Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:29 25.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано16.02.12 07:28



Досега с осъзнаването оставя непоправими белези...





Тема Re: Наблюдение и Стопнови [re: Mиpo1]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано16.02.12 08:46



Миро, много ти благодаря! Извинявай, че чак сега, но като се вкисна ставам неразговорлива.
Метода изглежда страхотен, остава и да събера сили да го опитам.

:)


Тема Re: Дао и Ошонови [re: Exaybachay]  
Автор shshtt (ентусиаст)
Публикувано16.02.12 08:49



Миро ти е дал безценен съвет според мен.

да


благодаря и на теб и за още нещо
"духовността е пристанище за неудачници"
чия е мисълта?

:)


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 09:09



как да установя, че той има по-големи или по-малки способности на възприятие и осъзнаване от моите ... или нечии други

Да, това, което Хуанджи каза.

Установяваш най-вече по ефекта, който има присъствието на този човек за теб.
Да, може и това да не можеш да отчетеш на момента. Преди 15 години, когато бях млада, глупава и крайно неуравновесена нищо не виждах, освен гаджето си. А точно тогава срещнах един от тези хора. Разбира се, тогава нищо не разбрах - само усещах, че "има нещо важно тук" и благодарение на това отделях повече внимание на този човек. Години по-късно оцених стойността на общуването си с него и влиянието, което е имал (и има) върху мен, като цяло.

Думата ми е, че в общия случай сме коне с капаци и даже да се сблъскаме челно с Буда, най-много да отнесе някоя и друга "благословия" и толкова. Много рядко се случва да забележим по-развито от нас същество, а да го оценим практически е невъзможно, освен след години и ако евентуално повишим осъзнаването си. Или пък може в случай, че вече сме работили по въпроса и имаме по-голямо присъствие в момента, така че да можем да "хванем" какво се случва.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:20



но критериите "гъвкаво и здраво" тяло се отнасят само за физическото

Попадаш пак в капана на думите. Казах ти, че физическите проявления са следствие, а ти дори не попита НА КАКВО са следствие. Просто наместваш нещата според собствените си възгледи и ако не противоречат на тях, вече си спокоен. Всеки го прави, това не е критика към теб.

Но да се върна на "гъвкаво и здраво" - ако човек придобие повече енергия, в следствие на практики, които премахват всякакви навици и предразсъдъци, които ни правят сковани, тогава той придобива както вътрешна, така и външна(физическа) гъвкавост. Въобще става "гъвкав" и гъвкав. Същото важи и за здравината - писах за баланс на вътрешната енергия, за нейното по-голямо количество и че това се проява на физическо ниво. Ставаш "здрав" и здрав.

Разделям нещата, само за целите на обяснението. Иначе са неразделно свързани. Приеми, че тялото е сгъстена енергия и в началото, човек работи само с тази част от тоталната си енергия, защото само нея познава и само за нея има сетива или по-правилно казано, сетивата му са ограничени да възприема само тази част от енергията, която наричаме "материална". За да балансират и да ускорят процесът на учене, даоските практики работят както за вътрешна гъвкавост, така и за външна, което в крайна сметка е едно и също нещо - наличие на повече енергия!

Ето и отговорът ти на въпроса защо един гимнастик няма да е по-осъзнат от теб, щом е по-гъвкав и здрав физически от теб - защото неговата гъвкавост не е следствие на развитие на неговата (вътрешна) енергия, а е следствие само на механично правени упражнения. Той не работи с енергийните си центрове и енергията си, липсва осъзнаването и работата с енергията.

От друга страна, човек, който работи само на интелектуално ниво, също не работи с енергията. Може да има прекрасни мисли, да свързва думите в страхотни сентенции, но това няма да му донесе повече енергия. Напротив, според даосите, духът (Шън, в тоя случай може да го приемем като проявен чрез мисловната енергия) се отслабва от прекаленото мислене и това намалява количеството на енергията, с която разполагаме.

Ако питаш мен, по-лесно е да се научи един гимнастик да осъзнава енергийните процеси в тялото, отколкото да накараш един философ да размърда енергията в тялото си. Причината е, че мислите, под формата на обяснения за това кое какво е, правят човека много по-скован вътрешно, с много по-скована енергия. Гимнастикът мисли много по-малко.



Разбираш ли какво имам предвид, когато казвам, че интелектуалните концепции са вредни?

И последно допълнение: всички тия думи биха били излишни само с няколко часа практика. Затова има една даоска поговорка, че по важен от наставника и наставленията е личния опит - пряко познание. Натрупваш малко повече енергия и усещаш от личен опит всичко това, което се опитвам да ти обяснявам. Правя го, защото обичам думите, но принципно е безсмислено.
___________

Редактирано от mo32® на 16.02.12 09:35.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:40



Когато ученикът е готов, учителят се появява (бива забелязан)



___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 09:52



В Индия винаги са се грижили за простолюдието чрез приказки, притчи и всякакъв род произведения, които не описват така просто пътят, а въздействат на подсъзнателно ниво.

Абсолютно съгласен - да се говори за енергия пряко, може да бъде много по-неразбираемо за масата от хората, отколкото нещата, разказани под формата на приказки, истории, вицове (сказания за силата)....

За да може да осъзнае смисъла на пряко казаните енергийни факти и да ги приложи на практика, човек трябва да има по-високо ниво на осъзнаване т.е. да има повече енергия. В противен случай почва с едни глупави интерпретации, които са чисто мисловна мастурбация, в случаите в които е по-интелектуален тип характер; ако е по-простоват, просто ги подминава без дори да се замисли.

Затова казвам, че си личи, когато някой няма практически опит - липсва му енергийното ниво и в следствие на това, липсва му и разбирането от пряк опит.

Нивата на осъзнаване са в пряка връзка с натрупаното количество енергия, а енергията се връща в тялото с определени практики, които са открили в различните традиции. Без тия практики, само си говорим приказки(сказания за силата), които въздействат на подсъзнателно ниво и евентуално да подтикнат човек по посока на практиката. Ако не, поне да спазва някакъв "праведен живот" сиреч, да има външни правила за поведение, които да отрегулират малко от малко обществото.

П.П. Често в тая тема пиша като отговор на твои изказвания неща, които не са насочени пряко към теб, защото ти ги знаеш. Просто използвам случая да изразя мисли, които излизат, когато чета твое мнение.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано16.02.12 10:42



А относно това "натрупано количество енергия" - има ли обективен начин да се установи? Защото говориш и пишеш с твърдото убеждение, че знаеш за какво говориш и пишеш - "има повече енергия" - е, добре, сподели в какво се изразява това имане на повече енергия? Къде е обективното установяване и къде започва субективизма в преценката?

Защото - ами всеки от нас може да си има свои си представи за "имането" на енергия. Аз примерно ще кажа - аз имам повече енергия от теб, ти ще кажеш обратното - не, ти имаш повече енергия от мен, дъра бъра, голи твърдения. Как се установява това нещо? И какъв е смисълът на упражнението? Разбира се твърдение от типа "имам повече енергия от теб" или "имам много енергия"... - не бих правил! Аз нямам енергия! Просто няма "аз", разделен от енергията - разгледано и разбрано в духа на Адвайта, на неделимата същност на Цялостта. Няма как някакъв разделен "аз" да "има" енергия, след като такъв "аз" не съществува. По-точно е да се каже "Аз съм енергия"! Аз съм едно с енергията, няма разделение между мен и енергията. И когато няма разделение и съответно когато няма и ограничение.... има ли смисъл в (илюзорно) трупане на някакви количества енергия?



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.02.12 11:02



А относно това "натрупано количество енергия" - има ли обективен начин да се установи?

Преди си ме питал пак същото и тогава ти писах за Мантак Чиа и изследвания на които се е подложил в най-големия в света институт за изследване на спортисти. Ако държиш, ще сканирам текста и ще го пусна.

Друг обективен начин, за който също съм писал, дори в този клуб, са медицинските изследвания. Този начин не е пряк метод, но все пак показва някаква обективност, особено ако човек преди това е боледувал регулярно - грип и други.

Има и субективно усещане, което за мен е най-важно. Да се чувствам жизнен и изпълнен с енергия, а не скапан, нервен и недоспал, поради лош сън. Понеже не зарибявам никой и нямам за цел да продавам някакъв духовен продукт, в случай, че се самозалъгвам, негативите остават у мен.

Освен това, има толкова други системи и учения, така че всеки може да намери най-подходящата за него. В случая с енергиите, описвам моя личен опит.

___________

Редактирано от mo32® на 16.02.12 11:03.



Тема Re: Дао <> даоски практики [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано16.02.12 12:42



Yap!



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.