
аз ти викам да правиш деца, ти ми се караш. Още повече, че сме на приблизително едно и също мнение

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.


Тема Re: Баста веченови [re: f(x)dx]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано17.03.06 18:38



sorry
Не беше отправено към теб - кликнал съм отговор на твоя постинг по погрешка
Ще те черпя една бира за грешката



Тема За средната класа...нови [re: koмитa]  
Автор hipparchia (член)
Публикувано19.03.06 14:40



За съжаление в БГ се бъркат понятията "хора от средната класа" и хора със средни доходи.
Средната класа предполага доходи от предприемачество или (доколкото може в БГ) - някакви инвестиции. Предприемачеството създава работни места, създава нищо от нещо.
В момента съм в домакинство с гореописаните средни доходи. Обаче ако не се заема с нещо различно от ходене на работа, никога няма да допринеса за някакъв икономически ръст на страната както примерно някой дребен производител примерно.
Докато се мисли, че имаме средна класа, никой няма да си даде сметка, че класа, от която да дойде тоя икономически ръст- няма или е много слаба. Или е в сивата икономика, защото няма за нея данъчни преференции.
Последните хора от "средната класа" са прадядовците на моето поколение. Те са могли да оцелеят и на трета световна война, а в добри времена да увеличават богатството си и да създават блага от стопанството си.
В последствие познайте кое кастрира предприемачеството в БГ...
Така че има нужда от промяна на мисленето, защото средността на потреблението няма да доведе до нищо особено(освен до търговски дефицит)...



Тема Re: За средната класа...нови [re: hipparchia]  
Автор koмитa (български)
Публикувано19.03.06 18:41



съгласен.



Тема Re: За средната класа...нови [re: hipparchia]  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано19.03.06 20:29



Абсолютно верно! И искам да кажа, че държавата прави невъзможното за да провали напъните на дребния и среден предприемач у нас. Липсва държавна протекция за българския производител и търговец. Търговско-индустриалната камара не може да се пребори със социалистическия по дух Кодекс на труда и се оказва невъзможно да уволниш некадърник, мързеливец или крадец без да съществува риск да те осъдят.Правителството продава на безценица земя на "стратегически инвеститори", които с малки изключения са търговски фирми създаващи работа на десетки хора и затриващи в нищета стотици дребни и средни търговци и техните семейства. В строителството е същото. Могъщи фирми (Щрабак например) печелят търгове за стотици милиони, но подизпълнителите са български фирми,които работят за мизерни печалби и заплати. Тлъстата комисиона изтича в чужбима и няколко дупетатски джоба. Въвъ всички области на икономиката е така. Изглежда, че България няма по-голям враг от българските правителства. Но тъй като парламента е средностатистическа извадка на българина като нация, то мисля, че може да се изведе следната формула:

"ЗА БЪЛГАРИНА НЯМА ПО-ГОЛЯМ ВРАГ ОТ САМИЯ НЕГО"

Редактирано от Kopeняk на 19.03.06 20:30.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано24.03.06 12:15



Mislia,4e potrebitelskiat "BUM" se dalji v golqmq stepen na mnogoto imigranti i gastarbaiteri koito imame poslednite godini-Plovdiv ne pravi izklu4enie,to se vijda s prosto oko,4e grada e.....namalql,prosto mnogo,ama mnogo hora gi nqmq ve4e....
no... taka ili ina4e parite koito idvat ot van,davat tozi tlasak,6oto kato 4eta kakvi sa vi razhodite,i kolko pari ha4ite,izliza ,4e vseki BG/Plovdiva4nin/ pribarl se za mesez ot 4ujbina da re4em invaestira,har4i v /BG/PLOVDIV/ kolkoto 10 du6i sredna klasa,koeto e hubavo,za6oto toi moje da g pohar4i kadeto si iska-ot ISTANBUL do NEW ZEELAND.......
az li4no vseki pat kato si doida v PLOVDIV ,obiknoveno har4a mejdu 3000 i 4000$ za mesez,ot gorivo do obqdi s priqteli v HAPPY,koeto e .......
dosta skapo,no kakvo da se pravi...PLOVDIV/BG/ si .....PLOVDIV,nqma drug kato nego........





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.