Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 22.06.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пишете на МОСВ!нови  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 07:21



Разбраха се доста неща за законопроекта за отдаване под концесия на българските пещери. Федерацията ни, в лицето на един свой зам. председател (а и не само в негово лице), е била така добра да подкрепи този законопроект на думи, пренебрегвайки мнението на всички здравмислещи български пещерняци и дори това на самия й председател (!). Позволявам си да ви помоля, да напишете мнението си по отношение на "отдаването на 4000 пещери под концесия" и да го изпратите на Министерството на Околната Среда и Водите, като използвате формата им тук:



Сякаш имаме шанс да оправим нещата преди да е станал истински скандал.



Тема Re: Пишете на МОСВ!нови [re: Ивo]  
АвторHepaзбpaл (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 07:54



Иавинявай,
добре ли разбрах - 4000 (четири хиляди) пещери ще се дават на концесия?
Къде може да се прочете законопроекта?



Тема Re: Пишете на МОСВ!нови [re: Hepaзбpaл]  
АвторMosquito (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 08:39



Добро утро!!! Къде спа? ;)

Шегувам се де :)

Наистина абсурда е пълен. Самият законопроект май, го няма в нета още, но ако се интересуваш от темата....

http://extremno.com/forumi

доста неща се казаха и продължават да се казват.



Тема За концесията. [re: Ивo]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 11:18



Иво,
Следя разправиите за бележката в "24 часа" в екстремно. Не съм я чел, пък и нямам желание.
Като човек, гледал въпросното интервю по бТВ, ще спомена, че изказванията бяха в смисъл, че е нужна охрана на НЯКОИ пещери, като Ивановските скални комплекси, което не изключва даването им на концесия, след спечелен конкурс, за развитие на културен туризъм и ликвидиране на иманярската дейност. На въпрос на водещия колко са пещерите в България бе отговорено, че са около 4000. Това е.
Тъжно ми е като чета участниците как се нахъсват в стил "Дееба федерастите, ще пълнят гуша на наш гръб и от нашия труд!" При все, че пишещите в екстремно с повече от 300 метра картировка се броят на пръсти и имам удоволствието да ги познавам лично.
Единият от зампредседателите на федерацията, за мен е твърде свестен човек и един от последните, който ще се сети да прави пари от труда на колеги-пещерняци.
Недейте така бе, хора! В "24 часа" можеш да прочетеш и как по стената на хотела в Стара Загора се провеждат ежегодни състезания по палеонтология.



Тема Re: За концесията.нови [re: Typиcтyнrep]  
АвторJess (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 13:51



Моля Туристунгера да изчете и вчерашните статии в 24 часа. Не става дума за метрите картировка на пишещите в екстремното, а за това, че наистина се гласи обявяването на ВСИЧКИ пещери за подземни богатства (забележи, не за ПРИРОДНИ, а за ПОДЗЕМНИ, като въглищата), както и за повсеместното им предлагане на концесионери. Ето това е простотията - вместо да ги обявят за защитени територии по Закона за такивата, от екоминистерството ги пращат при кариерните материали. Защо?



Тема Re: За концесията.нови [re: Jess]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 16:59



Единственто, което схващам е, че не си запознат с проблема. Явно нямаш интерес да се запознаваш.. защо - това не е моя работа. Колкото до метрите карторовка -



Тема Re: За концесията.нови [re: Typиcтyнrep]  
АвторBлaдo (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 21:10



Към г-н Туристунгер,
когото нямам честа да познавам.

Няма (и не може да има) закон, който да предвижда само НЯКОИ пещери, в случая Ивановските, да бъдат дадени на концесия. Точно обрартното. Стандарният случай предвижда отдаване на ВСИЧКИ пещери. Думите на господата, явили се по БТВ само потвърждават, че се готви закон за отдаането на пещери под концесия. Потенциално те са 4000. По специални класузи от тази бройка ще бъдат изключени някаква част. Моята информация е, че точният им брой е 144, но тук може да се спори. Към друга част от пещерите може и да няма интерес. Това обаче са уточнения. Факт е, че се готви даването на пещерите на концесия. Оттук нататък е въпрос на лична преценка всеки да прецени плюсовете и минусите на това. Ако искаш говори за концесия на Ивановските. Ако искаш си представи концесия на Духлата. Ако искаш си представи как фирма Петрол взима Деветаки. Ти прецени кое е по-добре - дали пещерите да бъдат безстопанствени, като сега или да станат собственост на Травел кейвинг ООД (примерно). В края на краищата в България живееш, поне примери имаш хиляди.



Тема Re: Пишете на МОСВ!нови [re: Ивo]  
Авторspeleo_man (Нерегистриран)
Публикувано28.05.03 21:24



Ve4e im pish edno sravnitelno grubi4ko pisumce! Napravo 6te mi kipnat nervite!



Тема Re: За концесията.нови [re: Bлaдo]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано29.05.03 11:15



Миналата седмица във врачански вестник се появи обява, че кметството в с. Цаконица предлага под аренда за гъбарник пещерата Цаконишки печ. И никой няма правно основание да направи забележка на кмета. Защото Цаконишки печ не е природна забележителност. И просто няма никакъв статут, тя не е част от държавата, не съществува - както и споменаваните 4000 пещери.

Аз съм категорично ЗА обявяването на пещерите за подземни богатства. Може и странно да Ви се види, но абсолютно по същите причини, които изтъквате против този закон. За 75 години спелеология, България е единствената страна, в която пещерите са с неизяснен статут. Владо е написал: "дали пещерите да бъдат безстопанствени" - ми точно тъй, безстопанствени са и всеки може да си разиграва коня като цаконишкия кмет.

Jess: Тези 4000 пещери НЕ МОГАТ да бъдат набутани в закон за защитените територии. Това го разбирам като обявяване на всяка една българска пещера за природна забележителност. За жалост, европейските критерии са много по-стриктни от нашите при предлагане и обявяване на природен обект за защитен. Европейската асоциация за природно наследство (ProGEO) има 12 изисквания, групирани в категории атрактивност, научна стойност, образователна стойност и възможност за достъп. И ще ви разкажа нещо.

През 1998 г., ProGEO постави изискване за драстично намаляване броя на защитените природни обекти в България (407 от неорганичен вид, т.е. без вековните дървета). От министерството, на което пишете, събраха група, в която участвах и аз (Т-гер - разбирач по карста в работна група ProGEO - България). И не мога да забравя как един шкембелия, главният експерт по природните забележителности ме наставляваше "Ми вижте го тоя списък с пещерите /113 бяха/ - трябва да останат около .двайсе, вие най-добре си знаете кои - е Леденика, Магурата, тез-онез, нали? Хайде помислете и до петък ми го върнете със задраскани осемдесе пещери!".
Отказах и излязох от тази група, пещерите не бяха пипнати...не знам колегите дали са си позволили да задраскат някой-друг водопад...

Та европейското законодателство хич не е блага работа.

Това, което писах вчера на МОСВ беше молба за разясняване на работния текст на закона, както и кои го изработват. Законът за подземниите богатства е едно от малкото действащи неща в държавата, където не се борави с глоби, а се влиза в затвора. Може и странни да Ви се видят подобни разсъждения, но ако е добре помислен и изпипан, именно подобна законова добавка, ще разсипе иманярството и свободните инициативи на тоз и оня по места.

г-н Владо: (може и да се познаваме, откъде знаеш? ако познаваш много пияници, няма начин да не съм всред тях:)) Докато не видим текста на това изделие, няма какво да коментираме и да си представяме. Петрол не може да вземе Деветаки, както и Духлата - по силата и на сега действащия смехотворен закон, те са си природни забележителности:))

Толкоз за плюсовете, за минусите ще изпиша три листа като получа отговор от МОСВ.

Лек ден!

Т-гер



Тема Re: За концесията.нови [re: Ивo]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано30.05.03 06:14



Иво,
Това "Явно нямаш интерес да се запознаваш" за моя милост ми намирисва на приказки от типа "господата там имат интерес" - т.е. графата клевета, пич. Аз, преди да стисна някой за гушата, чета под каква глупост се е подписал и ти много добре го знаеш!
А първата снимка във вопъла ти в еxtremno.com, именувана "Гипсови образувания в пещери" e заснета от приятеля ми Урс Видмер (автор и на софтуера Топоробот, с който се хвалиш, че картираш) в пещерата Лечугия и на нея са изобразени ониксови кристали, а не гипсови.
Аз на твое място, когато придърпвам снимки от Интернет и съгласно разбиранията си за етика, бих сложил едни скобки отдолу "Снимка: Urs Widmer". Друг въпрос е, че не се виждам като модератор на сайт по пещерни въпроси в домейна .com (в буквален превод на турски - алъш-вериш).
Жив и здрав - може и триста и двайсе метра картировка да имаш, знам ли го Топоробот за Макинтош колко може да ги изкара?





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.