Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:12 09.05.24 
Религия и мистика
   >> Езичество
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Е, де !нови [re: Loretta]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.12.04 10:25



Петко какво християнско има ? Не идва ли от Пет ?

Петър има и български вариант - Камен

Божидар и подобните на мен ми изглеждат нашенски, все пак и езичниците почитат Бога. Величко, Спас - също (,,велик'', ,,спасител'').

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Е, де !нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 14:16



Празнува ли Петко Петровден?
Петровден на кого е ден?

А иначе може и от 5 да иде, знам ли.
Странно. Кой си кръщава детето "5"?
5 какво?
5-ия ден от седмицата?

Абе, кой е изобретил седмицата?
Искам да кажа, винаги съм си мислела че е християнска повеля (да почиташ седмия ден и да не работиш), но в момента нещо се усъмних...

mom, he formated my second song


Тема Re: Е, де !нови [re: Loretta]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано02.12.04 14:53



За седмицата и аз мисля, че е християнска чикия. Но има и други календари - прабългарският например е бил много точен - може да се опитаме да го популяризираме и възродим ? Все още има държави, живеещи по не християнско летоброене - Китай, Япония и т.н.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Е, де !нови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 16:49



Прекалено ще си усложним живота. Аз не виждам смисъл.
Отделно дето е невъзможно де, ама тука нали си говорим на всякакви теми, включително и на фантастични, та може.
Я пусни тема за календара, да видим какво мислят останалите.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 18:40



моето е юдео-християнско (старозаветно).
нямам никакво намерение да го сменям, още повече че буквалният му смисъл ме удовлетворява на мах

не съм езичник, да добавя за протокола, че някой да не се обърка :)



Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано02.12.04 19:56



всъщност ти какво точно следваш?
а за славянските имена питайте те Огнеслав, макар че относно имената Борис И Боян ще имаме спор с него
Боян не произлиза от боя се, нито пък Борис от боря се



Тема Re: иметонови [re: Bloodsigned]  
Автор Бьopи (варварин)
Публикувано02.12.04 20:04



абе я си пиши там в мизерното клубче, какво се намесваш тука, като си продажен гъз какво да те правя
кръсти си там името на някой евреин или грък, който няма нищо общо с нас
и не знаеш какво означава името и си глей кефа
Кракра е бил достоен българин, койте се е бил за нашата свобода, ти като искаш да си роб - бъди си
какво ми дреме на кого как му звучи някое име, смешно било, що пък все хората трябва да се казват Петър, Иван или Мария
вас ако питаме всички еднакви трябва да бъдем, че да може лесно с гегата да ни пердашат



Тема Re: иметонови [re: Mist]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано02.12.04 20:11



Юдео-християнин такъв.
А аз се сещам за една колежка, която е жена на основателя на официално регистрираната в Норвегия езическа религия (признато вероизповедание, можеш да си го попълваш в документите например). Много щура жена, с раста до под кръста (не че има общо) и рунически надписи по ръцете, и "открит" езичник.
Та тя се казва Мари и си е съвсем спокойна с това име

Писа дипломна за един езически култ - към конския фалос Волси - запазен през християнско време. Фалосът се завива в специални листа, за да се запази, и семейството се изрежда да му се покланя всяка вечер ли какво там беше. Култът се води от жените в семейството (майката и дъщерята), та бие на содомия отвсякъде.
Целия център я бъзикаше че пише за конски пишки ама тя не се притесняваше грам.

Искам да кажа, че и най-непукисткия и "тру" езичник може да си носи християнско име без да се притеснява.

mom, he formated my second song


Тема Re: иметонови [re: Loretta]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано02.12.04 22:15



не юдео-християнин, а прост атеист :)

изобщо не ме учудва колежката ти. така или иначе човек си сменя името (доброволно), само ако не му харесва. пък и в днешния свят на никове, които можеш да сменяш по пет на ден, какво тук значи някакво си име :)



Тема никовенови [re: Mist]  
Автор Loretta (notpron)
Публикувано03.12.04 03:02



За никовете никак не съм съгласна (егати, това как хубаво се алитерирА!).
Не се сменят лесно. С всяко име, което ползваш, си върви някаква идентичност, която изграждаш пред останалите (то името за нищо друго не служи - ако си сам на света, не ти трябва). И в един момент тая идентичност не можеш с лека ръка да я зарежеш и сринеш до основи и да се откажеш от нея.

Аз съм преживяла 4 смени на никове (освен паспортното ми име) и отказът от някои е бил труден, от други - лесен - само според това колко хора ги знаят и дали се налага да продължавам да контактувам с тези хора.
Сега има останки от идентичности насам-натам - тук съм едно, на ICQ друго, приятелите ме знаят еди-как си, блогърите по друг начин - станала съм на зелка от тия никове, а си ги обичам и си ги чувствам свързани с мен.
Все още не мога да преживея да се обръщат към трето лице с Eowyn специално. А в смесена компания се е случвало да ме наричат (и дори да се подписвам!) Lоrettа/Ео. Или пък аз сама да се запъвам и да не знам как да се представя като ме питат коя съм. В главата ми не е въпросът коя съм, защото аз съм много, а "коя ще бъда за този?".

Изобщо, не е така лесна и на случаен принцип тая работа с никовете. Е глей си тебе - хем пишеш тук нерегнат, хем поддържаш това id и туй то. А можеш да си пишеш анонимно всеки път. Що така?

mom, he formated my second song



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.