Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 06.06.24 
Религия и мистика
   >> Окултизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Don carlo:)))нови  
Авторnali... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 12:20



"Просветлен учител ли е гуруту на Карлос Кастанеда, Дон Хуан?
АКО СЪЩЕСТВУВА човек като Дон Хуан, той трябва да е просветлен, трябва да е като Буда или като Лаодзъ -но човек като Дон Хуан не съществува. Книгите на Карлос Кастанеда в деветдесет и девет процента са фантастика -красива, хубава, но фантастика. Както съществува научна фантастика, така съществува и духовна фантастика. Съществува третостепенна духовна фантастика и първокачествена духовна фантастика: ако желаеш третостепенната, чети Лобсанг Рампа, ако искаш първокачествена, тогава чети Карлос Кастанеда. Той е голям майстор - на фантастиката.
Ала аз казвам деветдесет и девет процента. В него има един процент истина скрита тук-там; ще трябва да я откриеш. Струва си да се чете дори и като фантастика. Не се занимавай с фантастиката на Рампа, защото това са глупости, създадени от един посредствен ум - и съвсем естествено - създадени за посредствени умове. Да се чете обаче Карлос Кастанеда си струва. Когато казвам фантастика, нямам предвид да не го четеш, имам предвид да го четеш по-внимателно, защото в него има един процент истина. Ще трябва да го четеш много внимателно, но не му вярвай сляпо, защото той е деветдесет и девет процента фантастика.
Той може да ти помогне да се развиеш - може да създаде у теб желание да се развиваш. Затова казвам, че е хубав. Но може и да спъне твоето развитие, ако го приемеш буквално.
Този мъж Карлос наистина е много интелигентен, много способен. Много рядко се среща такава интелигентност - защото е много лесно да напишеш научна фантастика, не се изисква кой знае какво въображение, но да се създаде духовна фантастика е много, много трудно; човек се нуждае от един много артистичен и пълен с въображение ум. Понеже как можеш изобщо да си представиш нещата, които не познаваш? Затова казвам, че там съществува един процент истина. Върху този един процент истина той е успял да издигне голяма постройка. Върху този един процент истина е успял да проецира много въображение. Върху тази йота истина е изградил цялата къща, красив дворец - приказка. Но този процент истина съществува, иначе това нямаше да е възможно.
Така че един процент от Дон Хуан трябва да е тук или там. Той трябва да е срещнал някого; може би името му е Дон Хуан, може би не е, това не е важно, не е от значение. Карлос се е срещнал с някой, който е по-висш, с някой, който е знаел известни тайни. Може би той не ги е разбрал, може би ги е откраднал, може би просто ги е заимствал от някой друг. Но се е срещнал с някой, който по някакъв начин е притежавал някои факти от духовния живот и този човек е бил способен да създаде една фантазия около тях. И фантазията става възможна, когато използваш наркотиците като помощ - много е лесно, защото наркотиците не са нищо друго, освен помощ за фантазията.
Този човек трябва да се е срещнал със същество, което е знаело нещо и след това с помощта на наркотиците, ЛСД и разни други , той е проектирал тази малка истина във въображаеми светове. След това създава цялата си фантастика. Това е наркотично пътешествие, но само по себе си е един добър експеримент. И когато говоря всички тези неща, по никакъв начин не осъждам Карлос. Всъщност, аз обичам този мъж. Това е необикновен полет на въображението и ако това е сто процента фантастика, тогава самият Карлос е необикновен човек. Ако не се е срещал изобщо с никого, той трябва да притежава този един процент от реалността в себе си. Защото в противен случай е невъзможно можеш да построиш къща, само върху някаква основа, дори и измислената къща се нуждае най-малкото от основа в реалността. Можеш да построиш къща от карти за игра, но ти трябва поне опора, твърда опора. Поне това е истина.
Затова чети, защото ще трябва да четеш. Всяка епоха има свои фантастики, романи; човек трябва да премине през тях. Ще трябва да четеш. Не можеш да избягаш от Карлос Кастанеда. Но помни, че само един процент е истина - и ти трябва да я откриеш.
Ако си чел книгите на Гюрджиев, в частност "Всичко и всяко", тогава можеш да добиеш необходимото умение, за откриването на истината, как да отделиш плявата от зърното. Ако не си чел "Всичко и всяко", тя (т.е. книгата) ще е добро начало. Най-напред трябва да прочетеш "Всичко и всяко" на Георгий Гюрджиев, и след това можеш да четеш книгите на Карлос Кастанеда. Да се чете Гюрджиев е много трудно обучение; всъщност, в света съществуват не повече от няколко дузини хора, които са изчели изцяло неговата книга "Всичко и всяко". Много е трудно. Тя е хиляда страници, а Гюрджиев е майстор в скриването на нещата. Непрекъснато пише за маловажни неща, безполезни неща, приказка след приказка - стотици страници и след това един ред истина, но търсенето си заслужава, то е диамант. Сто страници боклук, но след това се появява диаманта - струва си.
Ако можеш да откриеш диамантите в Гюрджиев, за теб това ще е голямо обучение. След това ще можеш да откриеш какво е истина и какво не е истина в Карлос Кастанеда. В противен случай можеш да се превърнеш в жертва на измислицата. И си мисля, че много американци са се втурнали в Мексико, за да търсят Дон Хуан. Глупаво!"
Ошо,
ДАО. Трите Съкровища



Тема Re: Don carlo:)))нови [re: nali...]  
Автор Kaily (Vital)
Публикувано28.11.03 15:12



Това лично съм го вадила преди време в клуб Кастанеда и съм правила тема вече от него. Познато е.
Само че има още нещо и ти може да не си чел толкова Ошо...някъде казва, че на изток пет пари не дават за историческата истина, толкова свята на запад. Няма значение дали буда е съществувал или не в действителност, няма значение дали Исус наистина се е родил и е бил разпнат. Фактът, че съществува на ментално ниво и на ниво тънки вибрации, е достатъчен. То същото важи и за бог.
Физическото грубо съществуване изобщо не е доказателство и единствено доказателство за същестуване-освен за съвременната наука..обаче и тя почна да се отказва от тоя род идеи напоследък покрай квантовата физика и прочие.



Тема Re: Don carlo:)))нови [re: nali...]  
Авторtova e... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 15:45




Ошо,
ДАО. Трите Съкровища:


"...Всъщност, аз обичам този мъж. Това е необикновен полет на въображението и ако това е сто процента фантастика, тогава самият Карлос е необикновен човек. Ако не се е срещал изобщо с никого, той трябва да притежава този един процент от реалността в себе си. Защото в противен случай е невъзможно можеш да построиш къща, само върху някаква основа, дори и измислената къща се нуждае най-малкото от основа в реалността. Можеш да построиш къща от карти за игра, но ти трябва поне опора, твърда опора. Поне това е истина.
Затова чети, защото ще трябва да четеш. Всяка епоха има свои фантастики, романи; човек трябва да премине през тях. Ще трябва да четеш. Не можеш да избягаш от Карлос Кастанеда. Но помни, че само един процент е истина - и ти трябва да я откриеш..."




Тема Re: Don carlo:)))нови [re: Kaily]  
Авторnali... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 15:46



аааа, моля моля не е все едно дали имаш интернет карка или имаш само линк където пише за тая карта (без да имаш картата), пък и различни провайдери, предполагам че ме разбираш...



Тема Re: Don carlo:)))нови [re: tova e...]  
Авторnali... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 15:51



хубуу де, то това може да не важи за всички, и не значи че трябва да останеш само на ниво гледане на ръце и малко пеьот...

например това да "спреш диалога", ми това си е йогическа техника. Спирането на хода на мислите се използва в интегралната йога (Шри Арубиндо)

а някои неща дали съответстват на дейсвителноста е ДРУГ ВЪПРОС!



Тема Re: Don carlo:))) [re: nali...]  
Автор Янa (като че ли)
Публикувано28.11.03 15:58



3амислих се дали колективната вяра в някой или нещо го прави реално... и мисля, че да ... на принципа на егрегора... така че е все едно, ще открием ли следа от Дон Хуан в Мексико или няма да открием, щом го има в главата ми, в сънищата ми, че дори и в твоята, значи е постигнал "реалност"... а, освен това да не забравяме, че за воините няма никакво значение дали нещо е истинско или не, те се отнасят към всичко еднакво... "истинността" е проблем на хората...

Loneliness inside. Some kind of falling.


Тема Re: Don carlo:)))нови [re: nali...]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано28.11.03 16:33



Вярата е нужда, а не вследствие на някакви факти. И оттук възниква въпроса - За какво му е на едно прасе в кочина да вярва в нещо?

Това че нямаш вяра означава просто, че си умряло парче и че получаваш достатъчно сурватка, за да си натискаш парцалите и да не търсиш нищо.





Тема Re: Don carlo:)))нови [re: searcher]  
Авторnali... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 16:55



сърчо, ама що например не ма удиви със неправене, що не ма шашна със устрем към трезвост, що не са защити със отказ ЧСЗ ами така направо


"с какъвто със събереш, такъв ставаш", то и затова е хубаво ида не се яде свинско, ама какво да ти разправям тия неща, ако не си готов за още в това прераждане "въпреки че войните приемат че нямало прераждане"

и представяш ли си какво става, ако то има, пък няколко десетки хиляди последователи на кастанеда си мислят че няма и когато някой пише нещо срещу правоверните, дали не се пробват да го бастисат като гяур, (да ме прощаваш за турцизма:)
ако някога са покаеш, само моля те не ходи в църква:)
(тя кали в нейната като едното нищо може да та лапне)




Тема Re: Don carlo:)))нови [re: Янa]  
Авторнaли... (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 17:01



"...за воините няма никакво значение дали нещо е истинско или не"

"горките" войни, какво друго да кажа... гледах преди време един филм за една програма дето я бяха нарекли "Вирти" и правиха секс с нея във виртуалната реалност, пък тя дали не бастиса някой програмист.

Не е същото, нали, мисля, че трябва да ги разбираш тия работи, (доколкото си спомням)



Тема Re: Don carlo:)))нови [re: nali...]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано28.11.03 17:12



Че кво ми е на мнението - много си е верно даже.
А пък ти да ми обясняваш за преражданията е все едно неандерталец да обяснява на космонавт какво е огъня.

Малко като сериала "Прасета в космоса" стана, ама нема начин.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.