Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:18 27.07.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема за специалните лъчи и други благини  
АвторMyшмopok (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 11:05



Я вижте какво пише тука:
(http://www.moiteplanini.com/news/osvetqvat_i_ozvuchavat_qgodinskata_pesht.html?page=1 ) Текстът е копиран без никаква редакция.

Осветяват и озвучават Ягодинската пещера

Сменят осветлението в Ягодинската пещера, каза уредникът в пещерата Сергей Генчев. Той допълни, че освен осветлението пещерата ще бъде озвучена. Новите прожектори са снабдени със специални лъчи, които не излъчват висока температура и предпазват образуванията от появата на зелени лишей. Освен това осветлението, подчертава по-добре карстовите форми и се получава по-добър ефект пред туристите. До момента са подменени 50 прожектора, а целият брой на осветителните тела в пещерата са 137. Генчев разказа, че подмяната на осветление става бавно, защото новата техника е скъпа, а финансирането е изцяло от собствени приходи, тъй като държавата не финансира пещерите. Ако са намерят начини част от финансирането ще се търсят по различни проекти.

Обектът е доста интересен от гледна точка на това, че е разположен в ждрелото на река Буйновска, което е най-дългото в страната ни. По-интересното обаче в тази пещера е, че се наблюдават и такива образувания, които не се срещат в други благоустроени пещери. Такива са леопардовата кожа и перлите. Много голям интерес проявяват туристите от цяла България. Естественият вход на пещерата също е много интересен и вече е достъпен за туристите. Той се намира на 40 метра над изхода. Другото нещо, с което е интересна пещерата за туристите е сключването на граждански брак, което е традиция от 22 години.

източник: Фокус нюз



Тема Re: за специалните лъчи и други благининови [re: Myшмopok]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано11.05.08 09:33



И аз искам да си взема специални лъчи...

Откъде ли ги е "забърсал" Сергей?!
И сериозно от старите новини (http://hinko.org/hinko/News2006.html):
14/03/2006 Най-дългата пещера в света "Mammoth Cave" ще получи нови системи за осветление и водоснабдяване за скромната сума от 6 милиона долара. Промяната е започнала от 1998г, като монтажа ще бъде завършен през март 2007 година.
Ще бъдат монтирани нови 900 осветителни тела, като всеки от 25-те вида прожекторни и светодиодни лампи, монтирани по указанията на дизайнери и спелеолози за най-добро осветяване на образуванията, е с гаранция 100,000 часа или 20 години и струва до 100 долара.
Интересното е, че се отделя най-голямо внимание на борбата с нежелания растеж на растения, водорасли и всякакви мъхове около прожекторите, като за целта дължината на вълната на светлината е фиксирана на 592 нанометра, което спира размножаването им.
Да не са сбъркали името на дупката в репортажа?! Че и континента...

(Почти) всичко за пещерите...

Тема Re: за специалните лъчи и други благининови [re: Hinko]  
АвторMyшмopok (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 08:41



Само с връзки се вземат тия лъчи.
Дължина на вълната 592 нанометра е жълто-зелена светлина. Монохроматичната светлина по принцип е гадничка за очите, добре, че човек е животно, дето със всичко свиква. Това, че спирала развитието на водорасли и мъхове ми се струва странно, добре е някой биолог да се изкаже.
Отдавна не съм ходил на Леденика и не знам как е сега, но при последното си влизане преди няколо години преоброих общо около 54 киловата инсталирана мощност във вид на прожектори (направи ми впечатление, затова си направих труда да ги броя). Ами това са 27 електрически радиатора...



Тема Re: за специалните лъчи и други благининови [re: Myшмopok]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано12.05.08 09:18



Не е баш така - каквото и "дживотно" да съм, не мога да свикна със светодиодите и мъждукането им, гадни са ми... Може да са икономични, да ги имам за резерв, но искам да виждам поне на 20м в дупката!


А относно мощността - Алексей Жалов се жалваше някъде по форумите, че "туристето" променяли микроклимата с дъха си и затова не бивало да се влиза излишно по дупки. Малко сравнение с "радиаторите" за 90,000лв в Съева...

(Почти) всичко за пещерите...


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.