Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:51 17.05.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Къде е пещерата?  
Автор Florimel (непознат )
Публикувано11.09.03 15:36



Някой да е ходил до пещерата Меча дупка до махала Меча поляна на 10-ина км северно от Искрец? По описанието, което намерих не е никак малка, с няколко неголеми отвеса и езера. Няколко пъти я търся, но се оказа, че за ориентир използвам не тази махала, която трябва. Исками се да имам по-точна информация преди да се пробвам пак.



Тема Re: Къде е пещерата?нови [re: Florimel]  
Авторvlado (Нерегистриран)
Публикувано11.09.03 21:33



За Меча поляна се слиза на спирка "Санаториума" в Искрец. Оттам покрай кръчмата, на която е изрисувана мечка се тръгва на север по река Сърбеница. Махалата Меча поляна е на около 50 мин. Пещерата е във венеца западно от Меча поляна. По-прекия път е да още преди селото да се отбиеш вляво, по-добрия е да го направиш в центъра на селото. В една от къщите все още живеят двама старци, които могат да ти я покажат къде е, защото в храстите ще ти е трудничко да я намериш. Общо взето се пада по средата на венеца, ама това не е кой знае къв ориентир. Пътеките са тотално обрасли.
Според мен тази пещера не си заслужава, няма нищо особено в нея и си е обикновено кенефче. Вместо да се дереш по драките от Меча поляна продължи на север излез на билото и хвани пътя, който върви по него. Това е едно от най-хубавите места, където съм бил. На изток пътя слиза в Бов, на запад пеехвърля още няколко хълма и слиза на север в Зимевица (малко западно от нея). Изобщо цялата планина си струва много, по-добре ходи из нея, не си губи времето с мечата дупка. Иначе селото Меча поляна е страхотно - има страхотно гробище и църква и запомняща се чешмичка с нещо като мегданче, много умалено.



Тема Re: Къде е пещерата?нови [re: vlado]  
Автор Florimel (непознат )
Публикувано12.09.03 13:33



Напълно споделям възторга ти от планината над Искрец. Страхотна е . Особено напролет, когато всичката тази трева е ярко зелена. Ходя натам всяка година поне по веднъж.
А за пещерата се интересувам чисто от спортна злоба. Както вече стана на въпрос няколко пъти я търся. Тръгвахме по гореспоменатата река и стигахме до някаква махала. Има и скали, но определено не бих ги определила като венец. Наскоро ми попадна много подробна, военна карта на която видях че над въпросната махала има още някаква и точно тя е Меча поляна, а не тази първата. Ти какво ще кажеш по този въпрос?
За самата пещера мисля, че не си прав, защото имам нейна карта и описание на цялото проникване- дават я някъде над 1 км дълга. Това не ми звучи като "кенеф". Но докато не я видя лично спирам с коментарите дотук.

Око да види, ръка да пипне



Тема Re: Къде е пещерата?нови [re: Florimel]  
Авторacд (Нерегистриран)
Публикувано12.09.03 22:05



Дали пък не говорим за различни места? От кръчмата с мечката се върви около 5 мин. по път. После пътят завива надясно и влиза в санаториума. Продължава се по пътеката покрай реката. От първата поляна има 2 варианта - плътно покрай реката (което е за предпочитане) и вдясно по брега, на около100 метра над долината. По този вариант се минава през едни каптажи и порутени сгради. Възможно е там някъде да сте хванали още веднъж дясно отклонение и да сте излезли в друга махала. Ако вървите само по реката няма шанс да се объркате. Меча поляна е след 50 мин. мое ходене, значи 1,10 нормално. Ако сте тръгнали от правилната спирка, няма как да не стигнете до нея. Аз все пак продължавам да се питам дали не става дума за голямо недоразумение, защото Мечата дупка със сигурност не е повече от 100 м, нещо 74 ми се върти в главата, ама на мен и по-малка ми се струва. Има висок и тесен вход, наклонена галерия, която преминава в отвес и после май пак имаше някакво отвесче. Много отдавна съм влизал, може и да бъркам нещо, но чак пък километър:)
Има една друга меча дупка при село Бов, под връх Издримец. Тя май е по-голяма, ама пак не е километър.



Тема Re: Къде е пещерата?нови [re: acд]  
Автор Florimel (непознат )
Публикувано18.09.03 13:16



Точно за тази пещера става дума. Но за дължината грешката е моя, наистина е стотина метра. Направих си труда да изровя пътеписа , в който бях чела за тая дупка - дават я дълга 142 м. Незнам откъде ми е влязло в главата , че е по- дълга.
Някой път като реша пак да ходя из Понор планина може би ще я потърся, но нещо ми секна ентусиазма.
Благодарско за разясненията




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.