Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:15 09.06.24 
Градове
   >> Пловдив
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Тепетатанови [re: mellisa]  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано14.02.05 22:07



Тук май истинските и обичащите Града Пловдивчани са кът.
Официални данни за надморските височина на Тепетата.
Джендем тепе - 288 метра
Бунарджика - 265 метра
Сахат тепе - 222 метра

За Трихълмието официални данни нямам, само ГПС данни (разликата е между 3 и 9 метра в повече; сравнение спрямо официалните данни и ГПС-а на предните три Тепета). Мерих ги на 5 февруари. Беше идеално време, около -5 градуса, това, ако е студ, то -15 не знам какво трябва да е.
Небет тепе - 214 метра
Таксим тепе - 201 метра
Джамбаз тепе - 217 метра

За сравнение Пловдив е между 160 и 165 метра в по-голямата си част.
Централна гара - 162 метра.
Джумаята 172-173 метра.

И разбира се, че е имало осмо Тепе, точно на мястото на сегашната Бирена фабрика. Носело е сегашното й име. Не знам кога е сринато обаче, преди 1881 година ще е със сигурност.
Заралията в случая е прав, въпреки че наистина го написа с леко злорадство.

Чакам си почерпката, от когото трябва.
Може и извън Пловдив разбира се.
Пия Вино и Бира, ям всичко!


Редактирано от Aндoн на 14.02.05 22:14.



Тема Re: Тепетатанови [re: Aндoн]  
Автор Fallen_AngelМодератор (RebornArchdevil)
Публикувано14.02.05 22:42



Андоне, 8-то тепе не е било чисто тепе, а могила, иначе за другите данни - шапка ти свалям, на следващата среща бирата от мен :)

do NOT click



Тема Re: Тепетатанови [re: Aндoн]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.02.05 08:19



А бе Андоне, дай малко повече инфо бе. За осмото тепе говоря. И как се е казвало - Каменица тепе ли как?

То, не че не мога, ама има ли смисъл, като няма значение


Тема Андоне,нови [re: Aндoн]  
Автор mellisa ()
Публикувано15.02.05 12:22



много благодаря

Наистина се извинявам, ако се е наложило да се мръзне заради мен в този студ За да ти се отблагодаря, следващия път, когато се върна в България и имам път към Пловдив, ще 4ерпя една бира. Загорка, разбира се .
А слу4айно да имаш представа колко метра дели трихълмието от Марица ? Приблизително, да не хукнеш сега да го мериш!

Поздрави

Cupitor Impossibilium


Тема Осмо Тепенови [re: mellisa]  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано15.02.05 12:44



Тодоре, може и могила да е било, но аз съм чел в една историческа книга (свързана само с Пловдив), че е имало осмо тепе на име Каменица. Не знам височина и размери, така че не знам дали е могила или тепе.
Все пак е имало име, не забравяй това.

Мелиса, не се е наложило да се мръзне заради теб, пък аз предпочитам студено пред топло. На едното му намирам колая с дрехи, а за другото ми трябва басейн, което е по-трудно и по-ограничаващо местоположението.

Трихълмието е доста обширно понятие, състои се от три Тепета, които са разположение от север на юг. Река Марица е северно от него. С една дума Трихълмието е перпендикулярно на Марица. От най-северното Тепе на Трихълмието (Небет Тепе) до талвега на Марица би трябвало да е около 350-400 метра.

За Бирата нямам претенции, въпреки че предпочитам Каменица.
Наистина си чакам почерпката, като се появиш из България.




Тема Re: Осмо Тепенови [re: Aндoн]  
Автор mellisa ()
Публикувано15.02.05 12:55



Трихълмието е доста обширно понятие, състои се от три Тепета, които са разположение от север на юг. Река Марица е северно от него.

Само за тези ти думи ще имаш от мен не една, а колкото успееш да изпиеш Каменици. Освен ако не се споразумеем за една отли4на бутилка вино, я френско, я българско (винозавода в Стара Загора е пуснала една нова марка, нямам думи да я опиша, толкова е несравнима). Ако Марица е на север от трихълмието, това срива из основи теорията за прилика с пирамидите.

Cupitor Impossibilium


Тема Re: Осмо Тепенови [re: Aндoн]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано15.02.05 12:58



братле, това "чел съм в една историческа книга" нищо не значи.
дай автор, заглавие, страница и так дале. Иначе и аз навремето съм чел в една книга "Пловдивски хроники" на Никола Халваджиев. Не си спомням да пише нещо за осмо тепе. Което не значи, че е нямало.
И още нещо. Защо му викат Градът на седемте тепета? Нали уж са били осем. и то не съвсем до отдавна

То, не че не мога, ама има ли смисъл, като няма значение


Тема Re: Осмо Тепенови [re: f(x)dx]  
Автор Fallen_AngelМодератор (RebornArchdevil)
Публикувано15.02.05 14:08



В Пловдивската хроника пише изрично, че примерно Евлия Челеби говори за 9 (!) тепета, а Алваджиев казва, че това са могили близо до града.

Андоне, не ме наричай "Тодоре", освен ако не си ми сърдит нещо :) Да, всяка могила си има име, особено в равнинен терен като Тракия, където и купчинка екскременти може да си има име, тъй като е по-различна от тепсията наоколо...

do NOT click



Тема Така енови [re: f(x)dx]  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано15.02.05 14:10



За теб може и да не значи, ама за мен значи...

Ще се опитам да я потърся и ще докладвам какво що.
И на мен ми стана интересно дали е могила или тепе.

Градът на седемте тепета като название не знам откога съществува.
В герба на Пловдив Тепетата са седем, но той със сигурност е в сила след Освобождението. Ако от тоя период е и наименованието за седемте тепета...

Някои, който ходи в библиотека Иван Вазов може да се опита да намери нещо по въпроса, няма да е лошо.

Мелиса, река Марица е северно спрямо Трихълмието, тя е северно спрямо всичките Тепета.
Може да се споразумеем на бутилка Асеновградски мавруд. Предпочитам Българското (като цяло) пред чуждото.

Тошко, не съм ти сърдит. Щом не искаш/обичаш така добре, въпреки че аз не виждам нищо лошо в това. Все едно да ти кажа да не ме наричаш "Андоне"...

В Тракия също има могили, ама никой не ги брои. Вярно, че те до преди няколко десетки години са били извън града.
Докато Каменица би трябвало да е била в самия край на града преди време.

Иначе днес и това доживях, на 15 февруари гръмотевици в Пловдив.


Редактирано от Aндoн на 15.02.05 14:14.



Тема Re: Така енови [re: Aндoн]  
Автор Fallen_AngelМодератор (RebornArchdevil)
Публикувано15.02.05 14:24



Ами как да ти кажа, аз го приемам че все едно си ми сърдит, нали знаеш, всеки луд с номера си...

Да, прав си, че Каменица е била съвсем близо до града, а Тракия си е била някъде далееееч... Все пак тогава и Джендем тепе е било далеч по техните стандарти :) А сега се води широк център...

do NOT click




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.