Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:13 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Дао и Ошонови [re: shshtt]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 18:39



Миро ти е дал безценен съвет според мен.

"Стоп" метода съм го признал одма - дори Гурджиев е казал, че това е от малкото медитации, които абсолютно всеки, независимо от нагласата и опита си, може да практикува без никакви ограничения и притеснения. Да ти кажа, имам една такава интерпретация на медитативното състояние, че то е абсолютния стоп - всички движи, всичко се променя, дори самия човек, но вътре той е спрял, едно действие без действие. Уникален метод е това и адски любим - наблюдението ми е, че е удачен не само за начинаещи, а и за хора с много стаж в медитативните практики.

Виж това за телефона, чак ахнах - как не съм се сетил до сега. Защото наистина в един момент, самодаването на стоп командата, става твърде умствено - неочакваноста е големия изстрел, който се случва. Аз лично съм стигал до там, че когато някой ме накара нещо да направя, но не ми се нрави - вместо да се ядосвам и нервнича, да си кажа едно вътрешно стоп и да свърша задачата, но наблюдавайки.

Интересен, наистина интересен метод е това - след известно практикуване, почваш да лудваш с удоволствие.



п.п. мисълта ми е - не знам дали си чела вече, но някои методи, като точно това, което си пробвала (випасана - дъха) не са толкова ..... да кажем условно безопасни. И аз преди години се бях хвърлил на него и имах преживяване, което ме отказа за следващите няколко години, от изобщо да помислям за медитация, камо ли да практикувам. Пасивните методи са - както ми сподели един близък човек, вече висшия пилотаж. Не бързай за тях - след няколко месечна практика на ДМ и Кундалини (на Ошо - че то явно има няколко кундалинита), определено мога да заява, че човек трябва да премине през известен катарзис, особено съвременния човек.

Миро - мерси за телефона, бях оставил стоп метода, че наистина стигнах до положение да си го налагам прекалено умствено и ми беше жал за него, защото наистина ми е любим.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао и Ошонови [re: Mиpo1]  
Автор l Love the easy chics ()
Публикувано15.02.12 19:13



Дао йееа





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 19:13



Познавам те, но когато се видя със стари познати, с които не съм се виждал от много години, естествено е да им обръщам на тях повече внимание. А с теб си пишем тук през няколко седмици. Надявам се, че не се сърдиш.
Това не беше никак на място, нали се усещаш? Нормално е да поздравиш познат, а не да се правиш, че го няма и дори погледа му да избягваш. И със срещата е подобно положението, но да не раздуваме излишно е, разбрах, че не се сърдиш.




Мо, цялата същност на Дао е...

Ти си по същностите. Аз съм по практиките. Дори като казвам Дао, имам предвид даоските практики - за мен това е път да се стигне до Дао... евентуално.

Не разбирам какво сложно има да кажеш какво разбираш под "златния зародиш", който ти самия спомена. Но както прецениш.
Няма нищо сложно, просто се хвана за сламка...

Не говоря за никакви красоти и прочие, а ти казвам, че освен физическо тяло, в човек има и ДРУГИ същности. А за теб всичко опира САМО до тялото.
Пропускаш факта, че за да стигнеш до тях, ползвайки даоски практики(!!!), няма как да не минеш през физическото тяло. Задължително е - Дзин е в основата.

Ти и майка ти едно и също ли сте? Ти и ръката ти едно и също ли сте?
ТИ, като физик, кажи свързана ли е вселената, Цялото или всичко е отделни предмети.

Познавам поне 1000 човека, които практикуват тай-чи, цигун и прочие. Това не значи ни най-малко, че тези хора се интересуват от Дао. Те правят просто разни упражения, които им харесват и това е чудесно.
Достатъчно е да познаваш един - себе си. Това би било просто чудесно. Нали другите не те интересуваха?

Ще резюмирам, това което разбрах до тук. Ти асоцириаш Дао с няколкото даоски практики, които правиш и на които главната им цел за теб е здраве и фитнес. Хубаво, уважвам мнението ти.
Писах ти по-горе: няма как да заобиколиш тялото, Дзин е в началото. Може да не ти харесва този факт, неоспорим при това, та затова да си се насочил към Ошо. Факт е, че харесвам учения, които включват тялото в сметката. Предпочитам да съм здрав, доколкото ми позволява наследената генетика, докато се занимавам с алабализми. Пък и да не се занимвах, пак бих предпочел да съм здрав. Учудваме, ако предпочиташ да си болен, не е нормално, това противоречи на естествени човешки инстинкти за оцеляване и нормални човешки стремежи.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 21:33



няма как да заобиколиш тялото, Дзин е в началото. Може да не ти харесва този факт, неоспорим при това, та затова да си се насочил към Ошо. Факт е, че харесвам учения, които включват тялото в сметката. Предпочитам да съм здрав, доколкото ми позволява наследената генетика, докато се занимавам с алабализми. Пък и да не се занимвах, пак бих предпочел да съм здрав. Учудваме, ако предпочиташ да си болен, не е нормално, това противоречи на естествени човешки инстинкти за оцеляване и нормални човешки стремежи.

Освен всичко, тялото е част от Цялото, най-малкото толкова важна, колкото и всичко останало. Да не говорм, че когато и докато не развием сетива за нещо друго, тялото си остава главна част поне по отношение на възприятията. Така че, според мен, нито има причина да се пренебрегва, нито да се "прескача". И ако някой си въобразява, че може да си "заобиколи" тялото и да увеличи енергията си (ерго, да израстне духовно), без тялото да играе съществена роля в този процес е в дълбока неяснота по отношение на причината за съществуването си, като тяло.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 21:45



ТИ, като физик, кажи свързана ли е вселената, Цялото или всичко е отделни предмети.
Ще изчакам Миро да ти отговори - това е един от най-интересните ми моменти в книгата, а въпроса е от най-любопитните ми. Допълнително, че няколко пъти съм се чудил, какво ли влага един физик в израза Цялото.

Но тъй като коментираме Миро, аз ще заложа нищо, че той няма предвид под Цялото -> всичко и вселената.

п.п. посредством усилието, човек може да постигне всичко(то).

п.п.2 не виждам някой да пренебрегва тялото, ма само да попитам - до кога се работи в/у и развива това тяло?

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 21:48.



Тема Re: Махни буркананови [re: Mиpo1]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 21:53



Започни да си признаваш и буркана сам ще падне.



Ясно е, че не си прочел Дао Дъ Дзин, а само коментарите на Ошо, което за теб е напълно нормално.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 22:08



не виждам някой да пренебрегва тялото, ма само да попитам - до кога се работи в/у и развива това тяло? - до момента в който си способен да го трансформираш изцяло в енергия. После работиш върху новото си тяло.



Но това е грубо казано. Физическото тяло е само едно от "телата", които ни съставляват, като самоидентифицираща се индивидуалност. Едно от нивата, свързано със света, който възприемаме, така, както го възприемаме. То не е нещо отделно от останалите тела или нива и не може да се каже, че се работи само върху него. Работи се върху онази част, която възприемаш най-много, просто е. Има будистки медитативни практики при които се получава, като резултат здраво и гъвкаво тяло без нито едно физическо движение или натоварване. Но тези, които са способни на това, са способни да възприемат много повече от мен и теб, да речем.

При толтеките е така - в ежедневието (този свят) работиш с това (физическото) тяло, а в сънуването - със сънуваното тяло. Работиш с това, което възприемаш, там, където си. И ако 90 или 99% от времето си в този свят, значи такъв процент внимание е свързано с физическото ти тяло.

А чоевек, който твърди, че 90% е някъде другаде и при това тялото му не е в перфектна форма е болен човек, при който няма осъзнаване на "Цялото", а само на част от него. И то много малка част.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 15.02.12 22:14.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 22:20



Както е казал поета, като не става да си седи дома, не да се бута с хвалбите напред. В темата е до толкова, до колкото всичката му е такава.



Освен в критични ситуации и отношенията изискват реални възможности, а не празни приказки.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано15.02.12 22:30



Честно казано за мен в по-голямата си част болестите са, задача на медицината, но това е спорен въпрос.


Болестите са резултат от липса на енергия/осъзнаване/жизнена сила и като такива са резултат от начинът на живот и степента на осъзнаване на всеки човек. Следователно са наша задача, а не на нещо вън от нас.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао <> даоски практики [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 22:48



Това, че даосите се стремели към дълголетие не го знаех - мислех, че само йогите са така ......

Всъщност, йогите не се стремят към дълголетие, а тантристите. Хатха-йога е тантристка дисциплина. В този смисъл Даосите са повече тантристи, защото те изповядват принципите и практиките на вътрешната алхимия. Разбира се говорим за дясната тантра, която е 90 процента от тантра грубо казано и с която Ошо не май не се занимава много.

Ошо използва съвсем същият принцип(нети-нети), който е отдавна известен. Разбива всяко нещо за което умът може да се залови. Затова няма абсолютно никакво значение какво говори, след като прави друго и целта е друга. Просто той е работил с профани и го прави по тяхният начин.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.