Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:16 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Педагогика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: Opo]  
Авторmelodies (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 10:37



Много благодаря, но не мога да възприема това учение :(
Видях сайта и всичко ми се стори много... плоско.
И не знам кой би повярвал на това разтягане на локуми и замазване на очите...

Аз търся нещо съвсем различно и то не е свързано непременно с учител.

Все пак се радвам, ако ти наистина си успял да намериш "peace within".
Очевидно заради това си сметнал за ненужно да отговаряш на "тревожните" ми въпроси от вчера :)

до скоро



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: melodies]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 15:44



"Много благодаря, но не мога да възприема това учение :(
Видях сайта и всичко ми се стори много... плоско. "

Май нищо не си схванала.......Това не е никакво "учение" преди всичко. То е
нещо чисто практическо - как да събереш сетивата си насочвани навън към света и да достигнеш вътре в себе си там където е винаги Мир, Радост, Любов. Никакви учения, никакви религии, никакви секти и т.н.
"И не знам кой би повярвал на това разтягане на локуми и замазване на очите... "
Това е казано ....по инерция. Просто едно клише.
Разтягане на локуми и замазване на очи няма. Когато човек изпита това Изживяване в себе си - онемява от Красотата му. Думите стават безсилни да го опишат....и каквото и да се каже няма да е достатъчно......а само.....локуми....
Не "замазване на очи" а отваряне на око става. Както е казано в писанията.
Не знаеш "кой би повярвал на това разтягане на локуми и замазване на очите"......Ако бе прочела по-внимателно сайтовете щеше да узнаеш, че в целия свят има центрове, които подготвят хората за да получат Познанието.
Милиони вече са го получили и стотици хиляди очакват да го получат.
Може би накрая трябва да те успокоя и по този въпрос:
Всичко е напълно ГРАТИС! И това е обяснено в някой от сайтовете - за тези които искренно се заинтересуват.


На добър час в твоето търсене на "нещо по-различно". Дано го намериш.....



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: melodies]  
Автор R2-D2 (Navigator)
Публикувано21.11.03 16:41



Това за което може би има предвид Оро може да бъде свързано със метода на лая йога, който е известен от преди, даже античното "Гности Сеатон", "Познай себе си" може да бъде отнесено към този метод.

Бог е вътре в човека и най-лесно можем да Го намерим вътре в себе си.
За това може да не е нужен задължително Учител, а да е известен метода и да можеш да се концентрираш.
За някакъв период от време да мислиш за Него, който е в теб, стараейки се да не отклоняваш съзнанието си към други неща. Отначало може да е трудно, но със постоянни усилия способността за концентрация може да се развива постепенно. също може като подготвително упражнение да се концентрираш на пламъка на свещ, също като се стремиш да не мислиш за други неща през това време и след това вниманието от свеща към Пламъка вътре в теб.
Но навярно не е подходящо да се очаква, че занимавайки се с йога човек ще си остане какъвто е бил и че йогата да му е за нещо като релаксация и сваляне на стреса(не че това не е възможно, но не е най важното)
Не само че човек не е същия, но и животът му може да се измени по нов начин, както и неговите отношения. Разбира се не е все едно с какви методи се занимава човек, това не е шега работа. Но когато нещата са правилни и се практикуват правилно и редовно, резултати може да има.
Също така зависи и ти какво очакваш от Йога(от Единението)
(и не е задължително да се влиза в някаква организация или религия, за да работи човек върху себе си)

Редактирано от R2-D2 на 21.11.03 16:47.



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: R2-D2]  
АвторMelody (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 17:30



Мдаа
Напълно съм съгласна с това, което R2-D2(странно име) казва.
Но когато опрем до конкртни неща... Prem Rawat..., сайтовете..., фондацията?!... те не ми говорят... нали разбирате, може би съм сляпа, това също го допускам.
А може би звучи прекалено просто и познато и поради тази причина е твърде, банално, изтъркано и манипулативно за мен. Ако ми кажеш нещо повече за четирите техники... може и да се впечатля

Но като цяло трудно се връзвам

Колкото и понякога да ми се иска да се увлека, да повярвам... не ми е толкова лесно, повярвайте ми. :)
При мен по-скоро се получава като при Сидхарта - срещам Буда, но си тръгвам, защото се налага да премина и през самсара...

Знам ли

Хм



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: Melody]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 19:59



Всички гениални неща са пределно прости. Защото са природни и естествени.
Хората са навикнали с мисълта, че за да открият себе си/Истината/Бог на всяка цена трябва да практикуват много години и да се лишат от всичко в живота си....

Когато Учителя е жив - Той прави Пътя навътре пределно прост и достъпен за всички. Защото именно неговото присъствие и наличие прави нещата прости.
Самите техники не са нито трудни нито изискват специални усилия.
Но има един период на подготовка без който не могат да бъдат предадени техниките. В този период от 5 месеца всеки интересуващ се трябва да види определен брой видео записи от програми на Прем Рават по света. Защо? Това не е за промиване на мозъците а за да може всеки да разбере и приеме че всичко е много по-просто от колкото си е представял. Но.....отказването от фантазии и концепции залегнали дълбоко в съзнанието на човека......никак не е лесна работа. Да получиш техниките и просто практикувайки ги да приемеш едно Изживяване, което идва само и е спонтанно изглежда лесно - но не е. Човек винаги прибавя и свои мисли и очаквания.....
Има единични случаи, когато някой получил техниките ги покаже на друг - ПРИ ВСИЧКИ ТЕЗИ СЛУЧАИ ТЕ НЕ ДЕЙСТВУВАТ.


Ролята на живия Учител е от първа важност и именно за това Той се появява отново и отново в най-различни форми. Иначе няма нищо ново всъщност - всичко е описано от най-древни времена в писанията. Нов е само начина, който живия Учител избира съобразно епохата и времето.

С последното отговорих и на R2-D2.



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: Melody]  
Автор R2-D2 (Navigator)
Публикувано21.11.03 20:08



та значи(да не стане грешка:) не съм последовател на Оровия Учител

Духовноста не се нуждае от реклама, нито от защитници.
Хубаво е нещата да стават естествено, даже самото обсъждане на някои неща на един форум със свободен достъп малко е странен понякога, но може би си струва

ми и на мен ми е интересно какво точно представляват тези техники, но предполагам, че не са нещо което е съвсем неизвестно.
В в йога има такова понятие - Атма дхарана - съсредоточоване на Бога в човека. може да звучи много просто, но можеш да опиташ, въпреки че по Раджа Йога на Патанджали преди кончетрация има и други степени - морално етични норми, асани(йогически пози), пранаяма (упражнения със дишането) и др.
и че пранаяма очиства и помага за усилване на концентрацията и възможност за съзерцание на Аза.

може да погледнеш тази тема



Някои хора имат развита способност за концентрация от минали животи, но може да се развива отново.

та за техниките:
първо дихателни упражнения - за хармонизиране и чистене, след това концентрация на свещ и след това съсредоточаване към Божественото вътре в теб(към Бог в теб)

вече 3 техники, пък ако искаш още може да ми пишеш:)
d123@mail.bg


__________________________________
Трипио, не го вземай навътре!

Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: Opo]  
Автор R2-D2 (Navigator)
Публикувано21.11.03 20:11



е, при вашата система може да трябва 5 месеца за нещо, пък по този начин дето писах може да се започне направо, пък тя да си избере:)


__________________________________
Трипио, не го вземай навътре!


Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: R2-D2]  
АвторOpo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.03 03:02



Не бих се заел да правя сравнение м/у "системи" "методи" "учения" "техники" и "кое какво е". Тъй като съм освободен дори от всякаква амбиция "да вербувам" някого да става ученик на моя Учител мога единствено да давам информация на евентуалните интересуващи се и .....готови да узнаят, че има един метод да задоволят жаждата си.......Наистина - а не теоретически и по внушение напр

Виж - жаждата е нещо природно нали? И задоволяването и е също природно. Защо? Защото едновременно с "внедряване" на чувството за жажда в човека Съдателя е създал и.....предостатъчно вода на планетата. Ако нямаше въздух и вода и храна в изобилие този Творец би бил най-жестокия садист .......Но - човека е създаден да има нужда от тези елементи и те са осигурени в изобилие за всеки /това че човек ги е обсебил и манипулира другите като ги кара да гладуват и жадуват е съвсем.....човешка работа/

Има хора от всякакви религии, секти, убеждения и дори атеисти, които идват при Прем Рават и пожелават Ключа към Познанието. Защото това, което той предлага - ДИРЕКТЕН КОНТАКТ С ТОВА, КОЕТО ВСЕКИ ИМА ПО РОЖДЕНИЕ В СЕБЕ СИ не е свързано с никакви убеждения, вярвания или учения/догми/философии и т.н. Единственото условие е да си жив и........второто условие е ДА ИМАШ НАЛИЦЕ ТАЗИ ЖАЖДА за Познанието. Ако я нямаш - всичко е безпредметно. Прем дори показва на хората как да открият тази неосъзната жажда в себе си......

Предпочитам да продължа с малко информация, която може да се намери и в сайтовете на Интернет, но която съм превел за българи:

Стр.1

Добре дошли

Фондацията “Prem Rawat” (“ Прем Рауат”) е посветена на представянето и разпространението на лекциите, беседите, изкуство, музика и публичните изяви на Прем Рауат.

Прем Рават говори на сърцето на всеки индивид за възможността да се узнае вътрешния мир и задоволеност. Той е бил канен да прави конференции пред повече от 4.5 милиона хора в повече от 50 страни.

Фондацията произвежда и публикува разнообразна поредица от информационни материали, за да представи посланието на Прем Рауат на широк спектър от публика от всички култури. Неговото послание е
преведено на повече от 60 езика и е направено достъпно в повече от 80 страни.

Фондацията сътрудничи и с други организации, чийто благотворителни,
социални, или филантропни програми и цели се съгласуват с посланието на Прем Рауат за мир.

Усилията на фондацията се финансират благодарение на щедростта на
почитатели, които ценят дейността му. За нас е голямо удоволствие да съдействуваме това извънредно послание да стигне до хората по света.

Линда Паскотто
/ Президент/


Стр2

"Във всяко човешко същество
се случва нещо чудесно. Във всеки човек има една висша красота.
Във всяко човешко същество има мир, радост, чувството на сърцето.

Аз предлагам вдъхновение на хората, напомняйки им за красотата на съществуванието. Аз им напомням, че живота сам по себе си е подарък.
Окуражавам хората да отворят прозорците на разбирането, за да бъдат изпълнени. Аз виждам всяко човешко същество като цялостно/завършено същество. Вътре във всекиго блести едно слънце – толкова ярко, че може да разпръсне мрака.

Не предлагам предложения за разрешение на световните проблеми. Аз нямам такива. Това, което аз предлагам е твърдението, че във всяка личност съществува едно място, където може да се открие мирът. Това е посланието, от което аз чувствувам, че светът отчаяно има нужда.

Моето послание нито е ново, нито старо. То е извън времето. Мирът, покоят и задоволството, които хората търсят е вътре в нас. Те са били, са и винаги ще бъдат там. Сега е момента да се обърнем навътре. И аз не предлагам просто думи, аз предлагам Познанието - т.е. един практичен начин за усещане/почувствуване на щастието, което вече се намира вътре в нас.

Това, което предлагам е просто един подарък от едно човешко същество на друго. Искам да направя тази възможност достъпна на хората. И повече от това – на тези, които са отворени и искат да навлязат по-дълбоко в посланието искам да им помогна и занапред с всичко, което мога.

Ето за какво бе създадена “Фондация Прем Рауат”. Имам надеждата, че с помощта на моите усилия и поддръжката на Фондацията, това послание ще може да достигне тези хора по света, които имат жаждата да се насладят на това, което е най-доброто в този живот."



Стр3

Един разговор с Прем Рауат

Може ли да ни разкажете за своята мисия?

Аз пътувам доста. Срещам се с хора лице в лице и им представям
една възможност – че вътре в тях има мир и покой, един източник/ресурс,
който може наистина да изпълни тяхния живот ако започнат да черпят от него. Аз им представям възможността за един по-пълен, по-балансиран живот и за едно изживяване на радост, която хората търсят отвън.

Аз питам хората да преценят 3 въпроса.
Първият е: “Има ли нещо повече в мен от това, за което съм знаел до сега?” Защото вътре в нас има нещо чудесно. Там има един необикновен мир и покой, които очакват да бъдат открити. Дори, когато започнем да разбираме, че отвъд всички неща, които са се случили в нашия живот съществува нещо повече – това е първата стъпка.
Вторият въпрос е: “Не съм ли аз по-важен от сбора на моите успехи и неуспехи, по-важен от ролите, които играя в моя живот?”
Веднаж разбрали, че нашето съществувание е важно, че докато играем
различни роли, ние не сме тези роли – нещо започва да се променя. Ако можем да приемем красотата, която е вътре в нас и че ние сме по-важни от сбора на нашите успехи и неуспехи – тогава ние сме готови за следващата стъпка.
Третият въпрос е: “Искам ли да бъда изпълнен/задоволен?”
Ако отговорът на тези 3 въпроса е “да” – тогава аз мога да ви помогна. Това правя аз. За тези, които имат куража, за тези които са решили да предприемат пътешествието – аз съм тук за да им осигуря всичко необходимо, и да направя за тях това пътешествие възможно най-приятно.


За какъв вид мир и покой говорите?

"Мирът е едно от тези неща, за които въпреки че имаме дума за него, е
всъщност повече в едно чувство отколкото в думата. Мирът не е необходим на ума, но е нужен на сърцето.Умът и интелектът не могат да схванат какво е мирът и покоят.
Мирът е едно чувство за вътрешно задоволство и простота.



стр4

Ако мирът може да се намери отвътре, винаги ли е там?

Има такъв мир, който е преходен/краткотраен по своята природа.
И ако се случи да намериш този вид мир, недей очаква да остане завинаги. Това не е възможно, той е временен. Има един мир, който не е временен.
Но съществува един такъв вид мир, който не е временен. Този мир продължава цял живот. Той не се колебае нагоре-надолу и е винаги там. Ако имаш една лодка – все едно да имаш един прекъсвач на нея, който може да изключва бурите.


Имаме ли вродена нужда за мир и покой?

"Желанието да се чувствуваме задоволени, да изживяваме вътрешно чувство за мир е вродено и първично. Това е чувство. Откакто съществуват езиците, човекът се е опитвал да опише това чувство. Той го е наричал “мир” и това не е била достатъчно добра дума, нито “спокойствие” или“покой” или “ведрост” или “любов” или “радост” са точните думи. Това е мощта на една вътрешна фундаментална жажда, на едно първично търсене.
Силата, мощта.


Следва…………..




Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: R2-D2]  
АвторMelody (Нерегистриран)
Публикувано24.11.03 11:08



Да, и аз съм на същото мнение (като R1-D2)
Благодаря за техниките, ще видя и линка.
Мисля, че все пак имам основните познания по йога, а и не преставам да работя по въпроса!
Тормозят ме разни, така да се каже – екзистенциални въпроси (и използвам форума, за да тормозя и останалите с тях), знам-знам че ми трябва търпение и постоянство…
Но поне като имам някакъв път пред себе си, съм по-спокойна!

Айде, чао засега!



Тема Re: Вечното търсене.....нови [re: Opo]  
Автор T*S3 (член)
Публикувано10.03.15 22:59



Здравей Оро, Пеперуд, adekvaten






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.