Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:00 09.06.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пак за опазването...нови  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано26.01.03 17:59



Присетих се за някои невесели работи като чета по-долу за Мъгливия сняг.
В околностите на Ягодина има едно пещере, в което (само допреди няколко години) имаше поне към 60 кг. разкошни бисери и една чудесия, която приличаше на виеща се из глината калцитна, искрящобяла река. Разкошно беше, много фино! Хора, били там това лято, разказаха, че Серго го ударил на разработване на нови обекти за алтернативен туризъм и понастоящем калното тесняче преди хубавините било разкопано и смъкнато така, че японец да минава с вдигнати ръце....резултатът е, че ни бисери има, ни реката е бяла - само кални грайфери в изобилие.
Друга легендарна пещерица по пиринските склонове, в която ченето ти е постоянно смъкнато и мантруваш тихичко "Бахмааму, къде съм, бе?" от плътно облицованите с десетсантиметрови кристали стени е също далеч от "оригиналното" си състояние, а друзи могат да се видят тук-таме по скриновете и библиотеките из къщята в близкото село...
Примерите хич не са десет и не са двайсе - всеки може да разкаже много такива неща.
И още нещо. Преди години разглеждах един луксозен албум, издаден на английски за пещерата Пиатра Алтарулу в Карпатите - една от световните хубавици. И ми стана криво как едни румънци могат да издадат такова нещо без да ги е шубе, че някой ще бастиса дупката? А ние не можем да популяризираме най-красивите подземия на страната ни.
Защо само у нас, най-добрата защита на пещерите е пълното информационно затъмнение около същите?



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Typиcтyнrep]  
АвторFido (Нерегистриран)
Публикувано30.01.03 11:30



Ох, не знам какво да ти кажа, просто сме си едно такова племе-недисциплинирано... Повечето българи за съжаление нямат елементарна етика и чувство за ред. Погледни наоколо - дори не само в пещерите-навсякъде е такава кочина, че направо жал да ти стане за хубавата ни природа А е толкова лесно да се пази ! Просто трябва елементарно възпитание, малко съвест и чувство за съпричастност към околната среда и природат-та нали това си е за нас-ние живееме тук! Истината е, че тази сган просто не може да бъде превъзпитана-до такъв извод съм стигнал! И тогава ЗА ОГРОМНО СЪЖАЛЕНИЕ не остава нищо друго, освен да се опитаме да опазиме природата с по-груби мерки като забрани и скриване на информация, докато се пооправи културата на нацията ни, в което доста се съмнявам. За пещерите специално съм на мнение да се предоставя информация САМО на клубни членове, да се пази в тайна от разни хора, дето ще отидат само за да направят кочината, а не от любов към пещерите. Дори би било добре по-известните и красиви пещери да се заключват и да се контролира кой влиза и как оставя след себе си! Това разбира се на този етап е невъзможно, но просто е една идея...



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Fido]  
Автор Cънчo (член)
Публикувано30.01.03 17:35



“Истината е, че тази сган просто не може да бъде превъзпитана-до такъв извод съм стигнал!”

Ще ти разкажа тъжната история за ентусиазма на една петчленна сган.Тази петглава смърдоляч си наумила да приеме екологията не само във формата на гланциран календар с призиви за чиста природа на всеки лист(с изключение на месеците юли и август-тогава преобладават съветите за”четиринадесет начина да сготвим пиле-фрикасе в къмпинг без да подпалим иглолистният пояс),а решила да внесе съвсем практични нюанси.Развихрила се оная ми ти паплач из Зиданка и за един ден изнесла 11 чувала мизерия пред входа и,а в пещерата барем два месеца рискът да целунеш насън консервена кутия или презерватив бил сведен до поносими граници.Обаче белите якички от кметство Лакатник се хилили дълго и напоително,когато били подсетени да спазят обещанието си за транспортна помощ.Техният смях звучал тъй дълго,че накрая и петимата лумпени били принудени да станат хора.



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Fido]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано30.01.03 21:52



И аз тъй мисля, Фидо, ама парадокса е, че спелеологията е най-разрушаващата пещерите антропогенна намеса. Т. е., колкото и клубен да е един член, колкото и да е деликатен, образован и възпитан - и този член гъз носи и този кален гъз се тътрузи из пещерния ландшафт! Закони май си трябват, друго спасение няма! Виж Лечугия в Ню Мексико (най-хубавата пещера в света) - по-лесно можеш да поканиш Буш на бира, отколкото да получиш разрешение за влизане там. Та не е само до Иван Хаджийски и особеностите на българската народопсихология



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Fido]  
Автор vtrendy ()
Публикувано31.01.03 11:48



"Истината е, че тази сган просто не може да бъде превъзпитана"

Напълно съм съгласна. Тези дни бях на Боровец и това съждение беше доказано на практика - седи си оня ми ти скиор на четворката и си се вози на горе и изведнъж под него полита една празна кутия от цигари (даже не говоря за хилядите фасове по пистите и около тях). Толкова ли не можеше да си я прибере в джоба, толкова ли щеше да му пречи да кара! Такива сме си българите и винаги сме си били такива - прост народ.

От друга страна обаче не съм съгласна, че трябва да се заключват пещерите. В крайна сметка те са държавна собственост, а държавата това сме всички ние - т.е. те са собственост на мен, на теб, на абсолютно всички. Кой тогава да има правото да заключи една пещера? Ще кажеш - БФСп. Да ама представяш ли си кой ще получава разрешение за достъп - само приближените до ръководството на федерацията, а останалите да следват съвета на Любо Пенев. А тогава каква спелеология ще се развива в България. Не, в никакъв случай не трябва да се заключват пещерите. Освен това знаеш и по колко време издържа едно такова заключване - пример Духла.
Може би трябва в клубовете да се работи много по този въпрос - за отношението към природата и в частност към пещерите. Може би трябва да се правят национални кампании на доброволни начала, разбира се, защото пари за такива ентусиастки прояви няма, та - национални кампании за популяризиране идеята за опазване на природата на най-ниското ниво - това на обикновения турист.



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: vtrendy]  
Автор Cънчo (член)
Публикувано31.01.03 16:32



Навремето четох,че в Белгия монтирали по улиците кошчета,които казвали "Благодаря" като им хвърлиш някакъв боклук и децата го правели само и само да гледат как светка там нещо си и приказва.Добър начин за изработване на рефлекс.Та ако не се започне от там-после иди гони Михаля.



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Cънчo]  
АвторFido (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 17:23



Ами аз точно за това говоря. Трябва да се започне от "първите 7 години " иначе нищо не става... Тези които нямат нужното възпитание няма и да го проимат, незвисимо колко си пишеме тука и си говориме по форумите. Та по въпроса за опазването на пещерите-ако имате друга идея - ще се радвам да я чуя Засега обаче аз не се сещам за такава, освен да последваме примера на властите в Мексико! Трябва да има регламентиран закон по въпроса, за да не може БСФС да си прави каквото си ще!!!



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: Fido]  
АвторFido (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 17:26



Пардон, на властите в НЮ МЕКСИКО
бел.ав.



Тема Re: Пак за опазването...нови [re: vtrendy]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 18:34



Сетих се за един забавен диалог м/у български и чешки пещерняци в Моравския крас. Не си спомням кой ми го разправя. Нашите искали да пуснат една от пропастите (заключена солидно като останалите из района). Домакините попитали: "Каква работа имате там, с каква цел?". "Ми искаме да я пуснем до дъното!". "Добре, де, ама с каква цел?". "Ми това е целта - да се спуснем в пропастта ", "Ясно, ясно, ама каква работа искате да извършите?"..та така до безкрайност



Тема Re: Пак за опазването... [re: Typиcтyнrep]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 18:51



Охх, и аз като Швейк все се сещам по никое време! Присетих се покрай Сънчо за кошчетата в Белгия. Бяхме в Троана с белгиец, известен спелеолог и се гъзурчехме да мерим с компаси разни нападали и разкривени образувания. Покрай хубавите кристали, които стърчат направо от глината, колегата ме запита дали може да вземе една малка паднала друзичка като сувенир за гаджето му, също пещернячка. Познавам и нея и него, приятели сме, но преглътнах традиционното гостоприемство и му казах, че не е редно и че не може. Трудно ми беше да го кажа и ми беше криво после.
Но за мен, тъмния и прост балкански субект е абсолютно изключено и недопустимо да питам такива неща, когато съм из белгийски пещери, например. Както, убеден съм, и за всички вас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.