Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:28 30.05.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Кита и Царския път?  
Автор Spas (непознат)
Публикувано30.10.05 13:47



Здравейте :)

Понеже преди няколко дни стигнахме до нови (поне за нас) дълбини в Духлата, искам пак да ви помоля за помощ...

Значи, от първи мерцедес надясно, през зала Носорог, после надясно и надолу по наклонената плоча, 40-50 метра и стигнахме малка река - 10-15 см. дълбока. Там ли някъде е Рибката и как изглежда?
Ние тръгнахме по реката, бяхме без ботуши и според мен беше истински подвиг, че не си намокрих маратонките :) Така по реката да съм минал около 40-50 метра и тя изчезна надолу а галерията продължаваше. Около 20 метра преди това пък можеше да се качи 2-3 метра над водата и тръгваше споредна на реката галерия. Понеже четох, че там някъде е Втори кораб, от който се стига до Кита, се чудех дали е това? Въобще, как изглеждат Втори кораб и Кита?

Четох също, че 20 метра след Носорог, ако не се слиза по наклонената плоча, а се тръгне напред, се излиза на Царския път. Вярно ли е и какво е това - готина и просторна галерия ли? И накъде води? Ние пробвахме и тази посока, като около 50 метра след Носорог стигнахме друга зала, малко по-голяма. Галерията и минаваше в горния край, отляво, можеше и да се слезе долу в залата. Продължихме обаче напред, в същата посока. След още около 40 метра, пак отдясно на нас, имаше пропаст, дълбока 10-15. Глаерията я заобикаля отляво на около 1-2 метра, и след около 20 метра се стига още по-дълбока пропаст, която не можеше (поне според мен) да се заобиколи. Теоретично може да се мине отляво, точно по ръба и, ама си е игра с живота направо :) Там се отказахме и се върнахме.

Може ли някой да ни каже докъде сме стигнали и да ни посъветва накъде да вървим? Също се чудехме накъде е Лисицата и къде е връзката м/у главния вход и този с шахтата точно до пътя.

Ако някой ни отговори поне на част от въпросите (а дай боже на всички), ще сме му страшно благодарни! :)



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Spas]  
АвторДapo (Нерегистриран)
Публикувано30.10.05 21:23



Да наистина как изглеждат тия места и аз съм минавал отам, но като не знаеш на кое как му викат....



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Spas]  
АвторZhivko (Нерегистриран)
Публикувано30.10.05 23:11



hora hodete s voda4 v tazi dupka ... taka hem shte q nau4ite hem nqma da se nalaga da vi vdi ASO! vav foruma edva li mozhe adekvatno nqkoi da vi obqsni neshto ... elate na klub i tam shte vi dadem adekvatni nasoki.



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Spas]  
АвторДъpтakът (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 12:55



Значи, от първи мерцедес надясно, през зала Носорог, после надясно и надолу по наклонената плоча, 40-50 метра и стигнахме малка река - 10-15 см. дълбока. Там ли някъде е Рибката и как изглежда?

Точно това място е Рибката. нарича се така, защото през60те години там е била забелязана рибка. Сега водата е малко, ное имало случаи при които целия наклонен тунел водещ към нея е бил пълен с вода.

Ние тръгнахме по реката, бяхме без ботуши и според мен беше истински подвиг, че не си намокрих маратонките :)

Е, без ботуши не ходете изобщо в този район, пък и изобщо в тази пещера, бързо се скапват, а е и студено.

Най напред стигнете до сифона на реката, по нататък, за сега път в тази посока няма. После се връщата около 20м и почвате да търсите път нагоре. Кита или по точно - Китовата уста е наблизо -30-50м(дано не бъркам много). Само дето има малко въртене, а и възможност да се подмине и да се забие в едни диаклази, които в края на 70те се опитвахме да преминем набивайки напреко трупчета.... ех младост...


Четох също, че 20 метра след Носорог, ако не се слиза по наклонената плоча, а се тръгне напред, се излиза на Царския път.

Е, царския път е ново наименование, ако продължиш напаво ще стигнеш Кончето, не много голяма зала, в чиито горен край се появяваш. Отдясно ти остава характерна плоча с формата на пиринското Конче Като я яхнеш и после се спуснеш на дъното на залата и продължиш в посоката в която си си движил до момента ще попаднеш на зала "Слънчев бряг". Като стигнеш до нея, а няма начин да не стигнеш, пътя е ясно очертан от хилядите преминавания, ще разбереш защо се казва така. От там си много близо до Тронните зали.... ама първо стигни до там и се обади.

Може ли някой да ни каже докъде сме стигнали и да ни посъветва накъде да вървим? Също се чудехме накъде е Лисицата и къде е връзката м/у главния вход и този с шахтата точно до пътя.

Е, това е още много далече.



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Spas]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 15:03



На няколко метра преди реката на Рибката вляво започва един тесняк - това е пътят за Лисицата, но е много, много далече и има поне 10 места, на които можеш да се объркаш.
Пътят от шахтата рано или късно излиза на Царския път. Може да се качиш към Тронните зали или да ги заобиколиш. С пътя от главния вход се съединяват, както ти бе обяснено, малко преди Рибката. По този път още в началото има къде доста сериозно да се загубиш. Той слиза надолу, но не много надолу. И ако прекалиш със слизането може да се забиеш доста гадно. Според мен не може да се обясни по интернет, трябва да го видиш.



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Spas]  
АвторMosquito (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 21:08



Адаш ... виж ми кю-то от екстремното(или Светлето) и да се разберем и да измислим някое ходене и да обменим ценни познания. И вземете си купете едни ботуши - скъпите са по 14лв, а за плюсовете им няма какво да говоря.
Колкото до това което Живко ти каза ... Живко, ако ми кажеш клуб в който якой като цъфне да пита за маршут из Духла ще почнат веднага да го насочват ...



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Mosquito]  
Автор kenoby (jedy)
Публикувано01.11.05 09:48



Комаре, въпроса е друг. За обясненията едно на ръка, в една такава пещера колкото и да ти обясняват пак ще направиш проникване много по дълговременно от "нормалното". Със всичкия студ, вода и влага. Това което ще бъде обяснено в съответния клуб не колко струват едни ботуши и какви са предимствата им, а че ТЕЗИ БОТУШИ СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, както и каската, хубавото осветление и какво е това контролен час. Ти познаваш пещерата добре, заведи момчето, най-малкото защото интереса към спелеологията и желанието за ходене трябва да се поущряват. Но освен "пътя", трябва да научат и други неща който май са по важни.

-А картофель фри есть у вас?А,вы не пониманете по-английски?Ну,жареная картошка такая,знаете...


Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: kenoby]  
АвторMosquito (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 11:17



Ако момчето е адаш-а който си мисля и познавам бегло - тези неща му ги говорих още преди година ако не и 2, но той реши че прекалено сериозно съм взел нещата и че може и по другия начин. А от моите ходения в Духла знам, че това не е място където човек трябва да си играе с безопасността и да се кара на туристически разходки - със сигурност така се научава много, защото най-полезното обучение е от собствените грешки, но тук цената на грешките не е цена която някой иска да плати.
Както и да е ... стига съм философствал. Момчетата досега са ходили без да се почупат, така че ще е трудно просто с думи да им се обясни. От поста на адаша се надявам, че поне като са взели да четат отнякъде, белким прочетат и как се ходи по дупки. В тази връзка ми е любопитно откъде са намерили да четат описания на места и маршути в Духла ...
Иначе аз съм далеч от мисълта, че прещерата я познавам добре ... мога да изляза през стария и новия вход, което всъщност ми се струва задължително преди забиване навътре по Нови части и т.н.



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Mosquito]  
АвторZhivko (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 12:53



Moskito, nashiq klub e takav. Ako precenim 4e saotvetniq 4ovek e "dobro mom4e" polu4ava info. Da ne govorim kolko kufari sme vla4ili s nas ... nqkoi stanaha dobri peshternqci i izsledovateli



Тема Re: Кита и Царския път?нови [re: Дъpтakът]  
Автор Spas (непознат)
Публикувано01.11.05 13:48



Сърдечни благодарности! Радвам се, че има хора готови да помогнат :)

От описанието разбирам, че явно сифона сме го стигнали, а също сме видели и отклонението нагоре 20 метра преди сифона, което значи че сме били много близо до Кита. Следващият пък, живот и здраве, ще гледаме да стигнем до Кита и до Мълниите, пък нататък ще видим :)

Иначе до Кончето 100% бяхме стигнали, само че не слязохме, а продължихме напред и както описах стигнахме след 40-50 метра една пропаст, която се заобикаляше от ляво и след още 20-30 метра стигнахме друга пропаст поне 15 метра дълбока, която не можеше да се заобиколи. Не при нея, а при предишната, се отклоняваше път надясно. Всъшност това се пада около 40 метра след кончето. Продължихме поне 1/2 час нататък, ама имаше доста разклонение и не знаехме накъде... Има ли смисъл да се врем там или не води до нищо смислено?

Още веднъж - много благодаря! Ще се похваля като стигнем (дано да е скоро) Царския път и Мълниите :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.