Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:01 27.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано13.03.06 10:34



Оспорвам някои от нещата. В най-тежките месеци от зимата моето семейство без да се лишава от имаше общо сметки от 200-220лв./вкл. ток, вода, телефон, кабелна, интернет/
Оспорвам и дохода който посочваш. Мисля че е добре да намилиш цифрата от 1 400 на 1000лв. И дори това ще ти даде възможност да спестяваш по 100-150лв. на месец.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано13.03.06 10:41



Чакай да смятаме....

Вода - 10 лева (студена)
Телефон - 25 лева (стационарен)
Кабелна - 14 лева
Интернет - поне 18
Ток - Какво жилище топлиш и колко го топлиш? Защото повярвай ми и аз мога зимата да се отоплявам с 20 лева

Аз съм на парно. Отоплявам голям апартамент. Реалната ми сметка за парно + топла вода беше 210, платих 288, но това е друг въпрос. Като сложа всички води, телефони, кабелни и пр.благинки, сметката набъбва до към 400 лева поне. Два пъти месечно в МЕТРО - това прави още около 240 лева.

Гориво за лична употреба - около 50 лева месечно...

Един личен GSM на жената.... още 30-35 лева

Детски градини....

Лекарства....

Entertainment....

Винетки, застраховки, годишни данъци.........


Много, комита, много.... с 1000 лева също може да се живее, разбира се, но това вече не е средна класа.

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано13.03.06 11:17



Вода-10лв.
Телефон-2броя-20лв.
Кабелна-14лв.
Интернет-18лв.
Ток-2 акумулиращи печки, бойлер, пералня, готварска печка, микровълнова, компютър, 2 телевизора, тостер и т.н.-между 80 и веднъж 180лв, ама бяха отчели 45 дена гадовете. това за 100 квадрата.
Гориво-100лв. месечно, от тях 30лв. служебни, значи 70лв.
Джи ес ем-30-35лв., ама ми ги поема фирмата.
Лекарства-4-5лв., другите от Здравната каса.
Детски градини-още го нямам като разход.
Винетки-58лв., ама еднократно. Па и аз още не съм си купил, че извън града излизам със служебни коли.
Данъците-еднократни са.
Ентертайнмънт-уф, то си зависи от човека, ама 150лв. на месец ми опавят и кафетата и кръчмите и дрискотеките.
Дрехи-2 пъти годишно. Строго фиксирано. Пък и такива тарикатски складчета има. Целия съм в Есприт и Бенетон за по 30лв. Пък и като хванеш ликвидациите и разпродажбите.
Храна-200-250лв. и още 70лв. за обед като съм на работа.
Чакай да сметна-твърди разходи месечно-500лв. И то на 2-3 човека.
По 2-3 месеца в годината скачат на 600-700лв. Като работят 2 човека на 400лв. чисто и като им поема фирмата нещичко, пък и ако децата са големи и работят...
И пак казвам-говоря за сегашното развитие на държавата.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано13.03.06 12:54



Ако мерим по заплата - влизам в твоето определение за средна класа. Ама ако се мерим по нещата (не парите), които е написал Станислав - далече под нея съм. Няма да правя сега подробни сметки като вас, само ще кажа, че заедно с приятелката ми вземаме 1000 на месец. Обаче...
- Имаме общо 4 заема, които изплащаме
- изобщо не се разпростираме за храна, отопление
- излизаме само веднъж в седмицата на кръчмичка и харчим около 5-6 лв общо
- веднъж в месеца излизаме на ресторант и не се отпускаме много
- почивката през отпуската не само, че не ми е гарантирана, ами и е много по-вероятно да не мога да си я позволя
- плащам си сам (не фирмата) всички винетки, бензини, телефони
- когато стане нещо на колата, дори и дребно, се налага да вземам заеми, защото не мога в момента да извадя 300-400 лв
- НЯМАМЕ спестени пари в банката и не знам кога ще можем да отделяме. Малкото останали пари от заплатата отиват директно в необходими неща, и даже не стигат

Извинявай, ама ако това ми е средната класа, тогава...хм Имай предвид, че и аз и приятелката ми сме доста квалифицирани, не сме оператори на метла...
И всичко това без още да имаме деца. Тогава добави още минимум от 200-250 лв на месец КРАЙНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ разходи - е те тогава си ставаме точно бедната класа.
Средна класа за мен е, когато мога в тази държава да си позволя всички ония неща, които изброява Станислав, ако ще и стандартът на живот в страната да е по-нисък от Словения. Иначе голямата маса хора, които са между ултра-богатите и ония, дето ровят в кофите за боклук, е просто бедна класа. Средната са много малко, повечето в София, за съжаление...



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: vens]  
Автор Kopeняk (новак)
Публикувано13.03.06 13:41



Не знам защо се отклонихме от темата. Тук става въпрос, защо непрекъснато ореваваме орталъка, докато статистиките показват различно...

За 2005 г. са продадени над 250 хил. коли, в т.ч. 39000 чисто нови. Строителството на апартаменти бележи огромен ръст, независимо, че вина за това имат отпуснатите кредити. Все пак, който взима кредит, си прави сметката, че ще връща, нали?

Туроператорските фирми също не са спряли да работят. Курортите са пълни не само с чужденци. В който и край на света да стане атентат или злополука, все има по някой българин.

Това,че някои от нас не могат да си позволят известни луксове, не означава непременно, че са много бедни. Ето, vens е взел 4 заема и затова живее скромно, но той е инвестирал тези пари за нещо, което му е нужно. Така правят много хора и в това няма нищо лошо - на запад всички живеят така.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Kopeняk]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано13.03.06 15:31



За 2005 г. са продадени над 250 хил. коли, в т.ч. 39000 чисто нови - ако смяташ, че покупката на 12 годишна астра или десет годишен пасат е признак на забогатяване - здраве. от 39-те хиляди нови коли колко са купени от граждани и колко от фирми? само такситата нови коли в софия са стотици, че дори и хиляди.
Все пак, който взима кредит, си прави сметката, че ще връща, нали? - Не винаги е така. много взимат кредит и се надяват да си го върнат до година-две, когато препродата имота двойно. Плюс това, покупката на кредит не означава забогатяване. просто харчиш бъдещ доход сега, за което плащаш лихва.
Курортите са пълни не само с чужденци - точно така. винаги са били. само че преди ходехме на море по две седмици, сега за пет дни
В който и край на света да стане атентат или злополука, все има по някой българин. - точно така. и обикновено прякорът му е много интересен, а произходът на първия милион - неизвестен.

Ето, vens е взел 4 заема и затова живее скромно, но той е инвестирал тези пари за нещо, което му е нужно. Така правят много хора и в това няма нищо лошо - на запад всички живеят така. - Отново съм съгласен. само че венс сподели, че взима кредит, когато му се наложи да направи ремонт на старата си кола. докато на запад взимат кредит за покупка на чисто нова кола. Освен това, както вече посочих, ползването на кредит не означава забогатяване, а консумация на бъдещ доход сега.

съгласен съм също така и с комитата, че винаги има хора, които са между крайно бедните и супер богатите. Лошото е, че в българия разстояноето между бедни и "средна класа" е една крачка, докато между средните и богатите - светлинни години. Гледайте си статистики колкото щете, но фактите са такива, че хората, които могат да си позволят собствен апартамент, нова кола, къща на село и ресторант два пъти в месеца са твърде, твърде малко. И това, че аз, човек с висше образование, работещ във фирма, която е сред 100-те най-големи в България, не мога да си ги позволя в никакъв случай не говори за наличието на средна класа.
А пък комитата може и да си връзва бюджета с 1000 лева месечно, но защото живее при мама и тати и няма никой който да му вика "тати". В реалния живот нещата са твърде, твърде различни.

По българите при Дойран са изстреляни 350 000 снаряда. Даваме 9 убити и 40 ранени.

Редактирано от f(x)dx на 13.03.06 15:39.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор 5LМодератор (!Champions!)
Публикувано13.03.06 19:28



с климатик и акумулираща печка се отоплявахме зимата за по 60 лева - с почти постоянно работещи телевизор, компютър, хладилник, бойлер...

колкото до основното в темата - няма да се включвам, щото макар да съм наясно със сметките и доходите в семейството, участвам със сравнително малък процент:)


Welcome Beroe!

Редактирано от 5L на 13.03.06 19:34.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: 5L]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 08:49



Извинявай, Петелче, ама как се топлиш с 10 киловата на ден?
Нали ти казвам, и аз мога да се топля с 20 лева месечно и вариантите са два:

- да крада ток

- да включвам печката само преди лягане и когато ставам

И още имаш постоянно работещ ТВ, комп, хладилник, бойлер.... Петел, казвай къде живееш да ти доведа хората от енергото да ти направят една проверка. Хаха, имам доста познати там Стиска ли ти?

Красотата е въпрос на светлосянка.


Тема Re: Този богат беден българиннови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор koмитa (български)
Публикувано14.03.06 10:18



Може просто да си купиш качествени климатици. Колегата ми се отоплява с 2 климатика и зимните месеци плащаше по 50-60лв. ток.



Тема Re: Този богат беден българиннови [re: koмитa]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано14.03.06 10:40



Комита, по-качествени климатици от Fujitsu и Daikin не се сещам.
И едно Hyundai-че се мърда, но не е там въпросът.
Пак ти казвам. Става дума за отопление, а не за стопляне.
Колкото и да ти е качествен климатика, една 12-тка никога няма да падне под 24 киловата на ден, ако работи на режим non-stop, т.е. приблизително 20 от 24 часа.

Хайде да не говорим за климатици, най-малкото защото наистина на много места имам климатици и наблюденията ми са доста широка. Не се хваля.

Така че елементарната сметка сама показва - това прави приблизително 600 киловата месечно само за 1 бр. Средно по 15 ст на киловат слагам, това са вече 90 лева на парче.

Много зависи как се топлиш, какво топлиш, колко дълго го топлиш... По-добро решение от парното не се сещам. Да вземем да отворим нова тема ли?

Така че измислиците за 50-60 лева са ми ясни - или краде ток, или просто толкова се топли. Нали ми разбра намека? Аз отоплявам 364 куб.м. ефективно и с три работещи климатика декември месец платих 150 лева. А с парно.... мисля че вече казах.

Красотата е въпрос на светлосянка.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.