Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:12 22.06.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: ППP тaпa c peзбa 1/2]  
АвторKъpъka (Нерегистриран)
Публикувано16.11.08 22:49



То преживяването ви няма нужда от коментар! Като цяло сте си направили сами изводите и сте имали късмета края да е щастлив:) А края може да се окаже началото на една любов към подземният свят. Относно осветлението спор няма, най-добре е всеки да има челник и аварийно фенерче. Не съм привърженик на карабитките, още повече на почистването им на входа на пещерата или пък вътре в нея.
Стана дума за минаването през тръбата. Ако има човек несигурен в себе си, по добре е да премине отдолу в страни от нея. На влизане се минава от лявата страна, като ако е придошла водата се прави малък и лесен траверс ниско по стената, на излизане същото, но се пада отдясно:) Ако не е придошла, просто се скача от камък на камък:) Има вариянт и високо по скалите в страни от тръбата да се мине, но не го препоръчвам на хора без голям опит!
Относно чатала, точно по средата муима място по което не е сложно да се слезе до долу, ако някой се е паникьосал или има друг проблем.
"Камината", която се споменава в коментарите, се нарича Комина и в случая говорите за Първият Комин, от него се влиза в Пресата, по която на влизане човек трябва да пълзи по-вдясно и така успяват да влязат доста едрички хора:)
Ако реши да не минава през Пресата, може след като качи Първият Комин да продължи нагоре през Вторият Комин, което не е съвсем лесно упражнение за неопитен човек, но не е невъзможно. Трябва и да се внимава, не е безопасно!
Надявам се писанията ми да бъдат в полза на някого!





Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: Kъpъka]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 09:21



Друго си е човек да получи експресна и светкавична информация за запитването си от 2005-та г. :)
Каръка, този Първи Комин пък от дете си го знам като Пързалката. А и мястото по средата на Чатала, където паниралите се да слязат - предполагам, че е мястото с халката, от което всички посетители си се качват на Чатала? Поздрави,
Т-гер



Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: Typиcтyнrep]  
АвторKъpъka (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 11:48



Съгласен, първият Комин е Пързалката, спор няма. Не зная откъде се качват сега всички посетители на Чатала и освен това не се сещам за халка, вероятно се е появола след последният път когато съм бил там. Пък тя информацията винаги си е полезна ако е вярна, както виждам все някой я е прочел

пък дори и да не му е била нужна. Честно казано не обърнах внимание кога е правено запитването



Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: Kъpъka]  
Авторflorimel (Нерегистриран)
Публикувано03.01.09 19:15



Аз Пързалката я знам като Малкия четал, а тоя дето се минава на разкрач е Големия четал. По информация отпреди няколко месеца на Големия има метално въже открай до край.
А за Пресата на Малкия четал съм минавала през горната. Първата над пързалката нещо много ниска ми се видя. Не мисля, че е проблем изглистването до горната преса. Толкова е тясно, че и да искаш трудно ще паднеш. А горната преса е висока някъде около 27 см, щото нося 40 номер обувки (горе долу тия сантиметри) и си спомням, че се заклещваха като ги изправех вертикално в пресата. Главата не можех да си завъртя, но някъде посредата на пресата имаше вдлъбнатина над която можеш да се обърнеш на другата страна да не ти се схване вратът.



Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: ППP тaпa c peзбa 1/2]  
Авторbebochestvo (Нерегистриран)
Публикувано07.06.09 17:27



Пещерата във която сте ходили е ТЕМНАТА ДУПКА .И да ти кажа трябва много да се гордееш че си минал през четала а тесният процеп се нарича ПРЕСАТА.Това е една от най забележителните пещери в България. Бъди горд от това,че си бил там



Тема Re: пещера на Лакатникнови [re: bebochestvo]  
Автор BиK (BMBD)
Публикувано06.10.09 08:46



Мерси


Тая тема си е моя така че от време на време си я чета. Мерси за коментарите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.