Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:30 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор huanji ()
Публикувано15.02.12 08:40



Евала на контрата.



Не познавам бай Георги, но съм съгласен с него щото, чини ми се, той не говори за някакви много духовни неща(така или иначе просветлението е външно за Йога, което ще рече че тя не се занимава директно с него), а за най- обикновена практика като асани, пранаяма и прочие.

Но всички сме съгласни, че ако човек може да се радва на живота няма да пита, нито ще има нужда от Ошовци, Йоги-моги и т.н. Или поне в повечето случаи е така...



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 11:27



Бай ти Георги е човек, който е преживял ада на болен от рак. Вярно, не приказва красиви неща, но това е защото не е никак духовен.

___________

Редактирано от mo32® на 15.02.12 11:27.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 13:09



Имам работа, та се налага да пиша на няколко пъти... Та:

Георги е човек, който не е учител, а споделя личния си опит. Бяха го поканили на една лекция и тогава много ме впечатли, защото преди него имаше обичайните глупости, които се говорят по лекции, а той сподели собствения си опит просто и направо, като преди това показа някои неща.

Примерът ми имаше друга цел, а не да обсъждаме трети човек, ама нейсе.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 14:52



Освен това не му намекна как го изхвърлиха като преводач на семинара, защото се оказа, че нищо не разбира и английският му е лош

Без да защитавам Миро, ще кажа, че симултанен превод е умение, което не е свързано с нивото на говорене и разбиране на английския език. Далеч не всеки човек става за такъв тип преводи. Друг е въпросът с преценката дали можеш да се справиш, дали и друг път си го правил и т.н.

Не искам да измествам дискусията към въпроси, които, според мен, не се вместват.

С цялата дискусия, а и темата преди това, се опитвам да кажа следното:

Добре звучащите думи и красивите мисли са чисто интелектуална и безполезна концепция. Полезните и практични неща се проявяват в трудни моменти*. В такива моменти не ме топли дали харесвам религиите или учителите, какво мисли Ошо за Дао, или аз за Ошо, или какво представлява Дао и т.н.!!!

В трудни моменти единственото има значение какво може да ти помогне. Интелектуалните концепции не могат.


*трудни моменти = заплаха за живота и здравето на мен и моите близки хора. Всичко останало са превземки.

Пример: Във връзка с вчерашния празник на вклюбените, видях колко са самотни и озверели за любов хората. Бях на парти по случай празника с млади хора и усещането беше тъжно, изписано по лицата на повечето хора.
Това е интелектуален проблем, породен от липса на балансирана енергия. Тоя мним проблем може да източи много енергия и да създаде истински здравословни проблеми. А е мним, защото е факт, че всички сме сами! Но за да поеме човек отговорност за себе си, трябва сила/енергия, която идва от укрепване на тялото и балансиране на енергията в него, от връщането на Дзин и т.н. и т.н.(според даоските практики) С концепции и приказки не става, но това не пречи опитите да продължават.

Има един принцип: човек привлича такива хора, какъвто е самия той. Ако е не балансиран, ще привлече не балансиран човек. Заедно няма да станат по-щастливи! За да е щастлив човек, трябва да е О.К. първо със себе си, за да има какво хубаво да сподели с друг човек.

За добро или за лошо, всеки от нас вижда само това, което е вече в него. Единствено се размърдваме, когато сме притиснати до стената от някакъв истински проблем. За жалост, като поотминат нещата, пак сме си същите както преди, пак се връщаме към нещата, които не ни помагат - разни интелектуални концепции-залъгалки.

Само като си счупи главата човек, тогава започва да се вслушва - личен опит.

___________



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 16:52



Добре звучащите думи и красивите мисли са чисто интелектуална и безполезна концепция.
Ясно какво си имал предвид - в поста ми не е ставало дума за човека, който явно съм сбъркал, че е учител, а за онзи който е питал.

Забелязвам, че постовете ти все се въртят около енергията - за мен ти не бъркаш, но просто изпускаш някои моменти. Не е въпрос просто за балансиране на енергията - има не един или двама медитатори, които са се излекували от тежки болести, като раковите заболявания, но пак така има не един или двама опитни медитатори и практици, които са починали именно от рак.

Честно казано за мен в по-голямата си част болестите са, задача на медицината, но това е спорен въпрос.

Какво имам предвид споделяйки ти, че според мен изпускаш. Ето едно от нещата - съзнаваш ли примерно, че постоянния стремеж към здраве и тази борба срещу евентуална болест, е пак болест. Ето и друго - голямо пазене се пазиш и критикуваш красивите мисли и интелекта, тука за мен правиш огромна грешка, възприемайки ги, като безполезна концепция. В една книжка има следния въпрос към малко дете: "какво е талант?", отговорът е "талантът е красота на мисълта".

Колкото и да си здрав, колкото и пълноценно да смяташ, че живееш живота си, то без да си си изработил очите, които да видят красотата, животът ти ще е просто една тренировка, една скука, бягство от собствените демони - знаеш онази всеизвестна мисъл, че живота не се измерва по броя на вдишванията, които си направил, а по броя на миговете в които си останал без дъх.

п.п. избере ли да се придържа, само към едното за мен, не че човек губи, а просто остава половинчат - да си пуритан и съвършен далеч не е достатъчно, трябва да си и глупав, да оставиш несъвършенството да витае около теб.

п.п.2 за празника на влюбените - уви ...... от всичко на този свят най ме натъжава, как хората отричат любовта, била илюзия, била просто ендорфини и допамини, била халюцинации, измишльотини, лигавщини, та дори я изкарват, че е вредна ...... това е просто ..... а е нямам думи, но къде се разминаваме - за теб това е породено от липса на балансирана енергия, за мен това е породено от его. (естествено, може и да бъркам, но това са ми наблюденията)

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 16:57.



Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: huanji]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 16:56



Но всички сме съгласни, че ако човек може да се радва на живота няма да пита, нито ще има нужда от Ошовци, Йоги-моги и т.н. Или поне в повечето случаи е така...
И Бойко Борисовци

- съгласен ли си?


п.п. аз така малко си реагирам, защото имам известна ненавист към йогата - това кълчотене, това повръщане ..... за мен това е самоизтезание и ми е малко трудно да го разбера, каква му е целта. Но и не знам нищо повече за йога от масовия случай.

--------------------
.... не заслужавам!

Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано15.02.12 17:09



Защото се уча от другите хора. Но за да науча нещо, трябва да го има това нещо т.е. съответствие между думи и възможности.
Като някой няма нещо, което смяташ, че ти е нужно, забрави го и толкова.

Човек или може да прави нещо, или не може. Средно положение няма
Мо, цялата същност на Дао е "и...и", а не "или...или...". Първото, обаче, не е средно положение, а показва относителността на нещата и процесите. Може да си мислиш, че знаеш математика и пак да сбъркаш в сметките.

Обиждането ти е някак на сърцето и все него поватярш, но то няма нищо общо с така нареченото можене. Избери си всичко, което ти хрумне и ми кажи, че не го мога. Не виждам нищо лошо макар, че е безсмислено. Избери си и каквото искаш и ми кажи, че го мога - в това също не виждам голям смисъл. Просто, моженето и неможенето взаимно се преливат.

вместо да организираш тайни срещи
Един път те питах вече какви са тези тайни срещи, които организирам и ти така и не ми отговори? Имаш предвид да те каня на всяка среща с трети лица? Или в контекста на клуба, искаш да идваш да правиш ДМ и други Ошо медитации?

ако се засечем на някой семинар, както на тоя, дето го организира Мариела, да не се правиш, че не ме познаваш
Познавам те, но когато се видя със стари познати, с които не съм се виждал от много години, естествено е да им обръщам на тях повече внимание. А с теб си пишем тук през няколко седмици. Надявам се, че не се сърдиш.

щото почна пак слушане, писане и четене да ги смесваш с практическите неща
Не разбирам какво сложно има да кажеш какво разбираш под "златния зародиш", който ти самия спомена. Но както прецениш.

Бъркаш физиката и някакви естетически критерии за физическа красота, на базата на които се получават предразсъдъци, с това, което имам предвид. А то е, че даоският път се свързва с дълголетие, младост и сила. Поправи ме ако греша.
Не говоря за никакви красоти и прочие, а ти казвам, че освен физическо тяло, в човек има и ДРУГИ същности. А за теб всичко опира САМО до тялото.

Дао няма нищо общо с дълголетие, младост и сила, защото това са относителни качества и ти сам им се заробваш така. Ако перефразирам Лао Дзъ, в момента, в който възприемаш нещо като сила, се появява и слабост. Когато сложиш печата младост някъде, се появява и старостта. И ти сам се бориш безсмислено с тези неща.

Да, като следствие на разни дао практики може да имаш повече здраве, сила и прочие. И това е чудесно, но просто не е най-важното. Приказката за белия кон, която би трябвало да виждаш реално всеки ден около теб, трябва да ти напомня, че на следващия ден може да си 2 м под земята млад, силен и дълголетен.


Как е възможно дао да е майка на всички неща и да е различно от тях?

Ти и майка ти едно и също ли сте? Ти и ръката ти едно и също ли сте?

"Евентуално да помогнат" имаш предвид "ако евентуално се практикуват"?
Познавам поне 1000 човека, които практикуват тай-чи, цигун и прочие. Това не значи ни най-малко, че тези хора се интересуват от Дао. Те правят просто разни упражения, които им харесват и това е чудесно.


Даоските практики съставляват Пътя, чрез който човек може да изпита Дао. Бих казал "повторно да се слее с Дао", обаче нещо не ти харесвал, защото било от някакви си книги. Ами клишетата затова са клишета, защото най-точно описват нещо и всеки ги използва.
Смешното ми беше изразът ти "каквото и да означава това". По-нагоре се смееше на някакви, че били книжни и теоретици, пък виждаш Белия кон до какво може да доведе.


Какъв е смисълът да се практикува Йога, ако утре те блъсне кола и умреш на пътя? Не е ли по-добре човек да се радва на живота?
- Утре може да те блъсне кола, а може и след 50 години, а до тогава най-малкото ще си здрав и ще се радваш на живота пълноценно. Болестите не допринасят за радостта от живота.

Явно за питащия, а може би и за отговарящия, йога не е радостта на живота, а някакво горчиво хапче. Поне аз правя тай-чи, даоски практики, Ошо медитаци и т.н., защото това ми харесва и защото е част от радостта на живота.


Ще резюмирам, това което разбрах до тук. Ти асоцириаш Дао с няколкото даоски практики, които правиш и на които главната им цел за теб е здраве и фитнес. Хубаво, уважвам мнението ти.


П.П. Не каза нищо за цел-практика-резултати, което беше подчертал дебело, но ако не е толкова важно, аз също не държа.



Тема Re: Махни буркананови [re: huanji]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано15.02.12 17:16



не е постоянно Дао. Чети поне като пишеш.

Аз също това повтарям, че НЕ е постоянно/абсолютно/вечно, но някой не внимава.

Махни буркана и и обидите в главта ти ще изчезнат.





Тема Re: Дао <> даоски практикинови [re: Exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.02.12 17:49



Винаги е така с думите - тръгнеш да обясняваш даден аспект и накрая трябва да се обясняваш, че това е само аспект, един от многото, а не фикс идея или панацея.

Какво имам предвид споделяйки ти, че според мен изпускаш. Ето едно от нещата - съзнаваш ли примерно, че постоянния стремеж към здраве и тази борба срещу евентуална болест, е пак болест.

Виж сега, никъде не съм твърдял, че даоските практики са само за лечение и още по-малко пък, да заместват медицината. Казах, че в началото те заздравяват тялото и казано по-правилно, надявам се, действат благоприятно на някои заболявания в ранна фаза. Чудеса не коментирам! (А само споменах Георги, който дори не се занимава с даоски практики. Той ме впечатли заради силната си воля и други неща, да не раздувам, че ще отидеш в друга крайност).

На второ място, като следствие, подчертавам СЛЕДСТВИЕ, а НЕ цел, даоските практики водят до гъвкаво и здраво тяло! Причината: даосите са се стремели към дълголетие, за да имат време да си извървят пътя докрай.

голямо пазене се пазиш и критикуваш красивите мисли и интелекта,.

Точно пък мен да обвиниш, че не харесвам интелекта...може, тук пиша малко и не се е отдало случай да коментираме темата. Не отричам интелекта, точно напротив - за мен той е инструмент, който трябва да се използва.

Пример: ако човек използва интелекта си, няма начин да не се запита, защо гувувци, които говорят за чиста любов, спят с ученичките си; защо разни братати учители със смешни дрехи, не са пример за нищо от това, което говорят, но въпреки това безмозъчни последователи ги следват най-сляпо, без да се усъмнят ни най малко в техните мотиви и възможности.

Харесваш учители, нали? Буда, както и други учители е казал, да не му се вярва на нито една дума, а всичко да се провери от личен опит! Няма лошо, една интелектуална концепция да те надъха, но само това е нищо, за нищо не служи, ако не последва практика, опит, осъзнаване, повтаряне, за да си сигурен, че резултатите не са случайни, а можеш да ги постигнеш когато пожелаеш/имаш нужда от практиката.

п.п.2 за празника на влюбените - уви ...... от всичко на този свят най ме натъжава, как хората отричат любовта, била илюзия, била просто ендорфини и допамини, била халюцинации, измишльотини, лигавщини, та дори я изкарват, че е вредна ...... това е просто ..... а е нямам думи, но къде се разминаваме - за теб това е породено от липса на балансирана енергия, за мен това е породено от его. (естествено, може и да бъркам, но това са ми наблюденията)

Пак не си ме разбрал и си видял в думите ми някой, който отрича любовта. Не я отричам, а казва, че според наблюденията ми, хората неистово се стремят към нея, но не съзнават, че тая неистовост няма да им донесе любов, а самовлюбеност. Нещастни са и чакат някой друг да ги направи щастливи, а това е невъзможно, защото щастието на всеки от нас е в нас самите. Като следствие от горните две неща, накрая хората страдат, а като мине страданието, идва още по-голяма неистовост.

Дори и да не прочетеш горния параграф, ще ти кажа, че няма как да отричам любовта, защото обичам жените, обичам и това, което можем да си дадем едни на други. Покрай мен винаги е имало жени, освен в случаите, в които съзнателно съм ги избягвал по мои си съображения, свързани с практиката и пътя ми. Ако не ми вярваш, питай някой който ме познава повече, тук има такива хора.
Примерът с любовта го дадох, защото е показателен за това, че нещата не се решават на ниво интелект и с мислене, а на ниво енергия и практика. Жените са като пчели и усещат когато един мъж има енергия.



___________

Редактирано от mo32® на 15.02.12 17:49.



Тема Re: Дао <> даоски практики [re: mo32®]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано15.02.12 18:24



Винаги е така с думите - тръгнеш да обясняваш даден аспект и накрая трябва да се обясняваш, че това е само аспект, един от многото, а не фикс идея или панацея.
Па нали за това са форумите в крайна сметка - един типичен пример за безкрайноста, включително и на човешките възможности, дрънкаме си и лафа върви като по релси



Това, че даосите се стремели към дълголетие не го знаех - мислех, че само йогите са така ...... може би някой ден и до там ще стигна, но дълголетието на мен ми прилича баш на идея фикс.

Не отричам интелекта, точно напротив
Така звучи по друго яч от "безполезна концепция" - нали? Проблем в интелекта няма - проблема е в привързаноста към интелекта.

Относно учителите - не, това го споменах отдеве, точно че никак не ми се нравят учителите, НО мистиците са друга бира т.е. имам си лично възприемане за нещата, буда за хората е учител, дори за някои е въплъщение на самия бог, за мен е мистик, приятел, спътник. Не умея да гледам нито на Ошо, нито на Исус, нито на Буда като учители - това е малко лична неприязън към това някой да ми налива акъл ...... пустотата е велика работа

Та вярвам, че си забелязал, как и Ошо е казвал открито да не му се вярва на ни една дума и всичко да се провери - ти си проверил и отричаш, аз сега проверявам и това, което отричам е в доста различен контекст от до тук чутите, не само от теб и джито, а изобщо от всички отправени забележки. След време - вече казах, може би ще пусна една тема, в която ще изложа всички мои съмнения, относно всички учители, от които съм се интересувал, включително и Ошо, ако видя моята критика към Ошо от друг човек, едва тогава можем да завържем дискусия относно неговите беседи и методи, до тогава предпочитам да си мълча и да не ви давам аргументи, с които да ходите и сипете критика към него ...... и преди да ме емнете, че защитавам Ошо, по-скоро постъпвам така, заради вас самите, заради мен и заради хората, които евентуално ще убедите, че няма смисъл да се занимават. Свободния избор е основен знак в моето гледище.

За гурутата, котио спяли с ученичките си - ми не знам какво да коментирам, защото ..... защото слабо съм запознат т.е. ако приемем, че Ошо, Гурджиев (а е той с "ю" или с "у" е правилно да се пише) и Инаят Хан са гурута, аз не съм чувал да са правили секс с млади ученички. С други евентуални гурута не съм запознат - едновремешните Буда, Лао, Исус и прочие предпочитам да не ги коментирам в този аспект, защото от разстоянието на времето, доста неща са преиначени със сигурност и дори да излезе от някъде информация, че еди коя си славна звезда е гей (примерно) то това го оставям за жълтата преса, за мен е безсмислено да се разсъждава в посока бил ли е еди кой си гуру от преди 20 века използвач.

Пак не си ме разбрал и си видял в думите ми някой, който отрича любовта.
Това е защото бързаш да пишеш - никъде не съм казал това, дори напротив - погледни завършека точно на този коментар, който си цитирал. Нали точно за това упоменах, за различното ни разбиране по въпроса, "защо се е стигнало до тук" т.е. до отричането на любовта, а не че ти я отричаш.

И тука пак се разминаваме - фактически аз не отричам любовта, но отричам, че знам какво е тя. Сексуалния кеф според мен е едно съвсем малко късче от нейната необятност - дори предвиждам как учените и физиците, ще стигнат до признаване на нейната фундаменталност, но тука ми е трудно да се обоснова какво имам предвид, защото със аритметичните науки съм на вие.

--------------------
.... не заслужавам!

Редактирано от Exaybachay на 15.02.12 18:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.