Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:24 09.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано24.12.06 18:39



Ей, Ксеноксе, търсих нещо да не ми хареса в постинга ти, но не намерих!

Правилно казват християните, че си се ъпгрейднал до езичник

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 18:47



Книгата не съм чел, но в интерес на истината във филма истинският бунтар е "Юда". Във филма той е представен като баш пич на място и истински мъж (а и ролята се играе от Харви Кайтел, да не забравяме!). Докато "Исус" (в изпълнение на Уилям Дефо) представлява някакъв раздиран от "вътрешни борби" и съмнения човечец, твърде несигурен, твърде колеблив, той в много по-голяма степен пресъздава образа на средностатистическия човек, осъзнал донякъде проблемите на човечеството, но не осъзнал собствените си влечения. А "Юда" е крайният бунтар, при него няма дребнави увлечения, но пък грешката му е, че си търси учител и залага прекалени очаквания в него, които впоследствие го разочароват (финалната сцена, в която "Юда" нарича "Исус" предател, е култова). "Юда" е бунтарят, който не попада на подходящото място и при подходящия учител ("Исус"). Всички тия герои обаче разбира се са символи и нямат нищо общо с действителните Исус, Юда и др. действително съществували исторически лица, просто символизират определени аспекти в съзнанието. Така аз го разбирам филма. Много ми хареса и как са представили "Павел" - като някакъв смешен търговски представител.

Иначе аналогията например с "Борба" на Ботев не е съвсем точна, само донякъде си приличат идеите в двете произведения. Творбите на Ботев обаче според мен са класи над Казандзакис и Скорсезе, нищо, че последните се славят с много по-голяма популярност.



Тема Re: Апокалиптонови [re: бeзпътeн]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 18:54



в Книгата е същото. Исус преминава през всички стадии на разбунтувания човек, а Юда си е само в една фаза, без развитие. той иска да изколи римляните и да освободи Израел и толкоз. дали е прав или не и какво ще прави след като изколи римляните не знае - между другото основна грешка на повечето бунтари. за това революцията изяжда децата си, щото всички се юрват да я вършат без да знаят какво ще правят после.

само че в Книгата можеш да видиш всички пластове на авторовия замисъл, докато филма ти показва само това, което е видял Скорсезе. за това предпочитам книгата (тя всъщност е доста православна) и ми е тъпо, че хамавите гърци са я забранили. можеха просто да я обяснят както трябва на хората.



Тема Re: Апокалиптонови [re: Darth_Vader™]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано24.12.06 18:55



странно. не знам да съм се променял изобщо напоследък!



Тема Re: Апокалиптонови [re: xenox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 19:10



Абе "Юда" си е баш пичът - мъж на място, брутален, безкомпромисен. Има известно очарование в този образ, е вярно, че в тези качества човек не бива да бъде фанатичен, но "Юда" създаваше у мен по-скоро възхищение с тези си качества, отколкото да видя някакъв "фанатизъм" в тях. Вярно е, че в революциите хората все не знаят какво точно искат, а и да си мислят, че знаят, се объркват в средствата, които използват да го постигнат, тук съм съгласен. Във филма обаче чак толкова дълбоко не съдя "Юда", който ме кефи много повече от "Исус", който на моменти си е направо путьо.

Харви Кайтел е пич...





Тема Re: Апокалипто [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.12.06 20:24



Прочети евангелие от юда





Тема Re: Апокалипто [re: БoянlYl]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.12.06 23:23



Бях го чел и ми харесаха някои неща, наистина това евангелие хвърли съвсем нова светлина върху Юда, когото векове наред хората смятаха за пример за гаден предател, едва ли не най-големият грешник в историята на човечеството, а се оказва, че това всъщност е поредното суеверие, в което хората са накарани да повярват. Някой път в този или в клуб "Религия" ще разкрия какво точно ми е направило впечатление в това евангелие.

Иначе досега обсъждах Исус и Юда - персонажите от "Последното изкушение...", а не действително съществувалите.



Тема Re: Апокалипто [re: бeзпътeн]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.12.06 13:00



Въпреки че евангелието е доста непълно и на мен ми направиха някой абзаци доста силно впечатление


С нетърпение бих изчел и другите апокрифни евангелия



Тема Re: Апокалипто [re: SamSirius]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано25.12.06 14:24



Ами на снимките нещата даже се виждат по-добре, отколкото ако ги гледаш в движение на екрана...

Бих казал ДОСТА по-добре.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 25.12.06 14:26.



Тема айде, и аз го гледах [re: boadicea]  
Автор cuddly (StarCatcher)
Публикувано25.12.06 23:03



гледах филма и аз.

Май очакванията ми бяха по-големи, отколкото трябваше.
Хареса ми общо взето.

сега се сещам за две неща - беше споменат "ад" - във вярванията на маите доколко въпросния ад се доближава до християнския и какво вярват за задгробния живот въобще?

и второ, имаше едни хора /когато въведоха пленниците в града/, които стояха като вкаменени, с издигнати напред ръце - какво беше това?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.