Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:08 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Елеазар Хараш и "Тайната на злото"  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.01.09 20:12



Елеазар Хараш е духовното име на Петьо Йорданов от Варна. Елеазар-Петьо е от така наречения вътрешен (езотеричен) кръг на Бялото Братство. Казва, че е достигнал самадхи и е в контакт с Учителя Петър Дънов (нерядко си „оставял” устата за да говори Беинса през нея). От доста години води лекции във Варна и понякога в София. Поне аз му посещавах 20тина от лекциите в периода 1993-1998.

Сигурно външно погледнато е доста различен като стил от подхода на Ошо. И сигурно моят подход е определено различен от този на Елеазар. Но пък в Елеазар има една вътрешна сила, която съм срещал в доста малко живи хора и именно за това ми харесва.

Наскоро видях, че са качени някои от лекциите му в интернет и ето линка към една от тях:

. Горе в дясно има един бутон за разпъване на текста на пълна страница, а още по-вдясно има линкове към още няколко неговия лекции.

Малко хора от дъновистите и от християните биха казали следните уводни думи от горната лекция:
Бог няма враг в лицето на злото. Ако Той би имал враг, това означава, че Той не е Бог, т.е. злото не е враг на Бога, злото е враг на застоя, на човека, който е в застой.



П.П. Тъй де, духовни хора не е нужно да се търсят непременно само в Индия, Китай или Америките.



Тема Re: Елеазар Хараш и "Тайната на злото"нови [re: Mиpo]  
Автор Dreamer_ozz ()
Публикувано26.01.09 17:54



Здравей,Миро!
Четях една от лекциите,които си приложил,когато тя извика спомен в мен за една книга,която прочетох много отдавна.Малко по-надолу ще оставя линк с откъс от нея,за да стане ясно,какво имам предвид.Ето до какъв извод ме наведе това ,което прочетох.Част от началната концепция на източните учения,е да откриеш доброто и злото у себе си и да ги приемеш.Да приемеш себе си.Да обичаш себе си!А човек,който обича себе си не може да мрази другите.Той дарява любов без да очаква нищо,тя сякаш попива в околните и те на свой ред излъчват любов към него.Кръгът се затваря.(Не знам дали правилно разсъждавам.)Знам,че много хора се опитват да живеят така.Те сякаш излъчват една вътрешна светлина и мир,които ги обгръщат.Не само тях,но и хората около тях.Те носят със себе си спокойствието и сигурността в доброто и любовтта.Защо тогава е толкова трудно да бъдеш,как да го кажа...''Бог''?Защо има толкова ''слепи'' или ''спящи'' хора?
Може би,както казва Елеазар Хараш в лекцията си,няма да го цитирам,защото доброто има нужда от злото,за да можем ние да се обърнем към Него,за да може Той да заживее в нас.

http://www.izvorite.com/text/text132.htm

Може би,отговорът е съвсем прост,а може би,просто няма такъв или не е нужно да има.



Тема Re: Елеазар Хараш и "Тайната на злото"нови [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано27.01.09 07:34



ЧНГ - да сме здрави и съзидателни и постоянстващи като вола! и да ни опази ... кой каквото го пази - от волския инат, също така!

ами този Елеазар много симпатичен! меко казано... той е от наш'те


не знам защо казваш че сте в различен стил, Миро - той, човека има и дзен и суфи, и дао - бях забравила колко даоистичен е Мастер Екхарт, супер е, кеф да му стане на човек! А на моменти имам чувство, че цитира Дао дъ дзин или някаква алхимична интерпретация - когато става дума за тъмния Абсолют... (в китайската версия - за тъмното пусто и потайно, което ражда всичките неща)

та, човека има хубаво широко разбиране и определено е мнооого вдъхновен! красиво! попогледнах на съседите лекции около него и малко се потиснах - както винаги, когато чета записаните слова на Дънов...(те сигурно не са на Дънов, а на саписвалите? не знам каква е историята там). но този човек го разбирам, говори моя език. не знам колко точно е просветлен, но е много въдновен и силен. звучи ми като добре шлифован философски - ерудиран е наистина. най-малкото до толкова, че да може да изрази идеите си убедително като ползва много уместни духовни цитати. за мен е особено важно обаче каква е и 'практиката' му, какво е правенето или неправнето му. щото хубавите думи не са гаранция за хубава практика. но това може да го коментира някой, който е бил наблизо, а аз не съм този. ако потока ме занесе там в близост, ще съм любопитна със сигурност, иначе не бих тръгнала на походи към него - досега не съм имала близки срещи с дъновистите, както казах, езикът на Дънов не ме приближава до тях, а напротив... мисля, че по-лсено бих се разбрала с древнокитайските мислители или Ведите, някак...въпрос на стил

имам притеснения, че може да има грешна интерпретация на думите му по отношение на това, което казва за функцията на злото - красиво е, разбирам го, не е и първия, който го споделя - включително в християнството има подобни гранични на еретичните мнения. той и затова вероятно не ги е писал тез неща на хартия, както повечето учители правят, а добросъвестните ученици са го сторили. здрави да са - иначе нямаше да стигне и до мене това... а рискове винаги има...

всичко е наред, значи - света си се движи както винаги е било благодаря ти за линка, Миро, определено е интересно!

а какво мислиш за един линк, който се подмотваше тука из форумите на дира - една книга, чийто автор е българин и се подписва с 'аз съм'. твърди, че е просветлен, вътре цитира Кришнамурти, може би още нещо друго... нямам линка и не помня къде го срещнах, но ми беше интересно - и там имаше някакво вдъхновение... в никой случай тази ерудиция - но не може всички да са еднакви :) ако не ти е попадал, ще ти го пратя като файл.

ръце на сърцето

вътре - тихо

Тема Re: Елеазар Хараш и "Тайната на злото"нови [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано27.01.09 12:20



темата ме кара да се замисля за разните хора, които са обсебени от злото, като серийните убийци например и други подобни субекти, които изпитват удоволствие от деянията си.

Има едно явление, което в един филм с Дензъл Уошингтън се нарича Азазел, според мен това явление може да се прояви у различни хора. Например еди кой си си живее нормално, всички го мислят за добър човек и изведнъж добрия човек ни в клин ни в ръкав решава да избие цифрата народ и после да се самоубие, говоря за случаи когато не става въпрос за натрупан гняв. Това става когато Азазел направи успешен опит да обсеби някой.

Редактирано от konopr на 27.01.09 12:22.



Тема Формулите...нови [re: Dreamer_ozz]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.01.09 18:16



Много точно го описваш. Надявам се, че освен разсъждение е и усещане.



Има толкова ''слепи'' или ''спящи'' хора, защото това е част от еволюцията и развитието им. Също както има много малки деца ..., които един ден ще пораснат.

Но остави другите, мила Ани, а виж ти как може да осветиш още повче твоето същество и да навлезеш по-дълбоко в него. От моя опит мога да ти кажа, че колкото по-навътре се навлиза, толкова по-бездънно е...

Относно разговорите с Бога, струва ми се по-удачно отколкото да си бъбрим с него, да Го СЛУШАМ или да се СЛИВАМ с Него...

Апропо, понеже говорим за Елеазар, сещам се, че той си пада по духовните формули като практически метод (даже има една негова книжка "Новите формули на Бялото Братство"). Една такава формула изглежда примерно така "Господи, дай ми любов/радост/...". На мен тези формули с искания ми изглеждаха странно (белким Господ не знае какво искам, че трябва да му се моля и да си хортуваме). За мен е много по-удачен е следния начин на изказване на формулата: казвайки вътрешно примерно "Радост....радост.... радост...." и аз започвам да вибрирам целия като радост и ... да ставам радост. И даже щях да го питам за двата начина на казване на формулите, но медитирайки просто въпросът изчезна (Господ явно го е изяснил ). И аз когато си казвам сега духовни формули ги казвам само по втория начин.



Тема Елеазар, лекциите му и ... Жълтата Гарганови [re: imprint]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.01.09 18:50



ЧНГ - нали знаеш, че днес започват миговете на Жълтата Гарга. Нека да сме будни и усмихнати като нея във всеки миг и да не чакаме някой вол или кокошка да ни подсещат за нещо си.



Ако Елеазар не беше духовно симпатичен, сигурно нямаше да пиша сега за него посвещавайки му цяла тема (както и немалко от времето си навремето). Не знам кои са тези "наш'те", за мен всички хора са от наш'те .

Иначе това, че той коментира Лао Дзъ, суфи и разни други учители далеч не е достатъчно да сме от един и същи стил. Всъщност това е само начало, интересни неща следват по-натам...

За останалото, най-добре отиди до Варна (или до София, когато идва там) и го виж. Сигурно е по-лесно от това да се отиде до другия край на света търсейки някой индиански шаман.

Що се отнася до лекциите му, той ги подготвя старателно и повечето от нещата ги пише предварително медитирайки. А на лекциите си повтаря всяко изречение по 2 пъти (никъде другаде не съм виждал такива лекции), защото бедните кандидат езотерико-дъновисчета са май повече стенографи. На мен обаче ми харесваше този му начин на концетрирано предаване на енергия с повтаряне... Вместо да си водя записки като всички останали, аз медитирах над думите му оставайки ги да проникнат максимално навътре в мен. А повтарянето на изреченията просто ги вкарваше още по-навътре... Интересно е.

Понеже на времето говоримхе за Василий Врач, преди време показах на моя приятел, който твърди, че е бил Василий Врач в предишното си прераждане. И преди няколко дена той ми каза, че животът във въпросното му минало прераждане е бил много сходен на този на главния герой във филма...

П.П. Не го знам този "аз съм". Всъщност АЗ СЪМ



Тема Re: Формулите...нови [re: Mиpo]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано29.01.09 06:42



Пробай с гадост,гадост,гадост





Тема Re: Елеазар, лекциите му и ... Жълтата Гарганови [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано30.01.09 02:18



че е жълта - жълта е, такъв е цветът на земята според китайците. ако за теб вол е гарга - нема лошо, тъй да бъде. честита ти гарга!

"Всъщност това е само начало, интересни неща следват по-натам... "
ами именно, бе амиго, нали затуй съм писала, че практиката - "туй, дет идва после" - има значение.

"За останалото, най-добре отиди до Варна (или до София, когато идва там) и го виж." с риск да се повторя, ще кажа - ако ми потече потока на там. благодаря ти, мили Миро, за щедростта да си споделиш линка! ама ша подходя индивидуално към съвета ти и може и да не го последвам хич.
а към иниански шаман аз хич и не съм се залетела. засега още.

"Вместо да си водя записки като всички останали, аз медитирах над думите му оставайки ги да проникнат максимално навътре в мен."
ами пак честито! и аз така правех, когато ходех на лекциите на учителя си. не казвам, че си от наште, да не се обидиш нещо

хай сполай ти. мисля да се повъздържам и аз от отговори, че виж докъде я докарваме работата. течи си и ти по течението и здраве да е!

вътре - тихо<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от imprint на 30.01.09 02:20.</EM></FONT></P>

Редактирано от imprint на 30.01.09 02:26.



Тема :)нови [re: Mиpo]  
Автор *ЧaйkA CинЯ* (в небесата)
Публикувано30.01.09 11:48



Миро.....как я караш......:)


Не съм слушала Хараш, все не мога да се организирам да ида до Варна.





Тема Азазелнови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.01.09 15:53



Не го знам този Азазел... Но знам, че ако Силите/Цялото решат да ти „вкарат” нещо, ще го направят без проблем. Съществено е обаче отношението на съответния човек. Ако е неосъзнат и никога не се е вглеждал в себе си, сигурно би изглеждало като обсебване от бесове, зло и т.н. Ако е обаче медитиращ, това ще е урок/упражнение по Пътя му.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.