Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:05 19.04.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Клацация на прщерите по трудност!!!нови  
АвторDivan (Нерегистриран)
Публикувано17.12.05 21:17



Предлагам на тези, които има дълъг опит с пещерното дело да направят една класация на 10-те или 20-те най-трудни пещери в България. Като трудност считайте, пропасти, тесняци и всякакви акробатики,които изискват преминаването им, без оглед на дължина.
Ще се радвам да видя вашите класации!!!



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!! [re: Divan]  
АвторЦeцko (Нерегистриран)
Публикувано18.12.05 01:58



Аз нямам толкова много опит(4 год) но според мен най-трудната пещера в България е Барки 14.Това е само лично мнение.Вече за по задните места незнам.



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Divan]  
Авторsa (Нерегистриран)
Публикувано18.12.05 15:16



Много е трудно да се направи подобна класация. Много зависи от субективни качества - например килограми, опит в катеренето, страх от лесни, но опасни при падане места. Освен това има няколко пещери у нас, в които са влизали по 2 дузини хора. Мисля, че в Каците не е влизано от години например. Как да я вкараме в класацията? Аз само съм чувал, че е най-трудната. Много зависи и от това дали само гледаме колко се чанчиш или колко риск поемаш заради кофти закрепвания и т.н. Освен това има и едно чисто психическо усещане - дали е чувстваш уютно в тая пещера. Аз например се чувствам много уютно в Тизоина и се придвижвам много добре в нея. Духлата продължава да е враждебна към мене и след 20 влизания още не можеме да се разбереме. И всеки си има собствени спекове. За себе си съм установил какви са, но за другите хора са съвсем различни.



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Divan]  
Авторkalin (Нерегистриран)
Публикувано18.12.05 18:11



и аз съм чувал Барки 14 че е най-трудната но не съм бил там.
за мен най-трудната е ППД.



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Divan]  
АвторПeшepeн (Нерегистриран)
Публикувано20.12.05 15:29



Е браво, много добра тема. Някой се е сетил да сложи тема, която ще е полезна за всички.
И аз имам едно предложение. Опитайте се да пишете тук вашите впечатления от трудните пещери, в които сте били. Дори и да не са класирани, пишете и споделяйте!!!
Айде със здраве и весели празници.



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Divan]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано25.12.05 16:04



Наистина хубава идея. У руснаците го имаше това с категория сложности прохождения. Правило ми е впечатление, че лъхаща на страх и студ яма като Бездонная (160 м. обледенен отвес и вход като на два Пчелина) е от най-ниска категория по документ и има някакви мижави индекси за психоефект. Та си е субективно.
На мен голям зор ми е била Тайните понори. 94-та за сефте навлязохме с Пешо от Шумен и Тошо от "Еделвайс" под Скрития водопад и се затътрузихме в нови места на галерията на Старите водопади. Всеки ходил знае историята, че в тази пещера няма осветление, което да не се скапе. Дюзите се наблъскват неспасяемо и постоянно с кал и от честото чегъртане с тел се разширяват, акумулатори и боксове се разхерметизират и т.н. Малцина вярват, че от блокажа, където се разделят стари и нови водопади (май Дончов му се викаше) и започва прелестната гнус Прасището, тримцата сме се движели към светлината без осветление, всеки гушнал ботушите на другаря. И аз да го чуя, и аз ще се подсмихна учтиво:) Добре, че Пешо владееше тия участъци наизуст. Подкреплението със светлина (Здравеца и Маргото) мъдро изчакваше горе на Големия отвес, вместо да се изсули глупаво долу у мизерията. Имаше и друга хумореска - въжето на тоя отвес си е малко в камбана, а залата хич не е малка. Имам предвид, че не е малка тримата глупаци да лазят из нея с протегнати ръце и да дирят въжето:))
25 часа беше тая визита в известната и като Рая на мазохиста пещера, а кафенцето и цигарата "Средец", турени ми у ръцете от добри хора край входа, още помня .



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Typиcтyнrep]  
АвторSten (Нерегистриран)
Публикувано15.01.06 01:30



Е пичове, излагате се!!! Айде, ходи ли сте къде ли не и не може да скалъпим тука една класациика! Нека се стегнем и дапишем поне някакви ппечатления както Туристунгер е написал, евала му!!
Дерзайте!!!!



Тема Re: Клацация на прщерите по трудност!!!нови [re: Sten]  
АвторCubineza (Нерегистриран)
Публикувано03.02.06 17:03



1.Тази, която още не съм открил !!!!!
2.Тази, в която още не съм се заглавил!!!!!
3.Тази, която е толкова гадна, че никога няма да влеза!!!!!
4.Барки - 14
5.Каците
6.Тизоин
7.Духлата
8.Врелото
9.Беляр
10.Спропадналото - може да ви е странно, но лазенето срещу течението на река с t на водата около 5 градуса повече километър е най-гадното!



Тема Спропадналотонови [re: Cubineza]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано04.02.06 11:14



Здравейте, Cubineza,
Ще бъда много благодарен ако ми пишете на outdoor_k@yahoo.com дали в Спропадналото има образувания. От описания на картировачите знам, че има, ама как са поникнали из тия брекчи? По доклад на някакъв поручик от Разлог се знае, че е отворена по време на тресването на Крупнишкото земетресение, 1904-та и е много интересно дали в самата пещера има някакви поразии от труса.
Глася едно ходене натам като се постопли и по възможност в ден, когато няма стрелби:)) Преди три години щяха да ме разстрелят - пуснах се от х. "Яворов" и от Беталовото фанах гората. Хоп-троп, тралала, както си вървях всред борчетата към входа, екна пукотевица и засвистяха трасаци. Смешно, смешно, ама залегнах и се изтеглих разтреперано с прибежки и припълзявания. Те хората турили отцепки на пътя, ама откъде да знаят, че идиот слиза от планината?
Поздрави и бира.
Константин



Тема Тизоиннови [re: Typиcтyнrep]  
Авторзмeй (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 01:03



Моля ви, кажете нещо за Тизоин:) Имам мераци по-нататък, амам може ли да направите някакво описание като необходим инвентар и каквото може да се сетите ако сте прониквали:)




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.