Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 30.04.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема джобните пари  
Автор Лopa (минаващ)
Публикувано08.02.01 09:17



Давате ли на децата си джобни пари? Колко? От коя възраст започвате да им давате пари и до кога? Въобще спирате ли някога да им ги давате, защото те един ден би трябвало да порастнат и да решават самостоятелно проблемите си? Това в БГ е често срещано май, имам предвид грижата за децата до дълбоки старини. Трябва ли да си ги заслужат с добро поведение, труд или по друг начин? Какво мислите за детския труд, трябва ли да се ограничава, полезен/вреден?



Тема Re: джобните паринови [re: Лopa]  
Автор Tъpтeй (член)
Публикувано08.02.01 09:59



На сина си / ученик в първи клас/ му давам около 1,50 до 2 лв. на седмица. При условие, че обядът е платен предварително и майка му всяка сутрин слага по един сандвич от в къщи. Обикновено тези пари той не успява да ги изхарчи и му остават за следващата седмица.



^0-0^

Тема Re: Когато бях ученикнови [re: Лopa]  
Автор Jorkata (минаващ)
Публикувано08.02.01 12:37



това беше в годините 1986-1990 родителите ми рядко ми даваха пари, но през ваканциите ходехме аз и брат ми, и други момчета и се хващахме на работа в селското стопанство, изкарвахме много пари и си ги харчехме, това от една страна беше добре за нас, понеже се учихме на труд, но имаше и лоши страни, защото парите ги използвахме и за лоши неща- например да се напиваме в баровете и да се перчим пред другите момчета, да се правим на баровци и т. н. След известно време родителите ни почнаха да ни прибират парите, които изкарвахме и ни даваха после от тях по 1-2 лева на ден, не повече. Не е хубаво децата да разполагат с много пари, и да се чустват по-богати от другите около тях.
Детският труд може да бъде полезен, като същевременно е съобразен с възрастта и възможностите на детето, разбира се, не трябва и да се прекалява. Ако вашето дете иска да работи някъде, проверете къде точно и какви са условията там, с какви други деца ще работи, защото има фирми, които наемат деца при вредни условия, експлоатират ги жестоко и ги лъжат в заплащането, а това може да доведе до нежелателни последици за психиката и морала на детето.
Не се опитвайте да стимулирате децата с джобни пари да получават добри оценки и да имат добро поведение. На детето трябва да се обяснява, че това, което прави в училище и в къщи е за негово добро, за неговото бъдеще, и че то трябва да се стреми да постига успехи заради себе си, а не за някаква награда от родителите си. Научете го и да изразходва парите разумно.



Тема Re: джобните паринови [re: Tъpтeй]  
Автор Лopa (минаващ)
Публикувано08.02.01 13:41



Горе-долу и при нас е така. Разликата е,че единият ми син /9 г./ си спестява джобните и ги харчи за някоя конкретна цел/страст, а другият /7 г./ си 'изпуква' веднага парите, живее на мига, за себе си и приятели.



Тема Re: Когато бях ученикнови [re: Jorkata]  
Автор Лopa (минаващ)
Публикувано08.02.01 13:51



Почти съм съгласна с това мнение, но това "...не е хубаво...да се чувстват по-богати от другите около тях..." Дори моите двама сина ги уча, че са различни, с различни възможности и различни нужди. Трябва да свикнат с това, че хората са различни и това да не ги дразни, някои ще получат наследство, други - дарение или късмет - шестица от "тотото" и това не зависи от самите тях. Но как ще инвестират и похарчат парите си зависи от уменията и възможностите на самите тях. Ако някое от децата си заработи повече пари, значи си ги е заслужило.


Редактирано от Лopa на 08.02.01 14:06.



Тема Re: джобните паринови [re: Лopa]  
Автор bluefan_ (ентусиаст)
Публикувано08.02.01 23:03



2lv na den??????????
vie mai neshto ne ste nared be hora!
to i 10 sa dosta malko





Тема Re: джобните паринови [re: bluefan_]  
Автор Tъpтeй (член)
Публикувано09.02.01 08:21



Приятелю, 2 лв. за цяла седмица, не на ден. Какви разходи има едно 7 г. дете при условие, че обядът му е осигурен /платен предварително/, Транспортът също и има сандвич в чантата?

^0-0^


Тема Re: джобните паринови [re: bluefan_]  
Автор Лopa (минаващ)
Публикувано09.02.01 08:39



Съгласна съм, че 10 лв. са малко, за да платят липсата на внимание от родителя. Но аз не си купувам с пари уважението на децата си, нито си плащам спестеното време към тях (Времето е пари, ако някога въобще сте го усетили). Освен това зависи колко е голямо детето и какъв е бюджета на семейството. Според мен трябва да се дават толкова, колкото да покрива най-необходимите нужди. Парите за желани подаръци и други трябва да се заслужат или поне да ме убедят, че трябва . Необходимо е нужното уважение към парите, които родителите изкарват с почтен труд. Колкото повече изкарвам пари, токова повече внимавам и за какво се разходват. Мяра според мяра.



Тема Re: джобните паринови [re: Лopa]  
Автор thegirl (новак)
Публикувано11.02.01 09:49



Az si imam spesteni pari i obshto vzeto hich ne mi haresa nachina,po koito razsujadavate.Pochnah da poluchavam djobni v 4klas,kato v 6 veche gi poluchavah vseki den[osven ako mama ne zabravi,koeto se sluchva chesto,no az si imam sobstveni pari,ot koito mama znae,che vinagi bi mogla da vzeme ako me pomoli].Sega sum 7klas i pochti vseki den mama mi dava po 2lv.,no tq chesto zabravq i prosto te se topqt.Izvinete ama edin sandvich,koito stava za qdene e nay-malko 80stotinki.Sled tova i edna mineralna voda-40stotinki.I ostavat 80stotinki,s koito moga da pravq kakvoto si iskam.No edna vkusna vafla i ot tqh ne e ostanalo pochti nishto.I taka,za da si kupq vestnika v petuk[struva 50stotinki]trqbva da spestqvam.A za HiClub[samo,kogato ima hubav plakat-mama me pomoli da ne si kupuvam neprekusnato takiva spisaniq].Ot tezi 2lv. nishto ne ostava i zatova spored men e hubavo edno dete da si ima sobstven kapital,koito da harchi kakto si iska.Ami otkude da vzemem za podarutsi?
Tova lqto sled izpitite sum se razbrala s 1moq priqtelka da pochnem rabota nqkude.Shte si izkarame i nie malko pari,s koito shte si kupim tova,koeto iskame i shte dadem edna chast na roditelite si.

P.S.molq kajete ako ne vi e priqtno tuk da ima edno 14godishno momiche-vednaga shte se razkaram



Тема Здравей момиченце!нови [re: thegirl]  
Автор Tъpтeй (член)
Публикувано12.02.01 08:42



Защо трябва да се разкарваш? Напротив, хубаво е да чуваме и други мнения различни от нашите. Само ще те помоля да пишеш на кирилица, по лесно се чете.
Съпругата ми е медицинска сестра и получава 140 лв. заплата. Ако всеки ден дава на моя син по два лв. това означава той да не се храни в къщи. Няма да има пари да пазаруваме храна. А е още малък /виж по горе/, за да работи.

^0-0^



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.