Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:59 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: инцидeнтeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 16:00



Анчо Калоянов написа две книги по този въпрос. Аз не съм съгласен много с някои негови тези, но проф. Калоянов извърши огромна събираческа работа и в крайна сметка се появиха тези важни трудове. Той е първият, който анализира българския фолклор от гледна точка на отражението на шамански идеи в него.
Както казах, по някои от тезите му може да се спори, но трудовете му без съмнение са ценни. Освен това Анчо е наистина крупен специалист по бълг. фолклор и познава чудесно материала, с който работи.

Лично аз се интересувам преди всичко от шаманизма от антропологическа гледна точка - т.е. в културите, в които той е живо явление или поне доскоро е бил такъв.
Ако го разглеждаме в исторически план, въпросът е доста сложен, тъй като в повечето случаи сатава въпрос за косвени сведения (във фолклора и обичаите, прим. при някои рисунки по скали, стени и т.н. и т.н.).
Т.е. нямамев повечето случаи преки сведения.
В България има точно такива, косвени сведения. Сведения във фолклора, скални рисунки (петроглифи) и графити от градовете, някои изображения при орнаментиката (напр. има един бълг. килим от музея в Ниш, който... абе има такова изображение на Дървото, животните и нивата на световете, че все едно е копирано 1:1 от рисунките на накой алтайски шамански "бубень" (!) и т.н. - всички тези неща могат да се интерпретират и като сведения за шаманизъм.
Лично аз смятам, че в Българи през дохристиянската епоха (а може би и по-късно) е имало шаманизъм, макар че трябва да се изследва какви са точно корените му.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За шаманството...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 16:03



Да си призная, проблема за българския шаманизъм не ми е много интересен, тъй като нещата са в значинелна степен хипотетични.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 16:12



Нда, и аз така. Не съм съгласен с някои негови тези, но пък други ме накараха да се замисля.


В никакъв случай не твърдя, че съм тънък познавач на точно тази материя, но оня тест ме изкара езичник...
Личното ми мнение (тука много натъртвам на личното) е, че има живи остатъци от шаманизъм в България (или до вчера е имало) и един такъв реликт може да се открие в действията на русалиите. Нещата там не са много прости, защото вероятно е имало преплитане на обредни практики, но някои елементи говорят за шаманизъм.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: инцидeнтeн]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано30.10.08 16:14



Ами у нас ситуацията стои хем така, хем иначе - сякаш все още няма едно мнение шаманизъм ли е това, което наричат шаманизъм в българската народна традиция или е нещо друго, а думата шаманизъм само го обяснява по-добре.

Един от първите (дали не е и първия, но не съм сигурна), който свързва елемент от българската народна традиция с шаманизма на Мала азия е Михаил Арнаудов в студията си за нестинарството. Това се случва през 20-те години на XIX в. По-късно идеята се доуплътнява, но предимно в сферата на така наречената "материална култура"

- рисунки-графити, мегалитни паметници, пробити дупки и т.н.

Към средата на 80-те на песенния фоклор (и по-конкретно обредния) спира да се гледа само като "народна поезия", както си върви от Раковски насетне, и започва да се възприема като сакрален текст - нещо като Евангелието в литургията. Един текст, да речем на коледна песен, вече се интерпретира като структуроопределящ "сценарен" за обреда текст и да се анализира на символно ниво. А това от своя страна започва да носи много повече информация за българското езичество. много повече от "великолепна метафора, родена от гения на народа", да речем...

Анализите на песенния и прозаичен фолклор позволяват по-цялостно да се структурира свещената антропонимия и топонимия, което пък улеснява прикачането на българското езичество към шамански контекст. Така че се оказва, че (българско) шаманство вече не е чак толкова неприлична дума. Разбира се, с уточнението, че буквализъм и директни препратки към нечий друг "шаманизъм" не бива да се правят. И у нашенско си имаме пътуване по вертикала, метаморфози, духове помощници, шамански инициации... но всичко това с уговорката, че става дума само за "шамански тип" култура.

Според мен.



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: инцидeнтeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 16:23



О, да. За русалиите съм съгласен. Макар че според мен там се преплита и обредността на древните "манербунд" (мъжки съюзи). Но тъй като те нерядко са били едновременно воински и култови, няма противоречие.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За шаманството...нови [re: topliicheto]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 16:49



ОК, съгласен съм. Макар че този израз "шамански тип култура", който някои изследователи използват, всъщност позволява твърде широки интерпретации и - да си го кажем направо, позволява да се пише каквото хрумне на дадения автор.



Проблемът е в това че у нас никой през годините не се е интересувал от проблема на шаманизма конкретно. Фолклористи, историци, етнографи и пр. са минавали покрай него между другото.
Никой не е седнал да се интересува от шаманизма сам по себе си, без връзка с българския материал, пък тогава да прави анализ на нашата народна традиция.

Докалкото знам, в България е имало само два университетски курса, посветени конкретно на шаманизма - единия от проф. Федотов (с уклон по-специално към шаманизма в Монголия, Тибет и Корея, т.е. културите, където са неговите преки научни интереси) и другия от един друг човек, с насоченост към шаманизма в Америка, към които култури са неговите научни интереси.

Така че у нас по въпросите на шаманизма в академичните среди като цяло се наблюдава почти пълна незаинтересованост. По принцип в нашите обществени науки (история, археология, етнология и пр.), има почти пълна незаинтересованост по проблеми, които са извън България или Балканите. По отношение на по-новите епохи може би ситуацията е малко по-лазлична, но аз не се интересувам от нова история.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За шаманството...нови [re: BlackWolf]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано30.10.08 16:52



и вторият си ти... респект!!!





Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано30.10.08 17:10



Шаманизмът не е ли характерен най-вече за обществата от ловци и събирачи, или доколкото се среща и в други култури, то поне ролята му при първите е най-централна и силно изявена?



Тема Re: За шаманството...нови [re: BlackWolf]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано30.10.08 17:38



Имаше и още един университетски курс (ориентиран конкретно към българското шаманство), който, заедно с кръжока по български фолклор, спря да съществува преди малко повече от десетина години, защото преподавателят замина в чужбина. Нека да кажем, че съм ги... посещавала



Иначе си прав - нещата доскоро са се правели на парче - един обред, един сюжет, един антропоним... и толкоз, поне що се отнася до шаманистичните елементи в българското езичество и допреди Анчо Калоянов да издаде "Българското шаманство" Но съгласи, че за шаманизъм (конкретно и по принцип) се пише много преди проф. Арнаудов да отиде в Странджа и да напише студията си за нестинарите защо тогава да се губи време в преповтаряне на този или онзи? Аман от теоретизиране. Предполага се, че ония, които се занимават с българското шаманство са попрочели и поназнайват туй онуй (па макар и да не са посещавали нечии сециализирани курсове), защо да трябва всички урбулешката да хукват и да почват от а и бе на шаманстовто?

Според мен де. Ако се хване основата, базисната матрица, подпорните колчета ( демек "шаманския тип" култура), която оня, който се интересува от нещото конкретно и по принцип, е създал, и започне да се наблюдава новите елементи доколко и къде пасват в нея - ще е също ползотворно занимание. Пак според мен

Обичам структурализма и туй то, нищо че е мръсна дума



Тема Re: За шаманството, шаманизма и други нещанови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.08 18:06



Донякъде е така, донакъде не. Значи по принцип той е най-характерен точно за тези лоци и събирачи. Но се среща и в индустриалните общества. Наскоро четох точно една такава статия, която дискутираше този проблем. там имаше снимка на шаман в Таван, който прави ритуал за успешно действия на машините в една нова фабрика и на корейски шамани, освещаващи нов бизнес-център.


В Юж. Америка съм гледал документални филми, където съврем. шамани в градска среда си правят аяхуаска-ритуал (с абсолютно същите атрибути и действия като голите орица у джунглите), седейко в една стая, в която имаше телевизор, скромни, но съвремени мебели, хората са по ризи и панталони...

Шаманизма се среща и при скотовъдците, е при земеделците и навсякъде. Най-древната (вероятно) и все още напълно жива религия.

Шаманизма впрочем е в основата на тантра (така поне твърдят доста автори), а защо не и при вашата крия?
Един от основните принципи при шаманизма, който шамани от различни народи и култури удивително еднакво подчертават, е че шамана трябва да вижда света такъв какъвто е, а не какъвто му се иска да бъде...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 30.10.08 18:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.