Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:38 18.05.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?  
Автор lbex (шамана)
Публикувано28.03.08 12:42



В Дервента край Велико Търново, от страната на на Преображенския манастир,
почти в началото на венеца, (южния край на венеца), има пещера с голям вход,
може би 6х4 метра. В базата на www.hinko.org не мода да отркрия коя е. Не й знам номера,
а по-дължина и денивелация само "Тонювата пещера" ми се струва близка,
но не съм много сигурен. Ще се опитам да я опиша доколкото мога и си спомням:
След входа пещерата се разширява, входната зала е куполообразна с размери
около 7х7 и висока 4-5 метра. Следва широк коридор, който върви леко в дясно,
широк 5 метра, висок от 3 до 5 метра. Някъде към 15 - 20-тия метър от входа в ляво
има малко стутване и комин, който излиза на карите над венеца, висок около 8-10 метра, тесен е колкото да се провре човек. На 30 - 40-тия метър пещерата се разклонява на две.
Лавата част е висока около 1 метър, широка 2. След десетина метра се стига до оширение, където може да се стои прав. От там тръгват няколко задънени тесняка и един, който излиза на карите над венца. Дясното разклонение е кроволичещо, тясно,
стигнах до малко оширение, чието дъно беше покрито с дебел слой глина.
Повече не съм продължавал. Образувания липсват, с изключение на един нисък и
дебел сталагмит в началото на дясното раклонение. Това е, което си спомням.
Описаните размери и разстояния са само ориентировъчни, може да за доста неточни.
Ако някой се сеща коя е пещерата ще съм много благодарен да сподели
информация за нея. Благодаря!

Око за око, паста за зъби!


Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: lbex]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано29.03.08 10:03



Описаниета съвпада единствено с Тонювата пещера - разминаването е незначително, а още повече е по спомени...


На последната експедиция на Арбанаси миналото лято не остана време да се проверят пещерите по Дервента, а се откриха и още нови (една от тях надминава 1,000м) - общо станаха около 15, част от които не са вписани в базата данни дори като неиследвани (просто без никаква информация за дупката, само с един поглед, не може да се напише дори кратко инфо). Това ще стане през лятото - "клуб "Дервент" от Велико Търново организира поредната експедиция за "изчистване" на района.
А за по-точно инфо (ако бързаш... ) потърси Евгени Коев от "Дервент" - координати на страница "Клубове".

(Почти) всичко за пещерите...

Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: Hinko]  
Автор lbex (шамана)
Публикувано29.03.08 16:42



Благодаря ти Хинко!


Ако намеря време ще отида до Велико Търново. Ще направя снимки и
ще се опитам да направя нещо като карта, защото нямам опит в картирането


Око за око, паста за зъби!

Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: lbex]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано30.03.08 10:13



Само като молба (не давам "акъл"): Не влизай сам и някой да знае къде си отишъл!!! Винаги съществува опасност в една дупка, та дори тя да е благоустроена - примери много!
Не се мъчи да правиш карта или скица - по-добре напиши къде точно се намира дупката (как се стига до нея) и направи няколко снимки на района и скалите с отбелязани входове. Качи ги в сайта (в Галерията с карти и снимки има тази възможност), за да не се губи време през лятото да се търсят къде са. Това е огромна помощ, за която предварително благодаря!



(Почти) всичко за пещерите...

Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: Hinko]  
Автор lbex (шамана)
Публикувано30.03.08 14:44



В никакъв случай няма да съм сам! По тея скали и без да се влиза по пещерите може да се пребие човек! Има много и то големи лабилни камъни.
Ще се вслушам в молбата ти

няма да се мъча с карта, ами ще
снимам. Наистина ще е по-полезно

Око за око, паста за зъби!

Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: lbex]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано30.03.08 18:41



Благодаря, братле! Аз пък ти обещавам, че ако откриеш дупка, неизвестна на местните жители и съответно нямаща собствено име, тя ще бъде кръстена с името, което ти си избереш като първооткривател!



(Почти) всичко за пещерите...

Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: lbex]  
АвторEvgeni (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 20:54



Здравейте, поласкани сме ,че нашият район ви е заинтригувал. Пещерата като описание в първото мнение, категорично може да потвърдя, че е "Овчарската"/със синоними Голямата, Духлатата /. Картирана е още преди 100тина години от Рафаил Попов. Подробна нова карта е направена преди 2 години членове на ПК"Дервент" В.Търново . Ако имате въпроси може да се обадите на ev_koev@abv.bg , а още инфо за района може да намерите и на www. td-akademik.com, там може да видите и телефони за връзка, за водач в района :))



Тема Re: Пещера в Дервента, В. Търново. Коя е?нови [re: Evgeni]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано27.04.08 11:24



Благодаря и на Евгени, и на момчето за описанието за №5279!


Липсваше ми като информация, заедно с такава и за допълнителните имена на дупката "Ароа" и "Арова", за които ще ми е интересно да разбера откъде произхождат, както и за името на местността "Голъ-мелъ" в Дервента.
Помагай, Евгени - района си е твой!

(Почти) всичко за пещерите...


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.