Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:59 11.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: А стига бе...нови [re: BlackWolf]  
Автор TlNlT (ba+RA+on)
Публикувано02.11.08 20:15







Тема Re: А стига бе...нови [re: TlNlT]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано03.11.08 08:22



не бачка.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За шаманството...нови [re: BlackWolf]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 09:15



Изпадам в странната ситуация да защитавам академичната общност, от която избягах с писъци преди доста време

, но нейсе... истина е, че хората в България, които си струват парите в тази област, са много малко. Но не мога да се съглася, че тези хора не се интересуват от шаманизма като "културно явление". Това че някой български учен не хвърля всичките си усилия в етнографско събирачество на шаманизма при коренните американски жители примерно, не означава, че той не се интересува от явлението или пък че изводите, до които е стигнал за българското такова, не са верни... мое мнение все пак... всеки има право да си избере подход, на мен лично "етнографския" такъв не ми допада.

Нужно ли е да повтарям, че това е според мен?



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 09:31



И едно допълнение - думата "шаман" има тунгуски произход и означава нещо от типа на "онзи, който знае", а според други автори е възможно да е навлязла от санскрит със значение "аскет" и тъкмо заради това такава дума липсва при коренното население на Америка. Разбира се, при всяка една общонст съществува название за "шаман", но сега тази дума е общоприета за клтури, които притежават сходен религиозен опит (аз ги нарекох по-рано "шамански тип култура")





Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: бeзпътeн]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 09:37



Една от теориите е, че шаманството е един от най-ранните стадии на религиозна представа за света - вероятно е възникнал през т.нар. анимизъм, когато се е мислело, че съществува връзка между всичко в света. Другата теория приема, че шаманството е възникнало по-късно при номадите.

А всъщност е напълно вероятно да е нещо по средата - да е възникнало по-рано, но едва при номадството да е получило познатия ни днес вид - както някои го наричат "класически"





Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 09:46



"какво означава да носиш духовна отговорност и да се погрижиш за растенията и т.н."

Ами аз си поливам цветята редовно и се опитвам да науча кучето си да говори, ама то не иска, аз какво съм виновна?



Без майтап-наистина разбирам, че трябва да се грижим за горите, но аз лично не мога да направя повече от това да се включвам в подписки и протести или да садим дървета. Не съм ловец и в случая не изтребвам животни. Трябва ли да се разкайвам, че убивам комари и хлебарки(не съм будистка). А и животните притежават много по-развити инстинкти от хората и определено се грижат за природата по-добре от нас. Тогава?



Тема Re: Духовността и още нещонови [re: cuddly]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 09:47



Да, и аз искам да ми ги прати, наистина.



Тема Re: Ей, без Мирча Елиаде не се минава.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 09:50



"затова и се зачудих защо си толкова кисел. "

Той закусва с лимони, поръсени с малко лимонтозу.





Тема Re: За шаманството...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 09:54



Стига, бе!

Това малайско заклинание е много зловещо! Сигурно им е липсвал речников запас, за да сразят врага с думи, примерно. А и явно не познават закона на природата, според който всичко се връща.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: topliicheto]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 09:56



"думата "шаман" има тунгуски произход и означава нещо от типа на "онзи, който знае""

Аааа, сега ми стана ясно-шаман е синоним на тъща и свекърва

Те винаги всичко знаят, единствено те знаят какъв е правилният начин и т.н. Схванах шаманизма!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.