Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:28 01.07.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема КАК ЩЕ ОПАЗИМ БЬЛГАРСКИТЕ ПЕЩЕРИнови  
АвторHacko (Нерегистриран)
Публикувано18.01.02 23:56



Zdrasti na vsichki,
edno neshto me tormozi ot mnogo vreme nasam, viarvam che i ne samo men.
Kakvo shte napravim zashtoto:
Оkradoha biserite ot peshterite i to PESHTERNIAZI (istinski), izravniha celi peshteri, izpotroshiha fosili, izriazoha risunkite ot Magurata, izloviha prilepite, zamursiha podzemnite vodi...

Kakvo se pravi v Bulgaria po tozi vupros? Kakvo pravi BFS po tozi vupros. Kakvo pravi ....... pravitelstvo po tozi vupros??? Kakvo pravi onova Ministerstvo na Okolnata Sreda s koeto se zanimavah polovin godina, za da moje nakraia sled pismo do prezidenta da me priemat na seriozno??? (a predi tova mi obiasniavaha kak sa "iziali" niakolko miliona dolara ot GEF i t.n. i che tova ne gi interesuva).

OTOGOVORUT e: NISHTO , nishto ne se pravi.

Kakvo triabva da napravim za da ni chue niakoi? I sled kato ni chue, koi li ste triabva da namerim i kolko li ste triabva da mu platim pod formata na komisionni ot Eco-proekti za da moje tozi niakoi da napravi neshto na po-visoko?(lichen opit)
Jiveem v prekrasna strana, no horata sa ... znaete kakvi.

Ima nujda ot seriozen ZAKON koito da obhvashta VSICHKI PESHTERI i podzemni bogatstva i nahodki. Ama ne globata da e 20 leva ili 50. Neka da vliza v zatvora puk da vidim dali ste rushi. I ne az da gonia lovzi na prilepi s tesla, a da gi goni zakona.

I vse pak kakvo mislite? Kajete kakvo predlagate da napravim? Shtom nikoi drug ne se seshta - viarvam che makar i niakolko - moje da promenim neshto za dobro.



Тема Re: КАК ЩЕ ОПАЗИМ БЬЛГАРСКИТЕ ПЕЩЕРИ [re: Hacko]  
Автор3aядлив (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 17:45



То е ясно - ако чакаме държавата да промени нещо, ще си останем с надеждите.

Колкото и първобитно да звучи - БОЙ ПО КРАТУНАТА НА ВАНДАЛА!!!!!
Без свидетели.



Тема Да бяха само пещеритенови [re: 3aядлив]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 19:56



ама не са.

Горите, водите, животинския свят...

Няма да изреждам тук жертвите на вандалщината и на открито.

Цялата природа. Нека ви светна нещо (като че ли не си го и знаете самите). Никакви закони, никакви правителства и за съжаление и акции на единици, милеещи за родната ни природа няма да помогнат. Няма и съм готов да споря...

Има два проблема, които са взаимосвързани.

Още преди да емигрирам, през седемдесетте и осемдесетте изградих убеждението си, че цялата беля е в мисленето на хората. Никакви закони не могат да се борят с немарата и безхаберието. И това мислене е нужно да се превъзпита. Няма друг начин. Едно или две поколения са загубени за каузата.

Ако искаме да са само токова, е нужно още от момента да се започне една екообразобателна програма там, където отчасти се формира мисленето – в училищата. И тук се натъкваме на другия проблем – такива кампании искат допълнителен бюджет. Такъв от българска страна не може да се очаква, защото не съществуват източници. Затова е нужно да се сформират алтернативни (неправителствени) природозащитни организации, които да сондират за фондове навсякъде по света. Да се изиска включване в учебната програма на задължителен клас по екология и то още от 1 клас когато пластелинът е още мек, ако ме разбирате, та чак до единадесети. Съвсем отделен предмет – отделно от биология, от зоология, от ботаника и др. подобни. Броят на часовете по екология през есента и пролетта да са завишени, когато е топло и подходящо за екологически излети, а през зимата да се набляга повече на теория. Да се преподава по международно доказана и утвърдена програма, прилагането на която да се контролира от финансиращите този допълнителен предмет международни институции и други тела. Това всичко е възможно. И повярвайте ми, мислил съм го с години – единственото мащабно решение е...

Иначе, Наско, евала за самоотвержеността ти с теслата, но можеш ли огря навсякъде? И докога? Докато срещнеш някои вандал с по–голяма тесла... И файда – никаква!

Вовата



Тема ЕДНА ИДЕЯнови [re: Boвaтa]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано20.01.02 13:27



Вовата е прав. Единственото нещо, което би могло да промени ситуацията е ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ. Ако някой знае повече за живота на прилепите ще се замисли, преди да ги тормози. Ако някой знае, че изваждането на един бисер от пещерата го превръща в безполезно камъче няма да го вади. Единствено то нещо, което може да помогне е информацията за последствията - и личния пример на всички пещерняци (който за съжаление не винаги е положителен)

Аз все пак от известно време имам една идея, която, въпреки че е мъничка, може да започне да върши работа. Просто ТАБЕЛКИ из пещерите (т.е. ламинирани листчета) , които да молят за опазване, да обясняват. В пещери на запад го има. Въждал съм го и в Барки осем преди много години и ми направи изключително впечатление. Използват се и ленти за маркиране на пътищата... Защо не?? Аз съм си намислил в настоящия (оплют от някои ) наш курс (роук) да направим с хлапетата такива неща и да ги сложим тук там. Не би трябвало човек да е необходимо да се завира чак до частите на мълнията в духлата например, за да види цели образования (а и там има голяма разлика с това, което беше преди 10-ина години). Хелектитите в грънчарницата са много по-малко от преди... изобщо - тъжна картинка.
Трябва хората да знаят, така ще започнат да се променят отвътре.

Аз съм противник на законите. Те не вършат никаква работа и единственото, което може да направят е да ограничат достъпа на истинските пещерняци до пещерите. Пък и такъв закон задължително носи след себе си някакъв лицензионен режим - а има такива, като нас например, и като теб, Насе, които не желаем да се обвързваме с федерацията или някаква друга такава централизирана институция. Ако хората не започнат да мислят по-цивилизовано, нищо няма да се промени. Помислете за това. Малки ламинирани листчета с учтива молба и указания, сложени на определени места може и да са добра идея. Правят се лесно и не струват нищо.

Поздрави



Тема Re: ЕДНА ИДЕЯнови [re: Ивo]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано20.01.02 18:56



За съжаление, Иво не си прав, по моему! Засега положението е толкова свинско, че, уви, най-добрата охрана на пещерите е липсата на каквато и да е информация за тях! В чужбина има хубави табелки и всякаква информация, но там има и закони - тук една мутренска компания, като "Рабиша Тур" може да вземе Магурата за жълти стотинки от лесничейството!!! (не от МОСВ) и да си реже вътре картинки на воля...
Та малко наивно ми звучи, че човек като знае колко хубаво и красиво нещо е бисера в пещера, няма да го вземе:((((
В самия кадастър на защитените обекти в министерството е фрашкано с грешки - просто никой от Експертите там (викам им експери, щото не им знам имената!) няма никаква представа от родна природа и не си и дига задника да научи нещо, да иде да види кое къде е и какво е положението.
От друга страна, пък сме първи по неправителствени екологични организации на глава от населението (преди три години бяха над 250 - сега не знам).....членовете им много обичат думички, като "устойчиво развитие", "геоеколожко равновесие" и пр., когато трябва да се вземе някой долар от програмата Фар...

Преди време разглеждах един великолепен румънски фотоалбум за една карпатска пещера Пиатра Алтарулу - цялата в еднометрови кристали, открита преди 10 г.! Разкош! И ми стана криво, че в една Румъния спокойно издават такива книжки, без да ги е страх за пещерата:(((



Тема Re: ЕДНА ИДЕЯнови [re: Typиcтyнrep]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 12:45



Ми... може и да е наивна идеята, ама няма да навреди.... Всеки с поне мъничко съвест ще се чувства малко глупаво докато чупи, след като е бил помолен да не го прави. Може пак да счупи, но съвестта ще го гризе и някой ден може и да съжали. Това все пак е нещо....



Тема Re: ЕДНА ИДЕЯнови [re: Ивo]  
Автор 3aядлив (непознат )
Публикувано21.01.02 16:39



Иво, прав си, но, мисля, знаеш добре, че тези табелки, под каквато и форма да са, ще изчезнат.



Тема Re: Да бяха само пещеритенови [re: Boвaтa]  
Автор Hacko;) (karai)
Публикувано21.01.02 19:04



Zdrasti BoBa ;)
iasno e che moia nachin s teslata e purvobiten i az napulno spodeliam mnenieto ti.
Razbira se che ne sa samo peshterite - cialata priroda e.
prosto vuprosa mi e po-skoro ritorichen otkolkoto ...

no vse pak viarvam che ako chovek/grupa ot hora polagat usilia v opredelena nasoka moje da se postigne neshto.

pozdravi!



Тема Re: ЕДНА ИДЕЯнови [re: Typиcтyнrep]  
Автор Hacko;) (karai)
Публикувано21.01.02 19:17



Turistunger absolutno prav si.

Ivo... brato, nashte hora ne mogat da chetat. Ne mogat i da vijdat. Mogat samo da rushat - znaesh gi. A puk kato vidiat che niakude ima tabelki - ste si kajat aaaaa tuka e super - aide tam. ;)

za momenta ako nie triabva da si opravim neshtata sami - edinstveno lipsata na informacia ste zapazi peshterite. taka che e tujno - no sledvashtite peshteri koito otkriem nikude niama da se spomenavat. I ste go napravim. S Vreloto ne stana samo zaradi edno govedo koeto progovori i se nasra sled tova. Inache takava beshe ugovorkata. Beshe predi 12 godini i dosega nishto ne se e promenilo.
Iazuk che imame BFS, MOK i razni drugi sukrashtenia.



Тема Re: ЕДНА ИДЕЯнови [re: Hacko;)]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 19:33



ти знаеш много добре че съм доста запален привърженик на не-казването ... дори повече от теб в опеделени моменти
тук става въпрос за пещерите дето вече сме ги казали. Мисля, че не пречи.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.