Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:27 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 10:19



Йоан Екзарх на ходи да бере гъби!





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.08 10:45



Е, по-полека с Йоан Екзарх де. Това, че ти вярваш, че геометрията на звездните конфигурации влияе върху поведението и съдбите на хората въобще не означава, че това влияние наистина съществува.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 10:48



А ти да не би да вярваш в това, което е казал Йоан Екзарх?





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор Roxy ( )
Публикувано24.10.08 10:56



ами обикновени при тия квази-религиозни вярвания, човек отдава доста голямо значение на фактите, които ги подкрепят и е склонен да пренебрегва онези, които им противоречат...
затова поздрав за Богинята:



Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light.


Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано24.10.08 11:02



Сега като се замисля, не се сещам в "Шестоднев" да има подобна полемика. Всъщност "Шестоднев" е компилация от преводи на Йоан Дамаскин ако се не лъжа и все още в старобългаристиката се води като текст с научна (доколкото от днешна гледна точка може това да е наука) цел - там се разказва за движението на звездите, за формата на земята, за разни странни животни и прочие. Възможно е да има подобна полемика в "Небеса" на Йоан Екзарх, ама нея не съм я чела и не мога да кажа със сигурност нищо.

Всъщност, преди няколко години, когато започнах да се занимавам с астрология, реших да проуча как стоят нещата астрологично в старата българска (книжовна) традиция. Натресох се най-напред на Симеоновия сборник и спрях дотам поради липса на време. Но въпреки това съм почти съвсем сигурна (интуитивно, разбира се), че астрологична традиция е имало.

Във фолклора точно за (птоломеева) астрология не може да става дума, там се срещат повече астрономични наблюдения. Всъщност тези дни се натъкнах на една книжка, която изглежда интересна, само трябва да видя как ще ми я доставят до Варна "Звездното небе над нас. Етнолингвистично изследване на балканските астроними", автор Дарина Младенова - според анотацията в книгата става дума за различните названия на планети и съзвездия в народната култура на Балканите.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Roxy]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:05



Тенк ю, Роски.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: topliicheto]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано24.10.08 11:10



Заглавието на тази книга изглежда страхотно! Дано си я доставиш и да я прочетеш незабавно!

Редактирано от Koпpивeнa Meтлa на 24.10.08 11:30.



Тема Re: Йоан Екзархнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kossoman ()
Публикувано24.10.08 11:15



Не знам какво е казал Йоан Екзарх. Прочетох това, което е писала Рокси, че е казал. Ти го пращаш за гъби също без да знаеш какво точно е писал.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Kossoman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:22



Аз съм учила откази от този "Шестоднев", така че знам за какво става въпрос горе-долу. Заслужава си да си бере гъби човека. Пък и брането на гъби не е лошо занимание.





Тема Re: Йоан Екзархнови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.10.08 11:24



Оф, и ти ли започна да не съгласуваш число ... "тази книги" ....

. Май фарсито не се отразява добре на българския ти език, позабравил си го.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.