Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 03.06.24 
Професионални
   >> Строителство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Галски глоси във френския ???нови  
Автор Elemag (аст страдалец)
Публикувано11.08.05 10:35



Failte, и от мен, уважаеми келтски другари!! )) Появата на този клуб заслужава един шумен аплауз!!!!!! ))) Че то си е направо светско събитие! С кеф да си обитава човек гаелския отсек от форума... и да се надъхва! :)) Дори сега пиша това облъчван от уелска музика, а из главата ми се въртят и ме разсейват какви ли не пиктски поговорки! (шотландски де!)
А сега на въпроса! Адски ме интересува кои галски, т.е. келтски думи все още съществуват пък макар и видоизменени в днешния френски език!!! Подчертавам Галски думи, а не Бретонски! Дали случайно не разполагате с драгоценното инфо? О, ясно ми е, че въпроса е доста специфичен, но знам ли, може пък да изскочите с някой линк! Аз за сега открих единствено "gewas" като келтски остатък във романския френски! Между другото означава "васал"! ... ех, дано и вие да изкопаете нещо ... !!

Skioch doch na skiaill!


Тема Re: Галски глоси във френския ???нови [re: Elemag]  
Автор Morrigan (craban)
Публикувано11.08.05 11:50



Le suilannon, mellon nin. (Ето пример за fictional език, инспириран от cymraeg)

Да, въпросът ти наистина е строго специфичен (подобни дискусии обикновено водим в клуб Лингвистика), но пък е изключително интересен. :))
Честно да си призная, нямам дори повърхностни познания по френски. :/
С помощта на английския мога да вметна само:

The history of the word caricature takes us back through the centuries to a time when the Romans occupied Gaul, offering the blessings of civilization to the Gauls but also borrowing from them as well. One such borrowing, the Gaulish word *karros, meaning "a wagon or cart," became Latin carrus, "a Gallic type of wagon." This Latin word has continued to roll through the English language, giving us car, career, cargo, carry, and charge, among others. Caricature, another offspring of carrus, came to us via French from Italian, in which caricatura, the source of the French word, was derived from Italian caricare, "to load, burden, or exaggerate." Caricare in turn came from Late Latin carricre, "to load," derived from the Romans' Gaulish borrowing carrus.
***

Такива думи във френския са може би не повече от 200-300. Въпреки меко казано оскъдните ми познания по тоя език, ще се поразровя допълнително, щото ми провокира любопитсвтото.

Sidh go neimh
neimh go domhan
domhan fo neimh
neart i gcach




Тема За френскиянови [re: Morrigan]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано11.08.05 14:54



Моите познания по френския (официалния) не са оскъдни. Ама въпреки гимназиалното ми (и не само) образование по тоя език почти не мога да се сетя за някоя дума от келтски произход. Не трябва да се пропуска, че от хилядолетия официалният език на народите на Франция е бил Латинският. Впоследствие се е наложил езикът на "простолюдието", който е опростен латински само с вметки от келтския, но и с доста "матрици" от келтския.
Според мене повече келтски думи би трябвало да има в провансалския език - вторият език по говор и писменост във Франция. За съжаление от провансалски бъкел не разбирам.

И тук бих искал да задам един въпрос: Защо така поголовно келтите от континентална Европа за загубили своя собствен език? Дори говорим в дома и в семейството.
Типичен пример са хелветите - в зависимост от страната към която са били зависими до присъединяването към Швейцарската Конфедерация са загубили келтския си език поголовно. И ето ти сега една Хелветска по произход но многоезична Швейцария.
Същото е и в Белгия - келтска по произход (единен) но двуезична държава.

Този въпрос ме мъчи от десетки години и нямам никакво обяснение.

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: За френскиянови [re: Mag]  
Автор kelka (синце)
Публикувано11.08.05 16:50



Питаш коя е причината келтите от континетнта да загубят идентичността си. По същата причина и ти, бидейки българин, си келтски идолопоклонник. Иначе отговорът е прост, ама на, сети се! Слава богу, че са били германците да ги претопят.



Тема Re: За френскиянови [re: Mag]  
Автор Elemag (аст страдалец)
Публикувано11.08.05 17:38



Така е, латинският със силата на оръжието се е наложил по цялата днешна романска Европа! Но с изключение на църквата никъде "новите" му носители не са го говорели граматически правилно. Затова днешните романски езици се считат по-скоро за производни, синкретични от стария имперски език и заварените наречия на покорените. Възникнали са спонтанно и донякъде случайно! За да общуват с местните от дадена провинция, новодошлите колон-исти и легионерите покрай тях са заучавали донякъде туземните говори. На свой ред, поробените, в нашия случай Галите, усвоявайки латинския са го пригодили към граматическия строй на родния си език. С една дума двете общности интензивно са си обменяли лексика!
Такава импровизирана система на общуване обяснява напълно появата на граматики от шизофреничен тип. Точно такъв тип е френската - факт за чудо и приказ! Всяко правило при нея е натоварено с безброй изключения! Чешката е същия спек! И там имаме сливане на два народа - Славяни и Келти! Тук обаче навлизам в непознати дебри, иначе по тази линия (сливания на племена!) ми хрумват евентуални причини за изчезването на хелветския език!!! Щом изцяло е изчезнал значи "сливането" е било прекалено брутално!! Според мен обаче това се е случило много-много преди Швейцарската Конфедерация!! Към днешна дата Хелветски думи близки до оригинала трябва да търсим по-скоро в днешния Ретро-Романски! Понеже е най-стар!!

Skioch doch na skiaill!!!


Тема Re: За френскиянови [re: Mag]  
Автор Lord Roxton (Good Old Rebel)
Публикувано11.08.05 19:45



Дааа,това е голям истори4ески парадокс-Галия е една от най-стабилно и бързо романизираните провинции,много 4есто местни вождове се предават и след една битка(някои дори и до бой не стигат),примери-бол;последния римлянин със сигурност ще ни осветлява по темата нататък.В разултат на това латинският се налага във вси4ки сфери на живота,измествайки местните келтски наре4ия.А келтите в Севзерозападна Галия са били направо между 4ука и наковалнята-от една страна свръхдисциплинираните римляни,от друга-германците,които,трябва да им се признае,са били доста по-добри воини от нашите хора.

FAUGH A BALLAGH!


Тема Не съм "келтопоклонник"нови [re: kelka]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано11.08.05 20:18



А е много по-простичко: Аз съм съм генетически КЕЛТ.

И съм го установявал многократно. При разни кръвни и цитоложки изследвания.

Аз лично (моя си милост) съм потомък на келти. От моята си баба. Потомката на келти и друидизма.
Все още запазен и от нея и у мене келтския ми (ни) произход.
Друго?

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Не съм "келтопоклонник"нови [re: Mag]  
Автор kelka (синце)
Публикувано11.08.05 20:47



Ти си келтският Зиези.
А най-тъпото е това - генетически келт. То така аз мога да кажа, че съм потомък на Аспарух или на Спартак. Ама сме съвремени хора все пак. И културата на всички ни полека лека се американизира. Само недей да ми казваш за келтския влог в американското общество. Не се приема по обективни причини.



Тема Re: За френскиянови [re: Lord Roxton]  
Автор Elemag (аст страдалец)
Публикувано12.08.05 02:10



Опа, латинският дотолкова се "наложил в сферите на живота" и тотално изличил всичко галско в Галия!?!? Затова и днешния френски си е напраааааво едно към едно с латинския!!! Туй, че звучи толкоз изкелифенчено си съвсем отделен въпрос, нали? Да, маловажно е, по дяволите, и щом ти смяташ така ние несведущите няма как да не се съгласим! В "подкрепа" на твоята "повсеместна" романизация ще прибавя и едно много дребнаво фактче : Писменият френски е поне десет пъти по-близък до латинския, отколкото устния!! Сигурно това пък се дължи на римска, а не на келтска специфика?!?!
И още нещо, за което и "последният римлянин" с кеф би те осведомил :
Цезар наистина споменава за Кимврите, които бидейки по-добри войни често тероризирали Галите!!!!
Кимврите обаче :
1. Не се считат за Германци поне докато това категорично не се докаже!
2. Те никога не са и припарвали до североЗАПАДНА Галия!!! Най-много отдалеч да са я мярнали по време на краткия им воаяж до Уелс!

Skioch doch na skiaill!!!


Тема Много си смешеннови [re: kelka]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано12.08.05 11:18



Още малко и ще кажеш, че този клуб е клуб на "келтопоклонници". Досега не бях чувал такова определение. Ето, че го и видях написано.
Никъде не казвам, че съм потомък на Верцингеторикс. Просто си търся корените. И древнобългарските, и славянските, та дори и еврейските, ако щеш (една моя пра-пра... баба е еврейка и не се срамувам от това, дори съм горд)
И за разлика от тебе досега съм ги открил тия си корени докъм 15-16-ти век. Дори до архивите на Ватикана стигнах. А пропо - опитай се да изкопчиш нещо от тия архиви!

А за приноса на келтите (ирландците, шотландците, уелсците...) в историята на САЩ е писано, писано, писано.... Само вземи си направи труда да го прочетеш. Ако знаеш кое и как, де. И ако не те мързи, както не те мързи да хулиш. Тогава еша си няма да имаш!

Хайде, остани си със сбогом и не се вяствай в тоя клуб щом не ти харесват "келтопоклонниците".

"Красиви сме, но бодем!"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.