Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:40 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Дао и Ошо  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.02.12 22:22



Като увод, ако някой се чуди каква е връзката между Ошо и Дао, ето следното изказване на Ошо от "Дао - Трите Съкровища, том 1":

Говоря за Махавира ...Кришна... Христос... Заратустра... Буда... Говоря за Лаодзъ по съвсем различен начин. Не съм свързан с него, защото дори за да си свързан, се изисква известна дистанция. Не го обичам, защото как можеш да обичаш себе си? Когато говоря за Лаодзъ, говоря, все едно говоря за себе си. Моето същество е в пълно единство с него. Когато говоря за Лаодзъ, все едно гледам в огледало - в него се отразява собственото ми лице. Когато говоря за Лаодзъ, аз съм абсолютно с него. Дори да кажа: "абсолютно с него" не е вярно - аз съм той, той съм аз.

Историците се съмняват в неговото съществуване. Аз не мога да се съмнявам в неговото съществуване, защото как мога да се съмнявам в собственото си съществуване? В момента, в който моето съществуване стана възможно, той се превърна в истина за мен. Дори историята да докаже, че никога не е съществувал, това е без значение за мен; трябва да е съществувал, защото аз съществувам - аз съм доказателството.


Струва ми се, че във въпросната книга нещата са казани пределно ясно. Също както и в Дао Де Дзин на Лао Дзъ. Но понеже виждам някакво прекомерно вълнение по темата, ще споделя моето скромно мнение.

Вярно, че думата "Дао" се споменава все по-често под път и над път и се асоциира с какво ли не. И не само с бившето Държавно Аптечно Обединение. Но какво пък, всеки е свободен да я използва и даже Лао Дзъ няма © copyright над нея. Аз ще кажа какво аз разбирам, без това да пречи на някого друг да има своето различно мнение. И ако иска, да го сподели.

Дао не е някакво тайно понятие, над което да трябва да се мисли препрочитайки по 100 пъти книгата на Лао Дзъ. Дао е възприемането на живота тук и сега в негова пълнота. Да се усещаш в хармония с него... Да течеш с него като река... Колкото и завои да има.

Да, книгата на Лао Дзъ може да помогне да се вкуси Дао. Книгата на Ошо също. Действията на много други хора също, вкл. и на такива, които даже и не са го споменавали, но които го излъчват. Разните практики - също. Но Дао не е в книгите, нито пък е скрито някъде преди 2500г. Още по-малко в Китай само.

Какво значи Дао на максимално прост език (според мен, разбира се)? Дао е да приемаш живота в неговата цялостност, в неговото непрекъснато движение и многообразие. Във взаимното преливане на различните неговите същности.

Някои казваше, че Ошо бил безпринципен, безформен и безхарактерен... Течащ като река... Мда, това е точно пример за Дао. Но не всеки, който няма принципи може да усети Дао. Принципите и постоянна форма са нужни точно на тези, които не усещат Дао. Иначе Дао е формата.

На много практики се казва "даоски" и все едно, че като се каже тази магическа дума и някакво чудо ще стане. Аз се занимавам с такива практики, но името и прилагателното пред тях е последното нещо, което ме интересува. Интересува ме повече какво ми дават практиките. Пък етикетчето - голяма работа. Хм, може да има не-даоска практика, която да ми даде повече разбиране за Дао, от някоя така наречена "даоска".

Това е хубавото на писанието, и на Лао Дзъ, и на Ошо, че те показват Дао в суров, натурален и изходен вид. След това хиляди хора се опитват да го приложат в религии, практики, методи. Тяхно право е.

Но какво значи една практика да е даоска? Сигурно не е достатъчно само да е китайска. Най-малкото, защото в Китай има будистки, конфуциански и много други различни подходи, които понякога се омешват с даоския. Не че има нещо лошо. Но за да е точно определението "даоска" трябва да някакво приложение на Дао, за което стана по-горе дума.

Примерно разните енергийни практики. Вътрешната енергия сама по себе си не е (само) даоска и я има в много други системи. Ако възприемаме света като флуиден, течащ и енергиен, то това би било малко повече "даоско". Трансформацията на енергията и на разните същности може да е даоско. Но ако е само линейно А->Б->В->Г си губи това качеството. Виж, ако има непрекъснато преливане между всичките горни букви, тогава би било много повече даоско. Така всеки може да определи сам за себе си кои от нещата, които прави, са даоски и доколко. Без ни най-малко "даоския" етикет да има значение сам по себе си! Има значение дотолкова, доколко може да отвори очите на човек в неочаквано ново пространство.

"Дао, което може да бъде изказано, не е вечното/абсолютно Дао"
Мен лично не ме интересува вечното и абсолютно Дао. Интересува ме Дао-то в този миг. В следващия... реката продължава да тече.





Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано12.02.12 01:02



...... хм ....... хаххаха ей ма не те слуша и теб главата.

Ами я чакай да видя как ще ми се изплъзнеш - въпреки увода, аз все още се чудя каква е връзката м/у Ошо и Дао, но връзка м/у Лаодзъ и Ошо виждам някаква. (няма как да се каже, че е сексуална поради обективни причини - така, че този контекст, дори на майтап няма как да мине)

В другата тема цитирах, а не говорих толкова от мое име. Аз почти няма какво да кажа от мен, защото освен Даодъдзин и втория том от беседата на Ошо, друго не знам - ни съм чел, ни съм практикувал дао.

А! имам опит със спор - м/у мен и един върл даоист, според който всички други религии и учения требе да се заличат, тъй като даоизма било най-мъдрото, че и единственото с научна обосновка. Нещо, което ме изуми и цепих директно - питах, че какво е дао и каква е обосновката в науката. Отговора беше, че Дао било нищо, а обосновката беше някаква достатъчно "странна" теория, че да не запомна нищо от нея, обясняваща как от нищо произлизало нещо (по научен път), но разбрах, че Айнщайн бил объркал всичко. Е - уви изгубил съм му следите на този бисер, че да ти го пратя тук, ако се припознае (примерно от дао раздела) нека заповяда, че верно ми беше весел, но .... по принцип като ги видя такива "презаети" гении, си бия чукалата.

И все пак - от лично моя, философска и творческа гледна точка, какво е дао? (не на Лао, не на Ошо, не на даоизма, а моята глупост) Ами там е работата, че въпроса е сбъркан и няма как да се отговори на него, няма как да кажеш а+б+в ето това е дао, дефиниция е невъзможна, определение също, но не защото така е казал Лаодзъ.
Не знам колко от вас са хранили бебешори - понякога са много капризни и не искат да ядът, а па това бебе като си каже, че нещо не ще, значи край, рев, сълзи, бунт, стачка, протест и всичко каквото може да направи, но няма да яде и това е. В такъв момент, няма как да го накараш на сила да яде - нали това е ясно, не можеш да му тикаш лъжицата в устата, боят е противопоказен .... молиш се там, на какво, докато най-накрая се откажеш, па седнеш и го чакаш да се умори, да огладнее и да прояде.

Само да вметна - надявам се, да не се приеме като урок за хранене на бебета, ясно е, че родителите сред вас са му хванали цаката и моя акъл е ненужен.

Та бебето не ще - често пъти съм забелязвал, че това е И поради причина на моментното състояние на родителя, бебетата ги усещат тези неща. Каква цака бях набарал аз - ми просто да се забавляваш, така че и на него да му е забавно. Лъжицата влиза в ролята на самолет, а ти на озвучител и пилот, и се почва едно - брррръъъммм, лъжицата лети а налево, а надесно, завираш се там под масата, обикаляш я, "кой ще изяде самолета", минаваш му така покрай нослето, подаваш му уж да хапне и дори, ако вземе, че отвори уста, не му даваш веднага, а го дразниш така, да му направиш малко на пук. Нали това грубо описано, инак то цяла импровизирана пиеса се разиграва. По този начин бебешора с кеф и удоволствие изяжда сичко, че иска и още.

Това представление, тази лъжица-самолет е дао - понякога ми става тъжно за учителите, голяма мъка му хвърлят с капризни философи, като нас, какво ли не правят ..... горката мими.

Или казано по друг начин - дао не съществува, като фактологичност, това е необходимото зло, нужната измама, поредната залъгалка, поредния метод на хранителите/ учителите. Даоска практика по е възможно да се прецени - тя си е исторически обусловена т.е. всеки метод на онези хора, чиито произход от съответните области на света, са минали през даоизма и наричат себе си даоисти, това е всичко. Не, че е някакво спешъл, патентовано изпълнение, а просто те го измислили хората и за това се нарича така, ако я бяха измислили суфистите, щеше да бъде суфистка, ако бяха будистите, щеше да е будистка, нейната обусловеност, не е от някакъв канон или принцип, а от самите й създатели, тя носи просто името на създателите си.

Относно вече самата тема - Ошо и Дао. Па човека е написал три книги, нямам претенции нито да съм просветлен (освен в редки случаи), нито да съм медитатор, нито преводач, че да обяснявам Ошо - за това и гледам предимно да цитирам, отколкото да пре-тълкувам. Но тъй като съм си бърборан, що да не драсна и няколко реда за Ошо и Дао.

На всеки му е направило впечатление - а и забелязвам, че точно на база това впечатление пада голямото съдене в/у Ошо, е как представя нещата, дори бих казал как ги увърта. Той унифицира Бог, дао, нирвана, любов, в един момент казва, че медитацията е единствената практика на любов, друг път, че само медитацията може да израстне в молитва, а молитвата е самата безусловна любов. В един момент човек се чуди - а бе тоа що ме прави на луд. Но аз не мисля така, по-скоро е: защо аз съм луд, почвам да се питам какво иска да каже всъщност този човек ..... тука някои биха скочили веднага - ето ти си вярващ, виж са къв си тъпанар, правят те на луд, па ти.

Какво се случва, когато на човек му е трудно да разсъждава - когато в един момент, ти застанеш пред някой, който не можеш да оспориш, не можеш да му окажеш съпротива или бягаш, или гледаш като теле майка си. Какво всъщност наистина се случва - ти имаш някакъв фикс, Ошо го взема от теб и ти го представя на теб, вкарвайки него си в твоята роля, става някакъв огледален ефект, ти виждаш ако не себе си, то поне тази фалшива представа, която имаш, дава ти се съвсем друга гледна точка, тази фотоплака, която задържаш бива отнета, дава ти се нещо друго, но ти и от него правиш фото негатив, после друго, поне филма да тръгне, да стане кино лента, поне това. Ставаш толкова туширан от собственото си незнание и от неговата сила, че заставаш нащрек, човек става по-буден, по-осъзнат - поне за момента, поне за някакъв миг там, все е нещо както се казва. Е естествено поне аз четейки му книгите бързо, бързо гледам пак да си заспа - просто ми е дарба това, талант е моето.

За другите не знам, явно не се случва при всеки и при всички, но - поне аз оставам изумен ... е да наистина "Ошо, Ошо какво ми причини", но това не е заради него, а против него. Ошо дава - това, което ми допада е, че дава безусловно, а дори и провокира, предизвиква, нещо рядко срещано, това е мъжество. Колко пъти е казвал - изхвърлете тези думи, ако усещате, че ви пречат захвърлете ги, отървете се от тях, а на онова което преживеете дайте му нова дума, дори така е по-добре, да има развитие, не постоянно да се дъвче, та дао, та бог, та нирвана, по-добре и защото тогава ще дойде от нашата опитност, от нашето преживяване, а не от чуждо такова. Типичен пример е шит-а - не знам от къде е дошло това, но защо да не е Шит, не виждам причина различна от доводите на разни умствено пенсионирани традиционалисти.

п.п. като изчета другите два тома, ще мога да излея повече шит - за сега ....

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано12.02.12 01:22



Дао е да приемаш живота в неговата цялостност, в неговото непрекъснато движение и многообразие. Във взаимното преливане на различните неговите същности.
За мен, това е рухването на моите авторитети.Те бяха моят затвор, онзи затвор, който ме държеше-в неведение и в който бях доброволно заключена.Аз сама си избирах авторитетите и по този начин си слагах таван, по-нагоре от който дори не си и помислях, да се кача.Аз ги избирах, изхождайки от своята обусловеност.Авторитети ми ставаха онези, които озвучаваха помислите ми, които оправдаваха страха, мързела, слабоста , егоизма ми.Те фиксираха моето АЗ , защото му даваха право да бъде обосновано, с линк към известен деец, писател, мъдрец; принадлежноста ми към някакви кръгове беше подтвърдена и това„вдигаше”престижа ми; на никой и не му идваше на ум, да се усъмни в ума ми, защото се опитвах да говоря почти онова, което е говорил известен древен философ..С авторитетите си бях в безопасност, бях респектабелна, умна, образована.И винаги-права!
Авторитетен можеше да бъде и академик от научно предаване, и съсед от входа.
Не бих помръднала пръста си дори, докато не разберях, какво мисли по повод новото ми начинание моят авторитет.И в зависимост от отношението му, действах в това направление, или-не. Аз не вземах решение сама, а позволявах на авторитета си, да ги взема вместо мен.Една удобна позиция, която оправдаваше бездействието ми.Удобна позиция за сваляне на отговорност от себе си.А ако авторитета не оправдаваше моите очаквания, го сменях – с друг..
Съмнението в моите авторитети, беше равносилно на това, да се усъмня в себе си, в онова, в което вярвах, в онова в което се вкопчвах, онова, което съставяше моето-АЗ.Докато не разбрах, че докато те съществуват, съм неспособна да действам и съм просто-мъртва.
В съседната тема, споменах, че ние сме способни-да ВИЖДАМЕ.Въпроса е –дали искаме? Ако –да, то има опасност, да ВИДИМ нещо, което ще разруши всичко обичайно.Ако пък не - намерете си авторитети, те ще ви опазят от това.
Ето нагледен пример за стандарт на мислене:


И груб превод:
За трениране на бълхи, е нужен стъклен буркан и капак.Бълхите се поставят в буркана, капачката се затваря и така, престояват три дни.Когато капака се отвори, нито една бълха не може да изскочи от буркана.В действителност, бълхите, никога вече няма да могат да скочат повече от нивото, което е установено от капака.Поведението им е вече неизменно, до края на живота им.И дори при размножаване, потомството , ще следва техния пример.

Да излезем от кръга, без да се ограничаваме от въображаем капак (авторитета, с линк, ако щете и към Ошо или Дао) - това е моето разбиране за Дао и Ошо.

Редактирано от vidiya на 12.02.12 02:06.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано12.02.12 16:15



Сега чета тази книга и откривам, че погледът на Лао Дзъ към нещата ми е много, много близък . И афористичният изказ ми е също на сърце. Наслада е четенето.

Обаче съм закъсала с медитацията. Не мога да започна. Не знам с какво и откъде.
Опитах да си следя дъха, но не се справям и постоянно се отнасям нанякъде. А и ми е скучна тази медитация


Ошо много методи е дал, но чудя се какво друго да пробвам, което да е подходящо за индивидуално занимание и да не е шумно.

Някоя медитация и линк на видео на български или руски ако ми препоръча някой ще имам да го черпя

:)

Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано12.02.12 18:24



Мисля, че ти ми се сърдиш, когато си пишем, защото приемаш, че ти пиша от позицията на човек, който си мисли, че е заел правилна позиция, а ти си на грешна. Само че не е така - и двамата сме в позиция на търсещи хора и това, че има различни позиции е хубаво, дори е хубаво, че има спорове и конфронтация, защото всеки от нас може, ако иска, да погледне своята позиция през чуждата.

Освен това, на мен не ми се кефят, защото често съм (прекалено)директен и си казвам, когато не виждам съответствия между думи и дела, а истината боли. Пример, нарочно го давам с кастанедите: шаманите говорят за сила, за здраво и издържливо тяло, което да може да понесе нужната дисциплина, за да можеш да излезеш от рамките на интерпретационната ни система и да следваш и виждаш енергията на вселената в чист вид. И аз съвсем естествено питам хора, които говорят за сила и енергия, къде им е силата и енергията, къде са им здравите тела, които да ги прехвърлят на друга "писта". И ми се сърдят, представа си нямаш как и колко.
А нещата са прости - цел - практика - резултати. Но има мързел, има мечти и заблуди, има и нежелание човек да се промени, затова променя учението с удобни фрази, пречупва го през собствените си виждания, намира си уж собствен път, а в действителност не мърда и на сантиметър.
Да всичко това касае други хора и аз не бих се занимавал да коментирам въобще, стига да си оставаше лично, а не от егоистични цели, да ходят и да го разпространяват, без да имат силата да се погледнат какво могат.

Дано да съм обяснил нещата ясно.

"Хм, може да има не-даоска практика, която да ми даде повече разбиране за Дао, от някоя така наречена "даоска". "

Май бъркаш погледа към "даоската планина" от някоя съседна, със самото изкачване на "даоската планина". Каквото практикуваш, това и можеш: практикувайки Ошо-вски методи, научаваш неща за ошовия път. Не можеш да научиш неща за Дао, защото както пътят на Ошо(надявам се), не включва само четене на книгите, а преди всичко практика, така и нещата в Дао не са форма на интелектуално разбиране за това що е то Дао, а път за пряко познание, познание с цялото тяло или ако трябва да сме по-точни, с развитието на поне още едно тяло - златния зародиш и т.н.

А конкретните практики са си част от цяла система или различни системи т.е. Пътища. Не са самоцел. Но се подчиняват пак ма принципа цел - практика - резултати. И преливат една в друга, за да доведат до крайната цел: повторно сливане с Дао, каквото и да означава това. И сам знаеш, че се започва с Дзин т.е. на телесно ниво преди всичко, като разбира се, се действа и на другите фронтове - дишане/енергия/Ци и медитативни практики/Шън.

В началото фокусът е насочен към тялото, към укрепване на тялото, дори към лечение на тялото. Такава е системата. Нали се сещаш, че като видя човек, който много разбира от Дао, а не е могъл да мине за себе си началния етап с окрепването и връщането на Дзин до нивата, с които се е родил, тогава почвам силно да се съмнявам. На теб може да не ти харесва и поради това да бягащ към теоретизиране, но мен така са ме учили - важно е какво можеш, а не какво си мислиш, че знаеш. Можеш ли нещо, значи можеш да го покажеш, без да се разбира някаква напразна показност и самохвалство.

Та така с приказките за Дао, Ошо и прочие. От моя гледна точка, която също съм избрал, защото към момента ми пасва. Обаче си давам сметка, че преди години, когато се захващах с Дао, бях слаб (60 кила при ръст от 185 см), болнав, с нервен стомах, слаби капиляри на носа и изключително затворен и притеснителен, до степен да ми тече кръв от носа. Практиките на Дао ми помогнаха да променя това, не на думи, не с вярване, не с лично мнение, спорене, четене, теоретизиране, философстване, а на практика - с упоритост и дисциплина. Бях крайно отчаян и нямах какво да губя. Но за себе си съм убеден, че те работят, на мен ми трябваше по-малко 1 година за да се успокоя и да наддам, да се раздвижа, да си излекувам стомаха (бях стигнал до там да пия по 1 валериан на ден и да не ям месо), доколкото това е възможно. За мен Даоските практики не са етикет, не са обект на спор, а нещо реално, нещо, което ми е помогнало и ми помага.

Това е (част от)моя опит и разбиране за Дао към момента.



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: shshtt]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано12.02.12 23:49



Заповядай...като за начало, би могло да ти помогне..Успех!


ПП.---И няма нужда да ме черпиш, удоволствието, е изцяло мое.За това пък, аз ще те почерпя, с един рядък запис на ДМ, от времето, когато Ошо лично е давал инструкции за нейното изпълнение:

Най-лесно се влиза в пасивна медитация, след като първо влезеш-в динамична.Поразшетай се наоколо-има много описания...


Редактирано от vidiya на 13.02.12 00:06.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано13.02.12 06:45



мерси :)



Хубав ден ти желая!

:)

Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 09:01



Винаги съм ти правил еваларка как можеш да пишеш толкова много и нищо да не казваш.



Но то си е казано, че Дао за което може да се говори не е никакво Дао. Оттам нататък, нито е преливане от пусто в празно, нито течение на живота, на реката или просто бяло течение.

Индусите са били също толкова практични, те са казали че Атман не може да бъде описан с каквато и да била категория, затова са тръгнали от обратно - да описват кое не е Атман. И всъщност нети-нети е непрестанно отхвърляне на всичко за което можеш да се сетиш. Примерно Атман преливане от пусто в празно и е - нее. Атман дъра-бъра ли е - нее. Атман Ошови сказки ли е - още по- неее...

Ако си настроен на приемане, вместо не, казвай винаги да. Например - Атман(Дао) не е моето описание - дааа. Атман не е сказка Ошово - даа... и т.н.

Това е била и Е доктрината по тези въпроси с Даото, Атмани, Пуруши и прочие.

Виж, по отношение на практиките вече има мегдан за разнообразие. Както като изпълнение и съдържание, така и като приложение и очакване. Можеш да правиш динамичната медитация щот ти е кеф, щот искаш да ти олекне или щот искаш да отслабнеш.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 09:34



Всяка истина е по отношение на нещо, всяко разсъждение от позиция на...
Всеки човек, който говори от позиция на опита е убеден и той изглежда като да се пъчи. Коравко.



Всички сме така, въпросът е да се усещаме. Текливостта е поддържане на обратна позиция вътре в нас, която да балансира външната такава. Казваш тази практика е така и така, тя има такива и такива резултати и неминуемо от подсъзнанието изплува невидимото присъствие(което бих сравнил с родител, а обикновеното съзнание с пале) и ти намига... От това произлиза непривързване, то носи свобода.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 09:39







Тема Re: Дао и Ошонови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 10:27



Най-вероятно Дао няма нищо общо и с вашите напъни на двамата с мочката, ама карай, напъвай се на я-я-я-я-дао, да правиш веселото на хората тук





Тема Re: Дао и Ошонови [re: huanji]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано13.02.12 10:27



хахах май не си спал много спокойно



:)

Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 10:36



Естествено, че няма общо. Ако имаше, нямаше да се намираме по Пътя, а щяхме да сме го изминали вече.
Целта на споделянето на опит (забележи опит, а не разсъждения, върху практиката) е "човек да си свери часовника" - това е нещо, което масово се използва при груповите практики на даоски методи - хората постоянно сверяват личните си преживявания и опит, с тия на другите участници. Целта обаче НЕ е накрая всички да се съгласят с едно и също мнение, а да видят друга позиция и гледна точка. Практикуващият даоски методи е насърчаван да не вярва на нищо, което не може САМ да направи.

Ако се прочетат някои класически текстове, примерно Бао Пу Дзъ, ще се види, че споделянето на опит датира отпреди хилядолетия.

А хора, които говорят като последна инстанция, обикновено правят точно това - могат само да говорят.



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 10:41



Казваш тази практика е така и така...

Хубаво е човек да има самокритичност, но дори и да няма, практиките са толкова проверявани и тествани от стотици поколения практикуващи, че там нещата са ясни. Винаги си личи, когато някой вкара лично творчество, което няма връзка с реалността.

___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 10:43



"Практикуващият даоски методи е насърчаван да не вярва на нищо, което не може САМ да направи."

И най-добре да не ти верва още от самото начало, ама изобщо.

И като те усети, че му дърдориш за "даоски" практики, да избега далеч като от опасно заразен...

Та предварително насърчавай хората да не ти верват и да бягат далеч от теб...



Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 10:56



да избега далеч като от опасно заразен...

Та предварително насърчавай хората да не ти верват и да бягат далеч от теб...


Нямаш си на идея, как не трябва да правя абсолютно НИЩО за да "бягат хората".

- повечето хора не дават 5 пари за някакви си практики, те се интересуват само и единствено от себе си - примерно всички реват, че никой не ги обича, а не съзнават, че не могат да обичат.
- повечето хора се страхуват от свободата, защото това означава да се изправят пред собствените си грозни недостатъци
- мързеливи са - искат да бъдат здрави, но да не полагат никакви усилия, искат да бъдат жизнени, но харчат все едно имат неизчерпаема енергия...

Та такива ми ти работи. Кой би искал да дружи с човек като мен, който ще го критикува???



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 11:14



Препоръчвам ти

! Съвсем сериозно!



Тема Re: Дао и Ошонови [re: shshtt]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 11:38







Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 11:40



Говорех за привързването към резултата, а практиките приемаме за вярни.





Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 11:42



При това с мощно киай(надявам се да го докарам).



Естетсвено, че няма нищо общо, нали това казвам.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 11:47



Нека първо има резултати, пък после ще се грижим за привързването към тях.



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 11:48



А, анджък, последната инстанция.





Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 11:55



Препоръчваш ми я за втори път.



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 12:02



Аз сега я чета, кога съм ти я препоръчвал преди, че не помня, извинявай. Пичът ще има семинар в Зала 1 на НДК сега в събота, аз ще ходя, купил съм си билет за тогава. Напълно сериозен съм за книгата, чете се на един дъх и е Йога от най-висш пилотаж!



Тема Re: Дао и Ошонови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 12:03



Атман, Ошо, Дао - все думи, които да са претекст на желанието да спорим и да се налагаме.





Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано13.02.12 12:15



Да разкажеш дали ти е харесал семинара.



___________



Тема Re: Дао и Ошонови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано13.02.12 12:16



ок



Тема Re: Дао и Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано13.02.12 13:14



Няма да ми пипаш думичките.





Тема Лао, дао, мамата си ебалонови [re: Exaybachay]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано13.02.12 13:32



Имах си една мечта, като Българските политици гордо да закича медальонче от всека една партийна власт, ама уви ....

Това дао дека нищо не може да рече човек за него, звучи баш като богът, който не требе да споменаваме напразно и онзи другия, чието стотно име е резервирано само за вътрешни-наши ора - е на и атманът, за него не знаех, да не би от там да иде и аман, щото аман от тази тайнственост на многознанието.

Да си беше мълчал Лао, непросветените немаше и да чуем за дао - така мистиката на цялото учение и интимното му предаване от ученик на ученик, и от мъж на мъж, щяха да останат незасегнати. Но тъй като съм разбран човек ще се застъпя за вазе - ето на: а е Миро ти немаш ли си друга работа, че да скверниш свещенния кивот на хорицата - не видиш ли, че на всеки километър са поставени агенти на ДС (дао сигурност), та ме караш и мен сега да си блъскам главата у капачката на бурканЯ. Що правиш такива номера, докато човек ходи по голяма нужда да му гасиш лампата - знаеш, че покрай шита, има и една хуйня, дека оратата се плашат от нея. (особено в тъмното) ..... то си е за страх де.

п.п. съжалявам, поради разбираеми причини няма как да отправя забележка на Ошо, ама що ми се струва, че и Лао нещо ви пречи.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Даонови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.02.12 16:48



Не е важно какво си чел, нито толкова какво си практикувал, а какво виждаш в теб и около теб.

Това за бебешора не е лошо. Дао-то се получава, когато се усещаш в хармониия с всичкото, което се случава. В случая дечурлигът може да не иска да яде даже и F-23 да му докараш. Може да повръща, да плаче, да се смее, да бърка в контакта с вилицата, да се разболява, да не оздравява. Даже Господ може да си го прибере не когато ти си го планирал. А в света освен бебешори, има още милиард неща, които те карат да правиш това или онова.

Ако действието ти е естествено и "тече" значи усещаш Дао. Хм, даоистите (не тези върлите, които не знам откъде се пръкват) казват "Неправейки нищо, нищо не остава ненаправено". Не е чак толкова сложно.



Тема Re: Лао, дао, мамата си ебалонови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.02.12 17:01



Ако някой спори върло, това сигруно не идва от усещането му на Дао, а от неусещането му. Впрочем, същото е и за Христос и Буда, ако християнин или будист ги срещнат може да ги изкарат еретци и да ги пратят да копаят камъни.

Но от гледна точка на Дао и това си е на мястото. Даже и когато лампата ти угасне в кенефа... Тогава, следвай обичния ти Буда (който по непотвърдени данни е даоист

) и бъди лапма сам за себе си.



Тема буркананови [re: vidiya]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.02.12 17:06



Е, това да махнем буркана, с който се покриваме, е чудесен пример за Дао. Пък и за Ошо. Даошо.





Тема Наблюдение и Стопнови [re: shshtt]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано13.02.12 18:11



Да, наблюдаването само на дъха не е толкова просто колкото изглежда на пръв поглед. Или по-скоро, понеже е много просто и ... става сложно. Така че няма нищо необичайно в това, което казваш.

Ще ти споделя една медитация, която обичам много и която може да ти хареса. Казва се "Наблюдение и Стоп" и е комбинация от два процеса, които като Ин и Ян се балансират.

Наблюдението включва от сутрин до вечер и от вечер до сутрин просто да наблюдаваш пасивно това, което правиш, мислиш, усещаш, чувстваш. В началото, когато се сетиш, пък после лека-полека ти сама ще го удължаваш.

Вървиш по улицата и наблюдавай ходенето си. Усещай как докосваш пътя с ходилата ти, как се полюшва тялото ти... Наблюдавай, ако се появвят някакви мисли или чувства... Но всичкото това е пасивно наблюдение, а не работа. Все едно, че един малък пламък на будността ти свети някъде в центъра на съзнанието ти и осветява всичко. Един път като го уцелиш, ще разбереш за какво става дума, защото не се изсиква усилие за това. Просто в теб има един свидетел, който не съди, не дава мнения какво е това, което вижда или усеща, а просто ВИЖДА и УСЕЩА.

Разбира се, ще се отплесваш милион пъти и ще забравяш да наблдюаваш, но това е нормално. Просто, се връщай към наблюдението, когато се сетиш. Докато лека-полека този пламък става все по-постоянен.

Наблюдавай се, когато си отваряш очите сутрин в леглото, когато си в банята или тоалетната, когато се храниш, когато се смееш, когато общуваш с други хора, когато правиш 1001 неща.

Стопа пък е на практика

. За разлика от пасивното наблюдение по-горе, той е актвиен в смисъл, че при него реално спираш всякакво действие и замръзваш за 10-20-30-60 сек. И ставаш 100% наблюдението, което описах по-горе.

При Стопа няма подготовка! Сещаш се за него и СТОП! Замърваш всичко външно. И остава само пламът на съзнанието ти активен. Докоснала си лъжицата със супа до устните ти, сещаш се и ... СТОП. Спираш така и усещаш без мисли и чувства. И после продъжалваш действието си поемайки лъжицата. Докосваш клавиш от клавиатурата с пръст, сещаш се и СТОП.

За Стопа е идеално, ако някой може да ти партнира и да ти казва СТОП в прозволни моменти... Тогава се усеща най-хубаво разликата с ежедневната несъзнателност и с това как пламъкът на будността изведнъж се услива.

Аз съм си измислял всякакви помощни средства за Стопа. Часовникът ми е електронен и го оставам да звънва на кръгъл час и ...СТОП. Спомянм си правехме тай-чи в една група преди много години и деца хвърляха камъни от време на време по прозореца на физкултурния салон, където бяхме. И инструкторът ни, който беше и ошовец, схвана полезността на това и ни каза "Когато някой камък удари по мрежата на прозореца, спирате и замръзвате в тай-чи формата (последователността от движения като танц)". После той ни казваше да продължим и ние продължвахме оттам откъдето бяхме спрели. Все едно, че натускаш бутона Пауза на видео плеър!

Друг пример. Когато бях с близки приятели от чужбина, на които им бях казал да ме коригират, когато казвам нещо неправилно на техния език, и понякога отнемаше дълго време докато разкажа някой виц. Защото ме прекъсваха по 10 пъти. Но беше интересно да спра, да кажа правилно съответнаат дума и да продължа. Не знам дали вицът ставаше смешен, но на мен ми беше забавна практиката.

Ако искаш пробвай малко, може да споделиш първи усещания и ако нещо не ти изглежда естествено и после ти сама ще го развиваш.





Тема Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано14.02.12 15:09



Мисля, че ти ми се сърдиш...
Никога не ми е хрумвало да ти се сърдя. Това дали сме на едно и също или на различни мнения не е причина да се сърдя на някого.

често съм (прекалено)директен
Приятелите около мен са всичките директни и се радваме взаимно на това.

не виждам съответствия между думи и дела ... Пример, нарочно го давам с кастанедите
Защо гледаш у ДРУГИТЕ за такова съответствие? Нормалното ми се струва е да гледаш у себе си. А за съденето, знаеш историята за

и да видим колко пъти ще ти я напомня надолу.

истината боли
Колко много неща си вложил в две думи само. Почти като в рекламата на Тик-Так с 2те калории.
1та „истината”: да беше казал „нещо ми изглежда така” или „може би...”, но ти виждаш нещо и вече „истината”... Белият кон, Мо!
2та „боли”: това, което води към познание НЕ боли, а радва. Ако смяташ, че „истината боли”, значи се бориш с нещо, във вътрешен конфликт си. Или в контекста на темата, не си с Дао.

Но има мързел, има мечти и заблуди, има и нежелание човек да се промени
Това за другите ли го казваш или за себе си? Защо трябва да обръщаш толкова внимание на другите, вместо вниманието ти да е в теб. Пък и ако на някой му харесва да го мързи, това си е негова работа.

да ходят и да го разпространяват, без да имат силата да се погледнат какво могат без да имат силата да се погледнат какво могат
Е, какво като го разпространяват, теб какво те бърка това?? Или ти мислиш, че си по-голям шаман и даос от тях?

Май бъркаш погледа към "даоската планина" от някоя съседна, със самото изкачване на "даоската планина"
Струвами се, че изложих ясно какво разбирам под Дао. Ако не си съгласен, можеше да вземеш съответното същностно изречение и него да коментираш. А ти взимаш нещо второстепенно, изкривяваш го (намесил си и Ошо) и забиваш в някаква посока, която не е същността на темата.

не включва само четене на книгите, а преди всичко практика, така и нещата в Дао не са форма на интелектуално разбиране за това що е то Дао, а път за пряко познание ...
Всичко, което говоря в тази и съседните теми не е на базата прочетени книги или на мислене, а на това как възприемам нещата, което пък е на базата на целия ми опит. И зад всяка написана дума мога да добавя още куп други със съответните обяснения. Но понеже споменаваш за интелектуално разбиране и четене на книга да видим веднага нещо по-надолу.

с развитието на поне още едно тяло - златния зародиш
Слушам те какво знаеш практично на базата на твой опит за златния зародиш?

цел - практика - резултати
Според мен Дао няма нищо общо с цели. Или, ако искаш цел, самият Път, какъвто и да е той сам по себе си, е цел. И ще ти обясня: целите, които си поставяш са част от твоето минало, от твоя ум. Слепият човек, не може да си постави за цел да вижда, защото просто не знае какво е светлина.

Дадена практика може да има цел и да се гледат резултатите й, но Дао, за което говорим в тази тема, е отвъд цели, практики и резултати. Нещо по-различно е.

Но както и да е, за теб „цел - практика – резултати” са важни и те слушам какви са твоите цели, с какви практики ги постигаш и какви са ти резултатите?

повторно сливане с Дао, каквото и да означава това.
Кажи си честно, това книжна фраза ли е? Питам те, защото ако е нещо, което си го взел назаем от някоя книга, а не e твое усещане, то не може да фокусира нужното внимание и енергия. Ще е нещо повърхностно и третостепенно .

В началото фокусът е насочен към тялото, към укрепване на тялото ...
От всичко което пишеш (не само тук) излиза, че в началото фокусът е насочен към (физическото) тяло. После се отива пак в тялото. Задълбава се отново в тялото... И въобще всичко е в тялото.

Поради тази причина, когато пишем тук и наоколо за неща различни от тялото и ти се бунтуваш или не разбираш. Разбери, никой не е против тялото, но има толкова интересни неща и ОТВЪД тялото. Дао, за което иде реч в тази тема, определено не е свързано само с тялото.

Въобще, глупаво е съдиш по физическо тяло за нещата, които са отвъд него. И не само защото по дрехата не се съди за това, което е зад нея, а защото ти самият се ограничаваш да отидеш по-навътре.

Обаче си давам сметка, че преди години, когато се захващах с Дао
С Дао ли се захванал и просто с някаква практика? Практиката може да носи етикетчето „даоска”, но това не я прави „Дао”, опитай се да го разбереш. Точно както начинаещ християнин започва да чете Библията, това не значи, че е започнал да познава Бога. Дао е едно, а тай-чи, Микроорбита, сексуални практики и т.н. са нещо съвсем друго. Практиките може евентуално да помогнат за разбиране на Дао, но това са просто практики/упражнения.

Практиките на Дао ми помогнаха да променя това, не на думи, не с вярване, не с лично мнение, спорене, четене, теоретизиране, философстване, а на практика - с упоритост и дисциплина.
Мо, това, което ти е помогнало са конкретни практики, които може да ги наречеш по име, а не да ги наричаш с неопределеното име Дао. Иначе, влизаш в положението на християнин, който бил също слаб и срамежлив, но Бог му помогнал за еди какво си.

Нали разбираш, че в тази тема различаваме Дао от практики, пък били те и даоски.

когато се захващах с Дао, бях слаб (60 кила при ръст от 185 см)
По стечение на обстоятелствата (неведоми са пътищата божи/даоски), когато аз започнах да се занимава с енергийни практики и тай-чи, бях със същите килограми и с 2 см повече от теб. И после и при мен нещата се балансираха, но забележи, не казвам благодарение на Дао, а на конкретни практики. Но аз правех и правя всичко това за себепознание, защото ми харесва и се чувствам добре с тях, а не с някаква фиксирана цел. Ако Пътят ми е да мина през това или онова състояние, го следвам.

с упоритост и дисциплина
Няма нищо лошо в упоритостта и дисциплината, но ако те интересува моето скромно мнение, Дао не се разбира с тях. Или ако слушаш повече Лао Дзъ, той не говори за упоритост, дисциплина, цели, резултати..., а за нещо съвсем друго.

бях стигнал до там да пия по 1 валериан на ден
По-рано си пиел валериан, сега не го правиш, но не казвай нищо за следващия момент, защото не знаеш какво може да ти се наложи да пиеш. И как Дао може да ти покаже, че даоските практики не са всесилни. Хм, за щастие, защото иначе, човек не би отишъл по-навътре. Спомни си приказката за белия кон.





Тема Махни буркананови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано14.02.12 15:17



Съгласен съм, че нищо не си разбрал от това, което съм написал. Бих добавил и от Лао Дзъ, защото такава фраза, която спомена, просто няма там.

А за да разбереш... махни буркана.





Тема Re: Махни буркананови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано14.02.12 17:02



такава фраза, която спомена, просто няма там



Нищо не си казал, освен безмислено бърборене, щот си обиден на Мо. Точно така, обиден и засегнат, иначе нямаше да я има тази тема.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано14.02.12 17:14



Защо гледаш у ДРУГИТЕ за такова съответствие?
Защото се уча от другите хора. Но за да науча нещо, трябва да го има това нещо т.е. съответствие между думи и възможности.

истината боли
Човек или може да прави нещо, или не може. Средно положение няма. Такива сме ние хората, че често се обиждаме, когато ни кажат, че не можем нещо, което искаме да можем. Ако човек има съответната способност, не би се обидил.

Слушам те какво знаеш практично на базата на твой опит за златния зародиш?
Понеже разбрах, че не ми се сърдиш, следващия път като си дойдеш, обади се, вместо да организираш тайни срещи, или още по-добре, ако се засечем на някой семинар, както на тоя, дето го организира Мариела, да не се правиш, че не ме познаваш... Казвам ти го, щото почна пак слушане, писане и четене да ги смесваш с практическите неща.

Въобще, глупаво е съдиш по физическо тяло за нещата, които са отвъд него.
Бъркаш физиката и някакви естетически критерии за физическа красота, на базата на които се получават предразсъдъци, с това, което имам предвид. А то е, че даоският път се свързва с дълголетие, младост и сила. Поправи ме ако греша.

Дао е едно, а тай-чи, Микроорбита, сексуални практики и т.н. са нещо съвсем друго. Практиките може евентуално да помогнат за разбиране на Дао, но това са просто практики/упражнения.

Дао роди едното.
Едното роди двете.
Двете родиха трите.
А трите родиха десетте хиляди неща.


Как е възможно дао да е майка на всички неща и да е различно от тях?
"Евентуално да помогнат" имаш предвид "ако евентуално се практикуват"?

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано14.02.12 17:33



Даоските практики съставляват Пътя, чрез който човек може да изпита Дао. Бих казал "повторно да се слее с Дао", обаче нещо не ти харесвал, защото било от някакви си книги. Ами клишетата затова са клишета, защото най-точно описват нещо и всеки ги използва.

По стечение на обстоятелствата (неведоми са пътищата божи/даоски), когато аз започнах да се занимава с енергийни практики и тай-чи, бях със същите килограми и с 2 см повече от теб. И после и при мен нещата се балансираха, но забележи, не казвам благодарение на Дао, а на конкретни практики. Но аз правех и правя всичко това за себепознание, защото ми харесва и се чувствам добре с тях, а не с някаква фиксирана цел. Ако Пътят ми е да мина през това или онова състояние, го следвам.

Когато аз почнах, дори не мислех за здравето си, защото макар и да имах здравословни проблеми, бях тинейджър, все още не бях се пропилял напълно, сиреч бях млад. Но нещата са така направени, че съвсем естествено практиките укрепват здравето, за да има солидна основа, над която да се гради.
Не съм имал за цел и да бъда младолик, но така се получи = > следствие от практиките. Също така зная от опит, какво се получава, когато започна да злоупотребявам с енергията си т.е. виждам разликата между нивата на жизненост със и без практика. А моята жизненост не е много голяма по рождение, така че лесно се появяват и забелязват разликите.

По-рано си пиел валериан, сега не го правиш, но не казвай нищо за следващия момент, защото не знаеш какво може да ти се наложи да пиеш. И как Дао може да ти покаже, че даоските практики не са всесилни. Хм, за щастие, защото иначе, човек не би отишъл по-навътре.
Така е, нищо не се знае - никой не е предпазен от глупост и никое "постижение" не е веднъж за винаги! Както ти писах по-горе, практикувам ли, разбирай да поддържам енергията си в хармония и да не я пилея безразборно, а да я връщам в енергийните центрове, тогава нещата са добре. Спра ли да практикувам, много бързо се връщат по стария начин.

Да, няма гаранция за нищо, но аз правя поне това, което зависи от мен. Ще цитирам бай Георги, един йога, който отговори следния въпрос, по следния начин:
- Какъв е смисълът да се практикува Йога, ако утре те блъсне кола и умреш на пътя? Не е ли по-добре човек да се радва на живота?
- Утре може да те блъсне кола, а може и след 50 години, а до тогава най-малкото ще си здрав и ще се радваш на живота пълноценно. Болестите не допринасят за радостта от живота.



___________

Редактирано от mo32® на 14.02.12 17:34.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано14.02.12 19:22



Ти, драги Мо, си имал учител. Не, учител семинарист, не учител, който виждаш веднъж годишно, покрай стотици други хора, а учител с който си близък. Учител от който може да получиш аура...каквото и да значи това.

Ти, драги Мо, няма да вземеш отношение без да си прочел даден трактат, без да си практикувал дадена система. Същото важи и за мен и това е разликата с Миро.

Миро каза, че "Дао, за което не може да се говори не е истинско Дао" го няма в трактата, а той с това започва. Повече от явно е, че той дори не го е чел, но пуска теми с дълбокомислени(според него) разсъждения, също както навремето спори с мен за Джао Бичън без дори да го е чел. Ако аз направя такава глупост ще се почувствам като олигофрен. Няма значение какво другите ще кажат и как ще изглежда, аз няма да се съм съгласен с постъпката си.

Ей това е разликата и тя е по- голяма от състареният вид на Миро.



п.п. Освен това не му намекна как го изхвърлиха като преводач на семинара, защото се оказа, че нищо не разбира и английският му е лош и от публиката почнаха да нервничат, че преводача е смешен. Може би от съжаление, като мен. То след тези фукни - , как да не му дожалее на човек...

Не знам, може би съм максималист и искам всички да са пичове. Реалността е друга и нема значение какво на мен ми харесва...но ей сега ще си начукам и изпека хубави орехи.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано14.02.12 21:48



Ще цитирам бай Георги, един йога, който отговори следния въпрос, по следния начин:
- Какъв е смисълът да се практикува Йога, ако утре те блъсне кола и умреш на пътя? Не е ли по-добре човек да се радва на живота?
- Утре може да те блъсне кола, а може и след 50 години, а до тогава най-малкото ще си здрав и ще се радваш на живота пълноценно. Болестите не допринасят за радостта от живота.

Почит и уважения към бай Георги, ама аз ей за това не искам да имам учители, защото ..... не знам как може да ви се измъкват така тънко, този отговор е толкова вял, че директно му казвам на всичкото коз, контра и си пиша двойно за мен. Това е фалшив отговор - истината е съвсем друга и съм си отговорил на този въпрос именно посредством Лаодзъ. (интересно наистина как се стигна с тази тема, че и до тук, и точно до този въпрос)

Истината е, че ако човек може да се радва на живота, няма и да пита - напълно е вероятно и да не се занимава с никакви йоги. Един от най най любимите ми мистици, да не кажа и най-любимия ми, е рекъл така: духовноста - това е пристанище за неудачници.

Отделен е въпроса, кой колко си е самопризнал пред себе си, че е нещастен, но е факт, че хората не могат да се радват на живота и докато едни търсят отговора в парите и материалното, то други в духовноста и мистичните учения - това как да е, не ми се разисква, но такива завъртулки, като отговора на този човек ...... но както казах, аз за това не си търся учители. (което естествено може и да е грешка)

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 14.02.12 21:49.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 08:40



Евала на контрата.



Не познавам бай Георги, но съм съгласен с него щото, чини ми се, той не говори за някакви много духовни неща(така или иначе просветлението е външно за Йога, което ще рече че тя не се занимава директно с него), а за най- обикновена практика като асани, пранаяма и прочие.

Но всички сме съгласни, че ако човек може да се радва на живота няма да пита, нито ще има нужда от Ошовци, Йоги-моги и т.н. Или поне в повечето случаи е така...



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 11:27



Бай ти Георги е човек, който е преживял ада на болен от рак. Вярно, не приказва красиви неща, но това е защото не е никак духовен.

___________

Редактирано от mo32® на 15.02.12 11:27.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 13:09



Имам работа, та се налага да пиша на няколко пъти... Та:

Георги е човек, който не е учител, а споделя личния си опит. Бяха го поканили на една лекция и тогава много ме впечатли, защото преди него имаше обичайните глупости, които се говорят по лекции, а той сподели собствения си опит просто и направо, като преди това показа някои неща.

Примерът ми имаше друга цел, а не да обсъждаме трети човек, ама нейсе.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 14:52



Освен това не му намекна как го изхвърлиха като преводач на семинара, защото се оказа, че нищо не разбира и английският му е лош

Без да защитавам Миро, ще кажа, че симултанен превод е умение, което не е свързано с нивото на говорене и разбиране на английския език. Далеч не всеки човек става за такъв тип преводи. Друг е въпросът с преценката дали можеш да се справиш, дали и друг път си го правил и т.н.

Не искам да измествам дискусията към въпроси, които, според мен, не се вместват.

С цялата дискусия, а и темата преди това, се опитвам да кажа следното:

Добре звучащите думи и красивите мисли са чисто интелектуална и безполезна концепция. Полезните и практични неща се проявяват в трудни моменти*. В такива моменти не ме топли дали харесвам религиите или учителите, какво мисли Ошо за Дао, или аз за Ошо, или какво представлява Дао и т.н.!!!

В трудни моменти единственото има значение какво може да ти помогне. Интелектуалните концепции не могат.


*трудни моменти = заплаха за живота и здравето на мен и моите близки хора. Всичко останало са превземки.

Пример: Във връзка с вчерашния празник на вклюбените, видях колко са самотни и озверели за любов хората. Бях на парти по случай празника с млади хора и усещането беше тъжно, изписано по лицата на повечето хора.
Това е интелектуален проблем, породен от липса на балансирана енергия. Тоя мним проблем може да източи много енергия и да създаде истински здравословни проблеми. А е мним, защото е факт, че всички сме сами! Но за да поеме човек отговорност за себе си, трябва сила/енергия, която идва от укрепване на тялото и балансиране на енергията в него, от връщането на Дзин и т.н. и т.н.(според даоските практики) С концепции и приказки не става, но това не пречи опитите да продължават.

Има един принцип: човек привлича такива хора, какъвто е самия той. Ако е не балансиран, ще привлече не балансиран човек. Заедно няма да станат по-щастливи! За да е щастлив човек, трябва да е О.К. първо със себе си, за да има какво хубаво да сподели с друг човек.

За добро или за лошо, всеки от нас вижда само това, което е вече в него. Единствено се размърдваме, когато сме притиснати до стената от някакъв истински проблем. За жалост, като поотминат нещата, пак сме си същите както преди, пак се връщаме към нещата, които не ни помагат - разни интелектуални концепции-залъгалки.

Само като си счупи главата човек, тогава започва да се вслушва - личен опит.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 16:52



Добре звучащите думи и красивите мисли са чисто интелектуална и безполезна концепция.
Ясно какво си имал предвид - в поста ми не е ставало дума за човека, който явно съм сбъркал, че е учител, а за онзи който е питал.

Забелязвам, че постовете ти все се въртят около енергията - за мен ти не бъркаш, но просто изпускаш някои моменти. Не е въпрос просто за балансиране на енергията - има не един или двама медитатори, които са се излекували от тежки болести, като раковите заболявания, но пак така има не един или двама опитни медитатори и практици, които са починали именно от рак.

Честно казано за мен в по-голямата си част болестите са, задача на медицината, но това е спорен въпрос.

Какво имам предвид споделяйки ти, че според мен изпускаш. Ето едно от нещата - съзнаваш ли примерно, че постоянния стремеж към здраве и тази борба срещу евентуална болест, е пак болест. Ето и друго - голямо пазене се пазиш и критикуваш красивите мисли и интелекта, тука за мен правиш огромна грешка, възприемайки ги, като безполезна концепция. В една книжка има следния въпрос към малко дете: "какво е талант?", отговорът е "талантът е красота на мисълта".

Колкото и да си здрав, колкото и пълноценно да смяташ, че живееш живота си, то без да си си изработил очите, които да видят красотата, животът ти ще е просто една тренировка, една скука, бягство от собствените демони - знаеш онази всеизвестна мисъл, че живота не се измерва по броя на вдишванията, които си направил, а по броя на миговете в които си останал без дъх.

п.п. избере ли да се придържа, само към едното за мен, не че човек губи, а просто остава половинчат - да си пуритан и съвършен далеч не е достатъчно, трябва да си и глупав, да оставиш несъвършенството да витае около теб.

п.п.2 за празника на влюбените - уви ...... от всичко на този свят най ме натъжава, как хората отричат любовта, била илюзия, била просто ендорфини и допамини, била халюцинации, измишльотини, лигавщини, та дори я изкарват, че е вредна ...... това е просто ..... а е нямам думи, но къде се разминаваме - за теб това е породено от липса на балансирана енергия, за мен това е породено от его. (естествено, може и да бъркам, но това са ми наблюденията)

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 16:57.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 16:56



Но всички сме съгласни, че ако човек може да се радва на живота няма да пита, нито ще има нужда от Ошовци, Йоги-моги и т.н. Или поне в повечето случаи е така...
И Бойко Борисовци

- съгласен ли си?


п.п. аз така малко си реагирам, защото имам известна ненавист към йогата - това кълчотене, това повръщане ..... за мен това е самоизтезание и ми е малко трудно да го разбера, каква му е целта. Но и не знам нищо повече за йога от масовия случай.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано15.02.12 17:09



Защото се уча от другите хора. Но за да науча нещо, трябва да го има това нещо т.е. съответствие между думи и възможности.
Като някой няма нещо, което смяташ, че ти е нужно, забрави го и толкова.

Човек или може да прави нещо, или не може. Средно положение няма
Мо, цялата същност на Дао е "и...и", а не "или...или...". Първото, обаче, не е средно положение, а показва относителността на нещата и процесите. Може да си мислиш, че знаеш математика и пак да сбъркаш в сметките.

Обиждането ти е някак на сърцето и все него поватярш, но то няма нищо общо с така нареченото можене. Избери си всичко, което ти хрумне и ми кажи, че не го мога. Не виждам нищо лошо макар, че е безсмислено. Избери си и каквото искаш и ми кажи, че го мога - в това също не виждам голям смисъл. Просто, моженето и неможенето взаимно се преливат.

вместо да организираш тайни срещи
Един път те питах вече какви са тези тайни срещи, които организирам и ти така и не ми отговори? Имаш предвид да те каня на всяка среща с трети лица? Или в контекста на клуба, искаш да идваш да правиш ДМ и други Ошо медитации?

ако се засечем на някой семинар, както на тоя, дето го организира Мариела, да не се правиш, че не ме познаваш
Познавам те, но когато се видя със стари познати, с които не съм се виждал от много години, естествено е да им обръщам на тях повече внимание. А с теб си пишем тук през няколко седмици. Надявам се, че не се сърдиш.

щото почна пак слушане, писане и четене да ги смесваш с практическите неща
Не разбирам какво сложно има да кажеш какво разбираш под "златния зародиш", който ти самия спомена. Но както прецениш.

Бъркаш физиката и някакви естетически критерии за физическа красота, на базата на които се получават предразсъдъци, с това, което имам предвид. А то е, че даоският път се свързва с дълголетие, младост и сила. Поправи ме ако греша.
Не говоря за никакви красоти и прочие, а ти казвам, че освен физическо тяло, в човек има и ДРУГИ същности. А за теб всичко опира САМО до тялото.

Дао няма нищо общо с дълголетие, младост и сила, защото това са относителни качества и ти сам им се заробваш така. Ако перефразирам Лао Дзъ, в момента, в който възприемаш нещо като сила, се появява и слабост. Когато сложиш печата младост някъде, се появява и старостта. И ти сам се бориш безсмислено с тези неща.

Да, като следствие на разни дао практики може да имаш повече здраве, сила и прочие. И това е чудесно, но просто не е най-важното. Приказката за белия кон, която би трябвало да виждаш реално всеки ден около теб, трябва да ти напомня, че на следващия ден може да си 2 м под земята млад, силен и дълголетен.


Как е възможно дао да е майка на всички неща и да е различно от тях?

Ти и майка ти едно и също ли сте? Ти и ръката ти едно и също ли сте?

"Евентуално да помогнат" имаш предвид "ако евентуално се практикуват"?
Познавам поне 1000 човека, които практикуват тай-чи, цигун и прочие. Това не значи ни най-малко, че тези хора се интересуват от Дао. Те правят просто разни упражения, които им харесват и това е чудесно.


Даоските практики съставляват Пътя, чрез който човек може да изпита Дао. Бих казал "повторно да се слее с Дао", обаче нещо не ти харесвал, защото било от някакви си книги. Ами клишетата затова са клишета, защото най-точно описват нещо и всеки ги използва.
Смешното ми беше изразът ти "каквото и да означава това". По-нагоре се смееше на някакви, че били книжни и теоретици, пък виждаш Белия кон до какво може да доведе.


Какъв е смисълът да се практикува Йога, ако утре те блъсне кола и умреш на пътя? Не е ли по-добре човек да се радва на живота?
- Утре може да те блъсне кола, а може и след 50 години, а до тогава най-малкото ще си здрав и ще се радваш на живота пълноценно. Болестите не допринасят за радостта от живота.

Явно за питащия, а може би и за отговарящия, йога не е радостта на живота, а някакво горчиво хапче. Поне аз правя тай-чи, даоски практики, Ошо медитаци и т.н., защото това ми харесва и защото е част от радостта на живота.


Ще резюмирам, това което разбрах до тук. Ти асоцириаш Дао с няколкото даоски практики, които правиш и на които главната им цел за теб е здраве и фитнес. Хубаво, уважвам мнението ти.


П.П. Не каза нищо за цел-практика-резултати, което беше подчертал дебело, но ако не е толкова важно, аз също не държа.



Тема Re: Махни буркананови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано15.02.12 17:16



не е постоянно Дао. Чети поне като пишеш.

Аз също това повтарям, че НЕ е постоянно/абсолютно/вечно, но някой не внимава.

Махни буркана и и обидите в главта ти ще изчезнат.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 17:49



Винаги е така с думите - тръгнеш да обясняваш даден аспект и накрая трябва да се обясняваш, че това е само аспект, един от многото, а не фикс идея или панацея.

Какво имам предвид споделяйки ти, че според мен изпускаш. Ето едно от нещата - съзнаваш ли примерно, че постоянния стремеж към здраве и тази борба срещу евентуална болест, е пак болест.

Виж сега, никъде не съм твърдял, че даоските практики са само за лечение и още по-малко пък, да заместват медицината. Казах, че в началото те заздравяват тялото и казано по-правилно, надявам се, действат благоприятно на някои заболявания в ранна фаза. Чудеса не коментирам! (А само споменах Георги, който дори не се занимава с даоски практики. Той ме впечатли заради силната си воля и други неща, да не раздувам, че ще отидеш в друга крайност).

На второ място, като следствие, подчертавам СЛЕДСТВИЕ, а НЕ цел, даоските практики водят до гъвкаво и здраво тяло! Причината: даосите са се стремели към дълголетие, за да имат време да си извървят пътя докрай.

голямо пазене се пазиш и критикуваш красивите мисли и интелекта,.

Точно пък мен да обвиниш, че не харесвам интелекта...може, тук пиша малко и не се е отдало случай да коментираме темата. Не отричам интелекта, точно напротив - за мен той е инструмент, който трябва да се използва.

Пример: ако човек използва интелекта си, няма начин да не се запита, защо гувувци, които говорят за чиста любов, спят с ученичките си; защо разни братати учители със смешни дрехи, не са пример за нищо от това, което говорят, но въпреки това безмозъчни последователи ги следват най-сляпо, без да се усъмнят ни най малко в техните мотиви и възможности.

Харесваш учители, нали? Буда, както и други учители е казал, да не му се вярва на нито една дума, а всичко да се провери от личен опит! Няма лошо, една интелектуална концепция да те надъха, но само това е нищо, за нищо не служи, ако не последва практика, опит, осъзнаване, повтаряне, за да си сигурен, че резултатите не са случайни, а можеш да ги постигнеш когато пожелаеш/имаш нужда от практиката.

п.п.2 за празника на влюбените - уви ...... от всичко на този свят най ме натъжава, как хората отричат любовта, била илюзия, била просто ендорфини и допамини, била халюцинации, измишльотини, лигавщини, та дори я изкарват, че е вредна ...... това е просто ..... а е нямам думи, но къде се разминаваме - за теб това е породено от липса на балансирана енергия, за мен това е породено от его. (естествено, може и да бъркам, но това са ми наблюденията)

Пак не си ме разбрал и си видял в думите ми някой, който отрича любовта. Не я отричам, а казва, че според наблюденията ми, хората неистово се стремят към нея, но не съзнават, че тая неистовост няма да им донесе любов, а самовлюбеност. Нещастни са и чакат някой друг да ги направи щастливи, а това е невъзможно, защото щастието на всеки от нас е в нас самите. Като следствие от горните две неща, накрая хората страдат, а като мине страданието, идва още по-голяма неистовост.

Дори и да не прочетеш горния параграф, ще ти кажа, че няма как да отричам любовта, защото обичам жените, обичам и това, което можем да си дадем едни на други. Покрай мен винаги е имало жени, освен в случаите, в които съзнателно съм ги избягвал по мои си съображения, свързани с практиката и пътя ми. Ако не ми вярваш, питай някой който ме познава повече, тук има такива хора.
Примерът с любовта го дадох, защото е показателен за това, че нещата не се решават на ниво интелект и с мислене, а на ниво енергия и практика. Жените са като пчели и усещат когато един мъж има енергия.



___________

Редактирано от mo32® на 15.02.12 17:49.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 18:24



Винаги е така с думите - тръгнеш да обясняваш даден аспект и накрая трябва да се обясняваш, че това е само аспект, един от многото, а не фикс идея или панацея.
Па нали за това са форумите в крайна сметка - един типичен пример за безкрайноста, включително и на човешките възможности, дрънкаме си и лафа върви като по релси



Това, че даосите се стремели към дълголетие не го знаех - мислех, че само йогите са така ...... може би някой ден и до там ще стигна, но дълголетието на мен ми прилича баш на идея фикс.

Не отричам интелекта, точно напротив
Така звучи по друго яч от "безполезна концепция" - нали? Проблем в интелекта няма - проблема е в привързаноста към интелекта.

Относно учителите - не, това го споменах отдеве, точно че никак не ми се нравят учителите, НО мистиците са друга бира т.е. имам си лично възприемане за нещата, буда за хората е учител, дори за някои е въплъщение на самия бог, за мен е мистик, приятел, спътник. Не умея да гледам нито на Ошо, нито на Исус, нито на Буда като учители - това е малко лична неприязън към това някой да ми налива акъл ...... пустотата е велика работа

Та вярвам, че си забелязал, как и Ошо е казвал открито да не му се вярва на ни една дума и всичко да се провери - ти си проверил и отричаш, аз сега проверявам и това, което отричам е в доста различен контекст от до тук чутите, не само от теб и джито, а изобщо от всички отправени забележки. След време - вече казах, може би ще пусна една тема, в която ще изложа всички мои съмнения, относно всички учители, от които съм се интересувал, включително и Ошо, ако видя моята критика към Ошо от друг човек, едва тогава можем да завържем дискусия относно неговите беседи и методи, до тогава предпочитам да си мълча и да не ви давам аргументи, с които да ходите и сипете критика към него ...... и преди да ме емнете, че защитавам Ошо, по-скоро постъпвам така, заради вас самите, заради мен и заради хората, които евентуално ще убедите, че няма смисъл да се занимават. Свободния избор е основен знак в моето гледище.

За гурутата, котио спяли с ученичките си - ми не знам какво да коментирам, защото ..... защото слабо съм запознат т.е. ако приемем, че Ошо, Гурджиев (а е той с "ю" или с "у" е правилно да се пише) и Инаят Хан са гурута, аз не съм чувал да са правили секс с млади ученички. С други евентуални гурута не съм запознат - едновремешните Буда, Лао, Исус и прочие предпочитам да не ги коментирам в този аспект, защото от разстоянието на времето, доста неща са преиначени със сигурност и дори да излезе от някъде информация, че еди коя си славна звезда е гей (примерно) то това го оставям за жълтата преса, за мен е безсмислено да се разсъждава в посока бил ли е еди кой си гуру от преди 20 века използвач.

Пак не си ме разбрал и си видял в думите ми някой, който отрича любовта.
Това е защото бързаш да пишеш - никъде не съм казал това, дори напротив - погледни завършека точно на този коментар, който си цитирал. Нали точно за това упоменах, за различното ни разбиране по въпроса, "защо се е стигнало до тук" т.е. до отричането на любовта, а не че ти я отричаш.

И тука пак се разминаваме - фактически аз не отричам любовта, но отричам, че знам какво е тя. Сексуалния кеф според мен е едно съвсем малко късче от нейната необятност - дори предвиждам как учените и физиците, ще стигнат до признаване на нейната фундаменталност, но тука ми е трудно да се обоснова какво имам предвид, защото със аритметичните науки съм на вие.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 18:27.



Тема Re: Дао и Ошонови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 18:39



Миро ти е дал безценен съвет според мен.

"Стоп" метода съм го признал одма - дори Гурджиев е казал, че това е от малкото медитации, които абсолютно всеки, независимо от нагласата и опита си, може да практикува без никакви ограничения и притеснения. Да ти кажа, имам една такава интерпретация на медитативното състояние, че то е абсолютния стоп - всички движи, всичко се променя, дори самия човек, но вътре той е спрял, едно действие без действие. Уникален метод е това и адски любим - наблюдението ми е, че е удачен не само за начинаещи, а и за хора с много стаж в медитативните практики.

Виж това за телефона, чак ахнах - как не съм се сетил до сега. Защото наистина в един момент, самодаването на стоп командата, става твърде умствено - неочакваноста е големия изстрел, който се случва. Аз лично съм стигал до там, че когато някой ме накара нещо да направя, но не ми се нрави - вместо да се ядосвам и нервнича, да си кажа едно вътрешно стоп и да свърша задачата, но наблюдавайки.

Интересен, наистина интересен метод е това - след известно практикуване, почваш да лудваш с удоволствие.



п.п. мисълта ми е - не знам дали си чела вече, но някои методи, като точно това, което си пробвала (випасана - дъха) не са толкова ..... да кажем условно безопасни. И аз преди години се бях хвърлил на него и имах преживяване, което ме отказа за следващите няколко години, от изобщо да помислям за медитация, камо ли да практикувам. Пасивните методи са - както ми сподели един близък човек, вече висшия пилотаж. Не бързай за тях - след няколко месечна практика на ДМ и Кундалини (на Ошо - че то явно има няколко кундалинита), определено мога да заява, че човек трябва да премине през известен катарзис, особено съвременния човек.

Миро - мерси за телефона, бях оставил стоп метода, че наистина стигнах до положение да си го налагам прекалено умствено и ми беше жал за него, защото наистина ми е любим.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор l Love the easy chics ()
Публикувано15.02.12 19:13



Дао йееа





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 19:13



Познавам те, но когато се видя със стари познати, с които не съм се виждал от много години, естествено е да им обръщам на тях повече внимание. А с теб си пишем тук през няколко седмици. Надявам се, че не се сърдиш.
Това не беше никак на място, нали се усещаш? Нормално е да поздравиш познат, а не да се правиш, че го няма и дори погледа му да избягваш. И със срещата е подобно положението, но да не раздуваме излишно е, разбрах, че не се сърдиш.




Мо, цялата същност на Дао е...

Ти си по същностите. Аз съм по практиките. Дори като казвам Дао, имам предвид даоските практики - за мен това е път да се стигне до Дао... евентуално.

Не разбирам какво сложно има да кажеш какво разбираш под "златния зародиш", който ти самия спомена. Но както прецениш.
Няма нищо сложно, просто се хвана за сламка...

Не говоря за никакви красоти и прочие, а ти казвам, че освен физическо тяло, в човек има и ДРУГИ същности. А за теб всичко опира САМО до тялото.
Пропускаш факта, че за да стигнеш до тях, ползвайки даоски практики(!!!), няма как да не минеш през физическото тяло. Задължително е - Дзин е в основата.

Ти и майка ти едно и също ли сте? Ти и ръката ти едно и също ли сте?
ТИ, като физик, кажи свързана ли е вселената, Цялото или всичко е отделни предмети.

Познавам поне 1000 човека, които практикуват тай-чи, цигун и прочие. Това не значи ни най-малко, че тези хора се интересуват от Дао. Те правят просто разни упражения, които им харесват и това е чудесно.
Достатъчно е да познаваш един - себе си. Това би било просто чудесно. Нали другите не те интересуваха?

Ще резюмирам, това което разбрах до тук. Ти асоцириаш Дао с няколкото даоски практики, които правиш и на които главната им цел за теб е здраве и фитнес. Хубаво, уважвам мнението ти.
Писах ти по-горе: няма как да заобиколиш тялото, Дзин е в началото. Може да не ти харесва този факт, неоспорим при това, та затова да си се насочил към Ошо. Факт е, че харесвам учения, които включват тялото в сметката. Предпочитам да съм здрав, доколкото ми позволява наследената генетика, докато се занимавам с алабализми. Пък и да не се занимвах, пак бих предпочел да съм здрав. Учудваме, ако предпочиташ да си болен, не е нормално, това противоречи на естествени човешки инстинкти за оцеляване и нормални човешки стремежи.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 21:33



няма как да заобиколиш тялото, Дзин е в началото. Може да не ти харесва този факт, неоспорим при това, та затова да си се насочил към Ошо. Факт е, че харесвам учения, които включват тялото в сметката. Предпочитам да съм здрав, доколкото ми позволява наследената генетика, докато се занимавам с алабализми. Пък и да не се занимвах, пак бих предпочел да съм здрав. Учудваме, ако предпочиташ да си болен, не е нормално, това противоречи на естествени човешки инстинкти за оцеляване и нормални човешки стремежи.

Освен всичко, тялото е част от Цялото, най-малкото толкова важна, колкото и всичко останало. Да не говорм, че когато и докато не развием сетива за нещо друго, тялото си остава главна част поне по отношение на възприятията. Така че, според мен, нито има причина да се пренебрегва, нито да се "прескача". И ако някой си въобразява, че може да си "заобиколи" тялото и да увеличи енергията си (ерго, да израстне духовно), без тялото да играе съществена роля в този процес е в дълбока неяснота по отношение на причината за съществуването си, като тяло.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 21:45



ТИ, като физик, кажи свързана ли е вселената, Цялото или всичко е отделни предмети.
Ще изчакам Миро да ти отговори - това е един от най-интересните ми моменти в книгата, а въпроса е от най-любопитните ми. Допълнително, че няколко пъти съм се чудил, какво ли влага един физик в израза Цялото.

Но тъй като коментираме Миро, аз ще заложа нищо, че той няма предвид под Цялото -> всичко и вселената.

п.п. посредством усилието, човек може да постигне всичко(то).

п.п.2 не виждам някой да пренебрегва тялото, ма само да попитам - до кога се работи в/у и развива това тяло?

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 21:48.



Тема Re: Махни буркананови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 21:53



Започни да си признаваш и буркана сам ще падне.



Ясно е, че не си прочел Дао Дъ Дзин, а само коментарите на Ошо, което за теб е напълно нормално.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 22:08



не виждам някой да пренебрегва тялото, ма само да попитам - до кога се работи в/у и развива това тяло? - до момента в който си способен да го трансформираш изцяло в енергия. После работиш върху новото си тяло.



Но това е грубо казано. Физическото тяло е само едно от "телата", които ни съставляват, като самоидентифицираща се индивидуалност. Едно от нивата, свързано със света, който възприемаме, така, както го възприемаме. То не е нещо отделно от останалите тела или нива и не може да се каже, че се работи само върху него. Работи се върху онази част, която възприемаш най-много, просто е. Има будистки медитативни практики при които се получава, като резултат здраво и гъвкаво тяло без нито едно физическо движение или натоварване. Но тези, които са способни на това, са способни да възприемат много повече от мен и теб, да речем.

При толтеките е така - в ежедневието (този свят) работиш с това (физическото) тяло, а в сънуването - със сънуваното тяло. Работиш с това, което възприемаш, там, където си. И ако 90 или 99% от времето си в този свят, значи такъв процент внимание е свързано с физическото ти тяло.

А чоевек, който твърди, че 90% е някъде другаде и при това тялото му не е в перфектна форма е болен човек, при който няма осъзнаване на "Цялото", а само на част от него. И то много малка част.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 15.02.12 22:14.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 22:20



Както е казал поета, като не става да си седи дома, не да се бута с хвалбите напред. В темата е до толкова, до колкото всичката му е такава.



Освен в критични ситуации и отношенията изискват реални възможности, а не празни приказки.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 22:30



Честно казано за мен в по-голямата си част болестите са, задача на медицината, но това е спорен въпрос.


Болестите са резултат от липса на енергия/осъзнаване/жизнена сила и като такива са резултат от начинът на живот и степента на осъзнаване на всеки човек. Следователно са наша задача, а не на нещо вън от нас.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 22:48



Това, че даосите се стремели към дълголетие не го знаех - мислех, че само йогите са така ......

Всъщност, йогите не се стремят към дълголетие, а тантристите. Хатха-йога е тантристка дисциплина. В този смисъл Даосите са повече тантристи, защото те изповядват принципите и практиките на вътрешната алхимия. Разбира се говорим за дясната тантра, която е 90 процента от тантра грубо казано и с която Ошо не май не се занимава много.

Ошо използва съвсем същият принцип(нети-нети), който е отдавна известен. Разбива всяко нещо за което умът може да се залови. Затова няма абсолютно никакво значение какво говори, след като прави друго и целта е друга. Просто той е работил с профани и го прави по тяхният начин.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 22:55



За съжаление светът в който живеем, няма да ни търпи ако не се съобразяваме поне привидно с него.



Нямаш грижи, възприемай нещата какво намериш за добре. И просто се занимавай с това, което ти е угодно.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 22:57



Болестите са резултат от липса на
Не одобравям това обобщаване - има наследствени, генетични, породени от радиация, психични, ревматологични, на ендокринната система и прочие, прочие заболявания, които са с специфичен характер и далеч не толкова лесни за лекуване, и предпазване.
Ако всеки човек се раждаше с въпросната степен на осъзнаване, за която говориш ...... то що ли се ражда тогава.

И ако 90 или 99% от времето си в този свят, значи такъв процент внимание е свързано с физическото ти тяло.
А ако не си - примерно не знам дали е възможно, но да речем че му удариш неколко дневно сънуване, работиш в/у сънуваното тяло, но това тукашното залинява, същевременно казваш, че човек, който твърди, че 90% е някъде другаде и при това тялото му не е в перфектна форма е болен човек.

В смисъл наистина не разбирам критериите, ориентирите по които се определя "перфектноста" на тялото - един културист е със здраво тяло, но предполагам, че за вас това не е вярно т.е. как се разбира ... като видиш един човек, как ще разбереш, че е трансформирал тялото си изцяло в енергия? Същото и за будистите, които спомена - ти виждала ли си такива хора, които възприемат повече от мен и теб взети заедно.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 23:03



В този смисъл Даосите са повече тантристи
А така - е това не го знаех, но не е ли обратното т.е. тантристите да са взели от даосите. Но това къ да е - всъщност какво ще рече даоска практика с две-три изречения, явно се работи много с тялото, ма какво толкова му работите, физическата тренировка ... тя си е атлетика, сега да не излезе, че аз като бивш шампион на квартала по жмичка съм правил даоски практики.



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 23:05



Нямаш грижи, възприемай нещата какво намериш за добре. И просто се занимавай с това, което ти е угодно.
илюзията за избор ми е любима



п.п. но все пак - пияница не ми се става .... угодноста често пъти е противоречива, хем тъй, хем инак, (да не използвам клишето за рая и края).

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 23:08



Друго си е сам да си стигнеш до изводите.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 23:09



Ай, вардих да прочетеш втората част, ти се акцентира върху ширпотребата.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 23:15



Е какво да кажа за втората част - работил Ошо нам как си с еди кои си, нито той е тук, нито учениците му са тук, нито съм ги виждал.

Барем кажи още - убу работил тей с тях и ....? какво е това "друго" което е правил и каква му е била целта?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 00:26



А ако не си - примерно не знам дали е възможно, но да речем че му удариш неколко дневно сънуване, работиш в/у сънуваното тяло, но това тукашното залинява, Ако това тук залинява, значи не работиш върху сънуваното си тяло, а се видиотяваш. Практиките са така направени, че да има равновесие и никоя част да не пострада, когато се подходи правилно. Все пак са само инструменти и няма гаранция, че няма да си извадиш окото с някоя.



има наследствени, генетични, породени от радиация, психични, ревматологични, на ендокринната система и прочие, прочие заболявания, които са с специфичен характер и далеч не толкова лесни за лекуване, и предпазване. - това е дълга тема и няма да я разисквам тук. Но организмът е така направен, че при висока жизненост поддържа в перфектно равновесие и баланс всичките си части при променящи се условия на средата.

В смисъл наистина не разбирам критериите, ориентирите по които се определя "перфектноста" на тялото - един културист е със здраво тяло, но предполагам, че за вас това не е вярно т.е. как се разбира ... като видиш един човек, как ще разбереш, че е трансформирал тялото си изцяло в енергия? Същото и за будистите, които спомена - ти виждала ли си такива хора, които възприемат повече от мен и теб взети заедно.

като видиш един човек, как ще разбереш, че е трансформирал тялото си изцяло в енергия? Най-вероятно изобщо няма да го видиш. Нямаме сетива за това. Т.е., по-скоро не сме развили.

Същото и за будистите, които спомена - ти виждала ли си такива хора, които възприемат повече от мен и теб взети заедно. Не знам защо трябва да сме "взети заедно", виждала съм хора, чието осъзнаване, възприятие и способности са по-големи от моите. За твоите не знам. Е, и?

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 16.02.12 00:29.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 01:22



Е, и?
Е нали те питам - примерно, виждам един човек, дори не е нужно да е непознат човек, примерно баща ми, как да установя, че той има по-големи или по-малки способности на възприятие и осъзнаване от моите ... или нечии други. Говориш за тялото - ясно, че не става дума само за физическото, но критериите "гъвкаво и здраво" тяло се отнасят само за физическото т.е. трудно ми е да приема, че един по здрав, силен и гъвкав човек от мен е с по-големи/ по-малки способности на възприятията и осъзнаването.

Аз будисти съм виждал няколко, но се оказа, че те просто вместо християни са се нарекли будисти, разлика само в думите - виждал съм йоги, които определено бяха по-гъвкави от мене и видно хората са правили там, каквото са правили, но от разговора ми с тях ..... моя извод е, че са се увредили на сила. Хубаво имат свръх перфектните тела - до тях слагам разни познати наркомани примерно и йогите не могат да им стъпят на малкия пръст от към разсъждение и отношение, от дори и будност. Едните са видимо здрави, другите са видимо болни, но не виждам какво толкова значение оказва това за вътрешното им състояние.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 16.02.12 01:26.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 07:21



Брях, все забравям че хората може и само на забавна литература да са го карали.



Просветлението или Реализацията идва от знанието за Аза(Атма джнана). Но това познание не е породено от ума и умозаключенията, а е директно изживяване на нашата изначална същност, която е отвъд всички описания и възприятия на ума. Дори медитацията не може да отвори вратата на тази трансцедентална реалност, защото умът е доминиран от нагласи(васани), които оприличават всичко на вече съществуващото. Т.е. умът винаги ще създава образ, представа на всичко и никога няма да може да проникне сам себе си, да стигне до дъното на езерото на съзнанието, поради постоянните пориви на вятъра по неговата повърхност.

След много опити и практика са установили, че могат единствено да описват какво не е тази трансцедентална реалност(може и Дао да се каже), вместо да описват какво е. Доктрината нети-нети(не това, не това). При възникването на каква да е мисъл се задава въпроса - това Атман ли е? и отговора е - не е Атман. Целта е да се отучи ума да сравнява и въобще да се включва автоматично. Да няма за какво да се захване. Наблюдаващият практикува различаване на това кое е Атман и кое не е. И след като установи кое не е(на практика абсолютно всичко не е), практикува безпристрастие, липса на въвличане в каквото и да било.

В Индия винаги са се грижили за простолюдието чрез приказки, притчи и всякакъв род произведения, които не описват така просто пътят, а въздействат на подсъзнателно ниво. Например, Махабхарата е такова произведение, а Бхагавад-гита е неговата есенция. Ошо не прави изключение, той на практика оборва всичко, което някой би казал. Разрушава всичко за което умът може да се захване. Докато четящите го зеят насреща повтаряйки буквално всяка дума, целта е да загубят почва под краката си и да няма на какво да се опрат като умозаключение. Това е нети-нети във вариант за лапни-шарани.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 07:28



Досега с осъзнаването оставя непоправими белези...





Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: Mиpo1]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано16.02.12 08:46



Миро, много ти благодаря! Извинявай, че чак сега, но като се вкисна ставам неразговорлива.
Метода изглежда страхотен, остава и да събера сили да го опитам.

:)


Тема Re: Дао и Ошонови [re: Exaybachay]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано16.02.12 08:49



Миро ти е дал безценен съвет според мен.

да


благодаря и на теб и за още нещо
"духовността е пристанище за неудачници"
чия е мисълта?

:)


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 09:09



как да установя, че той има по-големи или по-малки способности на възприятие и осъзнаване от моите ... или нечии други

Да, това, което Хуанджи каза.

Установяваш най-вече по ефекта, който има присъствието на този човек за теб.
Да, може и това да не можеш да отчетеш на момента. Преди 15 години, когато бях млада, глупава и крайно неуравновесена нищо не виждах, освен гаджето си. А точно тогава срещнах един от тези хора. Разбира се, тогава нищо не разбрах - само усещах, че "има нещо важно тук" и благодарение на това отделях повече внимание на този човек. Години по-късно оцених стойността на общуването си с него и влиянието, което е имал (и има) върху мен, като цяло.

Думата ми е, че в общия случай сме коне с капаци и даже да се сблъскаме челно с Буда, най-много да отнесе някоя и друга "благословия" и толкова. Много рядко се случва да забележим по-развито от нас същество, а да го оценим практически е невъзможно, освен след години и ако евентуално повишим осъзнаването си. Или пък може в случай, че вече сме работили по въпроса и имаме по-голямо присъствие в момента, така че да можем да "хванем" какво се случва.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:20



но критериите "гъвкаво и здраво" тяло се отнасят само за физическото

Попадаш пак в капана на думите. Казах ти, че физическите проявления са следствие, а ти дори не попита НА КАКВО са следствие. Просто наместваш нещата според собствените си възгледи и ако не противоречат на тях, вече си спокоен. Всеки го прави, това не е критика към теб.

Но да се върна на "гъвкаво и здраво" - ако човек придобие повече енергия, в следствие на практики, които премахват всякакви навици и предразсъдъци, които ни правят сковани, тогава той придобива както вътрешна, така и външна(физическа) гъвкавост. Въобще става "гъвкав" и гъвкав. Същото важи и за здравината - писах за баланс на вътрешната енергия, за нейното по-голямо количество и че това се проява на физическо ниво. Ставаш "здрав" и здрав.

Разделям нещата, само за целите на обяснението. Иначе са неразделно свързани. Приеми, че тялото е сгъстена енергия и в началото, човек работи само с тази част от тоталната си енергия, защото само нея познава и само за нея има сетива или по-правилно казано, сетивата му са ограничени да възприема само тази част от енергията, която наричаме "материална". За да балансират и да ускорят процесът на учене, даоските практики работят както за вътрешна гъвкавост, така и за външна, което в крайна сметка е едно и също нещо - наличие на повече енергия!

Ето и отговорът ти на въпроса защо един гимнастик няма да е по-осъзнат от теб, щом е по-гъвкав и здрав физически от теб - защото неговата гъвкавост не е следствие на развитие на неговата (вътрешна) енергия, а е следствие само на механично правени упражнения. Той не работи с енергийните си центрове и енергията си, липсва осъзнаването и работата с енергията.

От друга страна, човек, който работи само на интелектуално ниво, също не работи с енергията. Може да има прекрасни мисли, да свързва думите в страхотни сентенции, но това няма да му донесе повече енергия. Напротив, според даосите, духът (Шън, в тоя случай може да го приемем като проявен чрез мисловната енергия) се отслабва от прекаленото мислене и това намалява количеството на енергията, с която разполагаме.

Ако питаш мен, по-лесно е да се научи един гимнастик да осъзнава енергийните процеси в тялото, отколкото да накараш един философ да размърда енергията в тялото си. Причината е, че мислите, под формата на обяснения за това кое какво е, правят човека много по-скован вътрешно, с много по-скована енергия. Гимнастикът мисли много по-малко.



Разбираш ли какво имам предвид, когато казвам, че интелектуалните концепции са вредни?

И последно допълнение: всички тия думи биха били излишни само с няколко часа практика. Затова има една даоска поговорка, че по важен от наставника и наставленията е личния опит - пряко познание. Натрупваш малко повече енергия и усещаш от личен опит всичко това, което се опитвам да ти обяснявам. Правя го, защото обичам думите, но принципно е безсмислено.
___________

Редактирано от mo32® на 16.02.12 09:35.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:40



Когато ученикът е готов, учителят се появява (бива забелязан)



___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:52



В Индия винаги са се грижили за простолюдието чрез приказки, притчи и всякакъв род произведения, които не описват така просто пътят, а въздействат на подсъзнателно ниво.

Абсолютно съгласен - да се говори за енергия пряко, може да бъде много по-неразбираемо за масата от хората, отколкото нещата, разказани под формата на приказки, истории, вицове (сказания за силата)....

За да може да осъзнае смисъла на пряко казаните енергийни факти и да ги приложи на практика, човек трябва да има по-високо ниво на осъзнаване т.е. да има повече енергия. В противен случай почва с едни глупави интерпретации, които са чисто мисловна мастурбация, в случаите в които е по-интелектуален тип характер; ако е по-простоват, просто ги подминава без дори да се замисли.

Затова казвам, че си личи, когато някой няма практически опит - липсва му енергийното ниво и в следствие на това, липсва му и разбирането от пряк опит.

Нивата на осъзнаване са в пряка връзка с натрупаното количество енергия, а енергията се връща в тялото с определени практики, които са открили в различните традиции. Без тия практики, само си говорим приказки(сказания за силата), които въздействат на подсъзнателно ниво и евентуално да подтикнат човек по посока на практиката. Ако не, поне да спазва някакъв "праведен живот" сиреч, да има външни правила за поведение, които да отрегулират малко от малко обществото.

П.П. Често в тая тема пиша като отговор на твои изказвания неща, които не са насочени пряко към теб, защото ти ги знаеш. Просто използвам случая да изразя мисли, които излизат, когато чета твое мнение.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано16.02.12 10:42



А относно това "натрупано количество енергия" - има ли обективен начин да се установи? Защото говориш и пишеш с твърдото убеждение, че знаеш за какво говориш и пишеш - "има повече енергия" - е, добре, сподели в какво се изразява това имане на повече енергия? Къде е обективното установяване и къде започва субективизма в преценката?

Защото - ами всеки от нас може да си има свои си представи за "имането" на енергия. Аз примерно ще кажа - аз имам повече енергия от теб, ти ще кажеш обратното - не, ти имаш повече енергия от мен, дъра бъра, голи твърдения. Как се установява това нещо? И какъв е смисълът на упражнението? Разбира се твърдение от типа "имам повече енергия от теб" или "имам много енергия"... - не бих правил! Аз нямам енергия! Просто няма "аз", разделен от енергията - разгледано и разбрано в духа на Адвайта, на неделимата същност на Цялостта. Няма как някакъв разделен "аз" да "има" енергия, след като такъв "аз" не съществува. По-точно е да се каже "Аз съм енергия"! Аз съм едно с енергията, няма разделение между мен и енергията. И когато няма разделение и съответно когато няма и ограничение.... има ли смисъл в (илюзорно) трупане на някакви количества енергия?



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 11:02



А относно това "натрупано количество енергия" - има ли обективен начин да се установи?

Преди си ме питал пак същото и тогава ти писах за Мантак Чиа и изследвания на които се е подложил в най-големия в света институт за изследване на спортисти. Ако държиш, ще сканирам текста и ще го пусна.

Друг обективен начин, за който също съм писал, дори в този клуб, са медицинските изследвания. Този начин не е пряк метод, но все пак показва някаква обективност, особено ако човек преди това е боледувал регулярно - грип и други.

Има и субективно усещане, което за мен е най-важно. Да се чувствам жизнен и изпълнен с енергия, а не скапан, нервен и недоспал, поради лош сън. Понеже не зарибявам никой и нямам за цел да продавам някакъв духовен продукт, в случай, че се самозалъгвам, негативите остават у мен.

Освен това, има толкова други системи и учения, така че всеки може да намери най-подходящата за него. В случая с енергиите, описвам моя личен опит.

___________

Редактирано от mo32® на 16.02.12 11:03.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 12:42



Yap!



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 13:38



А относно това "натрупано количество енергия" - има ли обективен начин да се установи? Защото говориш и пишеш с твърдото убеждение, че знаеш за какво говориш и пишеш - "има повече енергия" - е, добре, сподели в какво се изразява това имане на повече енергия? Къде е обективното установяване и къде започва субективизма в преценката?

А баш те това питам и аз - ма то толкова ми и интелекта на мене, даже не мога да се изкажа разбираемо.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 13:44



Казах ти, че физическите проявления са следствие, а ти дори не попита НА КАКВО са следствие.
Е питам де, питам - това питам даже цяла тема и освен едно "следствие на практики", друго не виждам. Мантак Чия само съм го чувал като име, не знам изобщо какво сте си споделяли преди тука - та ...?

п.п. поне стигаме до извода, че не всеки здрав и гъвкав човек е чак толкова съзнателен, което респективно означава и обратното, че не всеки съзнателен или да речем, с много енергия човек е чак толкова гъвкав и здрав (т.е. може да се намерят по-гъвкави и здрави хора от него, а да не са на неговото енергийно ниво) - бъркам ли нещо?

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 16.02.12 14:00.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 13:47



Джи и към теб - коригирай ....

Явно медитацията не е толкова успешна т.е. и практиките, така както нети-нети, което явно е било Ошо-вия метод?


п.п. и моля те - не само теб, остави просветлението на мира, хич не го знам какво е и слабо ме интересува.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 13:53



Установяваш най-вече по ефекта, който има присъствието на този човек за теб.
Примера с гаджето и другия човек е приличен - кой е ефекта L.L. можеш ли да ми разкажеш за него. Имаш доста повече опитност от мен т.е. ако двамата се разхождаме безцелно по една улица (извинявам се, че пак ще сме заедно - просто за примера) и се спънем в краката на един буда, ти ще имаш повече .... да кажем шанс, да го разпознаеш от мен, но кой е ефекта ....... той само си седи човека - дали е гъвкав и здрав, трудна работа да установим ей така, ще трябва да го накарам да се кълчоти.

Присъствие - това е добре, винаги съм твърдял, че действителноста е присъствие, но усещането, ефекта, въздействието можеш ли да го опишеш или може би е невъзможно?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Дао и Ошонови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 13:58



чия е мисълта?
Хареса ти нали

- виждаш ли и аз имам склонноста, да си самосъздавам тайни, точно за това рекох на Миро, че ревнувам .... защото ето на, ти ме питаш, но истината е, че не искам да казвам ...... да ти споделя, егото понякога ми се струва по-уникално от самото съществувание, колкото повече го разглеждаш, толкова повече не можеш да повярваш в него.

Ще реча на човека, че питаш за него, ако поиска нека сам дойде и си обади - па ще видим, може и да ми намели нещо на главата ...... то е непредвидимо, та ..... подир по-късно пак ще ти пиша.

.....................................................................

Оки - значи имам една френдка Мимето се казва, много хубав човек да ти кажа, та скоро се вземахме .... то по-скоро аз я примолих и тя шантавата взе, че се съгласи. Та ми рече да ти дам линк към сватбата, ала на гледай : (търсиш моя ник)


п.п. да не си помислиш, че те занасям - наистина от нея чух въпросния израз. (авторски е - без претенции за патент и право ... че с тази аста, да не е да ме емнат бопаджийте сега)

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 16.02.12 14:24.



Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано16.02.12 14:51



Миро, много ти благодаря! Извинявай, че чак сега, но като се вкисна ставам неразговорлива.
Метода изглежда страхотен, остава и да събера сили да го опитам.

Той Миро най-вероятно па, че ти пише, ма нали съм на всяка манджа мерудия да се обада.

Щом си неразговорлива ти вече имаш силите за да пробваш - погледни го така, човек който е гладен вече се движи към храната, храната може и да я няма, но той не я мисли, хич не му е до разговори, предполагам си усещала страхотен глад нали, спомни си дали в него момент ти се занимава с приказки или просто искаш да се нахраниш, нищо друго не те интересува в този миг.

Ти вече си в стопа за това не ти се говори - просто го опитай ... и тука идва другия момент, когато апетита идва с яденето.
Вече ти стърже shshtt - пробвала си какво ли не, за да задоволиш това стържене и знаеш, може да е някъде дълбоко в теб, но ти вече знаеш, че всичко което си опитала не върши кой знае каква работа, опитай сега това, може това да е твоята кухня.

п.п. и да споделяш после - доста неща са парадоксални, нямането на сили е просто друг вид сила ... друг вид на самата сила, безсилието е голяма сила.



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 16:18



"поне стигаме до извода, че не всеки здрав и гъвкав човек е чак толкова съзнателен, което респективно означава и обратното, че не всеки съзнателен или да речем, с много енергия човек е чак толкова гъвкав и здрав (т.е. може да се намерят по-гъвкави и здрави хора от него, а да не са на неговото енергийно ниво) - бъркам ли нещо?"

Напълно прав си, но не настоявай:)) Тук си има роли и те са вкоренени.
Иначе са готини хората, списващи, но всеки си има някакво убеждение и съответстващото му самомнение. Има си и агитки и пр.
Не наливам масло в огъня, просто си е така, поне засега. А иначе - и ти си написал ценни неща, и Миро, и Хуанджи, и Мо, ама личният момент пречи на всички (с изключение на теб) да напипат ценните зрънца в "противниковото" разбиране.
Отдавна не пиша по форуми, но надничам понякога, с надеждата, че са дошли по-добри времена. Обаче промяната в нас, хората, настъпва бавно или по-скоро - при всеки с времето си.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор l Love the easy chics ()
Публикувано16.02.12 16:32



Стара българска ДАО приказка за психотронна зомбилизация на простолюдието/фрагмент/



Прощавай, брате! - рекъл му царят. - Важна работа ме кара да те викам. От горна земя е дошъл голям юнак, той уби халата, която ни пречеше да черпим вода, и сега иска да си отиде, а не знае как да се изкачи на горната земя.

Царят на животните рекъл:

- Навръх планината, където живея аз, има два луди овена: един чер и един бял: те се бият, та земята се тресе. Когато се ударят с челата, белият полита чак до горната земя, а черният - чак до тая под нас. Ако юнакът успее да се хване за белия овен, той ще го отнесе на горната земя.

Момъкът се сбогувал с царя и тръгнал с брата му. Старецът живеел навръх една висока планина, в пещерен дворец. На тая планина имало широка поляна, отстрани на поляната се спускали стръмни пропасти, дъното им не се виждало. На тая поляна се биели двата овена. Царят на животните извел момъка на поляната, дал му една миризлива трева и му казал:

- Когато видиш, че слезе белият овен, ти ще му хвърлиш тревата и като почне да яде, ще се пъхнеш под него и ще се вкопчиш за вълната на гърба му. Но недей се лъжи да се качваш на гърба му, нито пък си подавай главата, защото, като почне да се бие с черния овен, от рогата и от устата му излизат пламъци, ще изгориш. Дръж се здраво за руното му и той ще те отнесе на горната земя. Като полети нагоре, той ще усети, че му тежи нещо, и ще рече: "Каквото има на мене, да падне!", но ти не се отпускай, а щом стигне на горна земя, овенът ще рече: "Каквото има на мене, да се държи!" - ти тогава се пусни.




Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 17:02



Тук си има роли и те са вкоренени.

Скоро писах в съседен форум за ролите. там не споменах една много важна - тая на хората, които все казват, че влизат рядко и нищо не се е променило. В тая връзка: ама личният момент пречи на всички.

Ето ти и научно обяснение, според експерименталната психология: текстът, като начин за пренасяне на информация, може да пренесе средно около 7-8% (макс. 10%) от това, което авторът му е имал предвид.

Сиреч, пишем си непознати хора и само 10% от написаното, което ти си имал/а предвид стига до четящите те. Съответно, когато ти четеш някого, останалите 90% са плод на твоето моментно настроение и ниво на осъзнаване и разбиране. Сиреч, ако с години влизаш и виждаш, че никой не се променя, според твоите критерии, то означава, че онези 90%, които зависят изцяло от теб и оформят твоето възприятие, не са се променили.



всеки си има някакво убеждение и съответстващото му самомнение.
Това е така и най-хубавото е, че всеки сам си обира последствията от собствената си "правота".

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 17:08



Ок, съгласна:) Не писах, за да разразим спор.
Не съвсем всичко е останало същото и не съвсем всички. Но някои привидяни като конфликти моменти стоят между вас. Сигурно моите 90% непромененост са причината вие тук да не сте се разбрали по същите тези теми все още за толкова дълго време:) Извинете ме, ако е така:).
Иначе - не знаех, че имало цял модел на поведение - "влизам рядко, всичко е същото". Но приемам да съм в общия знаменател, ок. Мир да е.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 17:44



Не писах, за да разразим спор.
Сакън!



Но някои привидяни като конфликти моменти стоят между вас. Сигурно моите 90% непромененост са причината вие тук да не сте се разбрали по същите тези теми все още за толкова дълго време:)
То конфликтът като конфликт винаги е вътрешен. И за да се разреши, трябва да се изкара наяве.
Примерно, аз много време подскачах по отношение на Миро, но в един момент му дойде времето и прегледах отношенията ми с него и причината да подскачам. Писах му тук, защото нещата засягат и него. С други потребители конфликт нямам, просто си пиша агресивно. Тия, които ме познават на живо, знаят, че не съм злобен, нито пък си налагам мнението. Интернет е друга територия, тук общуването си има други изкривявания, част от които описах.


Иначе - не знаех, че имало цял модел на поведение - "влизам рядко, всичко е същото".
Ще те разочаровам, може би, но е класика, да не кажа клише. Подтекстът е, както при всяко самомнение - аз съм различен от вас, вие сте си същите, при това не сте променили най-лошите си страни.

И за да не решиш, че пак те нападам лично, ще кажа, че всичко казано по-горе се отнася в пълна сила и за моя милост, че и още толкова отгоре. Почти невъзможно е човек да се промени, да не говорим за неща като "за една нощ", но това не пречи да полагаме усилия в нужната посока.

Пак ме е ударила логореята... Отивам на фитнес, че май няма само приказки да излезе напрежението!

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 18:23



Може и да има такъв елемент на сравнение в полза на клиширания рядковлизащ, но повярвай ми, не съм го търсила в този случай. Най-малкото, защото отношенията ми с хората, които пишат тук, не са кофти, напротив. Нали уж трябва да имам мотив, задължително користен, за да кажа такива слова...Е, да, ама нямам.
За промяната...всички се променяме, но понякога вкостеняването е по-сериозно, когато сме в рамките на една система. Не ме питай откъде знам:) И пак няма субективен фактор в тези думи. Познавам достатъчно личности, чиито постъпки са в сериозна контра на дългогодишните им практики. Да не се бъркаме, моля, че човек, който не е със стадото, видиш ли, бил свободен интерпетатор или непременно имал личен мотив. Но това е отхвъркване в друга тема:)
Та, само казвам, че Exaybachay, с който си общувате някак снизходително и комуто сякаш слагате невидими щампи относно нивото му, си е в час човека. Не го познавам, нито пък имам основание да заемам някаква страна.
И всеки, който изказва критика ли следва да се отхвърли от позицията на: "Аз знам всичко, какво ще ми казваш пък ти"? И задължително ли, ако симпатизирам на хора, не трябва да им изказвам критично мнение, защото щяли били да си помислят, че се поставям по-високо от тях? Да не се окаже, че тук всички са супер тънкообидни?


А за агресивното писмено и "благото" живо присъствие, какво да кажа. И на мен ми е по-лесно така, но работя по въпроса и напредвам, надявам се:))


Редактирано от unity на 16.02.12 18:25.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 18:30



Аз пък не виждам причина "да се разбираме" по какви да е теми. Това да не е групата от детската градина, където "другарчетата" трябва да се "разбират" (разбирай потискат), защото нямат друг избор? Напротив, смятам, че всеки е свободен да изразява себе си, както намери за добре. И без това клубовете имат достатъчно правила за поведение, при нарушаването на които следва бан, та сега остава и да потиснем хубавичко и малкото останала естествена жизненост, за да създадем една добре захаросана среда за инвалиди. Не е здравословно това.

п.п. Извинете ме, ако е така:). - Не, изобщо не те извинявам, ти и само ти си виновна за всичко, защото си центъра на вселената, без съмнение!

... Представяш ли си? Щото аз не.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 18:37



Ми нищо подобно нямах предвид. Да не кажа, че мисля тъкмо обратното на това, което си ми приписала.
Но пък също изказах свободно мнение - от центъра на моята вселена, разбира се:)



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 18:50



Пишейки този пост, имай предвид, че я съм разбрала 10% от твоя, я не. От там идват тези недоразумения от рода "(извинявам се, че пак ще сме заедно - просто за примера)" - ами... ??? гхххххх, не знам, нямам нещо против теб, просто винаги съм смятала, че осъзнаването е индивидуална работа и тук да слагаш двама в един кюп... е неуместно, доколкото всеки е сам със себе си... пред Буда....



но усещането, ефекта, въздействието можеш ли да го опишеш или може би е невъзможно?

Да го кажа така... все едно ми даде един модел, егрегор, позиция на възприятие на света, която включва в себе си и настроение, и чувство, и мисли, и отношение, и намерение, и физическо усещане.... наречи го вид медитация, ако щеш... Една такава съвкупност, която е неразривна и към която впоследствие се оказа, че прибягвам в критични моменти или пък, когато срещам трудности от каквото и да е естество.... Хм, може би това да е идеята на будисткото "убежище", знам ли, ей сега ми хрумна... Та, този "пакет" - използвайки го, се балансирам и зареждам. И дори само споменът за човека е в състояние веднага да извика това усещане/настроение/състояние.
Нещо такова...примерно.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 18:53



Супер!
...Аааа... какво съм ти приписала?? Че тази работа с 10-те % е сериозна.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 19:50





Ми, че съм искала да сме като овце и пр. Виж, с черните овце по-мога да се съглася, ама с белите и по калъп сресани, никога не сме били ок. Може това също да идва от усещането ми за център на вселената...кой знае. Може да е едно от ограниченията ми, което припозвам като разширение.
Смятам, че е предателство срещу същността ни да се посветим на стадно светоусещане. Ако не се стремим към собствения си център, лесно ще намерим нечий чужда за опора. И от това винаги ме боли, когато го видя навън. Сега...кое в мен го боли - егото ли, този, който се идентифицира с дугите ли, не коментирам, защото нещата имат куп страни. Просто споделям съвсем искрено.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 19:57



Понякога се подхлъзваме върху идеята, че не можем сами и някой трябва да ни превъзпита, а този акт на предателство към себе си, се случва да наречем дори и ученичество. Според мен истинските ученици не се намират под път и над път, така че правенето на да кажем йога практики под нечие ръководство все още не е ученичество.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 20:03



Ааааха.

И от това винаги ме боли, когато го видя навън. Сега...кое в мен го боли - егото ли, този, който се идентифицира с дугите ли, не коментирам, защото нещата имат куп страни. - не мисля, че е нужно да коментираш, достатъчно е да си наясно. Простата логика говори, че ако нещо няма аналог в нас, няма как да кореспондира, т.е. да предизвиква отговор под формата на болка. ... Което ме навежда на мисълта за една книга - "Болката, като път". Интересна е идеята принципно, защото болката, като вид реакция (наша) също е път навътре, към себепознание. "Кой е този, който изпитва болка?" може да бъде ключов въпрос и обект на медитация. И начин за откриване на собствения център.
Просто идеи. Отвсякъде може да се тръгне навътре. Наистина отвсякъде.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 20:10



Случва се, да. Но ... никога не знаеш кой кой е в чуждата съдба.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 20:25



Знам Болестта като път, чудесна е, ама Болката като път не я знам..Така е за аналозите. Но нямах предвид онази задушаваща, човъркаща отвътре болка, а нещо друго, което поради липса на по-подходяща дума нарекох така.
При мен наистина прелива към мисионерство понякога в посока счупване на тези модели. Не знам дали е непременно грандомания (дано да не греша, но не го усещам така, пък ако е така, ще се наложи да си я приема:)), обаче, когато видя човек, паднал под властта на нечий тежък авторитет, в мен се активира някаква сила за подкрепа. И не, че смятам, че аз мога да извадя някой от някъде (не се чувствам вожд, сериозно:))), просто усещам, че всеки има лична сила и спонтанно ми се появява мощен импулс някак да изразя това си усещане в покрепа на уж страдащия. Отделен въпрос е, че това, което на мен изглежда като робство, за другия може да е удобна позиция. Описвам по-скоро характер, натюрел:)))

Дано да не се представих асъл като Левски точно в навечерието на 19-ти:)))
Хубава вечер и благодаря!



Редактирано от unity на 16.02.12 21:01.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 20:29



Аз пък се връщам от фитнес и мии едно спокойно.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 20:44



Джей Дурге. Ако останеш още малко и ще се слееш с купа.



Ама остани де, за мен ще е удоволствие.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 21:03



Знаех си, че па ше треа



За Айе - да не се бараме сега по информационните канали, гледам сериозно на сръбското.

Редактирано от huanji на 16.02.12 21:04.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: unity]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 21:11



Клубната свобода я извоювах съвсем скоро и почнаха да се появяват старите муцуни, щото Миро даде отбой и остави хората да се забавляват. А това е важно и за сериозните постове и за живеца като цяло.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 23:07



И за мен е удоволствие


Сърбеше ме ръката да си попиша, мнение да изкажа и да срещна драги познати - къде по-виртуални, къде по-реални:)



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор unity ()
Публикувано16.02.12 23:08



Супер!



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.02.12 00:01



Баници трябва да има!



___________



Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: Exaybachay]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано18.02.12 18:06



Започнах!
Сутрин правя 1 час гимнастика - асанчета и дишане, през деня съм на Стоп, а днес следобед пробвах танцуването на Ошо и много ми хареса и мисля да си го продължа.
С две думи доволна съм от себе си, че опитах, но ако и не се огъна и съм постоянна направо ще се цуна по челцето от кеф и гордост



:)

Тема духовността е пристанище за неудачницинови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано18.02.12 20:01



Да, има нещо вярно, защото, когато човек не успява да направи това, което иска за по-простите неща от живота и решава да се ориентира към последното, което му остава - духовността. За професионално и прочие житейско реализиране 5-10 г. са достатъчни, но за „духовните неща”, човек може да се надява десетилетия и даже много животи.

Но ако нещо не се получава, няма значение дали е за духовни или ежедневни неща, просто показва, че човекът не следва Дао, естествения Път. Аз не бих нарекъл никого „неудачник”, би било съдене в контекстна на темата... Хм, когато следваш Дао няма неудачност. Ако когато не го следваш, всяко нещо рано или късно ще изглежда недучаност.

Виж това корейче

, което се явява на „Корея търси таланти” на 22г. Сираче, на 5 г. възраст бяга от сиропиталището, защото го биели там и цели 10 г. след това живее само по улицата и спи по тоалетни продавайки дреболии. Почти не е учило. Някой би му лепнал етикета „неудачник” или нещо подобно. Ако съм търпелив поне до средата, ще разбереш как Живота се върти.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано18.02.12 20:30



Не гледай на правенето на всичко това като на борба и упоритост, а като на дълбоко УДОВОЛСТВИЕ. Ако правиш нещо (няма знание какво) само с упорстване, рано или късно ще ти свърши силата и „парата”, колкото и да си самовнушаваш.. Но ако го правиш с разбиране и търсейки това, което ти харесва в един по-голям контекст, нещата са естествени и без напрягане. Нали не се огъваш да се усмихваш, да обичаш и да правиш куп чудесни за теб неща, които за друг човек може да изглеждат като голямо усилие.

Ключът е именно в СТОПа и Наблюдението, които ти помагат да разбереш дали дадена активност е за теб в този момент. Да я осъзнаеш... После всичко става от самосебе си.

Нищо не ти пречи да се целунеш още сега. Ето, аз го правя сега без да ти поставям условия.





Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: shshtt]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано18.02.12 23:14



Поздравления!
Ще бъдеш ли така любезна, да споделиш, какво наричаш "Танц на Ошо"?
Аз лично, не знам, коя Ошова медитация-не знам, но не се сещам за подобен термин..поправи ме, ако греша.

Една Биджа Мантричка......за десерт:







Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано19.02.12 07:52



Deuter — Osho Nataraj Meditation

свалих си музиката от

който ми даде

с чуждите думи на всякакви езици съм много скарана, няма да дочакаш от мен произнесен в бърза реч термин
освен с копи-пейст


мерси много, ето ти и на теб музичка


:)

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Mиpo1]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано19.02.12 08:12



хубавите неща или са вредни или от тях се дебелее
и не е нужна никаква вътрешна принуда и дисциплина

обаче аз мразя всякаква физическа активност
и всичко което изисква усилия не ми е приятно
но осъзнавам че като се поразкърша и се чувствам по-добре
както и с медитациите - просто се доверявам на близки хора, а и на вас тук и затова опитвам

иначе през това време мога просто да си блея, да пиша, да чета или да си слушам музика
а ако съм решила да се самонаказвам и да върша нещо полезно - уча или домакинствам

трябва ми някаква вътрешна промяна, а сега имам време за себе си
честно казано не виждам друг начин да се случва практикуването при мен освен ако в началото не си го наложа и да се надяваме че с промивки на мозъка по-нататък ще си стане нужда от приятните

п.п. докато правя медитациите ми е приятно, трудно ми е да се накарам да започна
ето и сега обикалям сайтовете само и само да отложа малко гимнастиката, уф



:)

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор huanji ()
Публикувано19.02.12 08:41



Има един предел, който трябва да достигнеш със силата на волята. След два месеца редовни занимания да кажем, още със ставането ще търсиш да си играеш упражненията, т.е. инерцията започва да се сменя и да те дърпа в обратна посока на леността.

Но няма друг вариант освен с мотивация и воля. Ако сте двама и се занимавате с едни и същи практики, всичко става много по- лесно. Тялото е като езеро, ако има постоянен обмен е бистро, но остане ли в застой се превръща в блато. Затова са нужни упражнения и движение.





Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано19.02.12 08:51



Мерси, ще го добавя в темата за мантрите.



Не е една биджа, но няма значка.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано19.02.12 08:56



И на това да слугувам, много ще ми дойде. Достатъчно е да имам добър тонус.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано19.02.12 18:16



Както казва Лао Дзъ в стих 13 "Нещастието идва от това, че имаш тяло." Ще трябва да се поддържаме, а се оказа, че обичам баници.



___________



Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: huanji]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано19.02.12 22:42



Не е...нито една мантричка, нито- една биджичка....,а си е баш -сериозна работа...Не исках да обърквам Шт с информация....за сега.





Тема Chanting the chakrasнови [re: huanji]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано19.02.12 23:51





Layne Redmond – frame drums, bells, overtone singing
Tommy Brunjes – udu drum, frame drums, percussion
Amitava Chatterjee – chanting, sitar
Steve Gorn – bansuri bamboo flute
Laurel Masse – chanting
Arranged and produced by Layne Redmond

In India's nada yoga (sound yoga)tradition, sacred music has been revered for centuries for its power to attune and balance our physical, mental, and spiritual energies. Chanting the Chakras combines trance drumming with authentic yogic chant to retune the body's seven vital energy centers and encourage inner awareness. Chant along - or simply listen - whenever you need to rejuvenate and center yourself. Includes a 24-page booklet with diagrams and full explanations of the chants, and a description of the history of meditation practice and current scientific understanding of how music and drumming affect our minds and bodies.

ROOTS OF AWAKENING is a meditation practice for re-tuning the entire mind and body by chanting the fifty "seed syllables" or letters of the ancient Sanskrit language. Layne Redmond has made amazing contributions to the world of percussion and to the understanding of the feminine in rhythm. ?The Garland of Letters? begins with a hypnotic drone and Indian instrumentation. ?Lotus of Light? and ?Elements Into Light? continue with the recitation of Sanskrit in rhythmic chants over Steve Gorn?s flutes and Redmond?s precise drumming. The repetition of the sacred words create mesmerizing patterns. This is a primal meditation that is intended to cleanse and restructure consciousness. The sounds emanating loom large and are wonderful to listen to in and of themselves, or as a guide in meditation




Редактирано от vidiya на 20.02.12 00:45.



Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 07:37



тъкмо си мислех да питам за какво точно служат тези мантри в тубат - слушат ли се само или се медитира върху тях или какво



:)

Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 08:02



това музика за сваляне ли е?
ама е заключена с парола

:)

Редактирано от shshtt на 20.02.12 08:03.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 08:09



мда


няма лесно

в група сигурно наистина е по-лесно и купон сигурно става, но няма как при мен
мъжа ми е абсурд да го ангажирам и с мойте щуротии

:)

Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: shshtt]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 11:14





Да, видях, че има проблем.Ето на отделни тракове.Това е пълна медитация за мантруване по чакрите.Повече за мантрите ще намериш наоколо и в нета, като цяло.В момента съм на път и не мога да пиша много.Може би, някой от тук, ще намери време да ти обясни повече.
Наистина е трудно, когато нямаш общо духовно пространство с човека, с който живееш....можеш да го приемеш като изпитание и урок, ...или да избереш да продължиш сама...


Редактирано от vidiya на 20.02.12 11:17.



Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: vidiya]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 11:40



Ааа чакай, чакай.....не сме се доразбрали


Много добро духовно пространство си имам даже с мъжа ми, но той за разлика от мен и без медитации, учения и гръмки думи си е осъзната и хармонична личност.
А аз съм неуравновесена, лакома за всичко и на акъл не съм мръднала от 13 годишна - творя глупост след глупост срам ме е да кажа вече колко години.

За мантрите бях чела в една книжка за медитация, че са много кратки словосъчетания, от една-две думи и човек си ги мрънка наум през целия ден, затова попитах.
Ще прочета в нета другите варианти, ще погледна и за чакрите тия дни, мерси за музиката

Лек път!


п.п. не се отваря линка, може да не може от чужбина
не се притеснявай, ако това е проблема ще си го реша

:)

Редактирано от shshtt на 20.02.12 11:42.



Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано20.02.12 11:58



п.п. не се отваря линка
Па АСТА - много хора се опитват да решат проблема, ама ....





Пробвай тези линкове.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 20.02.12 11:59.



Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: Exaybachay]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 12:38



е сега нема мърдане вече - трябва семейно да ви водя на ресторант



благодарско, източих ги!

:)

Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: shshtt]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 12:51



Извинявам се,,добре, че Exaybachay,е запазил линковете от снощи...


Много добро духовно пространство си имам даже с мъжа ми, но той за разлика от мен и без медитации, учения и гръмки думи си е осъзната и хармонична личност.
Прекрасно! Значи си имаш едно чудно огледало, в което да се отразяваш...



Тема Re: Chanting the chakrasнови [re: Exaybachay]  
Автор vidiya (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 12:58



Благодаря, Светулке-навреме подаде фенера...





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано20.02.12 15:42



Ако искаш да се насилваш или промиваш мозъка - твоя воля. Но медитацията е точно обратното на промиването на мозъка. Медитацията е да РАЗБЕРЕШ целия механизъм. Иначе, сляпо може и да се излъжеш. Даже, ако си убедителна, може и да ги правиш нещата редовно. Хм, вместо сляп човек не правещ нищо, ще имаш сляп човек правещ упражнения.

Разбирането в случая е да СВЪРЖЕШ ЗАЕДНО всичко, което правиш. Как нещо хубаво за теб може да е вредно за теб?? Или, би било такова, ако има двама различни човека/центъра, които го възприемат отделно. Медитацията е да си цялостна.

Разбира се, в началото има етап, в който опознавш нещата и се доверяваш временно на някакво косвено разбиране или на опита на близки хора. Пробваш... Но и в този преходен етап, подходът на отврените очи е важен. В края на крайщата нали медитацията е НАБЛЮДАВАНЕ.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Mиpo1]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано20.02.12 19:10



От разбирането до промяната пътя е много дълъг и може никога да не бъде извървян.

Виж сега, аз правя всичко което е по силите ми в момента да медитирам, старая се, но нищо не се получава. Гледам да не се обезкуражавам, защото нямам нищо за губене - в най-лошия случай ще ми остане гимнастиката и общата култура за Ошо.
Опитвам се да се наблюдавам, виждам че се разсейвам в свои мисли и не съм изцяло в танца, но е уморително 40 мин да танцувам, краката ме заболяват - не съм на 20 г и 40 кг. После в следващите 20 мин. лежа неподвижно, но не знам какво да правя с мислите си и започнах да си следя дъха, за да не се отплесвам съвсем.
Със Стоп ситуацията е още по-трагична - съвсем забравям за него, но утре ще опитвам пак.


За хубавото и вредното. Отказах цигарите преди година и половина (винаги изтръпвам като го казвам защото знам колко е крехко), но алкохола и преяждането не мога - засега не съм открила заместител, който да ми носи поне частичка от кефа на тези неща. Ако мога да не прекалявам с тях, проблема изчезва. И както виждаш мъча се да си променя мисленето.

:)


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано20.02.12 19:28



Я кажи какво си чела от Ошо до сега?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано21.02.12 23:58



Ако позволиш, от разбирането до промяната, пътят е много кратък, почти мигновен. Виж, обаче, пътят до разбирането е често малко по-дълъг от този, който изглежда.

Май взимаш медитацията като работа/задължение/горчиво хапче… Хм, „всичко по силите ми”… Съвсем друго би било, ако я правиш с кеф. На мен лично Натарадж ми е малко вяла. Иначе има всякакви други ошови медитации с танцуване, където танцът е по-як и не гледам часовника, кога ще свършат. Хм, обикновено хората започват с Динамична или Кундалини медитации и наоколо сме писали много за тях.

За хубавото, вредното и за това „отвъд”. Някой попитал Ошо каква медитация да направи за да спре пушенето, а Ошо му отговорил „О, пуши си спокойно. Ти си губиш целия живот, дали ще умреш 2-3 г. по-рано или късно, какво значение има.”

На друг отговорил „Не съди пушенето, а пуши цялостното. Пуши и медитирай. Когато пушиш не прави нищо друго (ТВ, кафе, приказки, четене, ядене), а само пуши с максимално ВНИМАНИЕ. Наблюдавай и усещай всичко в процеса на пушенето… Разбери пушенето. Ако после ти харесва – пуши си, ако не – недей.”

Горното може да прилагаш и към останалите неща, с които се бориш. Но при Ошо и в неговите подходи НЯМА борене. В други подходи има и е твоя воля да си избереш.

П.П. Хм, това, което носи кеф повече от споменатите неща е да се къпеш в енергия. Като начало става и със сексуална енергия. Има разни практики за това.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 00:36



Ех как не съм бил роден да го срещна аз този човек мамка му стара - че цигара без кафе, ракия без мезе и жена без сиси на кой ще му хареса .... циганска сватба ма без оркестър. Ала на и Джито - сръбска музика ми пуща, рекох нещо бира, кебапчета, нема братче, трънки даже нема.

п.п. виж това за умирането по-рано/ късно съм го срещал и преди - и е добро.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 07:56



Насал бе наборе,





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 08:08



Духът обаче, от къде ще го вземеш, не знам...





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: shshtt]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 10:03



За да си играеш редовно упражненията се иска воля, но тя не е насилие над тялото. Напротив, всичко се изпълнява леко, като се държи сметка за моментните биоритми на тялото, външната среда и т.н. В един момент можеш да увеличиш, да дадеш интензитет, в следващият да намалиш.

Ако я караш когато ти е кеф да играеш, а когато не, да пропускаш, то непременно все няма да си на кеф. В Йога се казва, че по- добре да играеш в съкратен вариант, но да не пропускаш( с изключение на боледуване). Умът е инструмент, тялото също и те подлежат на възпитание. Яж безсолно няколко месеца и вкусът ти ще се промени трайно. Приучвай умът и тялото към практиката и те ще свикнат с нея.

За медитация не говоря, понеже това, което се води медитация в класическият вариант изисква знания и ниво, без които или няма да има ефект, или той ще бъде плачевен. Иначе, от танци, хора и сладки приказки не се пострадва и е хубаво да се забавлява човек.



Тези дни щерката я хвана зъл грип, с тежка клиника. Майка ми се зарази и тя и голям зор видяха. Ние с жената сме под постоянно "облъчване" (а този грип е силно контагиозен), но не сме болни. Не казвам, че йогите никога не боледуват, но значително по- рядко и по- бързо минава. Това в случай, че практикуват. Докато с приказки не се получава. Даже и с много сладки приказки пак не става...



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 11:29



Даже и с много сладки приказки пак не става..
Това не е съвсем вярно - Кърт Вонегът е царя на сладките приказки и не напразно като направил 80 лазарника осъдил Pall Mall за лъжата, че тютюнопушенето значително съкращавало живота. А човека освен практиката "сладки приказки" не съм чувал да е правил друга.



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 11:34



Ама, защото непрекъснато се бърка насилие с усилие. Пък то, ако беше едно и също, нямаше да има две думи. Плюс, че всички системи, които са свързани с легенди за безсмъртие, чудеса или феноменални трансформации са свързани с полагане на продължително и немалко усилие. Кой знае що така...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 11:47



Едно на хиляда, ако си от този ген, добре.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 11:47



Аз лично не ги бъркам.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 11:48



Кърт Вонегът е царя на сладките приказки и не напразно като направил 80 лазарника осъдил Pall Mall за лъжата, че тютюнопушенето значително съкращавало живота.

Може ли да дадеш линк към източник, който да потвърди това? Искам да прочета как е осъдил Pall Mall.

Благодаря предварително!

___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 11:53



Знам.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 12:31



Е то едва ли е възможно да осъдиш някоя фирма с подобно обвинение, както се казва системата няма да го позволи - дори да го прочета в медия няма да го повярвам, но е всеизвестен факт, че му се е искало и е отправял открити закани.



п.п. сега видях, че се отнасяло за Brown & Williamson (по аналогия, че нали все Pall Mall пушел)

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 13:09



не напразно като направил 80 лазарника осъдил Pall Mall за лъжата, че тютюнопушенето значително съкращавало живота.

Фирмата няма значение, просто исках да обърна внимание на факта как се получават митовете и легендите. Има огромна разлика между това, някой да зави в интервю, че има намерение да съди компания, защото лъжели за рака и цигарите, и това да го направи. А ти направо го каза като факт.

Подобен е механизмът и с духовните алабализми: някой си казал нещо, друг разбрал друго и после тръгва една история...

Разбираш ли защо думите не струват много?

Мисля, че и сам си се усетил, защото вторият ти пост е различен от първия.

Не бях запознат с историята за Кърт Вонегът и цигарите, единствено приложих логика, която ме накара да се усъмня. После потърсих факти и като не намерих, помолих теб за такива. Човек винаги трябва да проверява всичко, което получава като информация, независимо от колко силен като авторитет източник идва тя. Винаги! Да се вярва безрезервно в нечии думи, само защото звучат красиво или пък искаме да им повярваме е възможно най-глупавото нещо! Няма значение дали е Буда, Лао Дзъ или Ошо. Всичко под ножа на личната проверка!!!


И тук се връщаме към темата - Дао е практическо учение и за да може човек да говори за него, трябва да говори от личен опит. Не е достатъчно да повярваш в Дао, трябва да имаш опит в неговото усещане и изживяване, а пътят към това са различни практики.

___________

Редактирано от mo32® на 22.02.12 13:17.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 13:19



Е сори баце, ама самата система е митологично лъжлива - как да го направи, като то е невъзможно, а насреща имаме факта, че човека е доживял до дълбока старост дънейки по три кутии цигари на ден. А как се казваше онзи писател, който и той цял живот на хероин, и пак изкарва до завидни старини. Как ще ми впишете вашите твърдения, че йогата била светия граал на вечното здраве и дълголетие - колкото е мит моето, толкова е мит и вашето, нещо с което не само себе си залъгвате, но правите това и с други хора.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 13:29



Как ще ми впишете вашите твърдения, че йогата била светия граал на вечното здраве и дълголетие - къде пък видя някой да го твърди това? Или и то, като горното за Кърт Вонегът?



Става въпрос за разликата между думи и дела, между араламбене и действия, а това е тема, далеч надхвърляща коя да е конкретна система за развитие на човешкия потенциал.

И какво се правиш на 6 без 10? Ти динамичната медитация само на книжка ли я чете, за да усетиш ефекта от нея?

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 13:30



йогата била светия граал на вечното здраве и дълголетие - колкото е мит моето, толкова е мит и вашето

Твоето е невежество.

Информирай се, има официална класификация на СЗО за типовете хора, според заболеваемостта. Хуанджи ти го каза с прости думи, аз ти давам и официален източник. Малък % от хората имат здрави гени и организъм, способен да понесе много натоварвания, устойчив на болести. Ще те излъжа за точната цифра, че университета ми е малко далеч вече, ама беше нещо като 2-3% макс. Вземи някой учебник по социална медицина, няма начин да я няма тая класификация, а мен сега не ми се рови.

Факт е, че останалите 90 от хората имат някаква средна устойчивост на заболявания и износване на организма, като все си имат някакво слабо място, където първо ги удря.

Освен това, твоите мнения са чудесен пример за това, как всеки вярва в това, което му изнася. Но нещата са такива, каквито са, а не такива, каквито искаме да бъдат. Твой е изборът към къде клониш.

___________

Редактирано от mo32® на 22.02.12 13:31.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 13:57



къде пък видя някой да го твърди това?
В поста на джито - обясненията за облъчванията.

Наистина ли не можете да проумеете, че първо самата съзнателност е лек - второ, че съзнателноста освен да се кълчотиш е и виждането на красотата, и трето, че перфектното здраве изобщо не е задължителна формула за интензивна съзнателност.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 14:40



Е, къв кючек да ти намеря вече и аз не знам.



Говоря от личен опит и хубавото на опита е, че може да бъде проверен. Освен това, всеки е напълно свободен да си взима сам решения и да си живее живота както му е угодно. Факт обче е, че след малко ще водя майка ми на болницата, щото грипа мамата си джаса, а детито вече ходи по доктори. Като вдигнеш 40 града температура и почне да ти се повдига, определено няма да ти е до сладки приказки...

Лично аз не съм правил аналог между здраве и съзнателност. Напротив, конкретно казах, че с медитации и такива неща по- добре да не се разправяме, че тук и без това всички са се намедитирали кай, че ли са яли семки. Та това си е твоя аналогия.

И въобще всеки който си мисли, че е съзнателен за всичко или е просветлен, е с определена по- лека или по- тежка диагноза.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 14:47



Освен това, твоите мнения са чудесен пример за това, как всеки вярва в това, което му изнася.

Хм, преди не случайно говорих за пристан на търсещи успокоение. Неговите мнения са класически за много хора, които нямайки сили да направят нещо, обявяват гроздето за кисело и по този начин си притъпяват съвестта за определено време.



Тема Ейнови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 14:58



Забавляваме се като си разменяме виждания за нещата. За мен поне е игра и се надявам за всички останали. На никого лошо не мисля и чорбаджия не ставам.







Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 16:20



Напротив, конкретно казах, че с медитации и такива неща по- добре да не се разправяме ...Та това си е твоя аналогия
Добре - значи един път всичко било въпрос на практика, пък после това било моя аналогия?



п.п. и кое съм обявил за кисело грозде - практиката да седиш на челна стойка само на показалеца на лявата си ръка ли .... но това не е кисело грозде, това са развалени компири.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 16:28



Неговите мнения са класически за много хора

Всъщност - всички хора. Всеки човек притежава

(, които не са лошо нещо, защото ни предпазват от директен срив). За да се разхлаби действието на тези механизми, трябва огромно количество енергия, което не може да се набави с чете на книги, дори и тия на Ошо.

___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 16:42



Наистина ли не можете да проумеете, че първо самата съзнателност е лек

Съзнателност = енергия. Всичко е енергия, която се проявява под различна форма. За да си съзнателен ти трябва енергия.
Съзнателност не означава да имаш умствена концепция за нещата и да си мислиш, че ги разбираш и че са ти ясни.
Пример: като четеш Ошо и усещаш, че разбираш какво ти говори, това не е съзнателност, а съгласие.



перфектното здраве изобщо не е задължителна формула за интензивна съзнателност.

Съзнателност = енергия. Повече енергия = повече съзнателност = по-добра физическа форма.

Можеш да ми даваш за пример колкото си искаш възрастни хора, в това число и учители, които са немощни старци, но демонстриват 'мъдрост', обаче ще ти кажа, че това не е съзнателност, а натрупан опит, за който си спомнят и понеже нямат сили за друго - приказват ли приказват.
Осъзнаването иска енергия! Оно си сака пръч!


___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 16:51



които са немощни старци, но демонстриват 'мъдрост', обаче ще ти кажа, че това не е съзнателност
значи, като остарееш - нещо, което е неминуемо и неизбежно, предполагам знаеш, и няма да имаш вече такава съзнателност и добра физическа форма, чак тогава ли ще се запиташ що ручахме жабетата?

п.п. или може би йога, дао .... или там вашите практики водят до безсмъртие т.е. никога остаряващ .... или пък може би целта им е преждевременна смърт, умри млад, да бъдеш красив, здрав и в прекрасна физическа форма труп.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 22.02.12 16:55.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Mиpo1]  
Автор Пpakтичнo-Poмaнтичнa (член)
Публикувано22.02.12 16:54







Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 17:26



Пак се хвана за най-удобното.



като остарееш - нещо, което е неминуемо и неизбежно, предполагам знаеш, и няма да имаш вече такава съзнателност и добра физическа форма
Ти продължаваш да си представяш добрата физическа форма, въплътена в човек, който може да вдигне 200 кила. При това не слагаш в сметката следното: важна е енергията, съхранената енергия, за която твърдя, че е причина за всичко останало.

И аз като теб смятам, че старостта е неминуема, но за разлика от теб, смятам, че старост НЕ Е = на сенилност, слабост, болест. Поради това съм се заел да го проверя на практика.

___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 18:02



Под практика, никъде не съм споменал - медитация. Не бих говорил тук за практики относно медитацията.



А кое си обявил, ами всичко останало.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 18:10



Това всъщност може да се използва. Един прекалено комплексиран човек е добре да си намери оправдание загдето не може да направи една система сутрин, поне докато си възвърне самочувствието. После, ако не се откаже и продължи да практикува, всичко ще си дойде на мястото.

Искам да кажа, че защитните механизми са полезни понякога, докато директната среща е за силните. Всеки си намира пътя.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано22.02.12 18:44



Точно! Няма значение по каква причина се занимаваш, може да е най-смешната или егоистична, практиките са така направени, че те зареждат с първоначалната енергия, която е достатъчна, за да направиш един по-трезв избор.

Всеки е започнал поради неправилната причина. Важното е дали е продължил и как се е развил.

Освен това, добрите системи решават основни за всички хора проблеми - балансират емоциите, укрепват здравето. Може човек да не напредне повече от това, но ще знае как да води здравословен и щастлив живот.

Най-лошо е да имаш погрешни мотиви и да не правиш нищо, само защото те ти дават фалшивото усещане за знаене, за интелектуално знание. Накрая, един ден, ще се събудиш стар, нещастен и болен и ще осъзнаеш, че си си загубил времето в глупости. Това е тъжно!

Моя любим класически пример: Нуждата от любов. Много хора я преследват, включително я търсят и в духовните пътища. Но това е илюзия, по-добре човек да събере малко енергия, да бъде здрав и уравновесен, пък тогава да решава какви приоритети има. А за това са нужни 2-3 гоини. Никой не иска да отдели 2-3 години! Тъжно е, да пропилееш един цял живот, заради мързел и нежелание да инвестираш 2-3 години. Гледам, че в повечето системи са толкова курсовете за семейни и светски хора. Имам наблюдения и над цели семейства, които са минали подобни практики и как това им е помогнало и им помага.

___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 18:50



смятам, че старост НЕ Е = на сенилност, слабост, болест.
т.е. нещо като нинджите - те доколкото знам не могат да вдигат по 200 кила, ама си апат гема.

п.п. значи според вас, всички старци, като в случая с Вонегът доброто здраве е въпрос само на генетика и няма нищо общо със съзнанието, тъй като не са практикували нищо, но ако е болен то това не е въпрос само на генетика, но и на недостатъчно съзнателност и енергия ...... това не е ли двоен аршин?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 18:52



Под практика, никъде не съм споменал - медитация.
Па то цяла тема под практика, освен практика нишо друго не споменавате - практиката да не е сръбска музика и танци?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 19:48



Ти сега да не се разкисна, че те обезценихме?



Преживей го някак и остави хората да си практикуват, па ако щат и сръбска музика с танци.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 20:03



Пропускаш нещо, хиляди години хората са се занимавали с тези неща, практикували са, опитвали, бъркали и са записвали и предавали опита си. Така са се родили различните системи.

Ние не сме измислили нищо, имало е стотици по- умни от нас поколения назад във времето, които са наместили жалоните. Имаме възможност да пробваме как е по- добре и преценяваме. Казваме какво мислим. Ако ти специално имаш питающа нужда да се самоубеждаваш, че практиката е лоша, ок. Воала, ще ти дадем извинителна бележка за килимчето и ще те освободим по медицински причини.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 20:17



Ами аз ще си обада дали имам или нямам нужда от вашата практика, само дано някак си, някога разбера каква е тя - до тук единственото заключение, което мога да направя е, че е дълбока тайна и заобикаляте всякакви опити да разбере човек, какво толкова практикувате. (освен писане

)

п.п. па ако практиката ви е сръбска музика, то в целата държава е пълно с практикуващи, ма нещо не всички ми изглеждат толкова здрави - естествено, може преценката да ми куца.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 20:32



перфектното здраве изобщо не е задължителна формула за интензивна съзнателност. - сорка - е. Едновременно е следствие от, но и предпоставка за интензивна съзнателност.

Малко материал за осмисляне

:
Значението на латинската дума meditatio първоначално е включвало всякакъв тип, както умствено, така и физическо упражнение, много по-късно думата придобива значението на съзерцаване, съзерцание и като такава е позната в западната философска традиция.

от

:)))))

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 22.02.12 20:33.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 21:35



Ъ, това ли било, ти си се почувствал поканен? Хич и въобще не съм мислил да ти предлагам бря, взех отношение по разказа на жената, щото каза че е играла асани.



Под практика разбирам не само от йога, но даоска, Кастанеда, суфи, Ошо и всякаква друга. Кой от където го хапе кученцето.

Имам няколко системи по които съм работил, които едва ли ще ти говорят нещо. Сега и най- често съм на Класическата система по Шивананда, плюс Петимата тибетци и част от Шестте йоги на Наропа, пранаяма, бандхи, мудри и т.н.
Добавям физическа активност и прилагане на принципите във всичко през целият ден.

Разбира се, не трябва да забравяме и сръбската музика, таферните приятели, добрите жени и най- вече - кебапчетата. Не е проблем да сменя музиката с всякаква друга, а кебапчетата със задушени зеленчуци. Но веселото е, че уж разчупените на думи, на живо често се оказват доста спечени и еднообразни.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 21:40



Извън това и по повод медитация - термина всъщност е самяма, които процес включва дхарана, дхяна и самадхи в едно. Ако се разбере какво е дхарана, ще се разбере и всичко останало.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 21:43







Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 21:50



взех отношение по разказа на жената, щото каза че е играла асани.
Поканен за? - просто питах за практиките, извинявам се, ако нещо ...
Та - аз взех отношение по това, че критикуваш четенето, ако ставаше всичко с практика, а от четене файда йок, то дай да не четем нищо и да горим книги .... глупаво. Ти нали спомена, че имаш мъник - не му ли четеш приказки? ... като гледам то направо ви е страх от четенето, логично е на детето си да не четеш, че току виж си го увредил.

п.п. как мислиш дали четенето на приказки на малки деца не им помага за развитие на осъзнаването - както изобщо и литературата, изкуствата и прочие ..... просто не искам да повярвам, че сте толкова наивни, че да отхърляте изкуството. Смятате, че не помага - съжалявам, моите наблюдения са съвсем различни. И преди да давате каквито и да примери - уви виждал съм и достатъчно практици, които вместо да ... да речем разширят съзнанието си, са го вкарали в миша дупка, направо са се оскотили. Малко потъване в разкоша - в случая на литературното изкуство няма да им навреди и дори е напълно възможно да им помогне.

Инак за думата медитация - логично, все пак има еднакъв корен с думата медицина.

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано22.02.12 22:40



Уха, верно взимаш една дума и я приемаш баш както те сърби.



Не съм против четенето, макар повечето знание да съм го добил от други, предимно по пътя на предаването. Но когато някой иска да прояви воля, да обърне инерцията на леността и да отделя по половин-един час на ден за да се погрижи за себе си(в много отношения), това е похвално. Не е страшно, няма да се повреди, нито ще стане робот с пълна липса на осъзнаване.

Пет години съм учил археология, което включва Гръцко, Тракийско и Римско изкуство. Разбира се и Праисторията също не е за подценяване. Плюс зодия везни, дето всичко е близко с творчеството и изкуството...

Свързваш медитация и медицина?! Остави...

Си починеш малко от сръбското.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 22:50



Е това малко по-друг яч звучи от - с четене си за никъде.

п.п. по твоя воля - щом желаеш, медитация и медицина, нямат нищо общо.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 22.02.12 22:52.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 23:13



Понеже тези термини не са ми територия, ето какво намерих, като обяснение:
Дхарана

Освен движението на очите във връзка с изменението на мислите, ще забележите, че съсредоточаването на мислите зависи и от дишането. Колкото по-дълбоко е устремяването на мислите, толкова повече се задържа дишането и обратното (от което ние ще се възползваме впоследствие). Когато дишането започва да спира, тогава Пратяхара преминава в Дхарана. Отначало вдишването се продължава до толкова, че изглежда като че ли ще спре, след което настъпва пауза и незабелязано започва издишането, което е много по-късо от вдишването.

Когато изчезне границата между вдишването и издишването – започва Дхарана. Щом преходът от издишването към вдишването изчезне, тогава Дхарана е постигната. А когато дишането, движението на ума и очите, както и усещането на външните раздразнения, престанат – тогава настъпва Самадхи.

Упражненията в Дхарана обикновено започват със съсредоточаване върху някакъв мисловен образ, което е много трудно. Обикновено се мисли, че да се удържи една мисъл в съзнанието няколко минути е много лесно. Всъщност, ако може да се задържи мисълта в продължение на 12 секунди, достигнали сте шестото стъпало на Раджа-Йога (Дхарана).
Упражненията трябва да започват от усещанията.




Обаче, то доста съвпада с това, което д-р Ван описва, като етапи на мисовното упражнение.

1. Прави впечатление, че непрекъснато се говори за упражнение, упражняване.

2. Д-р Ван неведнъж сравняваше постигането на отпускане на ума с "мисловно вдигане на гири" - и поясняваше, че това е така, не защото трябва да се напрягаме, за да постигнем целта, а защото се опитваме да направим нещо твърде неспецифично за нас. И макар това да е най-естественото ни състояние, в началото ни изглежда точно обратното - абсолютно несвойствено и трудно за постигане. Но точно тук идва упорството и постоянството - не е необходимо да се насилваме да стоим още в началото часове наред в опити да се отпуснем, но е абсолютно необходимо да го правим редовно, като макар и с по малко, но да увеличаваме времето.

3. Същите неща с малко по-различни термини са ги повтаряли и на семинарите по тенсегрити.

Това в случай, че някой все още си мисли, че може да си скочи в морето от канапето...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 23:24



Това в случай, че някой все още си мисли, че може да си скочи в морето от канапето...
По скоро - докато някой мисли, не ще може да си скочи в морето ..... но това е друга тема, трябва практически опит, за да се разбере



--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 22.02.12 23:25.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 23:28



Не е, същата е. Какво ти пречи да го видиш - канапето?



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 23:34



Е не може ли с канапето в морето?

п.п. има надуваеми.

... виждал съм честна дума!!!

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 22.02.12 23:35.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 23:35



Има. Ама те са въздух под налягане...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 23:36



Е то инак ще потънат.

п.п. поне така си мисля



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано22.02.12 23:39



Дааа, добре, че корабостроителите си мислят друго...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано22.02.12 23:58



А подводничарите трето



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано23.02.12 00:02



Точно така! Ти решаваш как ще излезеш в открито море - с надуваемо канапе или...



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 23.02.12 00:03.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано23.02.12 00:07



А в откритото само та дуа ветъра - карам по бреговата линия на тънко, па и като ме лепне морската, да има стабилна суша малко.



--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: L.L.]  
Автор huanji ()
Публикувано23.02.12 10:52



Не знам нарочно ли, случайно ли, си попаднала баш на Сахаров(това е от книгата му - "Йога бе зучител". Не съм видял друг да разкрива механизма на самияма, но точно в тази книга нещата са само схематични(не описва какво е дхарана, по- скоро говори за двете степени на кевали и то пак схемтично), има много повече, което дава на други места. Цялата визия изисква да се отдели доста време и някой да помага в определен момент, понеже ако не обхванеш всичко с един поглед, а виждаш само фрагменти, няма да се получи.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано23.02.12 11:57



понеже ако не обхванеш всичко с един поглед, а виждаш само фрагменти, няма да се получи.

И като се прибави и практика... ето защо няма време за повече от едно учение и задълбоченото му изучаване.

___________



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано23.02.12 14:08



има много повече, което дава на други места
Това пак същия човек имаш предвид нали т.е. Сахаров или ... говориш за някой друг?

--------------------
.... не заслужавам!


Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано23.02.12 15:52



Да, Борис Сахаров. Всъщност, единият учител на моят учител беше ученическа последователност от Сахаров, а другият Венци Евтимов.



Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано23.02.12 16:03



Нямаме толкова време, поне що се отнася до реално приложение. А за една система се знае едв акогато се играе по- продължително време. Може за обща култура да се опита и в краен случай да се вземе по нещо. Но дори и да се вземе, то ще трябва да се върже към останалата практика, което не всеки може да направи.

Примерно от Мантак Чия има конкретни неща, които ми се връзват. Видях и семинара, но честно казано предпочитам от теб да науча каквото ми трябва, вместо да си губя времето със семинари за ширпотреба.

Като гледам как тук се препоръчва всеки да си пробва, импровизира и прави каквото му скимне, без да държи сметка за опита на хората по въпроса, за обосновката на практиката, с какво се връзва, анатомия, физиология и т.н. Значи или практиките са водица от която глава не боли, или просто хората си карат на сладки приказки.





Тема Re: Наблюдение и Стоп като ...удоволствиенови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано23.02.12 17:54



Право в целта!



Нямаме толкова време, поне що се отнася до реално приложение. А за една система се знае едв акогато се играе по- продължително време. Може за обща култура да се опита и в краен случай да се вземе по нещо. Но дори и да се вземе, то ще трябва да се върже към останалата практика, което не всеки може да направи.

Няма какво да допълня.

Като гледам как тук се препоръчва всеки да си пробва, импровизира и прави каквото му скимне, без да държи сметка за опита на хората по въпроса, за обосновката на практиката, с какво се връзва, анатомия, физиология и т.н. Значи или практиките са водица от която глава не боли, или просто хората си карат на сладки приказки.

Началните практики са по щадящи, макар като видях как една жена крещеше истерично от Йога Нидра, изпаднала в състояние, близко до сомнамбулство... Риск винаги има, но в общия случай е минимален. По натам нещата са малко по-други, но пък за да има опасност, човек трябва бая енергия да е събрал, та да се притеснява от токов удар.

Примерно от Мантак Чия има конкретни неща, които ми се връзват. Видях и семинара, но честно казано предпочитам от теб да науча каквото ми трябва, вместо да си губя времето със семинари за ширпотреба.
Единствено мога да споделя моя опит, който не е много голям. Далеч съм от подготовката на хора, които само с това се занимават.

___________



Тема Tao/Osho Masaнови [re: Mиpo1]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано07.06.12 13:41



Срещал съм доста хора, които намират за полезно да практикуват дао/цигун практики и Ошо медитации.

Ето един пример с

.





Тема Екарт Толе беседи в/у Дао Де Дзиннови [re: Mиpo1]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано21.07.13 21:44



Беседите на Екарт Толе (Eckhart Tollе) върху Дао Де Дзин са много близки по смисъл на тези на Ошо. Всеки може да прецени сам на линковете по-долу, а аз ще споделя част от това, което те събудиха в мен.

Смисълът на Дао Де Дзин (а и на други подобни книги) е човек да ги използва като средство за навлизане навътре в себе си... Което значи, че цитати от такива книги има смисъл да насочваме не навън (примерно при спорове с други хора), а НАВЪТРЕ. Да се медитира над тях…Навън можем да оставим да разцъфти това, което се е родило в нас вследствие от взаимодействието ни с тях.

Често Дао Де Дзин е превеждана от учени специалисти по китайски език, които нямат задължително духовни усещания. И тогава преводът губи живостта си. Търси се буквата от преди 2500 г и се изпуска смисъла тук и сега… Не е нужно човек да се страхува да напише своята Дао Де Дзин със свои думи и на свой език.

Примерно ето какво предлага Екарт Толе като свободен превод на заглавието й : „The Power of Now “. Аз бих казъл „Хармонията на Настоящето“. Който я е чел, може даде своята версия на свободен (не буквален) превод на заглавието. Какво се ражда в него при докосването му до Лао Дзъ и Дао Де Дзин?










Тема Re: Екарт Толе беседи в/у Дао Де Дзиннови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.07.13 01:55



Ако не се бъркам, по спомен съм виждал тези беседи и преведени, ма сега ме мързи да проверя. Инак, като си рекъл да поиграем - ти мине, не мине и току ти щукне, неква такава шашава игра. Та в менталните ми представления дао де дзин никога не е била книга със заглавие - кориците винаги са липсвали, ала все пак първото, което ми хрумна е "да те заболи глава", не толкова официално би било "пътят на кривото колело", а за да е по-непретенциозно тогава "шапка на тояга", с "бой на негри в тъмна нощ" ще бъде завършена класика.

п.п. за сега толкова.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.07.13 17:21



Ах, този мързел...



Добре си дал заглавия, но е хубаво те да не са от менталните ти представи, а ОТВЪД тях. От дълбокото ти усещане, от медитацията.
- "да те заболи глава": хм, защо трябва да те заболва глава от Дао Де Дзин?
- "пътят на кривото колело": аз бих казъл пътят на ОГЛЕДАЛОТО. Но мога да приема твоя израз „кривото огледало“ в смисъл, че това е особено огледало, което събира крайностоте в едно цяло.
- "шапка на тояга", "бой на негри в тъмна нощ": не знам дали боят е с въпросната тояга от под шапката, но е хубаво двата израза да се обединят в един. Така първият (пасивният) се слива с втория (активния).

Ако искаш, потопи се пак в Дао Де Дзин и усети излъзчването й... Не е важна корицата, а какво всичко това поражда в теб... И не са важни купешките/китайските термини, а това да позволиш на въпросното дао усещане да разцъфти в ежедневния ти живот и да можеш да го пресъздадеш с ежедневните си думи.



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано27.07.13 18:44



Болките в главата, са от объркването, в което попада човек след прочитането и опитите за анализ, и разбиране на дао дъ дзин - поне за мен това е съвсем не лека задача.

Пътят на кривото колело е извън утъпкания вече път - още от раждането ни, цялото общество се опитва да ни вкара в така наречения прав път, но Лао Дзъ е от онези хора, които твърдят, че това са глупости и такъв път няма. Фактически няма как да не признаем, че по социалния аршин, дао е едно криво колело, което просто не можеш да го вкараш у правия път.

Шапка на тояга - в бита ни има много неща, които възприемаме като сериозни неща, но за Лао Дзъ това са излишни товари, които носим по навик, когато се разтоварим от тях, околните олицетворяват отношението ни с израза "шапка на тояга" т.е. че сме небрежни и безотговорни към сериозните неща ..... и в известен смисъл, признавам, че тези хора са прави, щото съм крайно безотговорен към чуждите идеологии.

Дали поради инстинктите заложени ни от природата, дали поради някакво генетично и ментално наследство от предшествениците ни, когато човеците търсим нещо, го търсим винаги на светло, което безспорно е логично - яснотата на осветленото място, ни спомага за по-бързото намиране на онова, което търсим. Обаче понякога търсеното нещо просто не е там т.е. търсим на неправилното място - понякога това нещо се намира в мрака, в нощта на душата, а когато това нещо е и на всичкото отгоре невидимо, става досущ, като да биеш негри в тъмна нощ.


Щом не щеш китайските термини, значи няма да споменавам "усмивката на дракона" и "великия път, на великата истина, под великото небе".

Обаче в момента ми е невъзможно да се съобразя с изискването ти
"а това да позволиш на въпросното дао усещане да разцъфти в ежедневния ти живот"
защото не съм сигурен дали ще стане това в този ми живот, а за да не те карам да ме чакаш, при това напразно, за сега ще кажа ..... не знам какво да кажа.
Автентичност е това, което усещам още от първия прочит на дао дъ дзин - сякаш не е писана от човешко същество, сякаш не е от този свят, твърде нетипична. Доколкото ми е възможно да говоря от медитацията, доколкото имам медитативност, ще кажа, че моето заглавие е "от само себе си".

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано27.07.13 23:55



Ето, сега те разбрах какво искаш да кажеш.

"От само себе си"е чудесно заглавие! И може да се приложи към всичко, което засегна. Примерно, ако има болки в главата, значи не е това… Разбирането на Дао Де Дзин не става с анализ, а с живеене.

За Бога, защо да вкарваме Дао в правия път

. Правият път е част от Дао. Социалните аршини и отъпканите пътища също, но просто не го изчерпват.

Не съм бил негри в тъмна нощ, но ми се случва да се разминавам с тях в парка късно вечер и наистина може да се блъснем. Което ме кара да съм по-внимателен и само потвърждава това, което казваш, че тъмното е също толкова полезно като светлото.

Избери някой стих, който ти е труден за прилагане в ежедневния живот, сподели и да видим. И не забравяй, че Дао Де Дзин не е свещена книга (която трябва да се спазва стриктно), нито пък наръчник с рецепти кое как да правиш. Това е като цвете което трябва да разцъфти в теб „от само себе си“… Или може би за теб, като любимо питие, което пиеш бавно и на глътки.



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано28.07.13 20:40



Тъкмо и аз вчера обмислях да ти предложа, да развием една такава тема - понякога вълната не пита, а директно връхлита, в такива моменти човек изпада в безмълвието ... но в случая аз гъмжа от терзания и няма такава опасност да не кажа нищо, дори напротив, направо ми падна ситуация на кестерме и от голословие нема да пестя.

Та нека започна от това, че когато ми попадна тази книга за сефте, голяма изненада за мен бе, че не малко стихове от ежедневния ми живот бяха отразени в дао дъ дзин - в мене никога не е имало съмнение, че ето това вече е свещенна книга, книга която не е някакъв стриктен догмат, не е някакъв военен устав, а писание изпълващо с благоговение, слово което забавя крачките, в него има нещо, което те кара да стъпваш по-внимателно, по-тихо, сякаш, за да не разстроиш същото това нещо.

Разбира се, това не би било свещенна книга, не би било огледало, ако отразеното, не влияеше на отразяващото се, ала въпреки това, ще е лъжа, ако кажа, че прилагам стихове от книгата в бита си - съдържанието в нея, нека да не е рецепти за поведение, но със сигурност е сборник от практики водещи до медитация, а аз съм незапознат с кодацията на тази книга, няма кой да ми я преведе и опрости, и за това ще е лъжа, ако кажа, че я прилагам на практика. Но въпреки това признавам, че поне се опитвам да я осмисля, да я изживея, да вникна в пространството на Лао Дзъ.

И ето кое ме затруднява не от вчера - нещо, което отскоро дори ми стана вече болезнено, че не мога да проумея. Цитатите са от различни пасажи, но болднатото е конкретиката, която искам да разгледаме.

"Репутацията или животът - кое е по-скъпо?
Животът или богатството - кое е по-важно?
Придобивката или загубата - кое е по-болестотворно?
Прекомерната привързаност
неизбежно води до мащабно разхищение.

Самоцелното натрупване на богатство
неизбежно причинява невъзвращаеми щети.
За това не бъд алчен - и няма да търпиш унижение.
Знай кога да спреш - и няма да пропаднеш.
Само така можеш да изпиташ вечността"

"Дао е хранилище на десетте хиляди неща.
Съкровище за добродетелните; закрила за недобродетелните.
Красивите слова служат за увещаване на управниците;
достойните дела служат за облагородяване на хората.
Лошите хора - защо да им обръщаме гръб?
Така за просветения е присъщо да избавя всички -
никого да не изоставя;
да опазва всяко нещо - нищо да не пренебрегва.
Това е съчетаването със слънцесияйността.
За това добрите от добри се учат;
лошите са поука за добрите.
Но ако не уважаваш собствения си учител
или не обичаш онзи, от когото се поучаваш,
и най-мъдър да си, изпадаш в голяма заблуда.
Това прозрение е проникновенна изтънченост.
"

Макар да не обичам цитирането и позоваването на чужди думи, извън контекста им, в случая точно това ще направя - за какво иде реч, това което ме затруднява не само в дао дъ дзин, но и изобщо в думите на много учители, като се почне от Буда, та се стигне до Ошо е въпросът с привързаността. В толкова много книги, беседи и проповеди, тези хора не един път са ни казвали, че много от проблемите ни - реални проблеми, а не някакви съмнително духовни и възвишени, а проблеми от бита, от ежедневието - са причинени от нашата привързаност, качество присъщо на всеки човек, проявяващо се под най-различни форми.

Ошо е говорил много за привързаността, по най-различни поводи - едва ли има книга, в която да не стане дума и за нея. Не един път е подчертавал, че ако трябва да се отказваме от нещо, то това е привързаността - обосновката му, най-общо казано е, че когато човек се привърже към нещо, то той губи способността си да усеща това нещо. В дао дъ дзин е написано, че когато се обвържем и вкопчем в нещо, тогава го губим.

Сега темата ще отиде на една плоскост, която е много деликатна за мен и по принцип не обичам да споделям такива твърде съкровени неща публично, та ще те помоля да бъдеш с една идея по-внимателен в отношението си - защото макар да подчертаваш на другите, липсата им на внимание, то повярвай ми, ти също страдаш от същото и ако този път пак ми се халосаш нещо, ще го приема наистина "на лично" и от тук насетне ще имам достатъчно дълбоки резерви, че е възможно да се стигне до там, повече изобщо да не контактувам с теб. С една дума казано - предупреждавам те в името на доброто намерение.

Та - привързаността .... естествено тази слабост не подминава и мен. Парадоксално е, но и факт, че когато някой човек се привърже към мен, нещото в мен - което ни е събирало, което е издигало общуването ни в общение, а общението в приятелство и интимна близост - умира, изчезва, изпарява се, сякаш никога не е било, сякаш съм в бил в илюзия, в сън, в мираж на собствения ми ум. И макар да съм се сблъсквал не един път с тази ситуация и да съм осъзнавал причините и следствията, въпреки това аз не съм надраснал моята склонност да се привързвам към другите - макар да знам, че точно с моята привързаност към тях ще погубя случващото се м/у нас, аз не успявам да я надскоча, не успявам да избегна нейното пораждане и въздействие. Опитвал съм какво ли не, впрягал съм цялата си интелигентност и любвеобилност, на които съм способен, но резултатът е винаги един и същ - привързаността ми си е тук и отблъсква, инак обичния от мен човек. И по дяволите - идея си нямам защо се получава така и идея си нямам, как да постъпя.

Казвал съм си - когато не разбираш механизма на едно явление, то непременно ще те владее. Ок - от тази позиция имам поне някаква яснота, някаква стартова точка: да разбера какво представлява привързаността и как функционира. Коато на човек му стане хубаво от нещо, тогава се случава и привързването към него - тук в съзнанието ми изникват думите на Ошо, които никъде не съм чел "в хубавото няма проблем, но привързаността ще ти докара проблеми" - фактически какво се получава: ти искаш да хубавото да остане и за това се привързваш. Всичко това честно казано по моя преценка е съвсем нормално и в реда на нещата - все едно да ти предложат една хладна бира в тази жега и ти да откажеш, защо да отказваш, ще ти стане хубаво или все едно реализиралата се красавица от твоите мечти да ти поиска цяла нощ секс и ти да откажеш .... значи човек, който отказва на такива предложения, за мен не е естествен, нещо не е наред, да страниш от хубавото, значи нещо ти има или най-вероятно си християнин, може би дори християнски свещеник, та на кой не му е хубаво да му е хубаво. Така, че това си е в реда на нещата, хващаш я за ушите и отивате да се насладите на най-страхотния секс, който някога си преживявал, обаче какво се случва по нататък - когато ноща свърши, ти не искаш хубавото да свърши, ти т.е. аз де аз, аз не искам красавицата да си ходи, искам тя да остане, за да продължи хубавото. По този начин аз се привързвам към нея - ако тя си тръгне, ще си тръгне и хубавото, нейното отсъствие ще значи отсъствие и на хубавото, а аз определено не искам това, не искам да ходя в манастир и не искам да съм християнски светец, казват че светците не са привързани към нищо, но аз съм ги виждал тези светци и нямам ама баш никакво желание да изглеждам, като тях, да живея техния живот, за който е по-точно да се каже да умирам по техния начин на умиране, не искам да излъчвам това присъствие на болен и оскотен духовно човек.

Привързаността се появява по този, според мен чисто човешки начин - поради хубавото, а как същата тази привързаност, унищожава същото това хубаво. Присъщото свойство на привързаността е да ограничи свободата на другия - това е един интересен и влудяващ парадокс: човек се привързва към другия до степен той да е по-важен от него и същевременно, именно чрез привързаността си човек налага собствената си значимост над другия. Точно там е номера, че привързаността отнема свободата, свободното пространство м/у вас - което е нужно за да се осъществява красивото случващо се - се запълва от привързаността, отношението трансцедентира в собственическо, защото аз непременно искам да ми е хубаво и непременно да е с тази жена, но така или инак човекът не е предмет, не можеш да притежаваш човека, да го притежаваш означава той да няма свобода.

Ето така аз се запъвам на един кръстопът, чиито пътища, все до един и същи резултат водят - погубването на онзи съкровен, божествен феномен отварящ вратите на един свят, който не е този свят, който не е светът на страданието и условностите. Играл съм ги вече онези игри, където просто си казваш, че спираш с привързването, че няма да му се даваш, но онзи малък дявол в главата ми знае много добре, че играя тази игра с надеждата, че като съм вече непривързан то красавицата няма да си отиде или ако си е отишла, ще се върне - той ги върти тези номера, защото така е чел в книгите, така е чул да казва Ошо, че като не си привързан ще получиш тъкмо онова, към което си се привързал. Както сам може би се досещаш, в тези игри винаги претърпявам провал, защото естествено в даден момент вече не мога да преглъщам въпроса "е защо по дяволите тя не се връща, нали вече не съм привързан".

Ошо казва - макар и това да не съм го чел никъде - че провала идва от привързаността към резултата, но дявол да го вземе, та нали точно поради резултата е цялата хамалогия, ако не се върне, какъв е смисъла тогава, всичко друго е напразно. Без да си придавам тежест си признавам, че не ми е леко - не знам какво стана и какво става с мен, но то не стига, че съм привързан, но и никога до сега, не съм бил толкова дълго време и така ярко привързан към друг човек, а виждам, че тази ми склонност просто създава една дистанция м/у нас, която с времето само се увеличава и на мен от това ми става още по-тягостно и мъчително ..... тъгувам по дяволите, знаеш ли преди време ми каза "очаквах по-мъжко поведение от теб ... все пак" .... направо ме приби с правата лопата, действително, дори доблеста да проява едно мъжко отношение нямам, защото чисто и просто не искам това да се случва, не искам да се разделяме, да знам че не мога да я спра, но никак не искам да си тръгва, ама никак и всичките медитативни алгоритми, изобщо не ми помагат, за да преодолея тази ми слабост.

Не знам - може би просто трябва да се примиря и да го изстрадам всичкото това, пък и от друг ъгъл погледнато, нима имам друг избор. Вярвам, че съвсем не съм единствения случай, вярвам, че много хора са попадали в същите главоблъсканици и знам, че ако някой дойде и ми каже всичкото това, което написах, аз не знам какво да му кажа, не знам какво да го посъветвам, не знам как мога да му помогна или той да си помогне. Но знам, че аз я уважам, че аз я обичам и че само при мисълта, само при почувстването "без нея" и в гърдите ми, онзи вакуум, онова болезнено придърпване, съвсем осезаемо усещане за нещастие.

А може би, може би, привързаността идва от несподелена, неизразена любов - наистина хем го разбирам, хем не разбирам, ето и Ошо ме вкарва в противоречия

"Ако си безразличен към някого, ти си студен. Няма никаква топлина. Ти просто не си привързан - нито обичаш, нито мразиш, нито те е грижа, нито те е еня. Ти си безразличен и си вървиш по пътя. Затова и нищо не може да нарани хората така, както безразличието. Ако мразиш някого, това не е негов проблем. Той знае, че ти му обръщаш внимание - може да е отрицателно, но е внимание. Но ако си безразличен, това дълбоко го наранява.
Ако хората просто не ги е грижа за тебе, ти минаваш, а те не ти обръщат никакво внимание, ти се чувстваш почти мъртъв! Безразличието убива, а не омразата. Омразата поражда енергия. Любовта също носи енергия. Любовта е приятно чувство, а омразата - неприятно, но ако трябва да избираш между омразата и безразличието, ти сигурно ще избереш омразата: Никога няма да предпочетеш безразличието. Безразличието е напълно студено, убийствено."

не мога да бъда безразличен към нея - да понякога съм изпитвал омраза, не злоба, а омраза, открито съм й го казвал, но това го разбирам, именно защото я обичам, егото ми си отмъщава, като я мрази, но безразличен не мога да бъда. И този номер съм го пробвал не един път - в някакъв момент да се проверя мога ли или не мога да съм безразличен, в случая не мога, мога да си играя на безразличие, но това ще бъде един много нелеп и неуспешен опит за самоизмама.

Как ти си се справял с привързаността - аз така и не мога да намеря даото по този въпрос? Или съм го намерил, но в образувалия се хаос не знам кое е то, та да го избера, да пробвам и да видя какво ще се получи? За сега съм на кота нула - с вързани ръце, ни тей, ни инак и само тъна в терзания. А бога ми - наистина ми липсва, ето скоро ще се връщам, вече си починах баят време от всякакви религиозно-духовно-медитативни-езотерични истории, медитацията ме вика, какво, що се случва около мен и с мен, но медитацията ме търси и ще се върна, но така бих се радвал на нейното внимание, това е просто незаменимо и като изживяване, и като спомагане, а на сила няма как да стане, някак от само себе си следва да се случи, за да е истинно.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано29.07.13 00:05



Привет!
Надявам се нямаш нещо специално против да се включа с отговор, въпреки че въпросът не е към мен. А се включвам от чиста проба съпричастност и пристрастие - ти си ми симпстичен от самото начало и често те чета

, а сега виждам, че си поставил същите проблеми, пред които и аз съм се изправяла цял живот и още се изправям... Ще се опитам да обясня на разбираем език това, което аз правя, как се справям с тенденциите си да се привързвам и какви са резултатите... Искам да вметна преди това, че съм човек (вероятно, като всички), от лесно привързващите се - стига да попадна на подходящия човек, една-две срещи и съм омотала конците вече. И от това си страдам цял живот. Та, какво правя напоследък по този въпрос...

Първо си признавам, че съм хлътнала. Второ - много важно - отнасям се със себе си нежно и внимателно, като с малко дете, което е преяло със сладолед - не се обвинявам, гледам да не се паникьосвам, понякога дори говоря на себе си (нали така и така винаги си говорим), като на детенце - "спокойно, мило, всичко е наред, всичко ще се оправи, аз съм с теб, обичам те, каквито и щуротии да правиш и никога няма да те изоставя!" Ей тъй си говоря, колкото й да е шашаво отстрани. Но се окаа ефективно за мен. Всъщност не е много чудно, че е ефективно, тъй като самото привързване вече не е нежно отношение, а вкопчване, а пък вкопчването изцежда. И така, тръгвам от себе си - първо да се успокоя, а после се обръщам към обекта на чувствата и се опитвам да го погледна и видя от тази позиция на малко по-голямо вътрешно спокойствие, която съм си извоювала с нежното отношение към самата себе си. Това обръщане към себе си работи и точно защото е обръщане към себе си - т.е. за момент вниманието не е в обекта на вкопчване, а в мен - и това отпуска хватката. Колкото и с малко да е , пак е по-добре от нищо и с течение на времето може да се упражнява за по-голям резултат.

И като се обърна към обекта на интерес от позицията на сравнително спокойствие, опитвам се да го наблюдавам във вътрешна тишина. Т.е., максимално да приглуша оценките, диалога и шума в главата. Така се опитвам да го наблюдавам обективно - да му позволя да бъде това, което е с всички добавки, вкл. и желания и пристрастия, и вкл. желанието му да бъде свободен или нежеланието му да е с мен (ако има такова). Когато успея да постигна мааалко по-голяма обективност, тогава ореолът на човека, който съм му поставила в началото и който поражда тази привързаност и несвобода, обикновено се разсейва. Тогава го виждам, като нормален човек - като мен - със своите слабости, грешки, несъответствия и т.н. Това ми дава известна дистанция и въздух и за двамата. Дали не поражда безразличие? Не съвсем. Всъщност, открих, че лесно мога да му върна "ореола", стига само да си припомня чувството и колко ми е било приятно да го изпитвам.
... Но в общи линии всяко разсейване, т.е. отклоняване на вниманието от свръхфиксацията на ума е добре дошло и колкото повече, толкова повече... като най-доброто прехвърляне на вниманието е навътре, понеже там е източникът ни на сила и стабилност... сега какво значи това - а ми, за мен значи да си говоря, като на малко дете, да си усещам пространството под пъпа, също и останалото тяло, да мълча и да слушам/наблюдавам усещанията си... как пътуват, като лодки в река... например... Някой път успявам, друг път - не особено, но колкото по-често опитвам, толкова повече се получава...

...Сега, някой път има тежки случаи в които съм изтървала положението и тогава единственият ми изход е през катарзиса на болката от преживяването на загубата и раздялата. Просто се оставям да мине през мен, да се изплаче или изрази, както намери за добре. Ако не се самонавивам излишно, естественият ход на процеса е, че болката в един момент спира. Изчерпва се емоцията, никоя емоция не е вечна, даже са изненадващо краткотрайни, ако решиш да ги "пуснеш" да се изразходят и да не ги подхранваш със смонавиване. Което става, ако се примириш... смириш май, че е по-подходяща дума...

Надявам се да съм ти била полезна, макар и с малко; и макар това да е деликатна материя в която общо взето трудно се... "прехвърля опит"... ако изобщо мога така да се изразя...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: L.L.]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано29.07.13 13:24



Тъй като и аз съм от тези (като вас двамата)

се включвам по темата, да споделя мои разбирания и изживявания...

Имам тази лекота на привързване към приятното и хубавото и някаква нужда в мен : Да е красиво!...До толкова се вкопчвам и изопачавам нещата, че накрая се стига до фантазиране и живеене в мой свят на представа, който съвсем не е реалността. Вкарвах хората в този свят, но почти никой не го споделяше или за кратко(и това сега го намирам за нормално..), но тогава някак задушавах с искането да е Красиво(моето красиво). Мина време докато осъзнах за това си състояние и това беше първата ми крачка - Осъзнаването...после започнах да търся начини да не се вкарвам в този свят, а да се държа за нещата такива каквито са....когато усещах, че започвах да потъвам в поредните взаимоотношения първо се спирах и подобно на теб започвах вътрешните си разговори, но на глас за да се и чувам. Усетих ли, че отново фантазирах и създавах образ, който е само в представата ми - Спирах. Намирам неща в ежедневието ми, които са реални и не присъстват само във фантазията, неща до които можех да се докосна реално.., за това аз толкова държа на реалното общуване. Във реалното общуване по- трудно можеш да си създадеш представа, в която да потънеш.

И така - това е от мен. Търся неща( красотата на природата, на дребните детайли, на които не обръщаме внимание..) които са реални за мен и не присъстват само в представа - нереална



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано29.07.13 19:42



Мерсаж - ще се вземе в предвид, макар че малко ме притеснява това себеобръщане, като към детенце .... знаеш ли колко е увличащо. (: В случая аз съм говорил за привързаността към друг човек, но имам предвид привързаността изобщо, а тя има едно такова свойство, да се запазва променяйки само обектите - а един пръстен дали ще го сложа на другата ръка или на друг пръст, няма да е кой знае каква разлика, защото него така или инак пак ще го има.

п.п. а инак именно това, че емоциите са краткотрайни малко ме озадачава - в смисъл понякога се питам, дали е правилно, като наричам това ми усещане и изживяване "привързаност", защото в конкретния горе описан случай, краткотрайността стана въз дълга ...... мале представяш ли си да съм станал някакъв побъркан манияк, на който просто още не са му избили чивиите, но вече е на път .... ебаси гадното деа.



биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано30.07.13 00:53



защото в конкретния горе описан случай, краткотрайността стана въз дълга .....

Позволи си да тъгуваш...
Любов, позволи си да тъгуваш...
Мило мое,
Дойде моментът - танцът е от теб...!
Дали светът е справедлив
или пък не е?
Дали се пита този слънчоглед?

Ела, Любов - и поеми ръката ми!
Ти имаш този танц от мен!
И докато са светла ръж нивята!
И докато пустинята е с цвят на мед!

Докато ти харесва - остани!
А после си иди - като лисичка,
Аз имам вечно твоите очи...

Така сърцето се превръща в птица,
готова всеки миг да отлети!....



п.п. Съвсем не знам защо исках да ти пиша някакво пояснение, а излезе това... Явно е било "спешъл едишън" фор ю.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 30.07.13 01:26.



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано30.07.13 02:39



Намирам неща в ежедневието ми, които са реални и не присъстват само във фантазията, неща до които можех да се докосна реално.., за това аз толкова държа на реалното общуване. Във реалното общуване по- трудно можеш да си създадеш представа, в която да потънеш.

Аааа, бееее....

в това отношение съм талант - създавам си общо взето "квот' си искам"! Или по-точно, каквото възпаленото ми въображение избълва. Нооо - да - в общи линии съм съгласна с твоята стратегия - досегът с реалността винаги е отрезвяващ - малко или много...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 30.07.13 02:40.



Тема Привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано30.07.13 11:19



Когато става въпрос за привързаност, на Изток се точат едни метафори, големи грапави и лепкави като биволски език. Рахат локум, който се точи ли, точи.

Според мен нещата са прости и са разделени точна на две"
1. Естествените човешки реакции или, по-скоро, емоции. Пример: Някой направи нещо- ядосаш се; или пък се влюбиш и т.н.
2. Втората част вече не е човешка. Ще я нарека с "Его", заради западното и познато звучене. Иначе на Изток го наричат "малък ум", "тамастичен ум", син (емоционален ум) и т.н. Пример: някой те ядоса в момента и нормално би било след първоначалната реакция човек да се балансира отново, да осъзнае причината и т.н. Обаче се получава така, че Егото раздува и повтаря до втръсване как никой в познатата ни вселена няма право да ни ядосва. Което е глупост, разбира се. Егото се храни с отделената от целия вътрешен диалог и създадените емоции енергия.
При любовта е същото - едни фантазии, едни лиготии, ум да ти зайде. После човек да се чуди що се оказва, че уж си влюбен, пък не познаваш човека, в който си влюбен...

Привързаността е капанът на Егото. Кара ни да залепнем за незначителни проблеми и ни изтисква, докато не останем само люспа.

Всяка една ефективна система за развитие, е по същество бойна система. Всяка една практика е насочена да се отървем от изключително коварен противник, който се храни с нашата енергия. Ние не сме слаби, нито сме чак толкова податливи на тревога, на яд, на омраза, на страх... нито сме толкова лигави в своите чувства, та чак да се стигне до самоубийства, ако някой не откликне на любовните ни песни. Нарочно давам по-брутални примери. Единственото "животно", което се самоубива, заради чувства, това е човекът. Всички останали животни следват инстинктът си за самосъхранение.

Нещата стават по-лесни, когато човек разбере, че най-лошите му слабости не са негови. Трябва да се справяме с тях, но решението не да работим върху тях, защото те не са наши. Решението е да премахнем източника им.

Пример. Ядосваш се и подтискаш гнева, защото искаш да станеш "по-добър" (което си е пак трик на Егото). Подтиснатият гняв създава големи проблеми, които са добре дошли за Егото. Така не преставаме да се занимаваме с глупави проблеми и постоянно да сме ПРИВЪРЗАНИ към тях. А те не са наши проблеми!

Истинското решение е да се накара да замлъкне този Ум, това Его. Затова и във всяка система се набляга на развитието на вътрешна тишина. И на много други практики, разбира се, които са тествани и проверени, че работят.

По отношение на тълкуванието на Дао Дъ Дзин, щях да ти препоръчвам да прочетеш книгата на Мантак Чиа и Тао Хуан, обаче в нея двамата автори не тълкуват думите на Лао Дзъ, а по-скоро всеки си внася практики и тълкувания, които са базирани на други трактати: Тао Хуан от И Дзин, а Мантак - от вътрешната алхимия. Най-добре е, ако искаш разбиране по текста, сам да прочетеш други даоски класики и да видиш как различни автори тълкуват афоризмите. Пример: духът на долината се използва като термин за Дзин, еликсира/есенцията и обозначава енергията, която се намира в Дан Тиен или полето на еликсира. После забравяш термините и практиките, и вместо заучени тълкувания, започваш да усещаш текста, да го сънуваш/медитираш над него/.

Привързаността, в крайна сметка е въпрос на енергия и на нейното опазване от разпиляване. Ако не се боим от бъдещето си и не сме загрижени по един крайно егоистичен начин за нашата съдба, тогава егото няма за какво да се захване и нашета енергия става неядлива за него. И при подготовката, и в моментите, когато сме достатъчно силни, за да го отблъснем, все си трябва голяма сила и издържливост. Имам предвид чисто физическа сила. Наскоро видях как комбинирането на гладуване + силни емоции, които не са изчистени + запуснато тяло, водят до психически проблеми. Човекът просто не издържа на срещата със старо гадже + мисли за провал в сегашния си живот. Стана страшно. Криза, бълнуване, халюцинации. Дори се намесиха разни "специалисти" и почнаха да казват, че била направена магия. Дрън, дрън. Болница и, за съжаление, силни успокоителни, за да изключат прилепването и Егото, и човекът се закрепи за няколко дена. Съмнявам се да си взе поука, щото е от типа, дето всичко знаят и могат. А и е прекалено "духовен", та да се занимава с подробности като тялото си. Тулум. Та на психическия срив вече му викаме катарзис и духовно израстване. Искрено се надявам, следващия път да има късмет. Защото тръшкане и рИване ще има много, при това ще се задълбочава проблема.

А и това не е първия сакатлък, на който ставам свидетел. Споделям опит с хора от няколко години и виждам, че точно на най-важната част, укрепването, малцина обръщат внимание. В действителност никой не иска да се бори и да опознава себе си. Всички искаме да не правим нищо и да сме толкова духовни (и страдащи), че всички да ни се възхищават. Да споделя, че в повръщащ и ревящ в самообвиняваща истерия и халюцинации човек, няма нищо красиво, нищо духовно.

Темата е дълга. Очистителните и укрепващи практики са много важни. Заземяването е задължително. Тялото ни е ИН, затова и укрепването му е част от заземяването. Но темата е друга...Привързаност. Важното е да се запонми, че не ние сме причината и не ние поддържаме привързаността. Но е наш избора и отговорността, дали искаме да живеем по тоя начин.

___________

Редактирано от mo32® на 30.07.13 11:29.



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано31.07.13 09:49



Малко по темата:





...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано12.08.13 21:29



Нещо от моя страна не се види отзвук (: - понякога се случва изразеното да е толкова сполучливо, че да няма какво да добавиш и да няма какво да отнемеш - прекрасно стихче.

Мило мое ... дали се пита този слънчоглед ..... и докато пустинята е с цвят на мед .... а после иди си като лисичка

Прелестно, просто се разтопих и след толкова дни все още не знам какво да кажа.
Благодаря - ще имам да черпа.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Привързаностнови [re: mo32®]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано12.08.13 21:35



Аналогията с бойна система е добра - тъкмо в този смисъл, с тълкуването на даден текст, пък бил той и даодъдзин, според мен ще извлечем толкова полза, колкото ако учим бойни изкуства по книги и картинки.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Chungliang Al Huangнови [re: Mиpo1]  
Автор mirovoy-126396Модератор ()
Публикувано17.09.15 20:22



Интервю с Ал Хуанг, който винаги ми е харесвал и който олицетворява тази тема.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.