Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:49 26.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Синът го закъсва здраво в училище?  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 10:02



Здравейте, родители.

Синът на близо 13 години доста го закъса седми клас.

Всъщност бавно и постепенно го закъсва от пети клас. Преместване в ново училище в пети клас, от квартално в централно и, както се оказа и доста претенциозно училище, след това преместване на местоживеенето, след това дъното - две раздели и след втората развод, горе долу културен, и накрая втори мъж вкъщи почти веднага след развода..

Да, знам, много е..

Няколко сесии на психолог поставиха емоционално разстройство. Нямал "когнитивни" проблеми, но имал силна обърканост, емоционален дистрес, липса на ориентация и демотивация. Но в същото време бил много амбициозен и чувствителен, и факта, че е най-слабия ученик в силния клас много го тормозел, но нямал волята и силата да изработи нужния труд..

Някой имал ли е такива проблеми с тийнейджъри и как сте се справяли.

Благодаря.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано13.11.08 11:07



Да, периодично имам такива проблеми. Те закъсват по някакви си техни лични причини, обаче не могат сами да се измъкнат, защото са изпуснали много материал.
Частни уроци, така се справяме.
Миналата година недоволствах, че другите дават пари за кандидастване, аз давам за да не остане момата на поправка.

Обаче, имаше ефект, защото си реши много добре задачите на изпита и влезе в езикова паралелка.
Не оставяй нещата така, защото колкото по-неразбираме е материала, толкова повече се демотивират.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: kakata]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.11.08 11:17



като гледам, детето има повече нужда от разбиране и споделяне /от страна на майката/ отколкото от частни уроци.

Queen's only



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Last Roman]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 11:19



струва ти се, че е зарязан?

откъде?
питам наистина, може и да е така, аз не съм го усетила..



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано13.11.08 11:27



Ееех, не е случил с майка...

Горкото момче


Поредното...



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 11:35



И ние сме на частни уроци така и така, седми клас е, а от втори скор на шести е с учител по математика.

Обаче му писаха тройката за годината. Учителката твърдеше че при нея бил 4.50 до 5. В училище не го показва. Не го кефи.

Твоята сега 8 клас ли е, тоест успяхте да го преодолеете?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: :)]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 11:39



Моля ви са казвайте по-подробно какво имате предвид

толкова ли е трудно да го напишете?

Имаш предвид, че не му обръщам внимание ли? Или че не се жертвам заради него? Или какво?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.11.08 11:40



като гледам какво е преживяло детето - след това преместване на местоживеенето, след това дъното - две раздели и след втората развод, горе долу културен, и накрая втори мъж вкъщи почти веднага след развода...
Е нормално да се стигне до:
...емоционално разстройство. Нямал "когнитивни" проблеми, но имал силна обърканост, емоционален дистрес, липса на ориентация и демотивация
А най-лошото е, че тепърва навлиза в пубертета и всичко това ще му се отрази по-късно обръщай му повече внимание, грижи се за него, подкрепяй го, покажи му, че е единтвеното нещо, ценно за теб. Дете, което е несигурно вкъщи, няма как да бъде уверено в себе си и в училище, независимо на какви частни уроци ходи. А идат и кандидат гимназиални изпити.

Queen's only



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано13.11.08 11:48



Да, осми клас е. Според учителя по английски, който е с тях по 19 часа седмично, 2/3 от децата не ставали за тази паралелка. Но го насметох да си върши работата и да не ги обезсърчава. Писна ми от учители, на които децата са виновни. Виждам голям напредък у нея, започна свободно да чете, да превежда, горе-долу с справя с граматиката. За два месеца е много, защото започнахме от доста ниско, при това объркано ниво.
Колкото до математиката, честно казано нямам представа докъде е. Миналата година стигна до добро ниво, а първия срок имаше двойка.
Със сина ми имаше същата серия, и пак в седми клас. Но там нещата бяха много хард - биология, химия, математика, български. Завърши с много нисък успех седми клас, отказа да кандидства и го преместих в училището на една от частните учителки. Там, е и с нейнат подкрепа, но го насърчиха и от осми клас досега си завършва прилично с петици.
Тя още тогава ми каза, че той в никакъв случай не е за двойка и тройка и ме посъветва да го махна от старото училище.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано13.11.08 11:52



Бе не ги слушай, нито са ти в къщата, нито знаят през какво преминаваш.
След като семейният ад е свършил, детето постепенно ще се поуспокои. Не го подлагай на натиск, а поддържайте някакво ниво за да не изпадне. Засега му трябва спокойствие, жизнерадостна атмосфера у дома, и добра приятелска среда.



Тема Не само тованови [re: Last Roman]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 13:04



е преживяло, ами и доста интензивно във времето - новата къща, развода и втория мъж в рамките на по-малко от година.

Шоково.

Но животът пита ли?

Ами как се показва на един мъж на 12 години, че е единственото нещо, ценно за мен? Имам и дъщеря на 10, както и много държа на връзката с мъжа ми.

Мога да го поставя начело, а не наравно примерно?

Как едно момче на 13 години разбира завинаги, че е много ценно за майка си?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 13:09



Много интересно! Аз също мисля ча преместване. Това училище го тормози с претенциите си.

Той обаче е против и казва, че това би бил промал за него.

Можеш ли на бележка да ми дадеш името на частното училище, или тук?

Или не съм разбрала - това е нормално училище, но там преподава неговата частна учителка?
Ад точно това мисля за направя, но той не е съгласен..

Нещата при нас също са много хард. Задава се нисък успех в седми клас и нисък бал...

Как да го мотивирам, освен с моето внимание и насърчаване?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 13:10



Ти психоложка ли си?

Точно това каза и терапевтката.. Емоционална стабилност и да е приоритет на семейството. За жалост седми клас не чака..

Семейния ад - колко си права!



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано13.11.08 14:49



Не съм психолог. А колкото до училището, то е държавно, но там работеше една от учителките. Тя ми е и приятелка. Представи го добре на колегите си, приеха го, насърчиха го и той започна да показва резултати. Тя отдавна не работи там, но той вече има самочувствие на умник и пак отчита добри резултати. Което, обаче, не може да се каже за дисциплината и затова всяка ваканция боядисва оградата и копае училищната градинка.



Тема Re: Не само тованови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Severous_Snape (wizard)
Публикувано13.11.08 15:23



Ами как се показва на един мъж на 12 години, че е единственото нещо, ценно за мен? Имам и дъщеря на 10, както и много държа на връзката с мъжа ми.

Психолог не съм, но в една книга за възпитание на деца прочетох, че когато не сме били свидетели на някаква кавга между деца, не е редно да съдим кой е прав и кой е крив а трябвало само да наложим мир и да ги разтървем.

По-нататък в същата книга прочетох, че децата трябвало да се изслушват, и че не бивало по презумпция да решаваме (в интерес на истината това съм го наблюдавал в няколко семейства), че непременно по-голямото е виновно. Трябвало също така да насърчаваме откровеността им, каквото и да значи това последното. При следващ момент, когато мога, ще прочета какво още са написали във въпросната книжка - наистина ми стана интересна.



Тема Точнонови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.11.08 15:29



Насърчиха го, приеха го - ключово е това.

Аз искам точно такав среда да има. Градивна.

Тайна ли е кое е това училище? Дали е също профилирано? Звучи ми нормална средата там. Сигурна съм, не е само заради познанството си с учителка.

Някои централни столични училища наистина са много претенциозни и създават и поддържат свирепа среда. Може би е нормално за навици за силна конкуренция, но ако почнат от началото там. Синът ми почна късно от пети клас и не се справи. Може и това да е причина, освен семейните проблеми.

Дъщерята почна от трети, въпреки че с доста реване, но пък засега се справя.

Както казах, и аз искам да го преместя в по-нормална среда, но той се противи силно.



Тема Re: Не само тованови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.11.08 15:34



не знам, драга - ти си майката, ти би трябвало да разбираш децата си и да знаеш от какво имат нужда и как да им покажеш, че ги обичаш.



Queen's only


Тема Re: Не само тованови [re: Last Roman]  
Авторизaypa (Нерегистриран)
Публикувано13.11.08 16:29



това е пределно ясно.

например ти, приемам, че си мъж, какви спомени имаш, с които ти е показано това най-силно и значимо и запомнящо се?

И други мъже? Че и жени?



Тема Re: Не само тованови [re: изaypa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.11.08 16:54



прегръдка, целувка, насърчителен разговор, споделяне и изслушване на проблемите ми. Но по принцип съм свикнал да се справям без чужда помощ, та била тя и родителска. Разбира се никога не съм бил поставян в подобна критична ситуация.

Queen's only



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано13.11.08 21:13



Горкото дете. Ама наистина горкото дете.
Вместо да ходиш да си сменяш мъжете като носна кърпичка да си беше гледадла детето. Ти си го увредила психически до толкова, че няма да може да гледа здраво семейство след годи а тръгнала да се тревожи за успеха в училище и за това, че видиш ли е 7-ми клас.
Детето има огромен проблем и твоето неразбиране на проблема е още по страшно. Смяташ ли, че отценките му в 7 клас ще му решат проблемите в живота и ще го направят един психически здрав индивид ???
Той точно сега навлиза в пубертета и е върпос на време това напрежение да избие на някъде, но ти гонейки поредният мъж няма да забележиш какво става с детето ти ...
Просто нямам думи. Ако това беше в Америка отдавна да ти бяха отнели родителските права.
Както някой по горе се изрази - ПОРЕДНАТА жертва.



Тема Аман от отворковци!нови [re: Taти]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.11.08 08:42



Как пък за нула време влезе в семейството и и във всичко, та разбра, че тя е виновна, мамка и, че детето е жертва и...

Що не вземеш преди да раздаваш оТценки, да поразпиташ кое-що. А в САЩ могат да се опитат да ти отнемат родителските права и защото си оставил десетгодишно дете само вкъщи за два часа, ама това едва ли е положителен пример, освен ако не говорим за положителни примери за възпитание на инфантилчета.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: Не само тованови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.11.08 08:46



Ами как се показва на един мъж на 12 години, че е единственото нещо, ценно за мен? Имам и дъщеря на 10, както и много държа на връзката с мъжа ми. Ами, примерно, говориш си с него колкото може по-често, като не само го питаш за негови неща, ами споделяш и твои проблеми. Водиш го някъде, където знаеш, че обича да ходи, ама само ти и евентуално щерката, без новия мъж, ей така, за да разбере, че това време си го отделила само за него. Готвиш му нещо вкусно, което знаеш, че много обича като му намекваш, че е специално за него. Такива разни неща можеш да правиш, ама не кампанийно, а непрекъснато. Е, и успоредно с това му намираш някой учител, за да навакса с уроците.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Taти]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано14.11.08 12:08



Е колко мъжа е сменила. Доколкото разбирам само един. И то си му е било е ред да си върви. Не виждам да отчита каквото и да е участие на бащата в проблема. Очевидно не му пука и си гледа неговия си пубертет.



Тема Ще имам предвиднови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано14.11.08 12:38



и тази перспектива.

Може и да си прав/а не дай боже..

С баща му имахме 20 годишна връзка и 14 години брак. Разделихме се навреме и културно, останахме приятели и той редовно е с децата. Поне това.

С втория мъж сме от повече от година. Наистина случи се така, че той влезе в живота ми много по-бързо от очакванията ми.

Други мъже няма, не знам какво имаш предвид гонейки поредния мъж, като носна кърпичка.

Може ли по-подробно относно огромния проблем на детето - какъв е той? Ако не го разбирам, ще ми помогне да го разбера. Звучи като да не е просто мама и тати се разведоха, мама има втори мъж, това е гадно..

За какво биха ми отнели правата в Америка, затова че имам втори мъж след правен развод ли?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: kakata]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.11.08 13:03



Абе, все тая колко е сменила. Само тя си знае на какво дередже е. Просто ми е писнало от писания на озлобени бивши и бъдещи бивши съпрузи.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Тема Моженови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано14.11.08 15:06



и човекът сам да е патил от това като такова дете.

Много би ми бил полезен опита му, ако има силата да го сподели. То мойто дередже мани го, проблемът е с момчето и как да му се даде нужната увереност.

Естествено, че му обръщам внимание и го прегръщам и му казвам колко го обичам и на какво съм готова за него, но в същото време го притискам с уроци и срокове, защото в крайна сметка аз съм отговорната..

Преди година четох едно есе на момиче, което сега ще потърся... но момче е по-друго..



Тема Благодарянови [re: Last Roman]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано14.11.08 15:16



Аз си мисля, че правя всичко това, но ще обърна повече внимание на насърчението.

Казвали са ми, че с някои настоявания и тонове повече обезсърчавам, отколкото насърчавам. Ще се старая повече, наистина искам..

Нашите родители не им беше толкова лесен и достъпен развода, дори и да са искали. И аз не съм била поставяна в такава ситуация, но никак не ми беше приятно да ми се вменява, че си " налягат парцалите" заради мен. Тоест нямат нищо общо вече помежду си, но остават заедно заради мен. Към 15-16 години все исках да им кажа кой ви кара да оставате заедно в тези отношения, аз не със сигурност, като не се траете, разведете се.. Интересното, което все съм се чудила, е защо подобни аргументи (налягаме си парцалите заради детето) остават в сила и след пълнолетието на въпросните деца, когота от подобно никой няма нужда... Нашите останаха в брак до смъртта на баща ми доста след пълнолетието ми..

Друго беше преди 20 години социото. Може би и затова не сме били поставяни в такава критична ситуация. Въпроса е сега как да насърчим нашите деца в нея.

Значи ли това, че ако не съм могла да избегна развода, е трябвало да остана сама докато се стабилизират децата? Ако е така, докога е това..



Тема Каканови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано14.11.08 15:35



не е така. И баща му напати и изстрада. Особено по децата много страда.

Участва и той, както и колкото може, но в неговото време или от време на време. Не може като не живее с него да участва пълнокръвно. Не мога все да звъня и да го моля да му говори.

По скоро мъжа ми помага доста и го насърчава и защитава, добри приятели са.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор fascinating oceanid ()
Публикувано16.11.08 22:37



ами какво да ти кажа... преживяла съм като тийнейджър по-кофти комбинация, на мен не ми се торази на училището на сестра ми се отрази... значително
тя е по-малката1 но и времената бяха други
затова мисля че е до дете
защо не пробваш да му поговориш че трябва да се бори за себе си, че не е важно ти какаво искаш или не искаш а той да има основа да стане мъж, да стане независим и да си вземе живота и свободата в ръце от него зависи независимостта му един ден... че му трябва успех заради самия него, че с ниска диплома забравя за университет и че ако иска да разполага със себе си и с живота си ако иска хубав живот, когато той ще си решава сам, трябва сега да мисли само за себе си и да оправи тъпия успех..
много лошо че става точно сега, заради кандидатстването

Редактирано от fascinating oceanid на 17.11.08 09:34.



Тема Точнонови [re: fascinating oceanid]  
АвторИзa-ypa (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 08:19



Можеш ли да споделиш какво е било и най-вече как се е чувствала сестра ти?

И до дете е, но това не ми помага много.. Аз самата по едно време както писах горе, ми се искаше да кажа на нашите "стиге сте се тормозили и мен включитебно, аз нямам нужда от това да сте заедно във война, скандали или ледено мълчание, вината няма да я нося, разделете си се, разведете се" - и това докато не осъзнах, че аз, детето де, съм само предтекст и оправдание, те самите нямат сили или воля да се развеждат... ИНаче защо една двойки би стояла заедно е слад пълнолетието?! Те си останаха неразведени и неразделени до смъртта на баща ми, когато бах на 24 години.. така че пределно ясно е, че детето не е било причината "да си налягат парцалите"..

Да, до човек и до дете е, затова събирам опит от какво точно страдат тези деца и как да се върне мотивациято и увереността им..

Казала съм му, че вреди най-много на себе си така, че дори и моя да е амбицията за успех и що-годе добро училище и да ме наказва, като не ми я удовлетворява, аз няма да съм около него след 6 години и всичкото това ще се отрази на неговия живот и професия. Нещо като че не може да го осъзнае.. Тъпо било този предмет не го интересувал, тъп бил, защо трябвало да има рисуване или музика..



Тема Re: Точнонови [re: Изa-ypa]  
Автор fascinating oceanid ()
Публикувано17.11.08 11:44



ами... конкретно сестра ми според мен си създаваше /компенсираше/ увереност в ролята на "Царя на глупаците"
набутваше се сред най тъпите и т.н. където си блестеше без грам усилие
но пък при тях бяха вървежни други неща- бягането от часовете правенето на печен чрез отрицание на установените ценности и т.н. мисля че ще ме разбереш какво имам предвид.

беше си изградила 2 образа един "културен" за вкъщи и един "пумиарско-готин" за пред "приятелите"

имам предвид речник, начин на обличане, маниери всичко

при мен подейства в обратна посока нещо друго:
майка ми много по-рано, докато пътувахме една зимна сутрин ми показа чистачките на улицата и ми каза че живота си е мой, тя ще ме обича и чистачка да стана, но праха и газовете ще си ги дишам само аз

виж АКО АЗ ПОИСКАМ НЕЩО ПОВЕЧЕ - тя е насреща за уроци, плащане и т.н.

мнооого добре ми е подействало явно

Редактирано от fascinating oceanid на 17.11.08 11:56.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор moorea (Куин Мери 2)
Публикувано17.11.08 15:01



Спри му джобните.Действа безотказно при "липса на ориентация и демотивация".Няма да му помогнеш с разговори,направила си достатъчно в тази насока.Децата "напипват"слабите ни места- в конкретния случай-угризенията,които изпитваш,че си променила удобното статукво,и безжалостно ни манипулират.

I`m blonde so please,speak slowly!


Тема Re: Точнонови [re: fascinating oceanid]  
АвторИзaypa (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 17:30



А какво стана със сестра ти - получи ли социално удовлетворение? Майка ти сигурно и на нея е казала това за уличното чистене.

Моято ме плашеше ей там в завод Пролетарий има запазено място за теб, ако искаш..

Щото и аз имам подозрения, че сина ми обича да играе царя на глупаците.

Това е тъпо, онова е тъпо, струва ми са на маска на бунтаря, дето се кефи на тройките си. Пумиярско готин е добро описание.. Не е никак глупав, напротив..

Въпроса е какво точно протестират така, за да се адресира директно.

Развода или новия мъж на мама или какво? Защото внимание получава в добра степен.



Тема Re: Точнонови [re: Изaypa]  
Автор fascinating oceanid ()
Публикувано17.11.08 20:02



Ами сестра ми завърши някак някакво училище, след като смени 2-3заради отсъствия, ожени се много рано и всъщност майчинството я стабилизира
това на вас не ви е опция като гледам

това обаче не знам доколко е "страдане" от развода или някой е напипал хлабавото... защото да ти кажа развода и по някакъв начин изчанчва децата в смисъл научават се да се възползват от липсата на постоянна комуникация между родителите и по-ниското довери е родител родител спрямо родител-дете.. подличко еи малко, знам, но това е част от цената на развода за родителите. освен да осъзнае че играе срещу себе си не виждам друг изход.
ако има при кого да го уредите да поработи лятото ама някакава такава работа дето с нея ще си остане ако не си оправи ученето...
при мен двамата родители се състезаваха да ме изнудват и да ме шантажират по огледалната схема...




Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: moorea]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 23:02



Точно !!!
Ако почасовия бой със сопата не действа на псето то спри му храната. После му спри и водата. Накрая почвай да му скубеш козината, да му режеш части от тялото докато не умре ... или не се оправи.
Детето няма нужда от допълнителен тормоз. Няма смисъл да се стресира за да "се оправи". След като то е в шок защо трябва да бъде допълнително депресирано и стресирано. Като сме болни от грип ходим ли голи и боси по снега за да оздравеем по бързо ?
Обществото в момента не предразполага към "правилно" развитие. Това, че детето тормозено психически ще започне да учи няма да го изгради като един психически и душевно здрав човек.
Нагледал съм се на изтормозени от тъпи родители деца. В повечето случаи родителя има нужда от психолог а не детето. Използват децата си за отдушник на своите проблеми.
Ако детето има проблем - решете го заедно. Най трудната част е разбирането на проблема от родителя. Да вникне в света на детето. Да разбере какво става в главата му и в обществото в което детето живее.
Ценностната система на децата е под всякаква критика както и начина им на общуване. То е "ново", "модерно" но и осакатено. Ако детето няма здрав дом то няма алтернатива и е принудено да приеме модела на "безценностно общество" в което чалгата, алкохола и секса са единственните смисленни неща. Консуматорско общество.
Тенденциите показват, че рано или късно човек зажаднява за знания и ако не си ги набави в средното училище, то той ги наваксва във вишето. Сега първият тласък от консуматорско поколение което 10-11-12 клас изобщо не се вяскаше в училище не изпуска лекция или упражнение в университета. По наше време беше обратното. 100% посещаемост на средното образование и минимално задължителното във вишето.
Знанията не са критерии за реализацията на един човек.
Изаура - радвам се, че си взела проблема присърце и търсиш всякакъв начин да го решиш. Ще те посъветвам да се опиташ да опознаеш детето си и неговото поколение. То не се вписва много в "старите" разбирания за общество и начин на общуване. Още повече ако живеете в София - нещата са доста по трудни.
Разбери, че детето няма да проговори на "твоят" език колкото и да го тормозиш. Трябва ти да разбереш неговият. Това, че "думите му" на твоят език не значат нищо - не значи, че то не иска да ти каже нещо. Децата са чисти и невинни колкото и да им се придават определения. Всяка една грешка е грешка на родителя. Само и единственно. Не можем да обвиняваме никой друг. Нито училището, нито приятелите, нито средата нито самото дете.
Прочети малко книжки за възпитание на деца. Сигурен съм, че ще ти помогнат да разбереш детето си.
И запомни, че най страшното за едно дете е родители които си мислят, че знаят всички отговори и винаги са прави.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Taти]  
Автор moorea (Куин Мери 2)
Публикувано17.11.08 23:16



Спирането на "джобни" е тормоз?Или не искаш да разбереш същността на проблема?"Разбери, че детето няма да проговори на "твоят" език колкото и да го тормозиш."Да,това е и моята теза.Щом на него му е "тъпо" в училище,би могла да му обясни и че на нея й е "тъпо" да ходи на родителски срещи,да се среща с преподавателите му,за да го защитава и извинява,да ходи всеки ден на работа,за да изкара достатъчно за прехраната му.Да му обясни,че всеки,колкото и да е "малък",има освен привилегии и отговорности.

I`m blonde so please,speak slowly!


Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: moorea]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано18.11.08 10:22



Не става така. Това е само началото на военни действия между него и майка му.
Тук ще се съглася с тати. Важното е човекът да е физически и психически здрав и да се стреми да се реализира. А за да стане това, трябва да е спокоен и щастлив.
Ако нашите изисквания смачкват детето и го правят нещастно, какъв е смисълът от тях. Всички знаем какво става с тормозените да са отличници, да свирят на пиано и тем подобни. Да, те учат, да стават отличници и дрънкат на пианото, но вътрешно намразват родителите си, учителите си, всички които ги заобикалят и са щастливи. Един ден родителите с ужас виждат вместо преуспял с добро семейство млад бизнесмен /шеф, музикант, директор, депутати етц./ един комплексар, гей, пиянде, гълтащ антидепресанти и лежащ от сутрин до вечер на дивана.
Детето подложено на постоянен натиск и тормоз, в един момент рано или късно се разбунтува срещу това и го прави по ужасен начин.

Та и тука. Проблема не е в джобните, а в това че детето по някакъв начин е нещастно. Наказанието и строгия тон няма да му помогнат.



Тема Re: Точнонови [re: fascinating oceanid]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано18.11.08 16:48



Децата не само при разведени родители, ами при всяка дисхармония и липса на общуване между родителите се възползват. Докато бяхме женени и в разногласия, синът се възползваше сериозно и бяхме взели специални мерки да се съгласуваме по този повод. Сега също текат тези мерки. Това някак престана - видя, че с баща ми инсталирахме допълнително съгласуване, за да не спекулира мама каза тати каза..

Именно - как да осъзнае, че действа срещу себе си?!?

за работа ще помисля, след изпита .. благодаря за съвета.

колко голяма беше сестрата при развода?



Тема тинови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано18.11.08 17:19



наистина ли си тати? много си полезен, благодаря.

мъж толкова много да пише и добре е уникално. обикновено си мълчите.

и пишеш като доцентката по детска психиатрия. Тя каза, че в никакъв случай не е отмъщение от страна на детето или организирана съпротива, или подобно, че те просто се объркват дълбоко от тобкова шокове и промени и нямат ориентир. Той най-вероятно не вижда за какво да учи и да се пъне, освен че е емоционално разстроен. Тя препоръча да имаме ясна цел - примерно толко и толко оценка на изпита и в училище, и пълно емоционално спокойствие и внимание към него. Аз да съм го наблюдавала и да работя с него. Да спра да му нареждам силово. Никакви ултиматуми и шокови терапии. Както и да не го местя в друго училище, това носи нов емоционален шок.

Това като гледам е в посока да опозная детето повече и неговото поколение. Не помня някой нас да ни е опознавал така, но да не гледаме назад. Беше друго.

Това за знаниято е много интересно. Друг един дружески съветник психолог терапевт преди няколко месеца казваше - училището го махнете, то е неприложимо нататък за съжаление, гледай само да хване оценките и за го мине. Другото е важно и хвани него - какво иска, каква музика слуша, какво иглае в нета и в компа, играй с него, проучи певците и групите му, марките дрехи, игрите им, комуникацията им. Нямали среда и сега търсели и в родителите средата си, децата учели родителите, тъй като били свръхинформирани, и ние не сме. Отношенията са други. Нямало родители деца, имало партньори.

Другото, научно поднесено, е именно че ако някой нещо носи вина, по-скоро отговорност, е винаги родителя, никога детето, и че само и главно родителя действа. Детето се изслушва, не се подлага на препоръки. Препоръките получава и изпълнява родителя.

Здрав дом! Как става това при втори мъж? Искам да зная какво го тормози, освен моите изисквания да учи, и как да му дам увереността какво значи за мен? Казвала съм му го, говоря му, отделям му време. Какво още. Как да се стабилизира и да си поеме пътя уверен?

Толкова ли е страшно в света на 12 годишно момче баща му и майка му да се разлюбят, и майка му да се събере с друг мъж? Какво толкова е проблема - аз навремето исках нашите да престанат да се тормозят и мен да тормозят така.. но поне бях на 15-16.. Как да се закрепи основата на дома?

Имам и дъщеря на 10, и тръпна в очакване и тя да почне да ми създава социално проблеми. Засега е само лека ревност и мрънкане по адрес на намаленото й внимание. Лекалката каза, че момичетата по-късно в пубертета правели проблемите..

Никакви отговори не знам и затова съм се разтърсила. Той и крие и се прави на мъж и непукист и това то прави още по трудно...



Тема Ма то е фактнови [re: kakata]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано18.11.08 17:26



военните действия течаха, затова и срива в училище и посещението при терапевт...

ние сме отвърд всякаквите стимули - джобни компютър телевизия и така нататък... бяха давани и отнемани -той просто като един пролетарий вече нямаше какво да губи.. а аз нямах никакъв лост повече.

е джобните си седят в минимално количество.. както и копма си го получи пак..

тези отличници никой не ги цели, въпроса е в приемлива социална успеваемост..
особено в истеричния седми клас..



Тема Re: тинови [re: Poбинятa Изaypa]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано18.11.08 17:48



Малко късно започваш да се учиш но пък по добре късно отколкото никога. Ще си перфектната баба след време ;)
Просто е. Чети книжки. Хората са ги написали. Дори да не ти кажат какво да правиш ще ти дадът насока.
Децата имат нужда от любов. Колкото повече - толкова повече, както е казал великият Мечо Пух. Показвай му я постоянно. Денонощно. Останалото е търпение и това което искаш да знаеш го пише в очите му. За целта трябва да се издигнеш над себе си.
И все пак чети. Ще ти помогне до по бързи резултати. При правилен подход може да се изненадаш как седмици и дори дни могат да го променят коренно.



Тема Re: тинови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано18.11.08 23:24



Момчетата са най-трудни в 9 и 10 клас а момичетата в 8. Не са лесни, независимо от всички усилия, които полагаме за тях. Много разговори, много търпение... Намери обща тема, той трябва да е сигурен в твоята подкрепа. Времето наистина е динамично. Аз например не съм имала проблемите на моите деца. Съветвай го без да го укоряваш - прекалено са докачливи и бързо се отдръпват.





Тема Абе не е простонови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано19.11.08 14:29



никак даже не е просто. Или по-скоро е просто на книжка, на теория..

Чела съм доста книжки, които казват всичките тези неща, казани от лекарката - как промените не са добри за децата, как семейството е устоя, как трябва да се дава внимание и любов и да се изслушват... как успеха в училище е вторичен на щастието и съзряването на детето... Как се развенчават родителите в тази възраст.. Как трябва да си близък душевно с тях, ама и да си приятел, защото нямат среда вече, ама и да си останеш родител, защото иначе се объркват от липсата на водачи и родители..

Той прекрасно знае колко много го обичам, знае и мненията на бабите и даже на баща му, че от прекалено много любов към него не съм давала никой да го възпитава, а аз самата съм го разглезила от любов. Майка ми казва " ти не ставаш за възпитанието му, защото прекалено много го обичаш".

Ето ти на толкова повече любов. Любовта и тука, както и тази между мъж и жена, никога не е достатъчна, сама по себе си.. Друго още си трябва.

Може би няма достатъчно лично внимание едно към едно тоест не заедно със семейството или със сестра ми, а време и внимание сами аз и той!

Това определено е малко, още повече баща им ги взима и уикендите са разделени, а и тогава са със сестра си. Може би си сика индивидуалното внимание?!? Аз съм расла само дете и не знам какво значи да делиш с братя и сестри този ресурс. Има моменти, когато му е гадно да се лепне и сестра му при нас двамата, камо ли четвърти и други хора.. самия той става и напуска ситуацията..

Как още да се издигна над себе си? Не трябваше ли да имам връзка, трябваше ли да стана сама майка, за да си получават цялото внимание? Ако живеехме с баща им нормално като двойка, пак нямаше да си получават целия ми ресурс, но може би за баща им може, за други не?!?

От друга страна, лекарката каза, че именно този комплекс на вина, който носят всички родители, започнали втора връзка или семейство, много влошава нещата..

Казвате, да го търся какво иска в очите му - то детето само не знае какво е и какво му липсва, самата терапевтка спомена, че за тая работа си трябва по-дълга терапия, а сега в седми клас няма ресурс за това...

Затова питам за вашия опит - как са се решили подобни проблеми и именно какви са били дефицитите на такива деца? Дали и как са компенсирани? Или цял живот си ги носят тези дефицити..



Тема Може ли повеченови [re: *Paл*]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано19.11.08 14:46



да ми напишеш, по това Намери обща тема, той трябва да е сигурен в твоята подкрепа това е доста конкретно и ми звучи като нашия проблем..

Благодаря.

Това ми напомня, че от натиска, който му налагам, за да учи и работи, той май остава с впечатлението, че твърде много не го одобрявам и може би не вярвам в него, или искам много без да съчувствам или да разбирам колко било трудно да реши задачите.. Може би не мога да го уверя в подкрепата си..

Твърде много разговори не го кефят никак, измъква се. И аз спирам.

Каква обща тема - примерно музика или игри? Или изпита и следващото училище.. какво например?



Тема Re: Може ли повеченови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано19.11.08 15:09



Покрай моите сладури научих и аз жаргона. Винаги повтарям, че моите оценки съм си ги получила и те учат за себе си. Че тия знания им трябват на тях, не на мен. Предложи му уроци по предметите, които го затрудняват. По математика и моя големия ходи, имаше голям ефект. Колкото до отношенията със съучениците - там е по-сложно. Но винаги можеш да насърчаваш приятелствата му със свестни деца. Както и да изразиш дискретно опасенията си относно поведението на други, уж по принцип... Ако не го укоряваш ще споделя повече.
С мен си говорят за ежедневието си а с баща си за игри. Питай го просто как е минал деня му.



Тема Re: Абе не е простонови [re: Poбинятa Изaypa]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано19.11.08 15:14



Отново целият ти пост е насочен изцяло и към теб. Нищо за детето. Все едно е неудошевен предмет ... възглавница...
Явно наистина ти е трудно да установиш близка връзка с него.
Май голяма част от проблема идва, че се считаш за нещо повече от него и си над него. При това положение трудно ще се добереш до него. А в очите му пише всичко. И щом си започнала да мислиш "какво ще стане с него ако нещата не се променят, ама дали наистина е толкова зле" ... работата отива на предаване от твоя страна.
Потърси добър психолог но не детски а за теб. Детето му няма нищо като гледам от думите ти. Или поне нищо по различно от повечето му връстници.
Мога да ти пиша и кое как повлиява но не виждам никакъв смисъл. Единственно ще е за ТВОЕ душевно спокойствие а с това по никакъв начин няма да помогнем на детето. Нали това ни е целта тук. Детето.
От кой град сте и ако сте от Сф от кой квартал ?



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Авторbozo (Нерегистриран)
Публикувано20.11.08 11:54



Имам няколко въпроса - новата къща да не е при втория? Защото тогава НИКОГА няма да имаш шанс да му обясниш на сина ти , че е най-важното за тебе. 2. Кви са тия откачалници - психолози и психиатри за които говориш - мъкненето по-подобни места само може да го направи несигурен в менталното му здраве. 3. Като той и тя /сестра му / са най-важното нещо в живота ти, би ли се лишила от втория мъж заради тях ако няма накъде? Ако не би - всичко написано по този повод е излишно.4. Мислиш ли , че ако стане на 18 години всичко ще премине и вие ще си бъдете както едно време ???? Това просто НЕ Е така. Знам го отличен опит с майка ми. И моля стига сте истерясвали на тема 7-ми клас и кандидатстване. Големия ми син е в 10- ти вече, има приятелчета по Първа немска, които са откровени дебили, той учи в нормално училище и е светла и интелигентна личност. Апропо и аз му причиних такива простотии като тебе, ама съм готов да направя и правя всички жертви в името на децата си, защото никой друг не заслужава това, както тях - дори и майка им





Тема Етонови [re: bozo]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано21.11.08 11:28



Новата къща е наша. Мъжът ми се премести да живее при нас, и от негова страна жертва.

Заведох го на консултация в самата Медицинска Академия. Не знам да има нещо по-професионално от тази институция в тази страна.

Ако няма накъде, бих, да, се лишила, и всички знаем това прекрасно. Обаче "няма накъде" как се установява?

Не не мисля че всичко ще премине рязко на 18 годишна възраст. Разчитам на някакво личностно узряване и на осъзнаване на собствения интерес и самостоятелна грижа за него и себе си.

Да ти е жив и здрав сина, и да е все така успешен. Моят син също е добър човек, именно светъл както казваш, умен и много интелигентен, речовит, убедителен, и много приятен и желан като присъствие. Искаме, аз и той, да учи именно в нормално училище с нормална саморазвиваща се среда, никакви истерии по езикови или други елитни имена. Не знам обаче с тройки как ще се постигне това. Поне да успяваше над 4, за да има шанс..

Всички сме готови за жертви, след като и ако именно "няма накъде" - въпроса е как се прави това на практика..



Тема Вижнови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано21.11.08 11:50



благодаря ги за аспекта, мислех че като основата на проблема съм аз като родител и затова писах какво би могло да пречи на подхода ми. Но може да се заблуждавам.

Ще помисля дали не егоцентрирам прекалено и тука. Признавам има доста егоцентризъм при мен, за съжаление се е наложил в ролята ми на сама майка на две деца и осигурител на семейството. Не съм го искала това.

Естествено ми е трудно да установя близка връзка с детето, нима на някой родител на пубертети не е? Нали те самите не знаят какво ги тормози на моменти? Някои от самите деца не са във връзка със себе си и не им е ясно какво става с тях..

В какъв смисъл се считам за повече от него и над него, като какво като човек личност или родител - може ли да има такова сравнение? Той е само на 12 - и ме впечатлява като личност и като интелект, определено повече от това, което аз съм била на 12, но как да разбера дали се считам за повече и над дего по деструктивен за него начин?

Дано да си прав, че на детето му няма нищо или поне нищо различно. Просто тогава не го интересува училището и успеха му, и не е съгласен и не приема, че следващите пет години е достатъчно важно къде ще учи. Връстниците му, поне от класа, не мислят така повечето. Той е най-слабия успех в класа и това го мъчи. Ала няма воля и работоспособност да работи и учи повече.

От София сме, живеем в Бояна. Психолог за мен като родител ли е нужен, или като личност, не е ли нужно двамата с детето да бъдем консултирани?

Целта ни наистина е детето, ама като се посъветва родител как да общува по-добре с детето, можа да се постигна част от целта? Не помагате ли на родители?

Сериозно ме замислят вашите мнения. "Гледай го в очите му." Запомних.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор rosminch (непознат )
Публикувано23.11.08 20:42



Преживях нещо подобно преди години. Вече сме абитуриенти. Смяна на жилище и преместване, но от едно централно в друго централно училище, по негово желание, макар че разстоянията не бяха големи. Явно класът беше вече на групички, а на новия ученик обърна внимание само най-големия калпазанин, толериран от учителите заради родителите си. И резултатът беше смайващ - ниски оценки, отсъствия, но никой не беше благоволил да ни уведоми навреме. Никаква загриженост на учителите, само оплакване при свършен факт. От наша страна направихме всичко възможно, но без резултат. Затова си взех детето и вторият срок на седми клас - обратно в старото училище. Всичко се подреди само за няколко месеца, като ги нямаше старите дразнители. И успехът се оправи, и си ходеше редовно. В края на учебната година си взех неплатен отпуск и го хванах здраво да се подготви за кандидатстването. Приеха го по първо желание още на първото класиране в"елитна гимназия"/мразя този термин/. Тази година ще се повтори упражнението за кандидатстването. Та моят подход освен разговорите и разясняването на ситуацията не е включвал нито наказания, нито заплахи. Само с добро и с огромно търпение. Не те съветвам да го водиш на психолози - мисля че това в този момент само ще акцентира вниманието му към проблема. Ти си му майка и най-добре ще го разбереш. Просто говорете, прекарвайте повече време заедно, ако можеш помагай по предметите, но без да се натрапваш. Просто възрастта е такава, а и някои деца нямат такова чувство за отговорност като други, просто израстват като личности по-бавно. Но това не означава, че са по-глупави или нещо подобно. Те просто са деца, с различни възможности и особености, но с почти еднакви потребности - и най-голямата им потребност е от родителска любов и подкрепа. Желая ти търпение и успех! Обичай детето си и не се страхувай да му го показваш непрекъснато!



Тема аз същонови [re: rosminch]  
АвторИзaypa (Нерегистриран)
Публикувано24.11.08 17:12



планирах връщане в старото училище и първоначалния ми план беше още от началото на седми клас да го върна в старото му квартално училище, даже бях говорила с учителите.

Обаче самия той, сина ми, категорично и страстно отказа - за него това било провал. След това му предложихме преместване в училището на едната от частните му учителки, и там отказа въпреки недоброто начало на оценките.

В момента сме се разбрали до края на първия срок остава и се мъчим да подобрим успеха, и тогава ще видим, но съм сигурна, че пак ще даде отпор. Още повече психоложката твърди, че ще е голям шок за него да сменя именно сега средата. Аз затова и си мислех в старото училище, за да е по-малка смяната.. обаче той отказва. Ще видим.

Говорих с едната от учителките на частните уроци - каза, че не е достатъчно сериозен и не работи достатъчно. Да съм му говорела. То проста няма вече накъде да се натиска..

Колко време взе отпуск - месец?



Тема Re: аз същонови [re: Изaypa]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано25.11.08 03:26



дай имейл



Тема Re: аз същонови [re: Taти]  
Авторlsaura (Нерегистриран)
Публикувано26.11.08 10:44



midlifelady@abv.bg



Тема Re: Не само тованови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано03.12.08 13:09



А каква майка си, щом не знаеш как става?



Тема Тъкмо щях да хвана темата, ти ме иzпревари...нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано12.12.08 21:44



Имам подобен проблем, но по твоята тема ми се струва, че никой не може да конкретиzира проблема на сина ти.

Не бърzай да прехвърляш причините на личния ви живот, раzдели, местения и т.н.

При мен ги няма тия работи. Живея сама и ходенето по мъже (...

....) е ясно раzграничено с иzлиzането с мои приятели +дъщеря ми + нейни приятели (както дойде).........

И гледай какво става..... детето е с найъдоброто zа въzрастта си вербално и когнитивно раzвитие, финна моторика_ нормална, груба моторика _ нормална и всичко останало в нормата, будно дете, умее да иzкаzва мнение и т.н.

Обачее госпожица химбеер младша клони към емоционална нестабилност. Подобно като при твоя син.

Детето е трудно zа мотивиране в област, в която има слаб интерес.

Сега могат да ни иzкарат провалени майки, но нещата седят така.....

И ако бъда честна, се написах билна zа 1 ден след раzговора с въzпитателката или както там се каzва.


И се обадих на един приятел zа да вляzа в раzговор и сама да стигна до някакъв иzвод, zащото ти или аz сме единствените, които си поzнават децата в детайл.

И стигнах до иzвода.........поне до моя проблем, помисли си и ти.......

Значи какво правя в таzи насока и какво не...

1. иzраzяване на обич_ винаги сме си го каzвали, покаzвали, получавала е малки подаръци, zащото я обичам и по случая се говори и т.н. нищо ново.

2.Похвали, винаги честни и на място

3.Поддържане на хобита и интереси, неща в които лесно мога да я мотивирам, дори да не е много добра, но да има раzвитие и тя да го усеща

А какво не успявам....

.....хммм ...... от къде да zапочна....аz съм много сдържан човек иzа едно дете е много трудно ясно да инвиzира границите и това води най_вероятно до несигурност

Мисля че не е нужно да ходя някой да ми прави аналиz, това го мога и сама...

Другото е...........както подоzирам и при теб.............е че когато някой е прецакан в личният живот, раzбирай като партньор и въобще като човек, е много лесно да се провалиш и като родител.......И цялата ситуация идва от гуzна съвест, какво ли........неееее.........бих каzала нежелание да се стресираш zа глупости...........сравнение с други стресове, едно дете може да бъде само ангелче......и в крайна сметка и само с поиzтъркани нерви....някаква самоzащита или нещо от сорта.......


Та успех ти желая.


а какво да правиш..... Ами аz съм въвела нов режим, т.е. моите иzкуствени граници....така че детето ако не усеща моите, поне да има неzависим план на учене, хоби, свободно време и т.н..... и в тоzи план влиzат и нелюбимите, но важни неща.........и при успех идва и мотивацията.

by himbeer


Тема Re: Не само тованови [re: ThunderGoddess]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано16.12.08 18:10



Може би лоша. Нали затова питам.

Това, което знам как става, може би не е достатъчно като мотиватор и ощастливител, или на това поколение му е нужно друго. Питах мъжете тук за спомените им от подобни проблеми и майки.



Тема Аз пъкнови [re: himbeer]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано16.12.08 18:17



тъкмо щях да я пусна вече, и ти написа това интересно нещо.

Това в България ли се случва?

Аз имам спомени от моето юношество и моминство и ролята на майка ми, но първо времето беше друго, аз бях друга личност, и не съм момче. Мъжете имат особено връзка с майката, зная го, чувала съм го, виждала съм го, усещам го. Тя е по-скоро емоционална спойка, не дотам ролеви модели или напътствия или примери в живота.. А пък аз като единствен родител съм всичко това и отгоре.

То съм си се провалила на този етап като родител общо взето да вдъхновя момчето да работи.



Тема не мисля че е от голямо zначение къде синови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано17.12.08 00:00



в Германия съм, но дъщеря ми не е имала местения или някакви други сътресения.

Даа, това е вярно zа момчетата.....но мислиш ли,че един мъж би могъл да промени нещо в таzи проблемна насока? Честно да ти кажа малко се съмнявам, че в таzи насока ще е по_добър от теб....може би в нещо друго ще може да го напъти...

И е още рано да се каже, дали можеш или не можеш да го вдъхновиш да работи. Ами може пък сега да му е момента да става стабилен като личност и сам да си посрита дупето да учи и прави нещо.....


Сега се сетих zа едно интервю по радиото, с една девойка, която сега ще си zавършва средното обраzование и ще специалиzира в иzбрана професия (тук така правят) И я питат каква иска да стане, а тя каzва ` искам да стана Buerokauffrau `


Едно уточнение, това е луксоzната дума на секретарка

, Води се zа по_добре zвучаща, но са синоними.

И аz направо онемях

Та тия хора нямат обща култура, че трябва да специалиzират zа секретарка Да не говорим zа тия, които следват. Правят го, само zа да висят на джоба на родителите си. Питам едно момче, което си иzкара каzармата в детската градина на дъщеря ми преди 3 год.

Питам го какво прави сега, той ми отговаря,че следва.
И какво следва, го питам,
Той ми каzва_ политика с руски и нещо още.
Питам го дали учи това, което си е представял. И какво иска да стане.
Той ми каzва, че не му харесва и иска да стане журналист.
Ами каzвам му да се премести нещо с медии, има най_раzлични. А и повечето журналисти са на свободна практика, как се живее от това?

Направо съм отчаяна колко неориентирани са младите хора а и техните родители. Та пробвай да му помогнеш да си постави целите и да zнае точно какво иска, а пък той ще намери начин да го постигне.

Нали са млади и амбициоzни, беz иzлишни ангажименти и много въzможности, това трябва да са достатъчно предпоставки zа добър старт.

by himbeer


Тема Re: Не само тованови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано17.12.08 20:44



Нищо друго не му е нужно на поколението, не сме некакви мутанти, хора сме. (Принадлежа към по-младото поколение, хаха). Просто покажи, че те интересува и той е на първо място и не прави неща, които може да го наранят, действай по-плавно. Ако майка ми, скоро след развод с баща ми, си вземе друг мъж, определено бих се изнесла и не бих й говорила за много дълго време ...



Тема Re: не мисля че е от голямо zначение къде синови [re: himbeer]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано19.12.08 08:00



Относно ролята на мъжа, бащата де - дали може да промени нещо - предполага се, че той изпълнява твърдата част, така да се каже, направляващите и насочващите функции и ролевите модели в двойното родителство, че майката да можела да дава емоционалния комфорт и подкрепа.

Когато е един родителя, примерно майката, тя или дава всичко, или почват естествено да отпадат някои неща.. например емоционалната майчинска роля първа давала фира.. и всъщност момчето си търси мъж да модел, майката не може да му бъде такъв в юношеството, а когато от избачкване на бита и осигуряване на живота тя занемари и емоционалната част, тогава става едни осигурител на бита, а майка няма..

Сега това са теории, чути от терапевти, не знам доколко работят на практика, естествено няма спор, че двойното родителство и най-доброто.. ама като го няма, какво правим..



Тема Това е много интереснонови [re: ThunderGoddess]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано19.12.08 08:12



На колко години си?

Благодаря ти, че ми отговаряш. Всъщност много се надявах някой от това поколение 15-16 да ми каже мнението си.

Ако майка ми, скоро след развод с баща ми, си вземе друг мъж, определено бих се изнесла и не бих й говорила за много дълго време ...

Можеш ли да ми кажеш защо така би направила, и какво те наранява в това, че майка ти се е събрала с друг мъж скоро след развода? Не те атакувам, и ако разбера това, ще ми е много полезно, сигурна съм и на други.. Може да се окаже ключово?

Смяташ ли, че твърде рано е прежалила баща ти, че не страда достатъчно по развода, или че си гледа себе си повече, а не тебе и вас двете примерно? Смяташ ли, че би отделяла повече внимание и време на дома и на тебе, ако беше останала сама без този мъж, и това повече внимание се дължи на тебе?

Простен ли би бил този дефицит на внимание, ако беше насочен към баща ти, но не е простен към друг мъж, който не ти е баща, но е мъж на майка ти?

Защото ако примерно, говорим само като пример, вашите или родителите са били в нормални отношения, които не биха довели до развод, те биха си отделяли доста повече внимание един на друг, отколкото в годините пред развода..

Много ще ти бъда задължена, ако ми отговориш как го чувстваш, ако искаш на бележка, ако се притесняваш от публични атаки. Наистина искам да ви разбера. Кажи защо би се разсърдила така на майка си?



Тема това е суха теориянови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано19.12.08 12:42



Не zнам дали zнаеш колко многоп майки има, които си седят вкъщи и всичко им е дошло до гуша. Да не мислиш,че осигуряват някаква емоционална стабилност било то на момиче или момче.

Погледни само младите майки, не работят и само се чудят на коя баба да пробутат детето. А теzи, които работят, се чудят как да съчетаят семейният живот, отношенията с мъжа си и работата. И там не стига и отпред и отzад.


Така че една сама жена, която работи, детето е на градина или училище, има много повече време, нерви и въzможност да се грижи zа детето.

Сега си представям ако имах един мъж, леле......че аz трябва да готвя, да поддържам отношения, да ходим някъде само ние 2мата, беz дете, и то не в единичен случай, а това щеше да ми е в редовният план......

Да не говорим zа другото натоварване с него, било то емоциопнално или в някаква друга насока.


Така че теzи теории са доста остарели и пасващи в един свят, в който животът е бил по_прост, хората са живели не в такава съzнателна връzка и отношения както днес.

И това явно не е било толкова отдавна. Аz ако питам майка ми какви цели е имала във въzпитанието ми, тя не може да ми ги формулира. Или пък ще ми иzлеzе с номера *да стана добър човек* ама ако я питам какво е правила конкретно в насоката, едва ли ще ми каже някаква съzнателна дейност



by himbeer


Тема Re: Това е много интереснонови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано20.12.08 11:42



Почти си улучила поколението. На 17 съм и имам подобен като на сина ти проблем - разделени родители.
В общи линии това, което ме наранява е следното: Считам, че за всеки човек семейството е най-голямата ценност. Когато то се разпадне пред очите на човека, той става тъжен. В един такъв момент има нужда от подкрепа, за да преодолее загубата и да се научи да живее с нея. Има нужда дори да седнеш с човека, да го прегърнеш, да поплачете, а какво всъщност излиза? Майка ти си гледа кефа, хванала новото си гадже и го носи у вас. УЖАС!!! Излиза, че семейството, което ти си обичал никога не е значело много за майка ти, понеже видиш ли, доста бързо се е справила със загубата и особено не й дреме. Потъпкана е ценността на семейството и близостта между хората. Лично аз бих се разсърдила и на майка ми, и на баща ми ако скоро след раздялата си хванат ново гадже именно заради това - потъпкали са нещо едва ли не свещено ... или поне е било такова преди време. Няма да се учудя дори, ако синът ти го приема като изневяра, защото той ментално съзнава, че родителите му са разведени, ала не може да го приеме в сърцето си. Да, именно за внимание става въпрос и определено дефицита на внимание би бил простен, ако беше насочен към бащата. За него новият мъж е чужд човек, който се навира по долен и мръсен начин в неговото семейство, замествайки единия от най-близките му хора - единия му родител. Той е готов да дели с баща си вниманието, защото го обича, ала не и с чужд човек. Той определено не го харесва и трудно би се научил да живее с него. Много си прецакала сина си. Това, че даден човек е мъж на майката не го прави баща на детето. Синът ти е прекарал целия си живот с баща си, връзката им е близка ... в духовен и материален аспект и никой не може да го замести. Самата мисъл, че според теб някой може да го направи ... дефакто друг мъж (който ти си избарала за свой съпруг и глава на семейството) носи болка.



Тема Re: Това е много интереснонови [re: ThunderGoddess]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано20.12.08 15:24



Не съм съгласен. Това е един частен случай който не е толкова популярен на практика.



Тема Re: Това е много интереснонови [re: Taти]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано20.12.08 16:00



А какъв е популярния случай според теб? На децата да не им дреме ли?





Тема Re: Това е много интереснонови [re: ThunderGoddess]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано22.12.08 11:57



Мила, да си жива и здрава, мога само да се моля и надявам децата ми да са и да имат това, което си и имаш ти, поне каквото се чете тука през екрана.

Ако на 17 години така можеш да мислиш, да разбираш, да възприемаш, да се изразяваш и обосноваваш, светът е ваш. Можем да се пенсионираме спокойно и даже по-рано от планираното...

Много ти благодаря за писанието. Сигурна съм, публичното ми постване е много полезно не само за мен.

Можеш ли за ми кажеш още нещо? Има ли в така описаната ситуация от тебе нещо - поведение, отношение, ежедневна практика или обичай, нещо материално или духовно емоционално - което би омекотило болката от загубаното семейство, би възвърнало отчасти комфорта е вярата на детето или децата, би ги отчасти успокоило и приласкало, нещо, което въпреки житейската конфигурация - мама е с друг мъж у дома - би им дало отчасти нужното спокойствие и вяра, че да продължат нататък, след време и сами? Нещо от страна на майката, или от страна на мъжа й, или от страна на двамата, или от бащата, или от страна на родителите?

Представяш ли си нещо, което биха сторили или повторно да правят горните хора, което ще възвърне поне отчасти емоционалния комфорт на децата и увереността им? На теб например в подобна ситуация какво би ти донесло частична удовлетвореност, спокойствие, нова вяра в ценностите, въпреки развода и втория мъж на майка ти? Примерно особено внимание от нея, ежедневно време, прекарано заедно само двете, особено внимание от двамата разведени родители, специални неща за правене заедно в новото семейство, защото то си е факт, колкото е да сме в отрицание и да ни боли от нещата миналото. Разговори за нещата, майчино откровение? Специално внимание от новия член на семейството?



Тема Re: Това е много интереснонови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано22.12.08 12:20



На мен много ми звучи познато това, което тя пише. Мислила съм точно в тези посоки, че децата всъщност могат и да разберат с разума си, но сърцето никога няма да приеме това, даже като са големи хора, пак разбират и приемат, но в сърцето си не прощава детската травма от загубата на мама и тате в брак.

Мислила съм именно, че на бащата биха простили отнемането на мачиното внимание, или на майката за бащата, но не и на вторите им мъже или жени. Живеенето с чужд човек, колкото и да им е приятен, и да внимава, да им се слага и да ги ухажва, не е приемано на тази възраст.

В нашия случай мъжа ми помага активно в ежедневните неща по децата, колите, къщата и т.н., като специално със сина ми много се харесват и се търсят (абсолютна, ала много щастлива за мен случайност), естествено като възрастен приятел и близък, но с щерката си има равност, напрежение, и съревнование за моето внимание и време. Не знам обаче, ако имаха избор дали да живеем сами въпреки битовите трудности, или с мъжа ми, какъв би бил истинския неприкрит избор..

Наистина какъв е популярния случай?

Редактирано от Poбинятa Изaypa на 22.12.08 12:21.



Тема Re: Това е много интереснонови [re: Poбинятa Изaypa]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано23.12.08 02:56



Само не ми е ясно защо искате да правите операция на сливиците през дупето с извинение. Нещата са толкова прости. Ако ти е счупен крака се ходи на ортопед а не да се чудиш 3 месеца кой зъб е болен и на какъв зъболекар да отидеш да те излекуват. Разбери, че и 100 пломби да си направиш това няма да реши проблема.
Така и не ми послуша съвета. Погледни в очите на детето си. Виж какво има там. Ако това успееш да направиш всичко друго изписано и коментирано тук ще бъде напълно безмисленно. Както и всичките анализи които се опитваш да направиш и чуждият опит който се опитваш да използваш.
Ако толкова ти е трудно с виждането в очите му започни с нещо просто - правете нещо заедно, но ПРАВЕТЕ нещо в което има правене. Не ядене на пица или гледане на филм. Каквото и дае стига да има правене. Дори копане на градина или боядисване на пейките в парка.
Снощи даваха хубав филм по ТВ2 за един мъж който си осинови момче на 10 години. Много хубав филм в който са засегнати много грациозно начините на общуване между родител-дете както и психологията на всяка от страните. Доста поуки могат да се извадят. Там има дори и за твоят случай.
Но все пак смятам, че първата и най важна стъпка е да видиш в очите му.



Тема Re: Това е много интереснонови [re: ThunderGoddess]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано23.12.08 07:06



А що не помислиш, че точно защото семейството е ценност, човек се стреми след развода да създаде ново семейство? Така че не е потъпкана ценностната система изобщо, а само твоето чувство за притежание и значимост.

Погледни го и от този ъгъл.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: Това е много интереснонови [re: Taти]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано23.12.08 10:42



"Тати", послушах ти съвета - беше много ценен и навременен. Има много в очите му. Предлагам му неща заедно да правим. И той вече предлага неща за правене заедно. Хубавото даже е, че заедното от него включва четиримата ни..

Жалко, че нашия си тати, така му казваме, не прозря това като тебе.

Благодаря ти от сърце. Ще ти пиша. Кой е филмът, ще го гледам?



Тема Re: Това е много интереснонови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано23.12.08 10:51



Мила, тя е на 17 години, толкова много мисли има в главата й, и какъв изказ.. Освен това тя отговори на моя въпрос именно какво я е наранило в душата и сърцето, и го описа прекрасно.

Възхитих й се. В известен смисъл е гръмбогиня... поне в моето прозрение за това поколение..

Иначе свръхточната контратеза я споделям напълно като разум, и съм сигурна, ще й даде нови поводи за мислене, ако и дано него възприеме като атака да се защитава... Тя само отвърна много точно на мой конкретен въпрос, което се прави рядко из нета.. Пиша това, за да опитам да я защитя от емотивна реакция да почне да се защитава и да съжали, че е била откровена, не е това целта..

Аз бих страшно се гордяла с такава дъщеря..



Тема Re: Това е много интереснонови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано26.12.08 19:23



Робинята Изаура: Това, което изисквам в момента е, всичко да секне. Майка ми има лошия навик да говори за минали рани, да се връща във времето, когато баща ми я е наранил, тя не желае да продължи напред и да се пригоди за новите обстоятелства, което е много дразнещо лично за мен, тъй като от години наред осъзнавам, че тези хора се понасят единствено заради мен и брат ми, тъй като още не сме си уредили живота. Иска ми се да видя един силен човек, на който да може да се опра в трудния момент, който да осъзнава и собствените си грешки, а не само да мърмори за чуждите. Така, че най-важното като практика е да не се говори за това. Като държане ... не считам за нужно да има нещо по-различно, тъй като в един такъв момент човек се старае да опази от възможните граници начина, по който е живят. Един нов начин на държане, макар и по-мил, е нещо ново, т.е още един шок.
Иска ми се родителите ми поне да са приятели и ми се иска, поне в моя случай, при теб не може да се получи, да се съберем заедно на големите семейни празници. А ако имаше друг мъж и трябваше да го приема... Според мен той трябва да бъде себе си и да не прави неща, които не му идват отвътре. Например ... нанесъл се от две-три седмици и започва да раздава на децата задушаващи прегръдки и целувки и да ги пита за всичко, вадейки го с кука от дъното на душата им. Всичко трябва да става постепенно според мен и с времето дистанцията сама да се скъси, когато хората се научат да живеят заедно. Всяко пресилено действие има обратния ефект, на отблъскване, което може да доведе до непоносимост.
Възвръщането на емоционалния комфорт е строго индивидуално и всеки човек намира сам пътя към него. Смятам, че съвета на Тати беше добър. Погледни детето си в очите и виж как иска да бъде изразена подкрепата от която се нуждае. Лично аз съм любознателно и влюбено хлапе и отделям малко повече време на заниманията, свързани с знанието и любовта, хах, което ми дава твърда земя, един или повече аспекти на живота, върху които мога да се опра, за да възвърна силите си и да се боря за стабилност и в другите. Именно в това е и съвета ми към теб, към детето ти и към всички хора... в такива моменти е нужно човек да се закачи за нещо, макар и малко и да се постарае да пожъне успех в него, за да види, че не всичко около него се руши. Запиши хлапето на нещо, което му е интересно и му носи радост, подхвърли му някоя интересна книжка, подтикни го да се развива в някаква насока, за да утвърди себе си.
Полуидиотче,Интересно твърдение имаш. Ценност е, да, но изисква време човек да се съвземе от шока и от загубата, за да реши да продължи напред и да приеме напълно рационално идеята за чужд човек в семейството. Грешката не е във факта, че човек се стреми да създаде ново семейство и да вътвори отново щастие около себе си, но погледни нещата от този ъгъл ... надявам се примера да е достатъчно ясен. Чупиш любимата си ваза, което изключително много те натъжава и решаваш да я лепиш, защото смяташ, че тя е незаменима и няма друга като нея. Но подобна кърпена ваза стои много лошо на интериора на дома ти. Не е ли по-добре да я махнеш и когато си готов да купиш нова? Проблема е именно там - когато раната е прясна и дойде чужд човек във семейството, започват сравненията: "Той не прави еди кое си като татко, той не притежава еди кое си качество на татко... и т.н и т.н. Детето не може да възприеме, че това е нов човек и от него се изисква да заживее с него ... може би по-малко по различен начин. Така, де, много се отвеях. С две думи - чувството за притежание и значимост след развода и по-скоро нуждата от тяхното задоволяване се увеличават, изисква се време да спаднат в нормите си, когато това се случи, човек е готов да поеме по новата пътека, която живота му е начертал.



Тема Мила,нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано29.12.08 15:35



Много ми е трудно да продължавам да вярвам, че си само на 17... Тази лексика богата, наистина ли се постига тогава?

Пак да ти благодаря много. Много полезни и силни погледи върху нещата.
Иска ми се да видя един силен човек, на който да може да се опра в трудния момент, който да осъзнава и собствените си грешки, а не само да мърмори за чуждите. това за мен е ключово, и съвсем наскоро си позволих да си признавам грешките пред децата ми. Стъписват се, и им прави силно впечатление, надявам се положително..

Нека ти потвърдя, че подобни на твоя съмети дават и доценти психолози, ето горе към описала съвета за нужната постоянност, стабилност и емоционално спокойствие - без много тълпи, гости, повече промени, празници, да сме насаме, и именно всичко да се стабилизира, както си е, и да утихва.
Е, не е това начина, по който е живял човек, но този начин е именно безвъзвратно в миналото, добър или лош. Така че установяването на новия бит би трябвало да стабилизира основата, за да се върне пак увереността на всички. В крайна сметка ние, родителите, ще останем без вас след пълнолетието ви, и вероятно ще ви е много по-спокойно и добре, ако знаете че не сме сами и споделяме живота с някой обичан, дори и да не е другия родител. Аз поне бих бих се чувствала така относно моята майка, която е вдовица. Нашите не се разведоха навремето, въпреки че майка ми ме натовари с вината за това, че си "налягат парцалите заради мен", бързо осъзнах, че не е точно заради мен, защото останаха съвместно доста след моето пълнолетие... Може би ако се бях развели дружески и културно, тя нямаше сега да е сама...

Примерът ти с вазата е прекрасен. Само да добавя, че понякога новата любима ваза я мерваш на някоя витрина скоро след счупването, и въпреки че не може да замени напълно предната, напълно осъзнаваш, че ако не се протегнеш, няма да имаш изобщо любима ваза..

Изобщо, не е просто. Дано вие сте по-добри родители от нас...



Тема Re: Мила,нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано29.12.08 20:20



Благодаря ти за милите думи, които изричаш за пореден път. Пожелавам ти децата ти да могат да постигнат същото, че и повече. Богатия речик го сформирах от многото книги, а в училище си имам една прекрасен преподавател по литература, който с годините е изчистил речника ми от неуместните и неправилните изрази.
Да признаваш грешките си пред децата си. Би било интересно ако са на 16-17 и нагоре и имат поглед към нещата. Според мен прибързваш и по този начин сама си оронваш авторитета. По-добре просто покажи, че си осъзнала къде си сбъркала и продължи напред без да допускаш същите проблеми отново.
Е, не е това начина, по който е живял човек, но този начин е именно безвъзвратно в миналото, добър или лош
Така е, не оспорвам, но е въпрос на време човек да осъзнае, че нещата се намират безвъзвратно в миналото. Всеки един от нас отначало рита недоволно и се опитва да кърпи старото, за да продължи с него. Развода в едно привидно добро семейство не е нещото, за което децата са психически подготвени. При мен беше различно. Години наред се караха, баща ми не се връщаше у нас, майка ми плачеше и т.н - пределно ясно ми беше какво ще се случи и че е само въпрос на време.
Дано да сме по-добри родители, а тези след нас още по-добри ... но това са относителни работи.



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор NadG ()
Публикувано19.01.09 19:06



Ако искаш да поговориш с един сериозен психолог, който може би може да помогне, пиши на лични )не съм аз този психолог де

, да не прозвучи като самореклама).



Тема Re: Синът го закъсва здраво в училище?нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор sachko (непознат)
Публикувано20.01.09 15:23



Моите синове са на 14 и 15 години. Малкия имаше проблеми с у-щето в 5-ти клас. Случайно ги заведохме през лятната ваканция на конната база и той така се влюби, че стана състезател, но училищните проблеми си останаха. Тогава поговорих с треньорката и тя така направи, че завърши само с 2 петици. Записахме го на уроци в читалището, а той ходеше на базата. Накрая влезе от раз в реномирано учебно заведение. И продължава с този тежък, но красив спорт.
Моят съвет- спорт за повече хъс, а няма да има време да мисли за глупости.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.