Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема За шаманството, шаманизма и други нещанови  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 00:23



Тъй като някои хора, кото Метличката са чели-недочели, но се изказват компетентно, май трябва най-после да кажа няколко неща върху шаманизма.
Дълго време ме мързеше, но май трябва да кажа нещо.

В литературата нерядко терминът "щаман" и "шаманизъм" се използват неправомерно, като религиозни специалисти, които не са всъщност шамани се назовават с това име.

Ще започна с това, че дефинициая що е това шаманизъм не съществува. Всъщност съществуват множество дефиниции (някой беше преброил, че са над 130 !!!!!!!

), макар че аз в една тетрадка си бях извадил едва ок. 40.
Т.е. почти всеки изследоветел на въпроса си дава своя дефиниция и тълкувание, без да има консенсус по въпроса за последните ок. 120 г., когато шаманизма се превръща в обект на научно изследване в края на 19 в.

Някои изследоветели правят разграничение межзу шаманизъм и шаманство (както разбирате, те са главно руски, защото в други страни няма такава езикова диференциация. То е като руското разделние на турци (турки) и тюрки - разлика, която се прави единствено в руския и българския.

Моат приятел Саша Федотов, който чете лекции по шаманизъм, вероятно е засегнал и въпроса за това терминологично разгранечение.
Трябва да отбележа, че някои руски изследоветели не приемат това разграничени на шаманство и шаманизъм, като напр. може би най-кампетентния в близкото минало по въпроса - проф. Басилов, чиято нелепа смърт преди 12 г. (блъсна го кола в Мадрид, където беше на конгрес) прекъсна дългогтодишната ни кореспонденция.

Та каква е разликата? Сперед привълженицете на тази теза шаманизъм е самата религия, т.е. това е идеология, а шаманство е практиката, т.е. самите шамански действия. Демек шаманизма е "теоретичната" основа на шаманството.
Не знам каква логика има в такова разделение на "теория" и "практика", но шамънизмът е цялостен комплекс от действия и идеи и повечето учени не правят тази класификационна еквилибристика.

Така-а... Все пак има ли някакви признаци, общи черти, които могат да ни насочат към това какво е шаманизъм, и каво не е?
Могат да се посочат някалко признака:
1. Одушествяване и одухотворяване на целия околен свят.
2. Всеобща взаимовръзка на съществата в този свят.
3. Човекът не отделя себе си от обкръжаващата го природа и от Космоса като цяло.
4. Космосът е достъпен за човека - за постоянни посещения. И което е основополагащо - тези посещения се правт в алтернативно състояние на съзнанието. Това е прочутия шамански транс, който според някои изследователи е основната отличителна черта на шаманизма.
Тук се причисляват шаманските пътувания и т.н.

Тук става деликатно, тъй като всички изследователи си дават свои тълкувания на състояния като транс, екстаз и пр. и пр., опитите за психологическото им диференциране не са според мен особено успешни, тъй като включват доста широк спектър от състояния, които само отстрани изглеждат сходни. М. Харнър използва определнието "шаманско състояние на съзнанието", като не му дава теоретична дифиниция, но в проздиведенията си достатъчно подрабно описва (с множество примери) какво представлява това. Пък всеки да си го тълкува както иска.

Повечето изследователи посочват, че "трансът" включва различни състояния (и съ различна интензивност) - от тежка каталепсия като при шаманите на саамите, до лека еуфория, като при някои практики в Сев. Америка.

Разбира се, има и още отличителни белези на шаманизма, но това съм го писал в някаква лекция, която ако открия из дисковете си, ще пусна тук.

Лично аз смятат делението на шаманизъв и шаманство за напълно излишно и лишено от соснование, особено когато се касае за явление, което високо цени идеята за единство на света и силите в него.

Ако разгледаме религиозните практики на коренните народи в Сев. Америка, ще видим, че типично шамански практики с изпадене в трансови състояния (ШСС) и "пътуване" има при ескимосите, атабаските в Субарктика, при крий и оджибуей, при някои племена в Калифорния.
Някои изследователи отричат наличието на шаманизъм в Сев. Америка (като нерядко "аргументът" е, че там е не е известно понятието "шаман"). Както вече посочих, при част от племетана в Сев. Америка има абсолютно типични шамански практики; при други, при които уж няма "шаманизъм" (напр. лакота, чернокраки и др.) при ритуала на "тресящата се шатра" или при увипи имаме типичните черти на шаманско пътуване...
Ако разгледаме литературата по въпроса, ще видим, че повечето антрополозди говорят за shamans and priesta (т.е. за шамани и жреци) при индианците, като диференцират тези две категории религиозни специалисти. Да по функции се различават ясно, но... ако разгледаме историята, ще видим че тези две функции са нерядко са се изпълнявали от една и съща личност, която в дадени случаи е действала като шаман, в други като жрец.

Ако видите прим. разказа на Черния Лос за първите му видения в детството и за болестта му, ще разберете, че тове разказ за типичната "шаманска болест", която трябва да премине всеки бъдещ шаман.
И т.н. и т.н. - литературата е обширана, темата е безкрайна...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Диагноза!нови [re: BlackWolf]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано30.10.08 00:30



шаманизма се превръща в обект на научно изследване

Ти верно си с интелектуална недостатъчност (не се подигравам!)!
Шаманизмът не е обект, а творение на научно изследване!
Отгоре на всичко си и шовинист и политически индокриниран - това личи от текста ти само от тази тема!



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано30.10.08 08:53



Мисля, че разделението на теория и практика би трябвало да съществува само там, където нещата не се правят както трябва. Тогава хората подсъзнателно може би са опитват да разграничат реалността от идеята. Това им дава възможност да се концентрират върху теорията - това, което е по-лесно.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано30.10.08 09:29



Когато пишеш подробно, е удоволствие да те чете човек. Отдавна не беше пускал такава тема, в която и без това едва ли има какво да се добави или оспори...





Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 10:56



А у нас как стоят нещата?
А ако може също така подробно.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Диагноза!нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 14:15



Оправи си моля ти се понятията. Ако искаш, мога да ти изнеса един лекционен курс, защото претендирам, че по проблематиката на шаманизма... съм доста добре запознат. Може би има (в академичните среди) още максимум 2-3-ма души) които разбират колкото мен.
Така че каквото и да е друго мнение на човек от България (академик, профисор, студент или обикновен глупак) ми е през онази работа, тъй като просто повечето хора не разбират и не познават нещата, с които аз се занимамавам. Както (в почни този вид) изказах на членовете на един научен съвет преди наколко години, когато приемаха един мой курс и се опитваха да ми правят обструкции.



Сори Метла, не пееш в хора...

Ако твърдиш, че шаманизмът е "творение на научно изследване", ти наистина си зле. Подозирам, че не си измъдрил сам тази глупост, а си я чул отнякъде (вероятно от някой "специалист" като любимия ти пастор Бакалов) или си я прочел в книгата на някой глупак.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 30.10.08 14:19.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: инцидeнтeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 14:16



Кои неща как стоят у нас?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Диагноза!нови [re: BlackWolf]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано30.10.08 14:24



Ми направи такъв лекионен курс да се смееме всички!
Не се и съмнявам, че ти е през оная работа, щото ти с друго не мислиш. Нема начин да ти е през друга работа.
Само се чудя като си такъв гъзар, тарикат, умник, самохвалко и разбирач що не написа една книга за шаманизма. Да видиме барем всички какъв талант сме имали тука в България и никой да не го оцени! отговорът е - щото ще е копи-пейст отнякъде. Поредния мистър Сенко, дето освен да се държи като хулиган по научните съвети за друго не го бива!?
Пич, добронамерено ти го казвам - сбъркал си специалонстта си! В Университета не е като да клечиш пред палатката по Витоша, накичен с пера!



Тема Re: Диагноза!нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 14:37



Не ме разсмивай, моено момче. Във всички български университети общо има неповече от 2-3-ма души (както ти казах вече), които да разбират от този въпрос. И уви, аз съм един от тях...



Стоял съм в университет (и от двете страни на катедрата) вероятно малко повечко от теб, така че не се прави на отворен и на разбирач, защото не си. И по глупостите, които ми говорш се вижда, че си много делеч от темата.

А за писането си прав - доста хора (които имат и съчетания като проф., д-р и други такива към името си), ме упрекват, че още нищо не съм написал.
Казват ми направо "Абе ти толкова години вече се занимаваш с този въпрос и знаеш толкова, що не се фанеш да напишеш нещо?"

Абе, добронамерено ти казвам - не се хваля, наистина са ми го казвали нееднократно. И също така добронамерено ти казвам - по въпросите на шаманизма не си мери пишката с мен, защото си МНОГО назад с материала...

Ако имаш нещо да ми възразиш по конкретен проблем на шаманизма - моля. Ще ми бъде много интересно. Но с аргументи и доказателства.

Макар че... всъщност що ли да се занимавам с теб?
Съвсем откровено - не си ми интересен...
Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 30.10.08 14:38.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 15:20



Шаманските.


Анчо Калоянов вече написа книга по този въпрос.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.