Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:08 27.04.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Оскверняват Джумая джамиянови  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано11.10.05 18:17




11 октомври 2005 / News.dir.bg

Фотографът на Историческия музей в Пловдив Никола Г. е арестуван във вторник сутринта за оскверняване на Джумая джамия, намираща се в центъра на Пловдив.

Около 7 ч. сутринта в полицията е получен сигнал, че катинарът на входната врата на храма е разбит. Установено е, че са откраднати един коран, две кутии–опаковки за коран, както и една стълба. Крадецът счупил полилей и витринни стъкла вътре в храма, повредил е и молитвеника. Върху ценни стенописи е разляна синя боя.

Във връзка с инцидента служители от Четвърто РПУ са задържали 50-годишния Никола Г., у когото са намерени откраднатите вещи. Никола Г., който работи в Историческия музей в града, нахлул в Джумая джамия около 5,30 ч. сутринта, започнал да крещи обиди към исляма и да троши. Вероятно срещу него ще бъде повдигнато обвинение за хулиганство.

Джумая джамия е строена през ХІV век върху християнски храм от римско време и е една от най-красивите и почитани джамии у нас.



Тема Re: вандализирана - да,нови [re: Hoвинap]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано11.10.05 22:15



осквернена - не.

Доколкото знам, джамия се осквернява с хвърляне на свинска глава в нея, а тук такива неща не е имало.
Действията предполагат импулсивно, а не умишлено и планирано деяние.
Като смекчаващо обстоятелство е подчертаното нетрезво състояние на извършителя.

Джумая джамия (петъшна джамия) е построена на мястото на храма Св. Петка (съвпадение ли е сходното звучение?, а Имарет джамия, построена върху храма Св. Марина?)... Разрушаването на един храм, за да се построи върху него друг е не по-малко престъпление за изповядващите религията на порутения. Времето не е аргумент, както и господстващата към момента на действието обществена нагласа у управляващите, несъобразена и дори нарочно противна на местната идентичност. Следователно, рано или късно, възмездното действие ще се прояви по един или друг начин. В случая се касае за единичен акт на отделен представител на доминиращата общност в района, но може да се предполага, че подобна е настройката на много от тях. Възмездността, обаче, би могла да се прояви и под формата на непреодолима стихия... Кой ще бъде винен тогава? И кой храм ще бъде въздигнат отново?

Има основания да се предполага, че и християнския храм не е построен на празно място, а на подобно съоръжение от по-ранна епоха.

Не оправдавам това, което е станало.
Но дали случайността няма по-дълбоки причини?...









-

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!


Тема ГАМЕНСТВАНА!!!нови [re: Vetrim]  
Автор3Moнa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 11:33



Ветриме, не мисля, че двусмислеността в отговора ти е полезна за голяма част от пишещо-четящите в този форум.

Нали говорим за законност? Пиян гамен влиза в нечий храм и гаменства. Как трябва да постъпи властта, чиято задача е опазването и на ТОЗИ храм? Много е просто - бой по канчето в рамките на ЗАКОНА! Както е в целия свят. Наличието на расови и/или религиозни мотиви обикновено е утежняващо вината обстоятелство.

Защото утре може да се сети, че не е гаменствал в синагогата, а по нататък може да подкара и неортодоксалните християнски доминации...



Тема Re: срамно енови [re: 3Moнa]  
Автор papa_sevich (новак)
Публикувано12.10.05 16:16



Ако, този човек беше истински християнин,то не би сторил това.
Ако предците ни, не бяха достойни и истински православни християни,то веднага след освобождението ни от Турското робство,веднага щяха да я превърнат в църква.



Тема Re: срамно енови [re: papa_sevich]  
Автор papa_sevich (новак)
Публикувано12.10.05 16:32



В България само 4 джамий са направени на църкви, и то щото преди това са са си били наши християнски храмове.
И всяко от 4-те църковни настоятелства е откупило,,джамията,, от мюфтийството.
Нашият измъчен Български народ ,винаги е бил човечен, съвестен и винаги е уважавал ,,комшията си,,
Предците ни са прощавали,а сега нашите политици ни принуждават и да забравяме.
Пази ни Боже ,от родните ни ,,родо-остъпници,с комшийте ще се разберем с добро
Боже, пази , утвърди и помогни на измъчения Бъргарски народ,Амин.



Тема Re: срамно енови [re: papa_sevich]  
Автор dma (irq)
Публикувано13.10.05 11:23



Наистина е срамно! Пиянството не е извинение. Ако някой оскверни по този начин праволсавен храм, щеше да настане страшна олелеия и то от най-малко вярващите.

Отче, хубаво говориш, но нашият народ си губи добродетелите. Ставаме все по-злобни, все по-мразещи и всичко това се крие зад името България и православна вяра. Срам нямат и не виждам как някога ще се оправят нещата.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Не беше ли оксвернен самият нинови [re: Vetrim]  
Автор Bambi* (усмивчица!)
Публикувано13.10.05 17:56



град, с отсичането на двете тополи пред Джумаята, преди години, за да може в пълния си блясък да лъсне мюсюлмански храм в центъра на християнски град???

Dolce vita!


Тема Не са нужни драминови [re: 3Moнa]  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано13.10.05 18:07



Аз съм съгласен такива неща да се случват от време на време във всички джамии в България, просто да се знае кой е шефът.



Тема Re: Не беше ...нови [re: Bambi*]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано13.10.05 21:49



По-скоро отсичането на тополи е нормална процедура, целяща предпазване на хора и сгради (то и джамията е в недобро "здраве" - липсва й само едно земетресение...). Както навярно знаеш, нормалната продължителност на живот на здрава топола е от порядъка на 30-тина години. След това тя лесно се кърши, което налага дърветата, достигнали тази преклонна възраст да бъдат поне сериозно окастряни.

Аз пък се чудя на нашия "мил" мод, що ми банна поста от снощи в отговор на Тримона?!
Тримоне, да знаеш, че съм ти отговорил, защитавайки правото си на различно мнение. И ако не си получил барем бележчица от Фолъна в това отношение, да знаеш, че не съм си мълчал...
Ха де, нищо лошо никому, пък после изведнъж - бан!
Ама така стават понякога нещата - твърда ръка трябва за това.
Отдавам го на инерцията, придобита от клуб 15-20...









-

Слънчев Изгрев,
благодаря за "зрението",
което в труден миг дари ми!


Тема Re: вандализирана - да, [re: Vetrim]  
Автор komita (баш)
Публикувано13.10.05 23:42



Джумая Джамия не е ли строена върху храма Свети Иван?
А за човека доколкото знам има някакво психично заболяване и е на медикаменти. Преди година починала жена му и оттогава много се влошил. Бил си пообъркал и хапчетата напоследък. А това трошене не му е за първи път. Преди време трошал врати и прозорци, отново заради заболяването си. В общи линии в момент на пристъп джамията му е била пред очите, джамията е потрошил. Имал две доста интелигентни дъщери и те ще се грижат за него. Май и обвинение няма да му повдигат на човека ако се докаже че е бил в момент на пристъп.

Бог прощава, ВМРО не!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.