Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:36 19.05.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пещерата "Снежанка"нови  
Автор Kpacитo (непознат )
Публикувано18.07.06 22:15



Някой ходил ли е скоро на пещерата "Снежанка"

има ли какво да се види там ?



Тема Re: Пещерата "Снежанка"нови [re: Kpacитo]  
Авторjjtr (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 13:26



Ходил е. Според съдържателката на пещерата е четвъртата по красота в Европа, но незнам как го изчисли. Според мен не си струва специално зради нея да се вдигне човек от София. Но ако и без това си близо, си заслужава. Пещерата е много мъничка. Веднага след входа има едни вимета, които се срещат доста рядко. Самото образувание, заради което носи името си, е заградено и се гледа доста отдалеч. Абе тригодишната ми дъщеря много я хареса, за седемгодишния ми син беше прекалено малка и декоративна. Все пак смятам, че си заслужава да се види, без да се крият кой знае какви очаквания.
Пътят до нея: От Пещера се хваща пътят за Батак. Малко след Пещера се хваща надясно по красива клисура (има табела). Пътят е асфалтиран, но в много лошо състояние, особено в първия километър. след 3-4 км се появява нещо като паркинг и колата се оставя там. Тръгва се по стръмна и красива пътека. Върви се около 30 мин. Трябва да се има предвид, че съдържателката затваря рано и е много гадна, а разказът й е меко казано досаден. Доколкото помня входът е 2 лв на човек и 2 лева на фотоапарат.



Тема Re: Пещерата "Снежанка"нови [re: Kpacитo]  
Авторd (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 09:10



преди 2 дни бях, според мен си струва. из пещерата ни разведе един мъж, за фотоапарат не искаше нищо.



Тема Re: Пещерата "Снежанка"нови [re: jjtr]  
Автор Bloody_Tears (непознат )
Публикувано06.10.06 00:52



След гр. Пещера отбивката се пада в ляво. Мястото е видно, пък си има и табела и трудно можеш да го изпуснеш. След това пътя е малко кофти, но все пак проходим.
Лятно време последната група влиза в 16:15. По принцип към съдържателката няма критики, сигурно сте я хванали в кофти настроение ;)
Ако имате път наблизо си заслужава си да се види. В околноста има още доста забележителни местности и още няколко проходими пещери. Но за по обстойно походче в местността може да се свържите с някое от туристическите дружества в гр.Пещера (в момента са две). Заслужава си ;)



Тема Пещери в Рила. Има ги. [re: Kpacитo]  
АвторTъypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано09.10.06 21:02



Пещери в Рила има. Преди около 7-8 години си говорихме с Алексей Жалов. Край връх Мермера (Мраморец по новому, 2602 м.) има голямо мраморно петно. В това петно се намират цепнатини, от които духа силно. Берекет-версин - и 15 метра цепка да е, пак ще е рилска пещера.
Ходил съм от х. "Рибни езера" до Рилския манастир - през Теодосиеви караули и Бричебор. Съмнявам се дали някой в ходил по това трасе. Не е е маркирано там. Вр. Мермера си е далече и от царския път от Рибните до х. Македония.
Та вярвайте, в Рила няма пещери, докато не бъдат намерени. По тия места ходят малко хора.
Преди около 20 години в Мала планина се знаеше, че там не е възможно да има пещери. Понеже там условията за развитието на карст са мижави, карстовият процес се развива плитко в дълбочина и т.н.
Трябваше инж. Мария Златкова и приятели да се лозоходят (лозоходене = ходене с багети) и да набарат кошкоджамити пещерище - Голямата темнота.
Та така за Рила.
Някои от вас ходил ли е около Мермера?
Поздрави,
Туристунгер



Тема Re: Пещери в Рила. Има ги.нови [re: Tъypиcтyнrep]  
Авторdfs (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 18:02



Ходил съм около Мермера. Като се замисля има някаква логика в думите ти, но като съм бил на това място никога не ми е идвало на ум да се оглеждам за пещери. Някак си не ми изглежда такова мястото. Сигурно все ще излезе някаква цепка, но тя много условно ще се нарича пещера. И макар да не разбирам много от геология предполагам, че има и научно обяснение защо не може да има пещери там. Освен това въпросният връх не е никак далеч от царските пътища. Отклонението до него е 40 мин. и редовно се прави, както от маршрута за Македония, така и за манастира през билото. Освен това покрай върха в Илийна слиза една пътека, която не е много популярна, но все пак е използваема.
Колкото за Мала планина - много не си прав. Винаги се е знаело, че там има пещери, още Жеко Радев ги прогнозира в книгата си от 20-те години. Отдавна се знае пещерата в Бучин проход, има село Понор, да не говорим за Беледие хан, където пещерките са известни отдавна. Струва ми се, че съмненията са били само за Темнотата. Мястото наистина не обещава голяма пещера. Спомням си първия път като ходих, как се въртях на 50 метра от входа и не го намирах половин час. Дай Боже и Рила да поднесе подобна изненада, но аз лично се съмнявам.



Тема Re: Пещери в Рила. Има ги.нови [re: dfs]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 20:58



Дисертацията на Жеко Радев е "Карстови форми в Западна Стара планина", 149 с., издадена от Царска придворна печатница през 1915-та. Най-хубавата книга за нашия карст в последните 91 години. Не е от 20-те.
Жеко Радев нищо не прогнозира за Мала планина в този текст. Не е до мен книгата, но я знам почти наизуст. Споменава за Колкина дупка над Зимевица и предполага, че ще да е дълбока - нещо, в което вярвам и аз, а и съм копал на дъното й. Все някой ще я продъни и ще я свърже с водата на Каците.
Но пък винаги да се е знаело, че в Мала планина има големи пещери? Въобще не се знаеше до началото на деветдесетте.
Уважавам те. Малцина са четящите и търсещите.
Поздрави и наздраве,
Коце



Тема Re: Пещери в Рила. Има ги.нови [re: Typиcтyнrep]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 22:03



Предполагам, че се има предвид книгата "Кражски явления..." (Шкорпил, 1901 г.). В нея е описана пещера с голям вход на мястото, което днес знаем като Провалия понор на Ранислав (многократно копан). Доколко и това място може да се причисли към Мала планина, е друг въпрос.



Тема Re: Пещери в Рила. Има ги.нови [re: Ивo]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 00:54



Иво, братя Шкорпил имат първата българска публикация в Spelunka на Едуард Мартел - 1898. Баш това, за което разправяш. То е "Кражски явления...", издадено от издателство "Пчела", Пловдив, 1895. Издадено на френски в най-голямото пещерняшко списание него и сегашно време. Преди седем-осем години видях в някаква статистика в списанието, че българин е публикувал в Спелунка през 19-ти век и писах до френската федерация кой е той. Мислех, че е Анастас Иширков. Братя Шкорпил били. Изпратиха три фототипни копия хората - едно до мен и две до федерацията. Нямаше ги преди това в родината, а и никой не знаеше, че братя Шкорпил имат 80 страници в Spelunca.
За Жеко Радев се разправяхме по-горе. Неговата книга е от 1915-та.
Виж я. Много е хубава.
Поздрави,
Т-гер



Тема Re: Пещерата "Снежанка"нови [re: jjtr]  
АвторSali (Нерегистриран)
Публикувано24.05.07 13:39



Ами ако пътувам с обществен транспорт- как да стигна до там?Например с влак от Пловдив до Пещера.И после как?Колко са километра от Пещера ( далеч ли е за пеша?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.