Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Задачканови  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.07.08 18:19



Днес е Илинден. Кажете ми на кой езически бог ви напомня пророк Илия такъв какъвто си го представят християните:
Според народните представи Свети Илия е господар на летните небесни стихии и градушката. Той ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която "пасе" житата. Светкавиците са огнени стремена, които хвърля по ламята. Огънят, излизащ от ноздрите и изпод копитата на конете му, дава дъжд и роса.
На този ден се спазва строго забраната за работа. В чест на светеца се коли курбан от най-стария петел и се изпича погача. Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството. Организират се и общоселски сборове с жертвоприношение на мъжко животно - овен или вол. Общоселската трапеза се нарежда на високо място или под вековни дъбови дървета.
Илинден е празник на кожарите, кожухарите, самарджиите и керемидарите.
Именници са Илия, Илиян, Илияна.




Тема Re: Задачканови [re: Last Roman]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано20.07.08 18:31





... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Задачканови [re: Last Roman]  
Автор katiysha (sad song)
Публикувано20.07.08 19:21



Аз виждам някаква смесица от богове и божествени прояви. Не мога да кажа само един бог - колесницата ми напомня за Ра, има навявания и за Зевс, тази ламя, която той убива, ми напомни и за Св. Георги, дъбовото дърво се смята за символ в славянската митология. Отънят е важен елемент тук. Не помня при Митраизма имаше ли нещо за защитата на хората от бог Митра? Тук Бо ще каже...

Един живот не стига!

Редактирано от katiysha на 20.07.08 19:21.



Тема Re: Задачканови [re: katiysha]  
Автор ThunderGoddess ()
Публикувано20.07.08 20:23



Да, съгласна съм. Не е един бог, поне аз не се сещам за толкова наяден пич



Редактирано от ThunderGoddess на 20.07.08 20:23.



Тема Re: Задачканови [re: Last Roman]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано20.07.08 21:20



Бог гръмовержец


Перун днес се прави пеперуда



Тема Re: Задачканови [re: БoянlYl]  
Автор katiysha (sad song)
Публикувано20.07.08 21:23



Перун днес се прави пеперуда

Или Перперикон.


Ти кажи за Митра.

Един живот не стига!

Тема Re: Задачканови [re: Last Roman]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано20.07.08 23:52



туй требе да е барем хелиос.



Тема Re: Задачканови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано21.07.08 00:39





Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Задачканови [re: katiysha]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано21.07.08 16:44



За митра не знам дали има нещо общо


Дори ако се върнем към първоизточника на митраизма ведите
Митра е божество доста близко до варуна те са двете страни на една и съща монета Митра е култивираната сила а варуна дивата
Но и двамата нямат нищо общо с това божество което рисува романа
По скоро това божество е свързано с образа на индра от същата митология

Между впрочем при славяните навремето върховен е бил Род, род може да го сравним със Зерван просто от тях се ражда всичко те са основатели на космоса
Понякое време идва и един господар на небето в по човешки вид гръмовержец, воин, цар- сражаващ се с дракона държащ небесните води
Интересно е че у славяните това идва по късно и то първо при южните интересно под влияние на чия митология

Иначе митраизма или зороастризма при нас какво е представлявал незная.
Все пак всяка митология дори в основата си да е еднаква с времето търпи промени
Ведическия митра е корено различен от тоя в рим а съпътстващите божества в тези митове също се променят
Незнам по тоя въпрос може би трябва да си намеря повече изследвания



Тема Re: Задачканови [re: БoянlYl]  
Автор katiysha (sad song)
Публикувано22.07.08 14:15



Въпросът ми беше дали при Митраизма имаше нещо за закрила на хората от Митра.

Между впрочем при славяните навремето върховен е бил Род, род може да го сравним със Зерван просто от тях се ражда всичко те са основатели на космоса
Понякое време идва и един господар на небето в по човешки вид гръмовержец, воин, цар- сражаващ се с дракона държащ небесните води
Интересно е че у славяните това идва по късно и то първо при южните интересно под влияние на чия митология


Дали е възможно да е под влиянието на гръцката митология? Отново става дума за гърмовержец - Зевс?

Един живот не стига!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.