Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ей, без Мирча Елиаде не се минава.нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 09:58



Знам, че не харесваш Елиаде, но все пак да кажа - силата на Елиаде не е в съвестното събиране и изброяване на етнографски материал, той има много добри теоретични постановки за мита и сравнителното изучаване на религиите, както и за историчността на мисленето (дори и да ти се струва, че подобен подход е "мошенически"

)

Така че в книгите му няма да намериш детайлно описване на всяка една култура, защото за целите му не е нужно.

Както знаеш - аз Елиаде го харесвам Все пак човека е структуралист А според мен след структурализма няма някакво ново значително теоретично обновяване в културната антропология и етнологията



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано03.11.08 09:58



Основното в случая е ДУХОВНА отговорност. Не става дума за опазване на околната среда или нещо подобно.

Понякога опазването на околната среда е следствие от духовната отговорност, но не винаги.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Kaлoмaин]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано03.11.08 10:03



Опазването на околната среда също е донякъде духовна отговорност, мисля. Но останалото не го разбирам

Мравките едва ли имат нужда от мен, примерно.



Тема Re: За шаманството...нови [re: agrimonia]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано03.11.08 10:27



На мен ми стана интересно какъв е резултатът от масовото покръстване на хора, които са много далеко от европейският начин на мислене.

Как са успели да го вградят във вярванията си. Всъщност би трябвало когато човек стане християнин, това да го промени. А в случая християнството се променя за да задоволи нечии потребности. Така става, когато кажеш на някого "греховете ти ще се опростят", а този някой не е наясно нито с това какво представляват греховете му, нито защо някой иска да му прощава. И после фаланге ще ми обяснява, че християнството било най-разпространената религия.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: topliicheto]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано03.11.08 11:47



Ето какво пише за понятията за шаман при различните народи в посочената наскоро от Каломаин книга на Клаус Е. Мюлер "Шаманизъм - Лечители, духове ритуали":



Редактирано от Roxy на 03.11.08 11:48.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Roxy]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 12:09



Я виж ти... интересно - онова, което бях написала по-горе, го измъкнах от един етимологичен речник (много обичам етимологичните речници

)... А за kam бях забравила - натъкнах се нанего, докато издирвах произхода на думата "кум", мда, интересно



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: topliicheto]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано03.11.08 12:11



А защо ирландците викат на вълка кум?



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано03.11.08 12:20



Между другото някои моменти ми напомнят и легендата за Мерлин, но сигурно там фантазията ми играе някакъв номер.

А какво ще кажеш за това:

Моделът ми изглежда познат.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано03.11.08 12:21



Сигурно са иранци.





Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано03.11.08 12:26



Какво имаш предвид като казваш, че му "викат кум"? Нещо като нашия кумчо Вълчо? Или самата дума за вълк означава кум, или пък направо се изписва като кум? Защото аз с ирландците не се разбирам много много

, та не знам нищо по техния въпрос




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.