Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:38 16.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Педагогика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: За желанията.....нови [re: Opo-roнeн и тpит oт]  
АвторMiracle (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 18:04



Ако човек постигне самореализация (възстанови нарушения баланс), ще има ли желания и какви?

Защото мнението на някои е, че човек така се превръща в някакво безчувствено желе или доволна свиня.

А не е ли обратното - не се ли превръщат тези, които преследват собствените си егоистични желания и стремежи, в самодоволни свине и ума им не се ли превръща в затъпяло желе?



Тема Re: За желанията.....нови [re: Miracle]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 03:14



Много интересен въпрос и....много актуален също.
Когато човек се докосне до тази "материя" чрез книги, разговори и т.н. и събере известна информация се получават основно 2 неща:
1. Един вид отваряне на ума за един друг свят
2. Събуждане на едно все по-растящо любопитство и възникване на нови и нови въпроси....И зад всеки вербално отговорен въпрос се крият 10 нови........Защото ние хората по природа не искаме да рискуваме и ако ще се заемем с нещо бихме искали да съберем предварително най-много и най-точна информация.....за да се подсигурим, че няма да сгрешим или ....да се минем някакси....Нормално!

И все пак как е възможно да се сложи и представи нещо с думи, когато думите са само един несъвършен начин за общуване. Ако говорим за Съвършенството, Вечността, Истината и Изживяването на контакта с тях......с какви думи да си служим...с какви суперлативи ????? Не може...не става .....

За да намериш отговор на въпросите си прочети моля те по-внимателно моя превод за хиндуизма и различните нива на развитие при хората, преди да започнат да търся единството с Себе си или Бога.

Има различни категории "блаженства". "Блаженството" от чувството за постоянно пълен стомах е едно от тях...."Блаженството" от имането на много пари е друг вид. "Блаженството " от секса друг и т.н. и т.н.

Влизането в контакт с Истинския Себе си или с Бог в тебе или с Истината или Мирът или Любовта /много думи за едно и също нещо/ води до едно Изживяване което няма равно на себе си . Наричат го Нирвана, Самадхи и т.н. То е най-истинското и вечно Изживяване, защото не се влияе от света и промените в него. Ние се влияем - но не и Изживяването, което е в нас.
Дали човек се превръща в "безчувствено желе" или "доволна свиня" ? - НЕ РАЗБИРА СЕ! Всички сетива са си на мястото и нищо от радостите и светските удоволствия не ти става чужди.....Задълженията, които имаш като член на обществото или родител или съпруг и т.н. не се променят.....

ПРОМЕНЯ СЕ ТВОЯТА ПЕРЕСПЕКТИВА КЪМ СВЕТА !

Спомних си една приказка от моя Учител за този вярващ, който си говорил с Бога в молитвите си и казал:
- Господи, какво става с теб? Аз се моля всеки ден и ....понякога чувствувам, че ме чуваш.....понякога и дори най-често те няма изобщо.....А гледам боклучийския камион пред дома ми идва неизменно всяка сутрин и прибира боклука.....
Но когато получил Ключа към Себе си и започнал да практикува ....казал:
- Господи, преди те усещах понякога и отвреме на време.....А сега не усещам нито виждам нищо друго освен ТЕБЕ и ТЕБЕ НАВСЯКЪДЕ........

Това Изживяване е ВЪЛШЕБНО и не може да превърне никого в желе или доволна свиня. То СЪЖИВЯВА! ИЗПЪЛВА НИ С ЖИВОТ И ЧИСТОТА И СВЕТЛИНА.....ОТНЕМА САМОТАТА И НИ КАРА ДА ЛЕТИМ, ЗАРЕЖДА НИ И НИ НОСИ НА КРИЛЕТЕ СИ КАКТО В ДЕТСКИТЕ ПРИКАЗКИ......И НИЩО НА ТОЯ СВЯТ НЕ МОЖЕ ДА НИ ЗАМЪРСИ ПОВЕЧЕ.....ЗАЩОТО СТАВАМЕ КАТО ЦВЕТЕТО ЛОТУС - КОЕТО ВИРЕЕ В МРЪСНА БЛАТНА ВОДА, НО НЕ СЕ ЗАМЪРСЯВА ОТ НЕЯ ЗАЩОТО ВИНАГИ Е НАД ПОВЪРХНОСТТА И С КРАСОТАТА СИ ПРОМЕНЯ ЦЕЛИЯ ПЕЙЗАЖ.....


Книги са изписани за това Изживяване ......и аз бих могъл да напиша много....
Но скоро ще отворя мой сайт и там ще говоря повече за МОИТЕ ИЗЖИВЯВАНИЯ ОТ ПОЗНАНИЕТО......




Тема Re: За желанията.....нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 03:32



Нека преди всичко да уточним понятието "баланс"........
Не претендирам да съм първия, който е стигнал до този извод - но поне сам съм си го открил:

Човек може да търси БАЛАНС с 3 неща:
1. Със света
2. Със себе си
3. Със Бога

Хората, които полагат всякакви усилия да са в баланс със света......НИКОГА НЕ МОГАТ ДА ГО ПОСТИГНАТ !!! Без значение колко коректен, любезен, точен, добронамерен, искрен и добър с хората си - НИКОГА НЯМА ДА ПОСТИГНЕШ ЖЕЛАНИЯ БАЛАНС....../ по-скоро ще ти забиват ножове в гърба на всяка крачка.....заради добрината ти..../

Хората, които правят всичко възможно, за да постигнат баланс със себе си чрез самонаблюдения и практикуване на всевъзможни практики, релаксации и медитации МОГАТ САМО ЗА КРАТКО ВРЕМЕ ДА ИЗПИТАТ НЯКАКВА ХАРМОНИЯ И БАЛАНС......

Казано е още от най-древни времена:

Търси преди всичко и над всичко БОГА. Защото ако го откриеш - всичко останало ще ти се даде ......автоматично.....Влизането в хармония и баланс с тази Сила, която е във всекиго от нас прави чудеса !!! Автоматично влизаме в хармония със себе си и света /поне до толкова, че не ни засягат както преди болезнено - неправдите и злините на света...../

Това е ИСТИНСКИЯ БАЛАНС ОТ КОЙТО ВСИЧКИ ИМАМЕ НАИСТИНА НУЖДА.



Тема Re: За желанията.....нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 03:59



Състоянието на съзнанието: "Нека да съм Твой инструмент" зная, че изглежда....страхотно странно и дори страховито....Нещо като робство или
пълна зависимост от някаква неизвестна Сила.
Много е писано за това ниво на Съзнанието. Йоги и др. говорят за "отваряне на чакрата на темето" и "Просветлението" или "Реализацията" и т.н. и т.н.
Всички месии и пратеници на Бога /или ако те дразни тази дума - мисли Висша Сила/ са имали отворена тази чакра.

Какво става при това отваряне?

Съзнанието за твоето илюзиорно, лично, индивидуално "его" или "азът" се слива с това на тази Сила или ако искаш "космическото съзнание на вселената" и ти вече не си ....ти. Ти не можеш да кажеш "аз". Или "аз искам".....Ти си станал едно с Безкрая...../какви думи да използувам ?...../ и всичко което изпитваш е САМО БЛАЖЕНСТВО, САМО МИР, САМО СВОБОДА, САМО ЩАСТИЕ И ЛЮБОВ. Няма дуализъм! Времето е спряло бесния си ход и ти изпитваш "пулса на безмълвието и Съвършенството. ТИ СИ В НЕГО И ТО Е В ТЕБ!!!
Какви желания можеш да имаш все още в такова състояние на АБСОЛЮТНА ЗАДОВОЛЕНОСТ ? Освен само едно: Да не престава това изживяване......


Но глад, жажда, умора, болки, нужда от сън ще продължаваш да изпитваш дори в това състояние.......Защото имаш човешко тяло. Значи: Божествено съзнание - човешко тяло. "Вечното - безсмъртното и временното - смъртното са си дали среща в това тяло" - както го формулира моя Учител Прем Рават.

Когато дори един Христос отправя молитва:"Ако може направи да ме отмине тази горчива чаша....." - това показва, че Той от болките, малтретирането, безсънието и т.н. е загубил за миг това Съзнание за единство с Бога и е станал обикновен простосмъртен ......Но веднага се е отрекъл от молитвата си:
- Но нека бъде Твоята Воля а не моята !

Този момент ме впечатли страхотно още от най-ранна възраст.......и още ме впечатлява......със своята ПОСВЕТЕНОСТ.



Тема Re: За желанията.....нови [re: Opo]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (ДиваК)
Публикувано30.01.04 05:39



А ако мисля различно?... Ако чувствам различно?

Great men decline, mighty men may fall, but an honest Philosopher keeps his station for ever! J.F.


Тема Re: За желанията.....нови [re: Opo]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (ДиваК)
Публикувано30.01.04 05:42



Не и докато не я потърсим сами

Great men decline, mighty men may fall, but an honest Philosopher keeps his station for ever! J.F.


Тема Re: За желанията.....нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 16:07



А ако мисля различно?... Ако чувствам различно?

Ще бъдеш разстрелян моментално!


Не! Няма нищо лошо и нередно в това!
В света съществуват толкова мнения и начини на мислене - колкото хора има....И все пак има някои положения, които са общовалидни за всички и този който е наблюдателен достатъчно ще открие, че всъщност се повтарят едни и същи модели .....през вековете. И всеки индивид следва ЕДИН И СЪЩИ ПЪТ НА ЕВОЛЮЦИЯ КАТО ВСИЧКИ.
Този път и различните стадии бе описан много точно в преведенато от мен част от книга тук за Хиндуизма. Ако я прочетеш внимателно - ще схванеш.

А ако мисля различно?... Ако чувствам различно?

Едно дете не мисли и не чувствува нещата като възрастните. Какво да го правим? Да го убием ли? Колко пъти и аз съм чувал като дете изречението /което доста мразех...../
"Като пораснеш ще разбереш!"
А аз исках веднага да разбера всичко още тогава...начаса...
Значи някои мъдрости се откриват с времето.....




Тема Re: За желанията.....нови [re: Opo]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (ДиваК)
Публикувано30.01.04 20:14





"всеки индивид следва ЕДИН И СЪЩИ ПЪТ НА ЕВОЛЮЦИЯ КАТО ВСИЧКИ"

А защо наблюдавам точно обратното? Ти например се различаваш от повечето хора... Или искаш да кажеш, че разликата се основава само на степента на развитие?

Great men decline, mighty men may fall, but an honest Philosopher keeps his station for ever! J.F.


Тема Re: За желанията.....нови [re: ¤ asamus ergin ¤]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано31.01.04 02:21



Прочете ли внимателно превода ми? Вникна ли в него? Толкова ясно е описано всичко и степените на духовно узряване.......
Нима има някакво значение това че някой обича сладолед а друг рап-музика а трети сноуборд.......Всички т.н. "харесвания" или пристрастявания водят до едно......отказване. Всички желания водят до един и същи резултат - насищане и загуба на интерес......А светът предлага толкова много и безброй забавления.......че един живот не стига да ги опиташ и се наситиш......
Това е първата стъпка!
После идва следващата - търсенето на по-трайно удоволствие и задоволяване.....и както е описано в тази книга.......
Това е един процес и никой не може да го избегне!!!
И не са важни подробностите и формите - а съдържанието на тази еволюция през която всеки и неизбежно минава......
Защото няма нито един човек на тая планета, който генетично да не е програмиран да търси Щастието и Реализацията на Себе си. Истинското Себе си. Защото независимо от всички теории и философии - В КРАЙНА СМЕТКА ЧОВЕК Е ЧАСТИЦА ОТ НЕЩО И ТАЗИ ЧАСТИЦА СЕ СТРЕМИ ДА СЕ СЛЕЕ С НЕЩОТО. Т.е. със своя Първообраз или Първоизточник. Природен или космически закон, който важи за всеки и всички! НЯМА НИКАКВИ ИЗКЛЮЧЕНИЯ НА ПРАКТИКА!!!

"всеки индивид следва ЕДИН И СЪЩИ ПЪТ НА ЕВОЛЮЦИЯ КАТО ВСИЧКИ"
"

Може би това звучи объркващо.....по-добре е да се каже:
Независимо от начините и различните пътища и пътеки по които преминава човек - всички преминават през същите степени на развитие на съзнанието и еволюция.......доближавайки се до Истинската си същност. Завръщайки се в Своя Истински Дом от където са тръгнали някога.....



Тема Re: За желанията.....нови [re: Opo]  
Автор ¤ asamus ergin ¤ (ДиваК)
Публикувано31.01.04 16:16



Да кажем, че това е вярно... Тогава защо трябва да насилваме този еволюция към крайната й цел?

Great men decline, mighty men may fall, but an honest Philosopher keeps his station for ever! J.F.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.