Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема иметонови  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано01.12.04 22:15



В нашата специалност понеже сме се събрали все образи-уникати, имам следния колега: казваше се човекът Лазар. Интересува се от сканд. езичество, пише дипломна работа за върколаците в сканд. средновековна литература, и сме ходили с него навремето заедно на една лекция, посветена на историята на Антихриста.
Това знам за него.
Идвам тоя семестър на училище, питам колегите какво ново (щото както винаги идвам със закъснение), осведомяват ме те какво е належащо да се знае и накрая казват - а, да, и Лазар си смени името.

За тук присъстващите, които не знаят кой е Лазар (от някои теми, в които няма да се намесвам за да не им развалям хомогенността, си мисля че може да има такива хора тук), ще поясня, че това е библейски (новозаветен) персонаж, когото, според Евангелието, Христос възкресил от смъртта.
"Лазаре, стани!" му казал и оня както бил умрял - възкръснал.
И роднините на Лазар много благодарили на Христос.

Та името е силно християнско демек, и човекът понеже има някакви принципни несъгласия с тази религиозна система, си го е сменил.

Сега се казва Нордиан Нивлхайм. Хубаво, алитеративно име, отпращащо директно в дълбините на скандинавското езичество.

Усещате ли какъв въпрос ще ви задам?

Кой от вас, който има християнско име, би го сменил официално заради убежденията си?

За тези с нехристиянски имена: възнамерявате ли да се съобразите с произхода на името, когато живот и здраве един ден наименовате децата си?
Не че ще зависи само от вас , но какви имена биха избрали езичниците за собствените си деца?

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.12.04 22:50



За щастие нямам нужда да си сменям името... А за децата - обезателно! На всяка цена ще се съобразим!

Но всъщност кои имана са християнски? Примерно тези които са гръцки или латински - кои не са се използвали преди появата на християнството? Тези, които са да кажем еврейски - хубаво, те могат да минат за "християнски" или "неезически".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано01.12.04 22:52



щях да се подяда пак с тебе, ама хайде хубава тема, няма да те дразня
ами моите имена собствено, бащино и фамилно са славянски, така че съм доста горд с това
все пак ако питаш Огнеслав, той ако научи собственото ми ще каже, че
не е автентично, но все пак си е славянско, няма съмнение
ако имах еврейско, гръцко и не знам си какво име, просто ужас, но си е чиста случайност, щастлива случайност, че съм с такива имена
децата си бих кръстил само със славянски или български имена
за момче - Борис, Боян, Чавдар, Владимир и т.н.
за момиче - някакво славянско
за прекръстване не знам, може би



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Aristipos (цинико-сиренаик)
Публикувано01.12.04 23:36



чудесен въпрос!
Даже сега съжелявам, че нямам христианско име за да го сменя!

"Когато другите мислят като мен, ми се стува че някъде греша"


Тема Re: иметонови [re: Бьopи]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано02.12.04 00:59



Може и Цок, да кръстиш някое. Или Кракра ( като Кракра Пернишки)
Смешни хора. Да ви имам предразсъдъците.



Тема Re: иметонови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:25



Ами разбирам имената на апостолите (Петър, Петя, Петко: Павел, Павлина, Павлин; и т.н. - имат се предвид и производните им), директно това на Христос (Христо, Христина, Кристиян), на Мария (заедно с Мариана), Магдалена (Магдалина), всякакви пожелателни от типа "божи дар" (Божидар, Теодор, Теодора, Тодор) и директно имена със значение "бог" (Божан, Божана, Божил) (макар и тези конкретно да не означават непременно конкретния бог, винаги са се свързвали с него).

Други библейски персонажи - Йоан (Иван, Иванка), Йордан (Йорданка), Георги (Гергана, ...) - тези дето празнуват по-известните именни дни, отворете кой да е православен календар и ще ги видите - с червеничкото (освен неделите), останалите са по-неизвестни такива.

Също имена на светци, които не са известни по друг повод освен покрай светеца, т.е. създават асоциация именно с този светец и не биха навлезли конкретно в нашата култура, ако не ни ги беше донесло християнството.

Имена, назоваващи християнски символи и важни събития (Стефан, Кръстю, Евгения, Наталия, Величко, Спас).

Т.е. говоря за това, че въпреки че дадено име е съществувало да речем преди появата на Христос (напр. Мария), то е навлязло във всички световни култури именно чрез християнството и в днешно време всеки свързва това име с "божията майка" - едва ли някой би могъл да ти изведе еврейското значение на думата?!...
С имената, обозначаващи предмети (напр. Кръстю), е по същия начин - предметът "кръст" си съществува отделно, но хора биват кръщавани на него заради Христовия кръст, а не заради някой друг. Също с името Наталия на всекиго е ясно за чие рождество иде реч, и коя е благата вест, на която е кръстена Евгения.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:33



Оо. Не си прав да омаловажаваш силата, която името носи.
Според мен името е много важно за човека. Не вярвам в нумерологията, по друг начин е важно.
Смисълът му е единият много съществен елемент: какво означава, какво пожелание отправяш към детето си, давайки му конкретното име? Има съвсем директни такива: Живко, Здравко, Камен, Румен... дори Стоян (да се задържи, да стои - ако родителите са губили други деца преди това и ги е страх да не загубят и това).
Другото важно е как звучи - съчетанието от звуците. Това не мога да го обясня добре, но Гъцко, да речем, не е сред най-благозвучните имена.

В днешния свят - и сега вече ще ти дам, Бьори, повод да ме заядеш - е добре името да се произнася лесно и от хора, които не говорят български. Свидетел съм как се измъчваха всичките ни преподаватели като се опитваха да се обърнат към момиче с име Цветелина. Това "тсв" в началото на думата ги изтормозваше отвсякъде. Никога не би могло такова нещо да е в плюс на човека, може евентуално при лош късмет да му се превърне в минус.

Име Цок за първи път чувам, но Кракра е страхотно (обичам мъжки имена завършващи на -а). Жалко, че е толкова непопулярно име в днешно време, та ако кръстиш детето си така, го обричаш на доживотен присмех и гледане под вежди.
Да дадеш име, за което да му се подиграват, смятам за най-лошия избор. 4овек трябва да носи името си достойно и да не се срамува от него.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Бьopи]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 01:41



аз харесвам това звучене на гласна + я: Боян, Деян (второто някакси повече)
също имена на дървета: Калина, Явор, Ясен (последното обожавам заради двузначността му)
другите ми любими са Яна (не знам защо) и Огнян (и смисъла, и звученето)

сега като се замисля, Яна май е от Йоан Кръстител?

и като каза славянски: много харесвам съставни мъжки имена, и специално Десислав, защото може да се съкрати на женско
също женски имена, които се съкращават на мъжки

ама аз съм си джендър-чалната малко, не отричам
в смисъл кефя се на многозначност и неопределеност в това отношение конкретно - дава поле за интересни експерименти
макар че знае ли ги човек наследниците дали ще им е до такива експерименти

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Aristipos]  
Авторнaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 01:55



Тоя дето си бил сменил името, просто е болен, ама много...
Аааа и тежко, при това...



Тема Re: иметонови [re: нaблюдaтeл]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.12.04 03:26



Да, в нашето откачено време, плод на противоестествената християнска култура, почти никой вече не се замисля за силата на името...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.