Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: цитати и споделяне за себе синови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано30.04.13 13:44



"истина е това което работи"

Чудесна мисъл! Веднага ще я открадна.



Сложното при Кастанеда е това, че голяма част от нещата са "скрити" в повествование и човек трябва да се рови, да чете много и да свързва нещата. Предполагам, че може и да има някъде информация в смлян вариант, но там пък рискът е да се попадне на нечия неправилна, частична интерпретация.

Но пък Кастанеда и шаманите за които пише, далеч не са единствени, подобни практики има навсякъде, въпросът е доколко са публични или запазени т.е. живи.

Чудесното на нашето време е свободния достъп до идеи и информация. Така човек, който търси, много по-лесно би попаднал на това, което му харесва и му приляга. Различните Пътища са отворени до много повече хора и имаме алтернативи, които нашите родители не са имали на разположение.

___________



Тема Re: Динамично почистване на душатанови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано30.04.13 20:00



Веднъж ( преди мноого години), някой ме попита:”Пробвала ли сте динамика?” Това ми прозвуча като стандартен коктейлен въпрос от типа:”Пробвала ли сте Хималаи?” или”Пробвала ли сте ЛСД?”

«О да» - отвърнах аз, понеже не обичах да показвам невежеството си „ това беше, чудесно!”

„По дяволите, какво е това?” в паника прошепнах на единственият санясин, който до този момент познавах, и който стоеше до мен. Исках да кажа, че не очаквах изпит за миещи препарати с такива имена като Солвол Екшън, Ринсо и Динамика, още повече в рамките на една международна терепевтична група в една чужда държава.

«И как беше?» - отново се лепнаха за мен като куче върху кости. Огромните капки пот на челото ми станаха 10 пъти по-големи от сапунените мехури , които бях виждала на кутиите с прах за пране.

На следващото утро, беше моята първа Динамична Медитация. Сини проблясъци си пробиваха път на вън. Това беше тя - Динамиката, миещото средство за душата! Не минаха и три минути от първата стадия на хаотичното дишане и аз седнах и заплаках. Мога да го нарека духовно етническо чистене. В края на медитацията от цялата група, останаха прави само трима германци. След всичко това, се въртях в спалният си чувал и вих като захвърлено пале, което разбра, че се намира на 15км от града , в тъмна нощ и в голям мокър чувал. Не можех да разбера, че тези три минути – са началото на освобождаването на подсъзнанието. Колкото повече се въвличах, ако може така да се нарече, ставаше все по-непоносимо и дори трудно да се изрази с думи, и аз приключих с Динамиката завинаги.

« Завинаги » продължи 10 години, до дългият процес с една нова група, в която попаднах. Много свежа... Свежо беше ставането: всеки ден в 5 сутрин, чакане на автобус и пътуване на Динамична Медитация – едно много свежо начало. Доста е странно, но след два дни аз чаках този час всеки ден. Това стана като по чудо, като тишината и чудният сняг зад прозорците на залата за медитация.

Зданието беше претъпкано с медитиращи. Ръмженето от нашият стаен гняв във втората фаза на катарзиса беше оглушаващо. Никакъв стадион с фенове, не би могъл да се сравни с това. Това беше едно от най- неприятните огледала с които съм се сблъсквала. Но колкото повече си позволявах да тека с тези приливи на енергия, толкова повече те се увеличаваха и оживяваха в мен. Мъчеше ме натрапчивата идея за това, че следващата врата на "духовният ми расстеж" ще се отвори само ако скачам през цялата трета стадия – непоносимото”Ху”! Никога не съм била силна тялом, за това от 10 минути подскоци (на стадията ХУ ) умът ми разреши да поподскачам само 45 секунди и после разбрах, че просто нищо не мога да направя. Но взех решение, да продължавам да скачам всеки ден, много по-дълго от точката, където мсзъка превключва и почва да говори :”Ок. Сега спри. Уморена си. Ще получиш плоскостъпие, ще си повредиш гръбнака” и т.н.

И някакси, един ден, нещо се случи: естествено и непринудено. Цялата м борба с мислите ми ..да спра или да продължа, в един миг изчезна. Аз просто наблюдавах, как скачам, енергията сама ме подхвърлаше, и разумът ми не можеше да контролира това. Бях много развълнувана. Сълзи на благодарност се стичаха по лицето ми. Не е възможно да обясня какво чувствах в момента, когато Ошо каза”Стоп!” и стадията с подскоците приключи.

За пръв път в живота си действително почувствах че имам тяло, и то е способно да прави такива неща, които излизаха зад установените от мен самата ограничения. Все едно се освобождавах от умствените вериги, които носех цял живот.

След тази точка на обрата, правех Динамика от време на време. Когато я правех, беше като на кино, имах билет на първи ред и нямах намерение да изпусна шоуто. Всичко, което може да си представите : спомени от детството, връщане в утробата, минали животи, раждания, смърт, гняв, радост, убийства, любов, екстаз, тишина, различни цветове, проблясъци и шевствия от абсолютно несъвместими мисли и образи. .. Най- прекрасното беше, че колкото повече позволявах на това състояние да бъде, толкова по-невъобразими образи се появяваха. И колкото по- нечувани ставаха, толкова повече свидетелства се случваха.

Оказа се, че това свиделстване и позволение са напълно свързани едно с друго.
Много неща съм пробвала в живота си, но не зная нищо друго, което да може да ми даде такова пълноценно чувство за здраво и приятно измъкване от ума. Струва ми се, че някакъв безмълвен двигател изведнъж се внедри в живота ми.

Деветте месеца Динамична медитация всеки ден бяха фантастичен и интенсивен период в живота ми . Животът ми се въртеше около тази медитация. Бях смаяна от промените, които се случваха в тялото ми. След няколко месеца, чувствах как всяка моя клетка оживява. Измененията в тялото бяха толкова положителни, колкото и „олекотяването” на разума.

Но искам да кажа нещо: ако действително искате да преживеете собствения си екстаз в тази медитация, не си позволявайте да се самозалъгвате правейки я – удобна. Опитът ми показва, че работата не е в удобството, а в наблюдението, в свидетелстването на всичко, което се случва. Умът ми може да се приспособи към всичко, за да задоволи нуждите си. Ако влизам в процеса тотално, доколкото това е възможно и позволявам на дишането да ме завладее напълно, то и подскоците правят същото.

Почти е невъзможно да не изглеждаш като новоизпечен Динамичен наркоман. Възможно е, това наистина да е така, както е казвал Ошо – ДМ продухва мозъка. Ти ставаш като нова кола, в която всеки детайл работи в синхрон, можеш да завиеш на ляво или на дясно, във всеки момент, а зад волана и е Наблюдателя, Свидетеля, а не глупака.

Умението да променям механизма на всяка стадия от медитацията, когато почти съм стигнала блаженството на предната стадия, е все едно, да имаш ключ за една от най-важните тайни в живота.



Редактирано от vidiya на 30.04.13 20:10.



Тема Re: постоянна верижна реакциянови [re: vidiya]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано01.05.13 00:05



Питах Шалини преди малко, питам сега и теб, за влюбването нужнo ли е да си готова? Можеш ли да се влюбиш без да си готова и без подготвяне?

От стари хора знам, че секс върви много добре с любов. Та за това...





Тема Re: мъртви цветя и живо градинарстваненови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано01.05.13 00:34



Мо, защо във всеки пост изказваш някакъв цитат и същевременно правиш точно обратното на съдържанието му?

Всеки си има своите демони, важното е да се стремим да ги извадим на светло, вместо да мажем.
В случая не виждам у теб никакъв стремеж да дискутираш по същество това, което засегнах, а напротив желание да си затвориш очите и да дискутираш мен или нещо друго (което рабирам като мазане). Понеже спомена моя милост, за разлика от теб, аз засягам това, което ми пишеш и по-надолу най-любовно (тази вечер ми върви на любов) ще докосна всяка извивка на изказването ти.

понеже не ме долюбваш
За първи път виждам по тези клубове някой да оправдава свое (без)действие с това, че събеседникът му не го обичал. Вероятно наистина имаш липса на любов, но пък Ошо е чудесно място за това и въпреки, че все се дърпаш, трудно ще избягаш от Съдбата (и от Любовта). Ще перефразирам фразата на един герой от БГ сериала „Под прикритие”: „Хубаво е, че вече говорим за любов!”

Любовта е дълбоко ВНИМАНИЕ на другия към теб... Внимание за същностни за теб неща. И аз именно това правя. Но ти си заел някаква защитна позиция все едно, че ще те колят или изнасилват. Поватярх ти, че те обичам, целувах те... Сега пак ще обходя внимателно всичко и дано се разтопиш (примерно като Видия).

без значение какво пиша или кого цитирам, щом идва от мен, веднага го отхвърляш.
Проблемът е че това, което пишеш, НЕ идва от теб, а от някви книжни цитати! А аз те питам именно за неща, които идват от теб. Иска ми се да общувам с теб, а не с безразборна компилация от книги, интернет сайтове и фантазии.

Голям праз!
Какъв хубав израз. Казват го децата или някой, който ревнува и се бори с чувствата си. Почти виждам как тропваш с краче и събираш устните. Не е нужно да ревнуваш моето внимание. Вярно, че обръщам повече внимание на други, но когато махнеш черупката си, ще обърна подобаващо внимание и на теб. Дай си сметка какви големи родилни мъки са да излезе едно просто споделяне от ТЕБ... Хм, и да казваш после, че акушерка ти не те обичала.

Та, виж как хората наоколо споделят просто и лесно. Опусни се, дишай дълбоко и да направим още един опит. Ще ти синтезирам съвсем накратко това, което те питах. Забележи, че те питам само за неща касаещи ТВОЕТО поведение, касаещи ТЕБ и които ТИ си засегнал първо. И каквото и да споделиш, ще го приема. Не те обвинявам, просто те питам!

1. Казваше, че общуването тук по клубовете било почти нереално, но въпреки това ти го правиш усилено. И те попитах защо?

2. Ако това общуване е толкова малко реално (7% според твоите изчисления/цитати), на колко процента реалност по същата формула изчисляваш твоето общуване с Лао Дзъ, Дон Хуан, даосите, толтеките и инките?

3. Попълваш ли евентуалната липса на реалност с „твои надежди, страхове, вярвания” (цитирам те!)? Ако да как и кога?

4. Защо четеш и пишеш в Ошо клуба след като все нещо ти е криво в Ошо и в начина на общуване тук? Така ли действа един истински толтек/даос/апаш/сиукс?


Предният път целувката ми те отвори, да пробваме пак чудото...





Тема Re: мъртви цветя и живо градинарстваненови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано01.05.13 10:41



1. Казваше, че общуването тук по клубовете било почти нереално, но въпреки това ти го правиш усилено. И те попитах защо?

А де




2. Ако това общуване е толкова малко реално (7% според твоите изчисления/цитати), на колко процента реалност по същата формула изчисляваш твоето общуване с Лао Дзъ, Дон Хуан, даосите, толтеките и инките?


Нека не използваме толкова отвлечени думички, а? Написах, че текстът пренася само 7% от информацията, която авторът е имал предвид. И не са мои изчисления (за личен комфорт ли го реши това?), а се нарича експериментална психология. Отдавна са установени каналите на общуване и кой колко и каква роля играе.
По втората част на въпроса ти - даоските практики (Лао Дзъ) съм ги учил от хора. Моя учител по Тай Чи, неговия учител и всички, с които съм общувал през годините. В момента уча от Мариела, Рентао и Витао, както и всички, с които обменяме опит и информация. Освен живото общуване, което е основно и заема централно място, има уебинари, учебни филми, клипове в интернет. Книгите служат преди всичко като напомняне на вече наученото и уточневане на детайли. Също така ползвам мейл групи, форуми, лична кореспонденция...

Подобно е положението и с шаманските практики - семинари, групови практики, уебинари и т.н. Да не се повтарям.

3. Попълваш ли евентуалната липса на реалност с „твои надежди, страхове, вярвания” (цитирам те!)? Ако да как и кога?
Следването на някое учение е поемане на Път, който не познаваш, но и хората около теб не познават, разбирай семейство, приятели, социална среда. А непознатото плаши. Постоянно имам съмнения, страхове и изпадам в отчаяние. Ролята на живия учител е да предпази от подобни отклонявания и да служи като пример, че всичко от което се страхувам е възможно. Положението се подобрява и от хората, с които споделям практиките и споделяме опит.
Бих казал, че практикуването на една система е постоянно преодоляване на моите "надежди, страхове, вярвания", замествайки ги с реални усещания и опитности от различните практики, постигайки целите на учението на съответния етап. При това става въпрос за конкретни неща, а не за отвлечени и общи приказки.


4. Защо четеш и пишеш в Ошо клуба след като все нещо ти е криво в Ошо и в начина на общуване тук? Така ли действа един истински толтек/даос/апаш/сиукс?


Е, де. Тук пишат други хора, освен теб.


Сега ще е ми е интересно да ми върнеш споделянето и да споделиш как учиш практиките на Ошо?
___________

Редактирано от mo32® на 01.05.13 10:54.



Тема Re: Динамично почистване на душатанови [re: vidiya]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано01.05.13 12:40



Благодаря ти за споделянето


Ще ти върна жеста като споделя усещанията си- в началото когато започнах да правя Мандала. Текста е писан преди години, усещанията които описвам са веднага след като ми се случи.

Aз може би този живот ще бъда един търсещ, борещ се дух. Търсещ най-вече себе си. Последното което разбрах за ума е, че той не престава да те вкарва от една илюзия в друга. Ще дам пример за да стане по-ясно. Например, когато правя техниката за медитация-Мандала, аз съм прочела :”Когато правиш техниката, забрави за тялото и ума, мини отвъд това...” и когато започвам, тези мисли ми се въртят, ума ме вкарва в някакви представи как е това отвъд, но няма как да стане да го знае- това са поредните илюзии. Казах,че веднъж без малко да зърна това “отвъд”, а дали е било наистина това “отвъд”..Усещането беше следното: във втората фаза на медитацията след разбудената енергия в тялото аз правех накланянията в старaни, напред ,назад и в кръг, за да изолирам шума от вън съм с МП3 на ушите и медитативната музика на Ошо.Ошо казва, че в тази фаза се концентрира енергията в центъра около пъпа. Ума ми повтаряше: погледни дълбоко в себе си, отвъд облаците, опитвах се да се съсредоточа във вътрешните усещания и изведнъж тялото ми започна да трепери, все едно ток минава –помислих, че е от енергията, очите ми трепериха под клепачите (бяха затворени) , започнах трудно да дишам, все едно се задушавах и сълзи напираха, издавах звуци от това”задушаване”, не помня какво мислих точно в този момент, но имах чувството, че ще успея, когато ме завладя страх да не се задуша и всичко по старому...


Правех медитацията в продължение на месеци, усетих, че нещо в тялото ми се промени и се чувствах много добре, а тази промяна се запази и до сега- говоря на физично ниво. Спрях я когато забременях.

От книгата "В търсене н прекрасното" правех една медитация също наречена Динамична- 1 стадий-интензивно дишане, 2 стадий- даване воля на емоции и каквото ти дойде, 3 стадий- задаване на въпроса "кой съм аз" и 4 стадий- замръзваш на място. Правех я месец (може и повече) но започнаха много да ме болят крайниците, особено китките (и до сега при натоварване ги усещам) и трябваше да я спра. Но преживяванията в медитацията бяха неописуеми. Във втори стадий още при първото правене - сълзи, после спряха, виждах цветове, предимно нюанси на лилаво...

Поздрави



Тема Re: цитати и споделяне за себе синови [re: mo32®]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано01.05.13 13:49



Чудесното на нашето време е свободния достъп до идеи и информация.


Така е- информация изкача от всеки ъгъл зад който завиеш

. Хубаво е човек да може да избира, а до колко имаме свободата на избора - това е вече друга тема.. Негатив (след като спомена за позитивното, аз да спомена и за другото) на това, че света се глобализира и от всякъде изкача всякаква информация е в качеството (полезността) на информацията. Част от информацията е с цел манипулация, друга с цел лъжа- изцяло фалшива. Има разбира се и поучителна- въпроса вече е в това да отсееш, да разбереш коя каква е.

Редактирано от Shalini fromnowhere на 01.05.13 14:18.



Тема Re: Динамично почистване на душатанови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано01.05.13 18:37



Смяташ ли, че е достатъчно да прочетеш няколко книги за медитация, да направиш-за кратко време някои от тях самостоятелно - за достатъчно?
Да прочетеш няколко книжки и да решиш да медитираш по тях е много съблазнително...Но...истината е в това, че всяка медитация на Ошо - е точно изчислена формула , в която всеки елемент задейства определени процеси в психиката на човека. И ако не знаеш, към какви именно процеси трябва да насочиш вниманието си, медитацията не сработва. Ти ще бъдеш на своята вълна, а медитацията – на нейната си... ..и те така и няма да се срещнат ..:))
Когато на екс изпих „Оранжевата книга” на Ошо, реших, че мога да опитам и сама. В нея бяха описани етапите на медитациите и движенията които да правя в определен етап.И аз стартирах..
Но..Веднага се появиха въпросите. На мен не ми беше ясно ЗАЩО да правя тези или онези движения, и КАКВИ ПРОЦЕСИ се случват в мен.
Признавам си честно – това ме дразнеше

Аз съм такъв човек – за мен е задължително да РАЗБИРАМ СМИСЪЛЪТ на ставащото.
Така попаднах в първата си група, където опитните медитатори, ми възразяваха , когато задавах горните въпроси с: „ Изключи си мозъка! Медитацията ти е дадена да се откопчиш от потока празни мисли! Медитацията не е за разбиране, медитацията е за чувстване - усещане!”
Да, бях съгласна с това.
НО
Аз трябваше да зная, къде да срещна това чувство.

(Когато правя динамична медитация, тя включва в мен определени процеси. И аз трябва да срещна тези процеси вътре в себе си, да насоча вниманието си към тях, за да мога още по-дълбоко да ги изживея).

Шокираща, например, ми се струваше медитацията «Стоп!». Докато спонтанно танцуваш под музика, изведнъж музиката спира и ти застиваш в позата, в която си се оказал. И в този момент, трябва да наблюдаваш себе си.
И това ръководство «наблюдавай се »направо ме вбесяваше
Какво да наблюдавам? Къде да наблюдавам? Мога много какво да наблюдавам в себе си! Върху какво именно трябва да насоча вниманието си?
Усещах, че техниката има някаква същност и ако не я знаеш, ти просто играеш в детска игра.
Така и стигнах до Учителя, който на въпроса, върху какво трябва да обръщам внимание по време на техниката «Стоп!», отговори така, че да разбера:

"Човекът е машина – робот. Човекът живее с ограничен набор от чувства, мисли, и действия, които се повтарят отново и отново. Всеки човек си има обичайни пози на тялото, които съответстват на неговите обичайни мисли и чувства. Една поза съответства на едно състояние, друга-на друго състояние ..и т.н. И се получава така, че човек живее автоматично – неосъзнато защото умът му прескача от едно клише в друго.
В техниката «Стоп!» тялото на човека е принудено да замре в необичайна за него поза. И до тази необичайна поза, умът не може да прокара нищо от клишираните си мисли и чувства. И в този момент, човекът престава да бъде робот, в него се събужда –осъзнаването. Когато автоматизма на психиката се срутва, човека става осъзнат".

При незнание на вътрешният процес на медитацията, външните активни действия могат да навредят на тялото.
Например, по време на дихателни суфистки техники, от носът ми потече кръв.
Това е дихателна техника..Трябваше да дишам през носа..носът ми неиздържа..
А трябва да кажа, че не съм от хората страдащи от тънки съдове. Имам си доста издържлив нос. Целеустремена съм, но винаги надушвам пътя..
И тогава, върху собственият си опит се убедих, че да правиш формално медитация, без да знаеш вътрешната и същност и без да знаеш правилно да построиш процеса, е опасно.

Когато медитираш, трябва да разбираш същината на техниката, да знаеш към какво да насочиш вниманието си и точно да осъзнаваш целта, която е необходимо да постигнеш в процеса на практиката.... Без Учител, за мен това беше – невъзможно...
Всички мои животи, умирания и въплъщения, възникват в мен....

Редактирано от vidiya на 01.05.13 19:02.



Тема Re: Динамично почистване на душатанови [re: vidiya]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано02.05.13 09:57



Вече си поговорихме с Мо за това, не мисля да се повтарям!



Всеки намира сам пътят си или Пътят намира теб!

Ако си достатъчно буден и осъзнат по време на техниката можеш да "видиш" и "усетиш" как действа тя и да прецениш дали е полезна или вредна, не ти трябва група или гуру за да ми каже какво усещам, не мисля, че те ще знаят по -добре от мен в този случай....НО това е за мен- ти си друга индивидуалност и имаш други потребности- учители, групи, хора и т.н.

Истинско е само онова, което се случва лично с теб, което разцъфтява и израства в теб.ОШО

Твоят Път не е Моят и Моят Път не е Твоят!

Поздрави скъпа Видия!

Редактирано от Shalini fromnowhere на 02.05.13 10:07.



Тема Re: Медитацията като работа на съзнаниетонови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано02.05.13 10:50



Причините за това, че никой не може да стане веднага съвършен ( пък и дали въобще..

), е в това, че :
Първо - предвижването по духовният Път става само стъпка по стъпка и не можем да прескачаме стъпалата.

Втората причина: необходимо е именно комплексно развитие - Етично, интеллектуално и психоенергийно. При това етиката, с нейният главен принцип – Любовта, е основата на цялото духовно развитие. Пълноценно етично развитие е възможно само при развит интелект.Фундаментален принцип на психоенергийното развитие е принципа на усъвършенстването.

Всеки от нас може прекрасно да говори за духовни материи, но когато идва време за тяхната практическа употреба в живота, се оказваме ужасно несъстоятелни.
Занимавайки се само на теория, можем да се увлечем от обикновено „колекциониране” на знания.

ПП. Тук споделям собствен опит, но не изписвам рецепти...

Редактирано от vidiya на 02.05.13 11:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.