Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Частни училища - ЕСПА vs. Света Софиянови  
АвторБили (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 12:42



Синът ми е в предучилищен клас с немски в ЕСПА тази година. Всъщност немският е втори език, а английският се изучава по-интензивно с хорариум от 10 часа седмично + 1 интерактивен, но разделението по класове "А" и "Б" е на база втори език - съответно немски или испански. Като цяло сме доволни от обучението и грижата за децата, определено има доста голям напредък в сравнение със знанията му от детската градина, а беше в доста добра градина (No. 100 на ул. Велико Търново).

Сега обаче сме в изправени пред голяма дилема дали да го оставим в училище ЕСПА или да го запишем в някое държавно училище (около нас има добри, по мнения на родители и учители начални общински училища - 38-мо "Васил Априлов" на Шипка, 112-то, 129-то Антим I, 133-то, 6-то и т.н.).

Съображенията ни за записване в общинско училище са:
1. По-широка социална среда, избягва се опасността от "живеене под похлупак" и сблъскване на 13-14 години с реалния живот и агресивната среда, ако детето продължи да учи в не-частно училище.
2. Не съм убедена, че като цяло обучението по основни премети (без чуждите езици) е на по-ниско ниво.

Друга възможност е разбира се и ЧОУ "Света София", за което ще помоля родители с деца, учещи там да споделят впечатления. Може би разликите между двете училище не са кой знае колко големи, единствено в ЕСПА се учи от предучилищна и втори западен език, както споменах - немски или испански.

Моля също, ако някой родител има впечатления от гореспоменатите общински училища да ми помогне с "вътрешна" информация.

Благодаря на всички предварително и вярвам, че темата ще бъде интересна и на много други родители с деца в предучилищна и начална училищна възраст.

С удоволствие ще помогна с информация на родители, които искат да научат нещо повече за ЕСПА.



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света Софиянови [re: Били]  
АвторGeorgiG (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 14:56



Аз завърших 38 ОУ през 2000г и съм много доволен.Учителите са страхотни.гласувам с двете рьце за него!



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света Софиянови [re: Били]  
Авторrocпoжaтa (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 18:34



Здравей, имам опит и с двете училища. В ЕСПА като че ли е по-силно в малките класове, а Св. София подготвя чудесно по-големите деца. Поне от там влизат много лесно по гимназиите и Ам. колеж след 7ми клас.



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света София [re: rocпoжaтa]  
АвторБили (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 19:46



Благодаря Ви много за информацията.

Като цяло, намирате ли съществена разлика в начина на обучение в двете училища по основните предмети от учебната програма, а също и по отношение на преподаването на чуждите езици, както и сравнявайки заниманията на децата със спорт, музика и приложни изкуства? Всъщност точно тази комплексност на занимания ме привлече миналата година към ЕСПА, но и, държа да отбележа, подготвителния клас на Света София (имат само 1 такъв) беше вече попълнен при обаждането ми през септември 2005 и не можах да проверя реално какво предлагат там. Разбира се, има достатъчно информация на страниците на училищата в Интернет, но "живата" връзка е най-показателна.

А що се отнася до подготовката на учениците в 6 и 7 клас за кандидатстване, в ЕСПА претендират да са планирали учебната програма и допълнителни часове така, че в 7ми клас децата да се подготвят допълнително за кандидатстване в езиковите гимназии и Амер. колеж от квалифицирани преподаватели, преподаващи в същите тези учебни заведения. Всяко дете бива подготвяно индивидуално, на база на това, кое е желаното училище за продължаване на образованието.

По Ваше мнение, сравнявайки обучението в добрите частни училища (кои всъщност са добри?) и в общинските, бихте ли се изказали повече в полза на едните или по-скоро на вторите.
Благодаря!



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света София [re: Били]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано13.04.06 10:17



Здравейте, не мога да ви помогна с актуална информация, защото проверявах меналата година за малката - за Св. София и Еспа и дали защото в ЕСПА ми се видя от всичко по малко или защото детето на моя кум е в Св.София, бяхме почти решили за второто. Впоследствие обаче излезе възможност за Сдружение Шилер, където основен е немският език и я записах там за подготвителната група.,догодина ще е в първи клас ако издържи тестовете.
Така че не смея да давам мнение, за да не ви подведа, нещата в БГ са динамични, знаете.
НО се намесвам, т.к. голямата ми дъщеря ми е в 9-ти клас на Ам. Колеж и мога да кажа, че съм доста в час с това от кои училища са приятелите й, организацията и т.н. Уверявам Ви, че децата от Св. София, както и от ЕСПА са повече от скромен брой, например от нейния клас няма нито едно дете от тези две училища.
До миналата година преди изпита за Ам.колеж се провеждаше едно математическо състезание там, на което доста от децата, смятащи да кандидастват се явяваха. Резултатите бяха публични, за разлика от тези на изпита после, и сред момичетата например първите 50 места (ако правим условна аналогия с изпитите за колежа, макар че на това състезание нямаше есе) бяха запълнени от ученици от СМГ и Пловдивскоата мат гимназия. От други учелеща почти нямаше, от ЕСПА имаше 1-2 деца, за Св. София нямам спомен. Бяха назад.
Понеже всички пъхат колежа като основен аргумент за това колко са добри, питайте ги колко от възпитаниците им са приети в колежа НА НИСКАТА ТАКСА, тоест сред първите 50 момчета и момичета. Там е реалното състезание, на висакото токса вече предлагат на останалите 150 момчета и още толкова от момичетата а тя е точно 2.5 пъти по-висока и не всеки може да си я позволи, това е и причината на тази такса ва се записват деца, които имат възможност, тоест по-скоро идващи от частните училища.
С това се спекулира, така че, повтарям, не е показателно.
Първите 50 момчета и 50 момичета се попълват главно от ученици на СМГ, като често после те, забележете, не се записват, просто отиват на изпита за спорта, понеже е нестандартен.
Когато дъщеря ми кандидаства от 50 класирани на ниската такса момичета едва 36 се записаха останалите попълниха от тези след 50-те, на висакото
Ниската такса е 1900 евро, високата 4900 евро...
Колкото до обещанията учители от Американския да се занимават с децата - това са пълни фантазии - обяснявам.
Дъщеря ми има в 9-ти клас точно три български учители - по български, по физкултура, по рисуване и по математика. Останалите са от Щатите, Канада, Австралия. Не ги виждам те да "готвят" по-малки за изпит, това са смешки.
Не им се връзвайте просто.
И накрая - за изпита в Американския няма специална подготовка, отворете им сайта и прочетете. Ако някой Ви казва, с точно две изключения в София, че готви за Американския за 1 година, не му вярвайте. За да успееш там е нужна солидна подготовка по математика при това нестандартна - от типа на задачите за олимпиадите и ширака мислене за есето. Всички клишета и шаблони не вървят.
Пример - Есето на дъщеря ми беше на следната тема - раздадоха им по един бял лист и по една снимка на компютърен монитор и молив. Имат 20 минути да изложат мислите си, формата е свободна., може и стихотворна, ако искат. В сайта си колежа нарича това препитване съчинение, ако се не лъжа, неправилно е популарно като есе - няма никакви изисквания за есе като литературен жанр, това се обяднява всяка година на информационните им срещи....
Това е, просто исках да ви предупредя, че явно се изхвърлят с обещания, вие си правете изводите....



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света София [re: Cтeфaн]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано13.04.06 11:43



Това не е съвсем вярно. Аз съм завършила Ам. колеж и понякога сътруднича в ЕСПА. В колежа има по един преподавател по математика и бълг. език НА ВИПУСК, така че има достатъчно, които да могат да отделят време и за ЕСПА. В момента двама, И. Кортезов и В. Димова от колежа, подготвят децата в ЕСПА по математика и есеписане или както там решите да го наричате. Есето (за 30 минути на изпита, не 20) е толкова широк жанр, ако въобще е жанр, че свободното съчинение определено попада в него. Както сте казал, важно е да няма клишета. Никой не очаква от децата да произведат нещо а ла Бешков, но определено трябва да покажеш, че можеш да оформиш завършен текст СЪС СОБСТВЕНИ ИДЕИ. Което е трудничко едно дете да научи само в българско училище.

Ich bin Auslanderin fast uberall.


Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света София [re: Aминa]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано13.04.06 13:48



Да, Амина, 30 бяха, не 20 минути, права сте.
Но не сте права, според мен, че е трудничко за децата от българско(да разбираме ли публично, тоест държавно) у-ще да научат да оформят завършен текст със собствени идеи...
Зависи най-вече от две неща - от детето и от училището.
Моята дъщеря завърши "само" 81 у-ще в Младост. Просто много четеше, занимаваше се с математика, с рисуване, имаше и добри учители. В седми клас се готви за изпитите в немската, за колежа отиде просто да пробва и я приеха сред първите 50... Избра си там и изобщо не съжалява, естествено.
Много е индивидуално, две думи няма и универсална рецепта не е измислена, но със сигурност не бива човек да е краен - че от ЕСПА и Св. София повече може, отколкото от другаде , това ми е мисълта. Но със сигурност условията в частните повече предразполагат към учене (и пак с уговорки)



Тема Re: Частни училища - ЕСПА vs. Света София [re: Cтeфaн]  
Автор Aминa (пътешественик)
Публикувано13.04.06 20:33



Много четеше... Ясно е защо е успяло детето.

Просто вече децата не четат, собствено наблюдение. И си мислят, че компютърът е само за игрички....

Ich bin Auslanderin fast uberall.


Тема Re: Бихте ли пояснили, [re: Cтeфaн]  
Автор Rumi (непостоянна)
Публикувано14.04.06 12:13



защото нещо не разбрах /или пък аз съм в грешка/?
Въпроса ми е за добре представители се деца от СМГ и Пловдивската математическа гимназия.
Аз си мисля, че в СМГ, НПМГ, НГДЕК и др. подобни елитни гимназии, както и в Американския колеж, се кандидатства от учиници, завършили 7-ми клас?!
Как така тогава тези деца са сред най-добре представителите се на изпитите?
Моля, пояснете! Предстои ни кандидатстване!

Дръжте се естествено!


Тема Re: Погледнете тук, [re: Rumi]  
АвторMимa (Нерегистриран)
Публикувано14.04.06 13:57



http://www.smg-bg.info/content/view/29/50/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.