Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:28 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Разни необичайности...  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано14.10.08 20:31



по църквите например:



Утре може да поговорим малко повече за т.нар."Колела на живота", така обичани от възрожденските ни зографи... Това обаче е уникално с две неща, да видим дали ще ги видите всичките.
А утре - още едно самобитно виждане, ако не го видите още тази вечер, ясно къде...
Приятна вечер!




Тема Re: уф...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано14.10.08 20:33



всъщност по-интересната подробност определено не се различава в този размер на снимката, ще видя какво мога да направя по въпроса по-късно...






Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.10.08 20:37



освен и знаците на зодиака, които бях видял не помня вече в коя църква, ето и ей тая феноменална творба, която за много от хората доказателство, че Бог е извънземен:


Имаше подобна тема:



Queen's only


Тема Re: уф...нови [re: Roxy]  
Автор cuddly (enchanted)
Публикувано14.10.08 20:46



ох, не разбрах какво ще гледаме самобитно утре?






Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Last Roman]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.10.08 07:40



Еци, на тая картинка Иисус е седнал на стол с необичаен за времето си дизайн. Заеби ги тия ракети.



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (еретичка)
Публикувано15.10.08 08:36



На мен това в центъра ми прилича на жена.



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kossoman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.10.08 08:42



Може да е стол, може да е ореол.


Ракетите ги наизмисляха журналягите.


Queen's only


Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Last Roman]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.10.08 09:14







Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано15.10.08 09:35



И една user-friendly version на "Тайната вечеря" от църквата "Въведение Богородично" в Благоевград (ср.на 19 в.):



Тъй, де, като е "последна вечеря", нека поне да се веселят като за последно и с оркестър...




Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kossoman]  
Автор Kaлoмaин (еретичка)
Публикувано15.10.08 14:19



А как намираш този "фъстък" около Исус?





(преди да изпаднете в предположения - рисунката е картника за оцветяване в сайта на православното християнче.



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.10.08 15:18



Това е художествен трик - да изпъкне главният образ, за да не го бъркат с останалите.



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.10.08 08:50



на мен най-ми допада изображението на китайската Богородица и Исус:



Queen's only


Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (еретичка)
Публикувано16.10.08 09:03



А какво ще кажеш за черен Исус и бял Юда?






или за това тук"






Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.10.08 09:08



е, това са вече художествени творби.



Queen's only


Тема Колелата на животанови [re: Roxy]  
Автор Roxy ( )
Публикувано23.10.08 16:15



Лично за мен, най-интересното в "Астрологичното Колело на живота" са старобългарските имена на месеците. Изписани са във втория тесен жълт кръг отвътре навън - веднага след изображенията на 4-те сезона, но тук не се виждат (ако пък вземете адреса от "Properties" на снимката, и я отворите в нов прозорец като му дадете бая зуум пък излиза замазано):

1. Големин
2. Сечко
3. Брезен
4. Цветен
5. Тревен
6. Червен
7. Горещник
8. Сърпен
9. Брезен*
10. Листопад
11. Студен
12. Коложег

* При сравнение с имената на месеците у др.славяни става ясно, че този есенен "брезен" е всъщност "в(е)ресен", но или аз не съм разчела правилно надписа, или това име на месеца е било изменено или полузабравено...

Относно зодиакалните изображения тук - именно Възраждането е периодът, когато освен старата апокрифна гадателна литература по нашите земи се появява и първаа астрологична такава, пак под формата на предсказателни книжки (от рода на тия, дето се пускат за всяка Нова година и сега), а горноджумайските зографи явно са искали в това единствено изображение да обобщят своята представа за човешкия живот и света като взаимосвързан и взаимозависим цикъл по свой собствен, напълно неканоничен начин. Защото Колелата на живота попринцип не са издържани от канонична гл.т. - те представят само земната, светската част на съществуването ни - сезоните на природата и живота, различните възрасти на човека - и накрая смъртта, чакаща всеки с косата - без никакъв намек за задгробен живот, Ад и Рай, Страшен съд и тям подобни...

Другото занимателно в това Колело е, че на белите ленти м/у 4-те сезона (4-те елипси с картинки веднага след централното изображение в Колелото) пише и имената на континентите, ама една лента е празна и я няма Америка...

Има и интересни стари теми за зодиакалните изображения и Колелата на живота в християнските храмове:




Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.

Редактирано от Roxy на 23.10.08 16:19.



Тема Re:нови [re: Roxy]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.10.08 16:19



старославянски имена, не старобългарски.

Queen's only



Тема Re: тихо,нови [re: Last Roman]  
Автор Roxy ( )
Публикувано23.10.08 16:19



да не чуе Волка...



Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.


Тема Re: тихо,нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано23.10.08 16:53



Той прави разлика между словени и славяни.





Тема Re: Колелата на животанови [re: Roxy]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано23.10.08 17:22



Доколкото се сещам, най-рано астрологични сведения се срещат в Симеоновия сборник (първия или втория ще ви излъжа). Симеоновият сборник е познат от един руски препис, правен за княз Светослав към края на 11в., и в себе си включва И астрологична част с обяснения за движението на планетите и изображения на зодиакалните знаци, като редът им почва не с Овен, а с Козирог, който е нарисуван като еднорог

Въпреки че все още има спорове доколко този Светославов сборник е близък до оргинала, засега официално се смята, че произходът на оригинала, от който е преписван, е български и че е бил поръчан от Симеон.

Така че би било интересно да се проследи откога датира най-ранното (запазено!) изображение на зодиакалния кръг в "колелото на живота". Явно през 10-11 в. астрологията не е била чужда в тукашна почва.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор Roxy ( )
Публикувано24.10.08 10:09



пише в "Шестоднев" против астрологичните заблуди и по-специално идеята за положителни и отрицателни аспекти на планетите според положението им, като противоречащи на християнската вяра (което някои тълкуват като опит за борба с останали от езичеството "звездобройски" виждания, освен ако не е преписано от съвременна нему виз.литература), което значи категорично 10 в.


Иначе Колелата на живота май са изцяло възрожденска тема със значителен принос на Захарий Зограф към нея...

Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.


Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 10:19



Йоан Екзарх на ходи да бере гъби!





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.08 10:45



Е, по-полека с Йоан Екзарх де. Това, че ти вярваш, че геометрията на звездните конфигурации влияе върху поведението и съдбите на хората въобще не означава, че това влияние наистина съществува.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 10:48



А ти да не би да вярваш в това, което е казал Йоан Екзарх?





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор Roxy ( )
Публикувано24.10.08 10:56



ами обикновени при тия квази-религиозни вярвания, човек отдава доста голямо значение на фактите, които ги подкрепят и е склонен да пренебрегва онези, които им противоречат...
затова поздрав за Богинята:



Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.


Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано24.10.08 11:02



Сега като се замисля, не се сещам в "Шестоднев" да има подобна полемика. Всъщност "Шестоднев" е компилация от преводи на Йоан Дамаскин ако се не лъжа и все още в старобългаристиката се води като текст с научна (доколкото от днешна гледна точка може това да е наука) цел - там се разказва за движението на звездите, за формата на земята, за разни странни животни и прочие. Възможно е да има подобна полемика в "Небеса" на Йоан Екзарх, ама нея не съм я чела и не мога да кажа със сигурност нищо.

Всъщност, преди няколко години, когато започнах да се занимавам с астрология, реших да проуча как стоят нещата астрологично в старата българска (книжовна) традиция. Натресох се най-напред на Симеоновия сборник и спрях дотам поради липса на време. Но въпреки това съм почти съвсем сигурна (интуитивно, разбира се), че астрологична традиция е имало.

Във фолклора точно за (птоломеева) астрология не може да става дума, там се срещат повече астрономични наблюдения. Всъщност тези дни се натъкнах на една книжка, която изглежда интересна, само трябва да видя как ще ми я доставят до Варна "Звездното небе над нас. Етнолингвистично изследване на балканските астроними", автор Дарина Младенова - според анотацията в книгата става дума за различните названия на планети и съзвездия в народната култура на Балканите.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:05



Тенк ю, Роски.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.10.08 11:10



Заглавието на тази книга изглежда страхотно! Дано си я доставиш и да я прочетеш незабавно!

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 24.10.08 11:30.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.08 11:15



Не знам какво е казал Йоан Екзарх. Прочетох това, което е писала Рокси, че е казал. Ти го пращаш за гъби също без да знаеш какво точно е писал.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:22



Аз съм учила откази от този "Шестоднев", така че знам за какво става въпрос горе-долу. Заслужава си да си бере гъби човека. Пък и брането на гъби не е лошо занимание.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:24



Оф, и ти ли започна да не съгласуваш число ... "тази книги" ....

. Май фарсито не се отразява добре на българския ти език, позабравил си го.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.10.08 11:29



Недоглеждане, а не друго....чшшш не се ебавай с тоя, който съм!



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:30



Защо?





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.10.08 11:33



Щото съм в добро настроение и днес направо мачкам! Не знам дали асторологията е виновна но те поздравявам с това:





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:46



О, благодаря! Не знам дали астрологията е виновна, за това че си мислиш, че мачкаш нещо ...но благодаря ти за поздрава, бих дори се разкършила малко, ако не бързах за училище.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано24.10.08 11:51



Сега се сетих, че Димитър Кожухаров (варненски астролог

), чиято специалност е византийската астрология, беше правил някакво изследване върху хороскопа на Константин Багренородни



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:54



Интересно. Изобщо хороскопите са интересна работа.

. В клуб "Астрология", мисля, се справихме добре с Октавиан Август и Марк Аврелий.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор Roxy ( )
Публикувано24.10.08 12:35



може, отдавна не съм отваряла книгата, в която са тези данни. категорично е Йоан Екзарх обаче.



Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.


Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано24.10.08 12:59



В случая става дума за хорскоп, правен от средновековен астролог и то не просто за изчертана карта, но и тълкувания към нея - не мога да кажа със сигурност датировката, тъй като не съм запозната подробно, защото текстът все още не е стигнал до мен. В средновковието хороскопите са изглеждали доста различно от съвременните - приличали са повече на индийска звездна карта - квадратни с ромбчета вътре





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано24.10.08 13:08



Напълно е възможно - все пак астрологията в средновековието е имала колкото поддръжници, толкова и врагове



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Roxy]  
Автор Elpharan ()
Публикувано24.10.08 13:32



Като стана дума за необичайностите по църквите - влизат ли и тези "необичайности" в списъка, или пак някой ще се заяжда, че това е само за идиоти на конспирациите...



необичайно е.


или това...

или пък на фреската Тайната вечеря на Леонардо Иоан е като жена...

- просто разни несъотвестствия. нищо повече.

Редактирано от Elpharan на 24.10.08 13:39.



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Elpharan]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.10.08 14:23



От къде е първата картинка?



Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.08 14:34



Париж.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 18:15



С дата и съвременен може да му направим.





Тема Re: Разни необичайности...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Elpharan ()
Публикувано26.10.08 14:40



Това е църквата - notre de dame de france - само че не в Париж голямата катедрала, а това е малка църква в Лондон. Жан Кокто - както прати Коссоман, я е изографисвал и определено несъотвествията за една църква са много. Демонът от другата картинка е Асмодей - пазителят на съкровища и е поставен на входа на една друга църква - вече във Франция - село Рен Льо Шато - изписаха се купища книги по тоя въпрос. Не искам да коментирам - просто ми изглежда доста странно това, че църквата си затваря очите за такива странности, независимо в кои църкви.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.