Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Апокалипто  
Автор boadicea (celtic queen)
Публикувано21.12.06 17:36



Вчера гледах новия филм на Мел Гибсън и имам много въпроси.По принцип знанията ми за маите клонят към нулата,тъй че всяка информация е добре дошла.Разкажете за тях,моля.



Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор cuddly (StarCatcher)
Публикувано21.12.06 17:46



би ли споделила впчеталения за филма като филм?
интересува ме по-конкретно колко е "кървав" - четох някъде, че Мел Гибсън твърди, че "Смело сърце" било по-bloody.
за маите, съжалявам, нищо не знам...




Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.12.06 17:49



zadaj go tozi wypros w klub Indianci..

Facta, non verba!



Тема Re: Апокалиптонови [re: cuddly]  
Автор boadicea (celtic queen)
Публикувано21.12.06 18:10



Филмът е повече от кървав.Едва го издържах до края.Гибсън не е спестил нито една подробност.Та,преди да го гледаш,се подготви психически.Иначе е интересно,режисурата е отлична.



Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано21.12.06 18:38



по трейлърчетата, които гледах, изглежда филмът е много готин, да се надяваме, че ще оправдае езическите очаквания!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано21.12.06 20:54



Филмите "апокалиптични"
са пълни с сцени неприлични.
Питайте ма мени
"Трябва да са забранени!" (или изгорени)

Ей, да не съм ви тука някакъв педал,
аз съм христиенин със висок морал
който мисли и говори неприлично
отзаде ще го тествам лично...



Чета с изут пред компа панталон,
с развят байрак очаквам Ерагон



Тема Re: Апокалиптонови [re: SamSirius]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано21.12.06 21:00



Вярно, Ерагон също изглежда ще е добър филм!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано22.12.06 15:03



Какво по-точно за маите те интересува? А що се отнася до филма, не съм го гледала, но ако е кървав и с много битки, изпилени зъби на участниците и жертвоприношения, е значи Мел е уцелил в десятката:)



Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано22.12.06 16:33



ми той винаги я уцелва.



Facta, non verba!


Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор cuddly (StarCatcher)
Публикувано22.12.06 17:36



и двата филма ги чакам с нетърпение.






Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор boadicea (celtic queen)
Публикувано22.12.06 23:16



Мел е истински гений.Не спестява нищо във филмите си.Само не съм сигурна дали този филм ще има в САЩ успеха,който заслужава.Специално в Бостън го дават в малко кина,а в салона бяхме 4 зрители.

Иначе по-специално ме интересува пантеонът на маите и дали всичките им богове са били толкова кръвожадни.



Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано22.12.06 23:22



Ъхъ, такива са били боговете на маите. Но испанците им разказват играта. Монотеизмът винаги е по-кръвожаден от боговете на неверниците.
А Мел Гибсън е простак, който освен от кървища от друго не разбира, само дето и публиката му е като него, та затова се счита за добър.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.12.06 03:20



Честно казано, не разбирам много от майанската култура

, но! Вервам на мои хора, които разбират. Щото това работят - археолози, антрополози, историци...
Общото мнение (не само на моите познати, но и на ок. 99 % от изследователите на маите по света), е че откъм историко-културна достоверност по 10-тобалната с-ма филма е някъде малко под нулата. Не знам... Хората, които разбират твърдят, че трябва Гибсън да има рядък талант, за да събере толкова глупости и нелепости на едно място.

В Интернет има достатъчно мнения за филма , който иска, да ги потърси.

Иначе като екшън филмът бил средна хубост.

И накрая - какво видях аз, разглеждайки доста снимки от филма. Можах да огледам оръжието, защото на доста от фотосите то се вижда добре. Не знам кой му е бил консултант (впрочем, видях му някъде името, но нищо не ми говори), но наистина фантазията му е работила яко...

Освен оръжие от Месоамерика, могат да се видят образци от Полинезия, от Малайзия и въобще...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 09:15



!?!?!?!??!?!





Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 11:52



Още не съм гледал филмчето, но май Мел Гибсън като режисьор се оформя кръгла нула, че и под нулата. Като си спомня каква бълвоч беше сътворил в "Страстите Христови" - проектирал собствените си суеверия в образа на Исус, изкарвайки го някакъв болнав и объркан сектант. А целият филм беше за това как малтретират Исус и го превръщат в кървава маса. Много зле, пълна трагедия...

Онзи на Скорсезе - "Последното изкушение на Христос" (по Казандзакис) - беше много по-интересен и смислен, чудно е също как (дали по случайност, дали по някакъв друг начин) някои са предусещали, че Юда всъщност не е предателят, както го описва "Новият завет", а най-напредналият и доверен ученик на Исус, който го предава по желание на Исус. Макар че в самото начало филмът си казва - не е базиран на Евангелието, а на "вечната борба между стремежите на духа и влеченията на плътта".





Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано24.12.06 12:06



Ти си на нивто на Дан Браун, напиши бестселър като него.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 14:33



Гибсън е наскоро отървал се от наркотиците суперизвестен и богат чичко, навътре в световната конспирация (маите ли бяха предсказали края през 2012-та?), католик и т. н. но е интересен. както ти каза на едно другомясто - важното е да е качествено. дори да е подигравка. в този смисъл бих казал, че мога да простя доста неща на един човек, но не и това да е скучен.
това, че Гибсън не спестява подробностите е двояко - нещата не стават по-меки, само защото не ги показваме какви са всъщност, но пък от прекаленото показване какви са нещата всъщност едва ли някой печели плюсове за душевния си покой.

във филмите всеки може да види каквото има в душата си: в този смисъл аз не видях болен и объркан сектант в Страстите, докато Исус от Последното изкушение (книгата, конечно, той филма е доста под нивото и) беше едно уплашено и неуверено момче, дето така и не разбра какво става с него. добре, че книгата има други достойнства, като например невероятната любов към живота и неговите малки сладости, на този грък, чийто един друг герой се е бил с българите през първата световна.
в Страстите имаше един невинен, силен човек, който издържа страшни мъки. филмът е правдив (методика на разпъването на кръст и бичуването), каквото и да говорят разни хора, че човешкото тяло нямало толкова кръв. има, има.



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 17:24



Тъпото в "Страстите..." на Мел Гибсън беше, че се наблягаше твърде много на садо-мазото, за сметка на учението и посланията на Исус, ама какво ли разбиране да очакваме от католик, при това на име Мел Гибсън...

От друга страна обаче "Последното изкушение..." не претендира да показва действителния Исус, напротив - под маската на "Исус" във филма се показва всъщност... обикновеният човек, стремящ се да бъде Исус, да му подражава, да бъде "перфектен" като него, "божи син", неподаващ се на изкушения, с велика "божествена мисия" и т.н. и т.н. стремежи, дефинирани от нищо друго освен... човешкия ум, в който в действителност няма нищо божествено. Това е "Исусът" на човешкия ум в този филм - и затова много ми хареса, защото кореспондира с типично човешките самозалъгващи се стремежи към "съвършенство", стремежи, при които разбира се липсва осъзнаване на процесите в съзнанието, затова и в крайна сметка дефинираната от ума "божествена мисия" се проваля.



Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано24.12.06 17:56



Абе Вълчо, братко
ще те питам кратко:

"Виждам, че разбираш
и със усет коментираш,
но как тъй коментираш смел,
филм дет не си видел"?

Дай да изгледаме и после ... коментари, Вълчо черен, стари...





Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 18:14



Казандзакис казва, че неговия Исус е разбунтувания човек. Малко преди тази книга един българин пише нещо подобно - стихотворение. За Ботев става дума. Дилемата на разбунтувания човек: дали да остави малките сладости на живота и да се отдаде на велико дело, в което безвъзвратно ще ги загуби, или да остане у дома, при жената и децата си, пък навън я турци, я римляни да вилнеят и поробват.

и сладостите при Казандзакис са описани велико, така че да ги почустваш, така че ежедневния живот да ти се услади (любимия ми момент е гроздобера, когато Петър казва, че иска Царството небесно да е един гроздобер и даже не иска да пие вино, заради което берат гроздето, иска само да го мачка в каците, а жените да го берат - баси дзенбудизма!), и великото дело, сомажертвата заради хора дето всъщност хич не го заслужават е представена с пълната си красота.
такива произведения обичам - дето показват красивото в живота. при нас такъв е Талев до голяма степен. Алеко също. и за съжаление няма съвременен еквивалент. виждал съм го донякъде при богдан русев, когато си описва рейвпартитата с наркотиците, случайния секс и унищожителната музика.



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано24.12.06 18:39



Ей, Ксеноксе, търсих нещо да не ми хареса в постинга ти, но не намерих!

Правилно казват християните, че си се ъпгрейднал до езичник

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 18:47



Книгата не съм чел, но в интерес на истината във филма истинският бунтар е "Юда". Във филма той е представен като баш пич на място и истински мъж (а и ролята се играе от Харви Кайтел, да не забравяме!). Докато "Исус" (в изпълнение на Уилям Дефо) представлява някакъв раздиран от "вътрешни борби" и съмнения човечец, твърде несигурен, твърде колеблив, той в много по-голяма степен пресъздава образа на средностатистическия човек, осъзнал донякъде проблемите на човечеството, но не осъзнал собствените си влечения. А "Юда" е крайният бунтар, при него няма дребнави увлечения, но пък грешката му е, че си търси учител и залага прекалени очаквания в него, които впоследствие го разочароват (финалната сцена, в която "Юда" нарича "Исус" предател, е култова). "Юда" е бунтарят, който не попада на подходящото място и при подходящия учител ("Исус"). Всички тия герои обаче разбира се са символи и нямат нищо общо с действителните Исус, Юда и др. действително съществували исторически лица, просто символизират определени аспекти в съзнанието. Така аз го разбирам филма. Много ми хареса и как са представили "Павел" - като някакъв смешен търговски представител.

Иначе аналогията например с "Борба" на Ботев не е съвсем точна, само донякъде си приличат идеите в двете произведения. Творбите на Ботев обаче според мен са класи над Казандзакис и Скорсезе, нищо, че последните се славят с много по-голяма популярност.



Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 18:54



в Книгата е същото. Исус преминава през всички стадии на разбунтувания човек, а Юда си е само в една фаза, без развитие. той иска да изколи римляните и да освободи Израел и толкоз. дали е прав или не и какво ще прави след като изколи римляните не знае - между другото основна грешка на повечето бунтари. за това революцията изяжда децата си, щото всички се юрват да я вършат без да знаят какво ще правят после.

само че в Книгата можеш да видиш всички пластове на авторовия замисъл, докато филма ти показва само това, което е видял Скорсезе. за това предпочитам книгата (тя всъщност е доста православна) и ми е тъпо, че хамавите гърци са я забранили. можеха просто да я обяснят както трябва на хората.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 18:55



странно. не знам да съм се променял изобщо напоследък!



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 19:10



Абе "Юда" си е баш пичът - мъж на място, брутален, безкомпромисен. Има известно очарование в този образ, е вярно, че в тези качества човек не бива да бъде фанатичен, но "Юда" създаваше у мен по-скоро възхищение с тези си качества, отколкото да видя някакъв "фанатизъм" в тях. Вярно е, че в революциите хората все не знаят какво точно искат, а и да си мислят, че знаят, се объркват в средствата, които използват да го постигнат, тук съм съгласен. Във филма обаче чак толкова дълбоко не съдя "Юда", който ме кефи много повече от "Исус", който на моменти си е направо путьо.

Харви Кайтел е пич...





Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.12.06 20:24



Прочети евангелие от юда





Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 23:23



Бях го чел и ми харесаха някои неща, наистина това евангелие хвърли съвсем нова светлина върху Юда, когото векове наред хората смятаха за пример за гаден предател, едва ли не най-големият грешник в историята на човечеството, а се оказва, че това всъщност е поредното суеверие, в което хората са накарани да повярват. Някой път в този или в клуб "Религия" ще разкрия какво точно ми е направило впечатление в това евангелие.

Иначе досега обсъждах Исус и Юда - персонажите от "Последното изкушение...", а не действително съществувалите.



Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.12.06 13:00



Въпреки че евангелието е доста непълно и на мен ми направиха някой абзаци доста силно впечатление


С нетърпение бих изчел и другите апокрифни евангелия



Тема Re: Апокалиптонови [re: SamSirius]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано25.12.06 14:24



Ами на снимките нещата даже се виждат по-добре, отколкото ако ги гледаш в движение на екрана...

Бих казал ДОСТА по-добре.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 25.12.06 14:26.



Тема айде, и аз го гледахнови [re: boadicea]  
Автор cuddly (StarCatcher)
Публикувано25.12.06 23:03



гледах филма и аз.

Май очакванията ми бяха по-големи, отколкото трябваше.
Хареса ми общо взето.

сега се сещам за две неща - беше споменат "ад" - във вярванията на маите доколко въпросния ад се доближава до християнския и какво вярват за задгробния живот въобще?

и второ, имаше едни хора /когато въведоха пленниците в града/, които стояха като вкаменени, с издигнати напред ръце - какво беше това?




Тема Re: айде, и аз го гледахнови [re: cuddly]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано26.12.06 01:21



Не знам. Ако забеляза, някои държаха ножове и бяха окървавени. вероятно някакви обети - в Центр. Америка са си падали да жертват и собствената си кръв и плът...



Като цяло филма е доста елементарен и аз друга идея, осевн че маите са били изроди, не видях в него...
Е, като изключим задължителното американско внушение, че с "тоталинаризма" и "тероризма" борбата требе да се води безспирно в името на демократичните ценности!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 26.12.06 01:25.



Тема Re: Апокалиптонови [re: boadicea]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано27.12.06 11:25



Гледах филма! Как да го опиша?! До такава степен ме грабна, че дори не си изядох пуканките. Мел наистина е гений. Дори, когато се лееше кръв не можех да откъсна очи от екрана. Спиращ дъха филм!

Но...от гледна точка на историческите факти...мммм....

Доколкото имам спомен градовете на маите са били отдавна обезлюдени, когато идват конкистадорите. Няма данни за глад, нито археологически доказателства за големи епидемии. Особено ме изуми сцената, в която тичаха през царевицата. Редици царевица, като в Средния Запад.....само дето индианците не са я отглеждали в редици, а на нещо, като големи гнезда. За оръжията не съм специалист, но доколкото имам спомен боздуганите са били далеч по-големи. Никъде не видях и златни накити за лице, каквито са носели висшите класи на маите. Зъбите само на жреца, който вадеше сърцата бяха изпилени и с нещо като инкрустации. Военният вожд, който ги плени си беше с класическа Холивудска усмивка. А и доколкото забелязах царя в града беше европеец със светли очи.
Финалната сцена, когато идват европейците ме изуми. Изглежда само маиските воини се изненадаха, когато видяха корабите. Нашият герой не. Или само в това племе не е бил известен мита за белия бог, който ще се върне или.....
Сигурно ще се сетя и други неща, но тези ми направиха най-силно впечатление.
Що се отнася до Боговете на маите, да мнозинството са били доста хмм...кървави. Дори в митологията им главният бог се жертва, за да спаси света. Но жертви не са принасяни само на Кукулкан. Дори би трябвало, ако има суша да се принасят жертви на Бога на дъжда!



Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано27.12.06 17:04



Всъщност белите би лтрябво отдавна да бяха там, защото епидемията от шарка от къде беше дошла?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано28.12.06 11:54



Хммм...ами шарката не идва ли след като белите са дошли в Мексико?! И аз се чудих каква е тази шарка. Но във финалната сцена с европейците и корабите, останах с впечатлението, че индианците ги виждат за пръв път. Нали и жената на героя попита Какви са тези?! Но не си спомням да е имало европеец, издигнал се за цар преди идването на Кортес.

А и между другото, нямаше ли твързе много пера в костюмите на аристократите???

Редактирано от Morrigan* на 28.12.06 11:57.



Тема Аз също го гледах.нови [re: BlackWolf]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.12.06 11:58



И не виждам какво ревете срещу филма а Гибсън.

Като цяло филма е доста елементарен и аз друга идея, осевн че маите са били изроди, не видях в него..
Е, не е ли прав? Виждате защо е било нужно християнството - за да прекъсне изродщината на тия изроди и да ги цивилизова малко по малко. Сега стандартът им на живот е доста пъти над онзи по времето на мнимото им суеверно самоуправление.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано28.12.06 12:44



e да, прав си, тогава са си пускали кръв ритуално и са се колели в името на езически богове, а сега само се шибат с бодлива тел по гърбовете в чест на християнския! напредък! прогрес!

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: firefox]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.12.06 12:45



Много ясно, стигнали са до идеята за самоусъвършенстването. Все пак е по-добре отколкото насила да "усувършенстваш" другиго?!

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано28.12.06 13:17



Знаеш ли как ми се иска да те усъвършенствам някой път





Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано28.12.06 23:28



Ами ако разгледаш стенописите, ще видиш, че всъщност май бяха малко...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано28.12.06 23:30



Абе метличке, колкото и да се били изроди маите, с християнската изродщина не могат да се сравняват. Щото сте си изроди до ден днешен.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: BlackWolf]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 11:26



Това откровено и зло заяждане не нетрезв човек мисля, че трябва да се санкционира!

Никой християнин не е изрод. Бог не го позволява.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано29.12.06 13:30



Е, сигурно.

Може и много да ми са се сторили:))) Като имам време ще разгледам отново едни картинки.
Но сега като отново се замислих за филма...Жертвоприношението не беше малко набързо представено? Качват ги горе, две-три приказки към тълпата и айде на кардиохиргугията.
Кортес не споменава ли за ацтеките, че на жертвите им давали наркотици, танцували ритуални танци с жреца и още от тоя род преди да им извадят сърцето?! Вярно, че тук уж бяха маи, ама си мисля, че би трябвало да е нещо по-засукано жертвоприношението.



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано29.12.06 13:31



В какво точно са се усъвършенствали?!



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Morrigan*]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 13:33



В екзекуциите и мъченията





Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: БoянlYl]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано29.12.06 13:49



И в размаха на начинанието. Всъщност с идването на европейците жертвите стават повече. Някъде около 1/3 от населението умира още в първите десетилетия на испанското владичество. За Перу цифрите са още по-големи.
Не ми е ясно защо Хитлер и еврейските жертви са толкова заклеймявани, а за жертвите на католическата църква в Америка, Филипините и особено за тези, които днес умират в Африка се мълчи и дори се твърди, че това било налагане на цивилизация...



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Morrigan*]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.12.06 14:16



шшшшшшшшшшт... Недей да изкарваш кирливите ризки на Църквата.



Facta, non verba!


Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 16:01



Защо първо не прочетеш "Последното изкушение" на Казандзакис и после да споделиш мнението си? Книгата е невероятно добра. Филмът също не е лош, но аз предпочитам писаното слово.



Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 16:04



Защо да го чета като съм чели Библията? Тя е по-интересна и достоверна.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Morrigan*]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 16:05



В благочестие и добродетел. Просто са се цивилизовали. И до ден днешен не исакт да се връщат назад. Предпочитат плодовете на западната цивилизация, впрочем както и ние съвремените българи.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 16:08



Ти само Библията ли си чел? Страх ли те е да прочетеш нещо друго, засягащо личността на Иисус? Повярвай ми, книгата е уникална! Не бъди толкова консервативен относно религията. Предполагам, че не си чел също "Тъй рече Заратустра" на Ницше? Отвори се малко към света, няма да съжаляваш.



Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 16:10



"Иначе досега обсъждах Исус и Юда - персонажите от "Последното изкушение...", а не действително съществувалите"
Че кой ти дава гаранции какви точно са били "действително съществувалите"?



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 16:15



"Никой християнин не е изрод. Бог не го позволява."

Майтапиш ли се???? Само един пример- поне за инквизиторите помисли!



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 16:24



Те са преди всичко политици. Както кървави преследвания са вършели езическите политици. Разликата каква е?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 16:34



Относно Исус най-добре е да се четат научни книги с висока стойност. А не всяка булевардна литература като Дан Браун дето чете нашичкият Боянеску.
На Ницше най-малко ще му чета скучната "Тъй рече Заратустра".

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Аз също го гледах и в реала.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Авторeднa oвцa (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 16:40



Разликата е СЪЩЕСТВЕНА...в нюансите...
Едните са унищожавали и физически и духовно /писщенност.реч и прочие/
Вторите езическите само физически.
Няма разлика и сега при днешните политици и властоимащите нали.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 17:17



Олигофрен ненормален, не може да претендираш за висока стойност и да препоръчваш книги за Ица като научни, а да пренебрегваш гениалното във "Тъй рече Заратустра"!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 17:43



Гениално викаш: ама е основното произведение на фашистки автор. Сам си прави извводите колко е ценно! Имам го вкъщи и да ти кажа е пълна скука, едвам съм почвал да чета и да не повърна от пропагандата му.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.12.06 17:52



е по времето на Ницше не е имало нито нацисти, нито фашисти. Все едно да кажеш, че българите са тюрки, при положение, че когато цъфнали по нашите земи, тюрките още не съществували...



Facta, non verba!


Тема Re: Апокалиптонови [re: Last_Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 17:59



Сам знаеш че е така.
А Ницше затова се нарича и идеолог, защото след него вече ги има.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.12.06 18:02



съмнявам се, че Хитлер е чел Ницше в окопите на Първата Световна война.

Facta, non verba!



Тема Re: Апокалиптонови [re: Last_Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.12.06 18:03



Но Освалд Шпенглер го е чел.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 18:06



Идеолог на фашистите е Иса Йосифов, защото след него са се появили национал-социалистите! Първото националсоциалистическо общество е това на първите християнски общини! Социалистическо като идеология и расово чисто като практика! Така че не прибързвай с тъпите си твърдения!
А Ницше е идеолог на силата на човешкия дух, идеята за свръхчовека! Но на малоумен византиец, какъвто си ти, колкото и да му обяснявам - нищо няма да разбере! Затова, както Крум страшни се е отнясял към византийците, така и аз смятам да направя с теб!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 18:42



Абе човека едвам е прочел библията и херодот ти сега искаш да го затормозяваш със странична литература



Абе той и да прочете нещо странично все тая, като неможе да го осмисли



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 18:45



То не е скука просто е по сложничко


Чети библията приказки за деца, гръцка митология, херодот
Това ти е за нивото другото е по трудно смилаемо имай милост към мозъчната си клетка



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 19:03



Освалд шпенглер са го чели, много след първата световна война и всички след втората световна война

И пич той не е идеолог на нацизма
Той поставя края на философията на живота от която третия райх е черпил вдъхновение просто защото е великолепна И поставя началото на една производна философия какъвто е екзестенциялизма
Разликата между двете е преди всичко във подхода


Даже сега чета една книга на един от най големите геополитици на Америка, Самюъл Хънигтън който определено е доста повлиян от него Да ти кажа като цяло той също мисли, че запъдът е в упадък. особено християнските култури които все повече се свиват а православната само в периода от 90 до 2000 се свива почти два пъти



Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 19:09



Инквизиторите били политици


Абе метла стига се излага
Каква е тази политика дето е искала ежедневно да се горят хора обвинявани в това или онова
Политика на страха как да направи всички по праведни християни
Инквизиторите са назначавни от църквата и са обслужвали нейните интереси
Истината е, че християните са изроди
Изроди дето искат да направят всички като себе си



Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 19:16



Сега остава византийската метла да изрови изметеното на боклука комунистическо твърдение, че геополитиката е нацистка наука?!
Добре, че след 90-те започна да се изучава политология вместо научния комунизъм, та повечко хора понаучиха нещо за понятията хартланд и сийланд. Тогава може да се направи правилната преценка за положението на България като хартланд и правилността на избора на Расате да се обвърже с друга държава от тип хартланд - Германия!

P.S.
Tова няма нищо общо с идеологиите, а е чисто историческия анализ от гледна точка на геополитиката. В този смисъл Борис е бил абсолютен идиот и некадърник!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 19:20



"Те са преди всичко политици."
И това ги оправдава? Значи всеки политик, който е християнин, може да не изпълнява 10-те Божи заповеди и пак да бъде безгрешен? Това е лицемерие, меко казано. Да разбирам ли, че осъзнаваш колко е характерно това за Църквата?
"Както кървави преследвания са вършели езическите политици." Тук не става въпрос за езичниците, а коментирах твоето категорично изказване, че няма християнин-изрод.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 19:32



"Относно Исус най-добре е да се четат научни книги с висока стойност. А не всяка булевардна литература..........На Ницше най-малко ще му чета скучната "Тъй рече Заратустра"."

Нямам думи....Просто няма да коментирам, защото ще кажа нещо нецензурно...



Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 19:44



Ницше е гений, но ако трябва да бъдем напълно откровени тези две мисли са негови:

"Кое е по-вредно от всеки порок?Да се съчуства на слабите и сакатите - Християнството!"
"Нека гинат слабите и уродливите!Трябва дори да им се помага да гинат."

Пак ще повторя, че Ницше е гениален, но не е идеален. Вероятно Метлата има предвид подобни мисли,като говори за фашизъм.Той си призна, че не е чел творбите, тогава това не е негово собствено мнение, а извадено от накъде наготово.
Ако ще правим сравнение с друг философ-ами Хераклит. Той е мизантроп. След като прокудили негов приятел от Ефес заявил, че всички възрастни ефесци трябва да бъдат обесени, като града остане за младежите. Така когато го помолили да създаде закони за града, той отказал, защото според него градът бил под властта на корумпирано управление. И така нататък..... Трябва ли да обявяваме Хераклит за фашист и да отречем приноса му към философията?



Тема Бутни падащиянови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 19:54



Ницше просто е използвал естествения подбор като философска категория!
Вълкът като изяжда болните и недъгавите говеда е изключително полезен за природата! Обаче ако недъгавите говеда се овълчат става една антиприродна ситуация, каквато е ситуацията в Европа след 325 година, до 1945! Християнство в действие!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Бутни падащиянови [re: Darth_Vader™]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 19:58



"Ницше просто е използвал естествения подбор като философска категория! "
Така е, иначе не виждам как е щял да изгради теорията си за свръхчовека.



Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано29.12.06 20:01



Да идеята за свръх човека


Тя е доста тежка и трудно смилаема но е безобразно вярна

Според мен той едва ли е имало буквалното унищожение на слабите, но определено е бил отвратен от една християнска идея, от която и аз лично чуствам погнуса
Това е идеята за спасението, че без бог човек неможе нищо
Че непремено трябва да се грижиш за другите да им се натрапваш да помагаш
Това е ужасно вредна идея защото тя стимулира човешкия мързел
Свикнеш ли да помагаш постояно на хората ти им отнемаш от възможноста да се развиват да се усъвършенстват да израстват
Ти ставаш затворник на едни вечни деца


Човека е слаби търси лесното, за това и слабите и нисшите духом са привлечени към христянството защото то им служи като патерица в живота Те не искат да пораснат искат да останат вечни деца на които някой да им помага и да ги плаши с дявола ако не слушат

Аз бих се позовал и на един друг автор любим на хенокса явно и не само на него Ерих фром и неговата книга бягство от свободата Просто за човек е ужасно непосилно и стряскащо да носи отговорност да бъде личност Няма по страшно нещо за човека от това да приеме, че е сам и че независимо дали е болен и съкат трябва да се справя сам с живота за може да израстне

Тази мисъл е непосилна за всеки дори и за мен
Но мен това и ме вдъхновява в езичеството, там няма спасение няма състрадание ти си сам и израстваш каквото и да ти струва това, болка, самота.
Всичко това е просто една илюзия когато пораснеш ти става все по ясно просто всичко е страх от неизвестното и отговорноста
Веднъж приемеш ли я осъзнаеш ли я ти нямаш нужда от бог, ти си в бог и бог е в теб



Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 20:23



В отговор на:

Просто за човек е ужасно непосилно и стряскащо да носи отговорност да бъде личност Няма по страшно нещо за човека от това да приеме, че е сам и че независимо дали е болен и съкат трябва да се справя сам с живота за може да израстне



И такива слаби нищожества си търсят фюрер, който да поеме отговорността за действията им! И да им кава какво да правят, защото подобни боклуци нямат собствено мислене! Така се ражда едкстремизмът- религиозен или политически! Единият намира изява в монотеистичните религии, а другият във фашистко-комунистическите идеологии!
А истината е вътре в човека, станал вече Свръхчовек, както рече Заратустра!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 20:44



"Свикнеш ли да помагаш постояно на хората ти им отнемаш от възможноста да се развиват да се усъвършенстват да израстват"
Ти си завършен даоист





Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.06 20:59



А аз почвам да се впечатлявам от връзката между гностицизъм и даоизъм, която предеш окт известно време!
Изглежда наистина съм бил посбъркал малко с прибързаната си оценка за твоята прохристиянска нагласа!

Това е един от малкото случаи, когато се радвам, че съм сбъркал!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано29.12.06 22:53



Радвам се, че си прогледнал





Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано29.12.06 23:27



Дано да не съм прогледнал през розови очила...





Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 15:11



И пич той не е идеолог на нацизма

Така ли? Бил е член на национал-социалистите.

третия райх е черпил вдъхновение просто защото е великолепна

това си беше чисто и просто признание и то не за друго, а за това колко правилно съм ви забелязал със Сабата, че сте нацисти. Просто ви личи от писанията. Брутални, злобари, мразещи кротоста и смирението, които са правите пътища към свят живот. Затова мразите християнството без нищо да ви е нарпавило, само защото сте агресивни нацисти. Анатема ви!!!
А Хънтингтън е тъпанар. Затова ти и харесва. Просто както каза Дарт Вейдър геополитиката е тъпа наука, също се отнася до политологията. Нехуманна активност.

Какъв е подходът при нацистите и екзистенциаелистите?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 15:17



Ти си поредния заблуден човечец който си мисли, че ще научи нещо за света като се захване с политология. Това, пак казвам, е занимание за плебеи и простаци, за шудри, ако предпочитате арийска терминология.
Не знаех, че отношението на комунистите към геополитиката е такова, но първо - то е правдано от социалистическа гледна точка и второ - са прави.
Най-много обаче се кефя на твоето признание, че хората които преди са се занимавали с научен комунизъм сега се захванаха с политология. Така е, уверявам всеки, който не вярва - пък и ти си на моето мнение.

Tова няма нищо общо с идеологиите, а е чисто историческия анализ от гледна точка на геополитиката. - тука лъжеш нагло! Самата геополитика (политология) е идеология на капиталистическия Запад.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 15:39



Не се въздържай. Говори нецензурирано. Виждам, че вече отбираш от словарния фонд на езичниците в тоя клуб. По-точно псевдоезичниците. Аз например не се притеснявам да кажа какво мисля за жените занимаващи се с подобни интелектуални дейности. Ти защо се ритесняваш?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 15:43



Така че не прибързвай с тъпите си твърдения

Това предполагам на себе си го каза! Не знаех, че Духът имал нужда някой да го идеологизира. Понякога пускате страшни бисери.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 15:47



За пореден път показа, че не само омразното ти християнство не познаваш, но и езичеството:
Но мен това и ме вдъхновява в езичеството, там няма спасение няма състрадание
Съвсем не е така. Но ти откъде да го занеш? В (Уейн) Руните не го пише това!?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано30.12.06 19:01



Пак съм категоричен, че няма християнин-изрод по дефиниция затова, че е християнин. Такава поне е тезата на Вейдър, Сабата, Боян, Блеки, Мориган, Козата и тн.

И това ги оправдава? - разбира се, че не.
Политиците чисто и просто са друга религия с други закони.

Тук не става въпрос за езичниците - става въпрос, защото моята хипотеза е контра на тук представената езическа. Тя не би съществувала, ако я нямаше и нейната противоположност.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.12.06 21:15



Ами то туй за астеките.

Какво общо има с маите?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.12.06 21:18



Религията ви е изродска, защото бога ви е изродски.

Не търпял изродщини... Ха-ха-ха!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз също го гледах.нови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.12.06 21:21



Ами именно заради това! Тези неща са ставали в името на "цивилизацията". А щом нещо става в името на цивилизацията (в наши дни - на демокрацията

) - абсолютно всичко е позволено.
За западното общество има само едно правилно мнение - неговото. На това му се вика плурализъм.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Апокалиптонови [re: agrimonia]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано30.12.06 22:25



Мерси

, аз и по това си падам ужасно



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано30.12.06 22:54



Знаеш ли как възприемам оценките и квалификациите които ми даваш


Все едно някоя метачка на улиците ми обяснява от какво разбирам и от какво не Просто не ме респектираш с интелект за да се засегна
От православните само хенокса беше на ниво

В същност в езичеството може да има смирение и състрадание
Но то за мен няма нищо общо със христянското смирение, милост и състрадание По скоро с воинските разбирания за това
Проявяваш ги само към хора които ти печелят уважението и то до толкова до колкото да не накърниш независимоста им

От къде го знам ами вътрешна интуиция езичеството е вътре в човек не във книжките То се извлича от живота, от теб самия нещо което повечето християни сте загубили
Книгите и митовете показват само в общи линии какво е било тогава, но всичко останало си е в теб, в народните поговрки, в онова което извира от колективното несъзнавано




Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано30.12.06 23:21



Междо другото има само един немски философ член на национал социялистическата партия и това не е Освалд Шпенглер



И да съм нацист какво
Нацизма и националсоциялизма са умрели с хитлер
А хитлер не е извършил и на половина толкова зло колкото християнството Той не е извършил дори наполовина толкова зло колкото Сталин обаче победители са кумонисти и масони и те го рисуват с най черни краски

Мразя християнството защото е зло То никога и никъде не се е налагало с мир Било е разпространявано от комплексирани и зли хора които са искали да направят всички нещастни като себе си
А всеки различен от тях е бил подлаган на гонения изтезания и смърт

А Хънтингтън е един от хората които определят политиката на Щатите Той пише евентуалните сценари по които действат щатите Тъпанара си ти защотот всяко нещо което не разбираш обясняваш за тъпо Даже това което си мислиш, че разбираш изобщо не го разбираш само така си мислиш

Подходът не е при нацисти и екзистенциялисти
А между школата "философия на живота" и екзистенциялистите
Философската школа на живота не е от нацисти
Просто тя е една от брилянтните школи на немската философия към които принадлежи Ницше, Шопенхауер и Шпенглер
Затова и в някаква степен става емблема на Германия която се е опитвала да се върне към корените си

В едната философия се върви от личност към общество
А в другата от общество към личност
Познай коя, коя е



Тема Re: пък аз още не съм...нови [re: cuddly]  
Авторroxy (Нерегистриран)
Публикувано31.12.06 19:00



чат-пат чета мненията по форумите (а в дир-а има такива теми на няколко места) и все още се чудя дали да си развалям или не отличните впечатления от една книга, която четох през есента ("Нефрит и обсидиан" от френски автор, май беше Ален Жербер...), само дето беше за ацтеките, но доста силна откъм представяне на митологията... явно Мел е заложил главно на зрелищата...
филмът му преди време за културата на Великденските острови беше добър, или поне нямам критики заради слабото й познаване...там пък наблягаше на 'екологичния' момент. докато древността на писмените народи според мен трябва да се представя повече през техните очи, за да ги разберем... едно е да гледаш "Клеопатра" с Елизабет Тейлър, който е може би 1:1 с античните автори, друго е тъпнята на "Холмарк" с Били Зейн като Марк Антоний, примерно. ама това вече е тема за други форуми...



Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано03.01.07 11:53



Ами мисълта ми е следната:

1. Ацтеките са заимствали почти всичко от маите - жертвоприношения, митология, календар.
2. Кортес описва засукани церемонии при ацтеките.
3. В Апокалипто жертвоприношенията бяха представени като работа на конвейр в японски завод.
Е, не са ли имали маите далеч по-пищни ритуали за жертвоприношения? И не е ли това още една от грешките във филма?





Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано03.01.07 13:50



Ami ne sa zaimstvali ot maite. Aztekite sa imali malko kontakti s mayas. Svedeniata za takiva kontakti sa poveche ot oskadni. Aztekite gradiat imperiata si varhu sobstveni traditsii i varhu traditsiite na Mexikanskata dolina (po-skoro vruzkata e s Teotiuahan).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано03.01.07 13:52



Е, щом казваш....

Но откъде тогава са заимствали маите?



Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано03.01.07 13:54



Ami sami sa si gi otkrili raznite neshta.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Апокалиптонови [re: BlackWolf]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано03.01.07 14:08



Ех, да кажем, че вече ги знам:))) Но ...церемонията в Апокалипто беше доста далеч от реалните жертвоприношения. Около това се въртеше въпроса ми към теб, от преди 2-3 мнения...





Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано03.01.07 16:11



Ne znam, ne sam specialist po Mesoamercanski jertvoprinoshenia.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано06.01.07 18:36



някой може ли да ми обясни по силата на каква логика маите са стигнали да извода, че ако изколиш толкова много хора ще са ти наред нещата?



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано06.01.07 20:36



Логиката им е била следната поне за едно от жертвопринушенията


Онова което ние празнуваме като коледа, но те го празнуват когато ние празнуваме еньовден поради факта, че са в другото полукълбо
Та така де празника на нарастващо слънце е бил свързан с хилядижертвопринушения за да може слънцето да изгрее
Кръвта която се е проливала е трябвало даде енергия за кървавото зарево на изгрева за да може слънцето да се възкреси



Тема Re: Апокалиптонови [re: БoянlYl]  
АвторKoпpивeнa мeтлa (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 20:42



Ми тогава по какво се различават от християнското жертвоприношение?
По това че са по-хуманни.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
АвторKoпpивeнa мeтлa (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 20:43



Християните са по-хуманни.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано06.01.07 23:37



По нищо не се различават там е проблема


Такива цивилизации трябва да се оставят сами на себе си като християнството и исляма те ще се самоизядат просто



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано08.01.07 11:19



Маите имат сложна митология, неясно как формирала се. В началото - когато още били в планините на днешна западна Гватемала - маите били мирни и за сега няма доказателства за жертвоприношения. Неясно защо, но някъде между 8 и 6 в. пр.н.е. маите масово слизат в джунглата и започват да основават селища. Започва да се развива цивилизация и от 4 в.пр.н.е. са първите доказани човешки жертвоприношения. Интересното е, че по това време започва и цивилизацията им. Според маите основната битка се води от Кукулкан - той е главният бог. Той се бори с Тецкатлипока - злия бог. В крайна сметка Боговете откриват, че някой трябва да се жертва, за да спаси света и Кукулкан решава да се жертва. Според легендата, той щял да се завърне един ден.
Сега...според официалната наука вероятно трудните условия, в които маите се озовали, след слизането в джунглата довели до формирането на жертвоприношенията и сложната им митология.
Но, според мен, цялата им религия си е един карго култ:)





Тема тъп...нови [re: boadicea]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано29.01.07 21:26



Християнски филм.
удивителна глупост. Преувеличени и/или тотално изопачени религиозни обряди.
Лов на роби за жертвоприношение!! Маите са воювали помежду си и пленниците са били принасянив жертви. Но подобна бутафория и тъпота явно се е появила след пристигането на испанците и то най-вече в очите на начетени малоумници като Диего ДеЛанда ..
Освен това НИКОГА НЕ СА ПРИНАСЯНИ ЖЕРТВИ НА КУКУЛКАН-белия бог с брадата а на други божества като ЧакМоол-бога на дъжда например.
Подобни жертвоприношение са правили ацтеките и то пак не на Кетцалкоатъл(ацтекското и толтекско съответствие на Кукулкан) а на Уицилопочтли -бога на войната-много важен ацтекси бог и на Тецкатлипока-димящото огледало!!
ПОУКАТА ОТ ФИЛМА:
за християните:
Индианците са тотални деграданти и скапаняци и от нищо не отбират -хубаво,че са дошли белите и са ги покръстили за да ги спасят
за останалите:
Мел Гибсън е тотален религиозен фанатик , въобще той смята всичко всичко що е чуждо на неговия краен бих казал католически екстемистки възглед за грешно , за сатанистко, за суеверно дивашко и т.н.
за мен:
едвали ще имам нерви да гледам поредния му кретенски филм



Тема Re: тъп...нови [re: Caбaзий]  
Автор roxy (beat)
Публикувано02.02.07 19:25



и на кетцалкоатл са принасяли - но само 1 човек (младеж, когото са обграждали с почит и веселие в продължение на 1 месец, мисля) веднъж годишно, на празника на бога... което в сравнение с другите жертвопрношения, все пак не е много. чудно ми е как са го обяснявали обаче -жертва за този, който не е обичал човешките жертви...

Ние знаем какво значи времето...


Тема Re: Апокалиптонови [re: Morrigan*]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 00:05



Може би наистина малко набързо претупаха жертвоприношенията, но ми се струва, че е направено, за да не бъдат обвинени сценаристите в прекалено кръвопролитие...


Иначе филма е страхотен, и поне на мен ми хареса страшно много! (щом го гледах за трети път....)


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема хахханови [re: Darth_Vader™]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано10.02.07 00:44



хареса ли ти??





Тема Re: хахханови [re: Caбaзий]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано10.02.07 00:49



Стахотен филм!!!!





Тема вдетиненнови [re: Darth_Vader]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано10.02.07 01:01



.е и аз да бях на твоите години...



Тема Re: вдетиненнови [re: Caбaзий]  
Автор Darth_Vader (killer)
Публикувано10.02.07 01:06



Ма ти пенсия ли си, бре ?!


Извинчвай, че съм те обидил неволно за ретровкусовете!




Тема Re: вдетиненнови [re: Darth_Vader]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано10.02.07 03:28



не можа ли да разбереш,че тва не с ами вкусовет., Просто тва е реалноста. Само,че явно в миналото не са вземали пред вид спортивността , а предив всчико женственоста.



Тема Абе ти...нови [re: Darth_Vader™]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано10.02.07 11:20



...да не си падаш по садо-мазо?!



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Абе ти...нови [re: BlackWolf]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 12:59



Не може да отречеш, че жервоприношенията са си били традиция! Не може да се отрече реалността на една култура, колкото и странна и жестока да изглежд ана външния зрител!
P.S.
Впечатлен съм от миролюбивостта на индианците от севера! Или си от похристиенчините индианци!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: вдетиненнови [re: Caбaзий]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 13:03



Съжалявам - просто си падам по спортистките! Има два вида кобили ездитни и товарни!
Ти кои харесваш?



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема кои?нови [re: Darth_Vader™]  
Автор cuddly ()
Публикувано10.02.07 13:10



кои индианци от севера са миролюбиви?

не знам дали тези се водят индианци от севера, ама виж:

Редактирано от cuddly на 10.02.07 13:16.



Тема Re: вдетиненнови [re: Darth_Vader™]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.02.07 13:10



а миролюбиви - скалпирали са се едни други като невидели.
В края на краищата дали говорим за сърца или скалпове, няма особена разлика.



Facta, non verba!


Тема Re: кои?нови [re: cuddly]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 13:26



Нали Вълчо симпатизира на северните индиаци, и зато ва ме набеждава в садизъм, защото съм харесвал толтеките, маите и ацтеките!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: вдетиненнови [re: Darth_Vader™]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано10.02.07 13:28



"Товарните" нито стават да ги яздиш, нито те да те яздат.
Познай по кои си падам.





Тема майнови [re: BlackWolf]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано10.02.07 13:35



май ..
Така като го слуаш да ми приказва за разни танцьорки, спортистки,ездитни кобили. преди всичко май си пада по мазото.
Изглежда , явно си има си семейни проблеми .





Тема Re: майнови [re: Caбaзий]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 14:09



Да ми имаш семейните проблеми!


Ама за целта трябва да има някоя дето ще ти търпи шамарите!
Както забелязвам това май ти е проблема...


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: вдетиненнови [re: Last_Roman]  
Автор SamSirius (Sam I am)
Публикувано10.02.07 22:10



Господин Перфектус, не си съвсем коректус.

Ако ти махнат скалпус, ще изглеждаш малкос жалкос. Не се едно е, стига себе лъгъл, без сърце ще те хареса, под земята, само червей кръгъл




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.