Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:25 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: FireWaterнови [re: FireWater]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.12.04 15:57



Приложението на всичко, в което има Сила е "тънък" въпрос

Обикновеното интелектуалното съмнение (или пък интелектуална вяра) ВИНАГИ ще бъде пречка по духовния път и не поради някаква друга причина, а именно поради факта, че то е ФРАГМЕНТАРНО и НЕЦЯЛОСТНО. Ти си много повече от ума си и ако не се вслушваш и в гласа на физическото си тяло, на емоциите, на енергията в теб и най-вече на твоя Дух, слушането на ума само ще е празна и импотентна работа.

И за това аз поне не наблягам на решимостта, защото КАК ще предприемеш някакво решително действие само с ума си?? Това по дефиниция е невъзможно! И за това не би могъл да приемеш или отхвърлиш решително Съществуването.

Аз наблягам на ЦЯЛОСТНОСТТА – т.е. да чуеш и усетиш всичките гласове в теб и най-вече този на Духа (без разбира се да забравяш и останалите, вкл. интелекта). И след това приемането или отхвърлянето става ОТ САМОСЕБЕ СИ! Просто цялото ми същество потича като река в дадена посока... Ако стигна до някъде, където не знам посоката т.е. до някоя долчинка, просто започвам да я пълня с будност и когато язовирът е достатъчно пълен, реката пак потича към морето.

И в този контекст, съмнението, за което говори Ошо не е нещо разрушително, а е просто ПОЗНАВАТЕЛНО. Съмнението значи ТЪРСЕНЕ ... Примерно не знам какво е това Просветление (разбираш, че не говоря само за интелектуално знание). Няма смисъл нито да го приемам, нито да го отхвърлям. Съмнението значи, че това е просто една хипотеза. И забележи, че ако човек залага на хипотези, винаги ще загуби, защото в тях не може да бъдеш цялостен. За това вместо да влагаш енергия в тях, вложи я в други далеч по-практични неща, като себепозанието, а за така нареченото "просветление" просто имай "едно на ум". То трябва да се получи като следствие, а не да бъде цел.




Тема Re: FireWaterнови [re: Mиpo]  
АвторFireWater (Нерегистриран)
Публикувано10.12.04 21:48



Да. Но "тънкостите" ми се струват още по-оплетени - та нали трябва да имаш доста голяма решимост именно да възприемеш нещата в тяхната цялост, т.е. истината на Битието без твои лични предпоставки - каквато и да се окаже, да речеш: е, да бъде! Иначе "цялостността" може да се окаже удобната за егото цялостност, щом не си изгорил всички мостове изпод краката му! Ако си стигнал до действителната спонтанност, сигурно нямаш нужда от предварително отдаване и рискуване на привичното егосъзнание, но представи си, че това е само по-финото его, което си има концепция за духовния път и не иска да я рискува чрез себеотдаване?
Хрумна ми и още едно, макар и "второстепенно по значение", съображение - по отношение на друг от разглежданите въпроси. Докато човек зависи от ума, храненето (според духовните учения и медицинските наблюдения) е от огромно значение. Наблюдавам, че употребяващите много месо, люто, захар сол и алкохол често претендират, но много рядко се намират на духовния път, дори и според едни твърде смекчени критерии. От другата страна, обратното зъ съжаление не е вярно, тъй като има много вегетарианци, които са също толкова, ако не и по-зле. Но малцината, които познавам (и като правило най-високите върхове на духовност от миналото), практически без изключение са пълни или поне частични вегетарианци и със значителна практика (а не само познания) по здравословното хранене в по-общ смисъл. Дали това е случайно съвпадение?
Или може би забележката ти, че самочувствието след динамичната медитация е основен критерий следва да се разшири и към този важен житейски аспект? Не следва ли човек действително да види как се отразява на осъзнатото му търсене един по-сатвичен (чист) хранителен порцион и ако установи, че се чувства еднакво и при него, и при безразборното нечисто (тамасично) хранене - блазе му, това е човек, който няма този проблем да се съобразява с диетата. Но дали процентите тук ще бъдат само 95 или много повече (99,99...) - на тези, за които това на практика ще се окаже, че има значение?
Защото - както е лесно да кажеш, че нямаш нужда от катарзис и да не го правиш, така е лесно и да кажеш, че нямаш нужда от специална диета и да не го провериш!



Тема Re: Здрасти Аконитине,нови [re: Mиpo]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано11.12.04 01:02



Както казах задавам този въпрос често когато ми пробутват идеи, не и при рефлекторни движения извършвани от гръдната ми мускулатура. За "основния" въпрос, какво да ти кажа (горенаписаното от мен би трябвало да значи, че няма нужда да отговарям, но щом се интересуваш бих задоволил любопитството ти), угодно е на мегаорганизма наречен човешко общество, моето съществуване, натрупания през него опит, би бил смлян и погълнат (ако позволяваш тази аналогия) от него и би послужил на следващите индивиди изграждащи това безсмъртно, за нашите мащаби, мега същество. Моето съществуване (а както и което и да е такова) има смисъл за тези след мен, не сега.
Re ПП: Не е звездолет, а космически кораб, защото не лети, а се премества. Дадох го на едни цигани а вторични суровини, защото се оказа, че има по лесен и евтин начин за придвижване.

Всяка прилика с действителни лица и събития е умишлена и целенасочена


Тема Re: Духовност и пари ... и Дух и Умнови [re: Mиpo]  
Автор Sinaya (foxy lady)
Публикувано13.12.04 01:50



Привет :-), просто не можах да се въздържа да не напиша, че страшно много ми хареса гледната ти точка и начина, по който си я изразил. Аз виждам нещата по същия начин, но някак никога не бях ги изразявала толкова точно и ми стана много приятно, четейки обоснованото ти, структурирано и пълно изказване.
Сивия вятър ако още не си е променил перспективата, то това вече е от инат или от липса на смелост.
Както и да е....беше ми много приятно и си мисля, че трябва май по-честичко да влизам в този клуб....

"...Защото си лепнал на растежа етикета 'неприятност', а на застоя - 'сигурност'."


Тема Re: Духовност и пари ... и Дух и Умнови [re: Sinaya]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано13.12.04 09:29



Ми а'диде, откога чакаме.

Поздрави.



Тема Re: FireWaterнови [re: FireWater]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.12.04 14:20



Пепи, нещата се оплитат от интелектуалните разсъждения . Моите лични предпоставки (както и твоите) са ЧАСТ от Битието. Същото важи и за егото (светът възприеман през ума, по твоята терминология). Така че опитвайки се да ги махаш и да изгаряш разни мостове просто се опитваш да направиш НЕВЪЗМОЖНОТО. И за това нещата се оплитат.

Приеми с будност твоята гледна точка, твоето его и въобще теб самия с всичките ти желания. Иначе само ще стягаш възела. А когато започне да приемаш нещата, ще започнеш и да виждаш лека по лека, кое ти върши работа и кое не. Много пъти съм давал тук примера за детето, което си играе с куклите, с малките колички и с останалите играчки. Да му казваш, че това е не-духовно е просто глупаво. Нека да си играе докато един момент порасне и САМО остави играчките. Предполагам, че ти никога не си си горил мостовете към играчките си от детството си и никога не си подхождал с решителност да спреш да си играеш с тях? Същото важи и за духовите качества. Не мисли, че ако на един средно статически българин му забраниш да си пие вечерно време ракията/бирата и да гледа Биг Брадър/футбол ще го направиш по-щастлив и по-духовен. Напротив, ще е по-нещастен и ще е по-далеч от Битието и ще по-малко духовен. Виж внимателно какво казвам – някой човек ще е по-духовен, ако си пие ракията! Това не значи, че ракията прави нещата духовни и че за всички е така. Просто, всеки човек, на базата на СВОБОДНИЯ "пазарен принцип" трябва да избере кое е най-добре за него. Естествено, това, което ти може да направиш за него е да му дадеш и ДРУГИ гледни точки, възможност за ИЗБОР. Останалото е ЕСТЕСВЕНИЯ Път и еволюция на всеки един от нас.

За храната
Не докато човек зависи от ума, а докато човек зависи от физическото тяло, храната ще е от значение за него. Толкова е просто и естествено. И съм напълно съгласен теб, че човек трябва да експериментира с различни храни и да търси оптимално за него в различни моменти. Иначе ти самият го каза, че има много вегетарианци, които са сигурно, по-"зле" от месоядно/захаро-сол-люто ядни хора. Може би някой като прочете това ти изказване да си каже, че все пак е по-добре да яде месо в крайна сметка . Работата е там обаче, че и със следващия си пример с извисените духовни хора, които познаваш и които били вегетарианци пак поставяш каруцата пред коня. Ще ти дам една друга дефиниция за духовен човек: това е човек, който ПРИЕМА себе си и света около него.

В заключение, аз никого не насилвам да правим ДМ и катарзисни медитации, нито да яде по един или друг начин. Просто каня хората да опитат от различните неща и след това всеки САМ да си прецени какво му харесва и му помага да се чувства по-цялостен и доволен от живота.



Тема Здравей Синая,нови [re: Sinaya]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.12.04 00:41



Радвам се, че нещо в писанията ми ти е харесало и ти е свършило работа. Добре дошла . Като услуга, би ли ми казала, обаче, това което НЕ ти харесва в тях и евентуално НЕ си съгласна с изразените от мен гледни точки. За да имаш по-добра статистика

.

Хей, бъди добро момиче и не ми казвай, че си съгласна с всичко!



Тема Re: FireWaterнови [re: Mиpo]  
Авторmoon (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 10:39



"Катарзисни медитации"-това си е баси изискания оксиморон:))
Усмихна ме..широко.



Тема Re: Духовност и пари ... и Дух и Умнови [re: xyaнджи]  
Автор Sinaya (foxy lady)
Публикувано17.12.04 12:44




Абе нещо колкото пъти опитах да вляза последните дни, все не ме допускаше дира в тази тема...много негостоприемно отношение , чак взех да се замислям дали не е знак.

"...Защото си лепнал на растежа етикета 'неприятност', а на застоя - 'сигурност'."


Тема Re: Здравей Миро,нови [re: Mиpo]  
Автор Sinaya (foxy lady)
Публикувано17.12.04 12:52



Линкът, който си пратил, не се отваря (втори знак??)....
Хммм...може би дори не ми е нужно да се запознавам наново с идеи на Ошо, за да мога да изразя някакво несъгласие....тъй като това не ми е първото влизане в този клуб, нито пък първото четене на твоя тема....и все пак, честно казано, в момента не мога да се сетя за нищо, което да ми е направило силно впечатление за несъответствие с личното ми мнение.
Все пак ще помисля и ще поразгледам настоящите теми в клуба и ще ти кажа, ако има нещо.

"...Защото си лепнал на растежа етикета 'неприятност', а на застоя - 'сигурност'."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.