Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:14 31.05.24 
Фен клубове
   >> Индия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Пътуване до Индиянови  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.02.07 06:36



Да дам един цитат на Ошо, който намирам за много удачен (от книгата "Индия, моя любов"):

"Ако дойдеш тук с ум, който да е поне малко медитативен, ще влезеш в контакт с това. Ако дойдеш като турист, ще го пропуснеш. Ще видите руините, дворците, Тадж Махал, храмовете, Кхаджурахо, но няма да видиш Индия - ще си минал през Индия, без да си я срещнал. Тя е била навсякъде, но ти не си бил чувствителен, не си бил възприемчив. Дошъл си да видиш само нещо, което не е истинската Индия, а само нейния скелет - не и душата Ще имаш снимки на този скелет и ще си ги подреждаш в албуми, и ще си мислиш, че си бил в Индия и си я опознал, но просто ще се самозалъгваш.
Има една духовна част. Вашите фотоапарати не могат да я фотографират - вашето обучение, вашето образование не може да я схване."

Споделям напълно разбирането на Ошо.



Тема Re: Пътуване до Индиянови [re: бeзпътeн]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано16.02.07 20:48



За мен Индия е инструмент, чрез който да намериш собствената си духовност. Защото като отидеш там и видиш цялата бездуховност, която цари, за сметка на религиозност и суеверие, и видиш цялата търговия с псевдо-духовност и разбираш, че ако ще намериш дух тук, то ще да е само вътре в теб.На мен поне така ми повлия и съм много доволна. Защото духовното така или иначе е вътре в нас и това е единственото, което можем да ползваме.

Редактирано от ease на 16.02.07 20:49.



Тема Re: Пътуване до Индиянови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано16.02.07 22:19



Не е Раджниш човека, който ще преценява кой какво може да види! Типично изказване за мазен циганьорски гуру...

Всеки непредубеден човек, който отиде в Индия, ще види това, което всеки човек може да види навсякъде по света - една страна като всички други. С хора като всички други... Е, наистина повечеко на брой и по-мизерно изглеждащи, но има и по-зле от тях.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Пътуване до Индиянови [re: BlackWolf]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано17.02.07 01:51



Ти определно ще видиш "страна като всички други".

Аз съм сигурен, че ще видя "страна, различна от всяка друга страна"... защото всяка страна в която съм бил досега е бил доста различна ....

Guard your honor. Let your reputation fall where it will. And outlive the bastards.


Тема Re: Пътуване до Индиянови [re: BlackWolf]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано17.02.07 03:36



не е любезно да се изказваш така за нечий гуру

егати просташкото изказване изпраска



Тема Вместо отговор: защо споделям разбирането на Ошонови [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано17.02.07 04:09



Вярно е, че в Индия, особено и разбира се най-вече в населените места, цари адска мизерия, мръсотия, гадни миризми, по улицата, ако не внимаваш, можеш да настъпиш всякакви изпражнения - не само човешки, но също и кучешки, свински, кравешки, кози, маймунски и какви ли не - защото градовете им също представляват едни мини-джунгли, с разнообразна фауна... Е, елитните квартали в по-големите и богати градове и местности правят изключение - но в Индия има всичко "от до"...

Та хората там са доста бедни, кастовото разделение и "духовния бизнес", т.е. това огромно разнообразие от всякакви религии, култове, учения и т.н. създават хем някакъв колорит, хем и са причина всъщност за духовната нищета и невежеството на средно статистическия циганин там.

Заедно с уникалните паметници на културата, храмове, крепости, музеи, празници и т.н.

Но всичко това е само на повърхността. Това, което има предвид Ошо и което и аз съм усетил, е някаква по-особена вибрация, някаква енергия, бих казал - някаква естествена и спонтанна "радост от живота", някаква сърдечност, която съществува в самото място, в самите хора, навсякъде, като някаква енергия и неуловимо за сетивата присъствие... Някакъв ентусиазъм, спонтанност, искреност, сърдечност. Това може и да не зависи от самото място и разбира се да не се среща само в Индия разбира се, но досега сред държавите, в които съм бил, там като че ли е най-силно изразено. При все че Индия е бедна страна, в богатите страни може би покрай обсебванията на егоистичния работохоличен материалистичен начин на живот са твърде твърде далеч от тази непринуденост.

Та тази естествена радост човек може и трябва да я носи разбира се в себе си навсякъде, където присъства. Тя разбира се не бива да е зависима толкова от външни фактори, колкото от вътрешни. Но в Индия специално, като че ли настроението е такова, като най-интересното е, че то изпълва въздуха и въобще го чувстваш като някакво живо присъствие, част от което си ти самият и то е част от тебе, при това на базата на цялата бедност, мизерия и глупост, с която се характеризира държавата Индия. А аз имам предвид духа на Индия, това, което е отвъд привидните повърхностни впечатления от глупостта и мизерията...

Не знам на какво се дължи това. Дали на мъдрите учители, населявали това място от древността до наши дни, както и на уникалното смирение и в същото време спонтанна радост от живота, характерна за хората там... Но това е Индия.

Редактирано от бeзпътeн на 17.02.07 04:34.



Тема Re: Вместо...нови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано17.02.07 19:28



Тези т. нар. "виблации", настроения и прочие тинтири-минтири можеш да ги почувстваш и в България. На много места.



Всичко почива на представите ви, че това е страна с някаква особена духовност, където има някакви особени учители и пр. и пр. Въображението е голяма работа!

Знаеш отношението ми към тази "духовност" и особено към т. нар. "учители". Така че...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Вместо... [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано17.02.07 19:55



Тия неща човек може да ги носи в себе си и със себе си навсякъде и разбира се да не зависят от конкретната територия. В Индия обаче са концентрирани по някакъв стране начин и са пропити в самото място и в духа на хората там.

Това, което пиша, е точно така и не се основава на предварително заложени в мене очаквания или представи относно тази част от Земята. Напротив - бяха се опитвали да втълпят какви ли не фобии от болести, какви ли не представи за ужасната мизерия и т.н. А аз отидох там чист откъм всякакви очаквания. И се очаровах спонтанно и естествено. Индия наистина е страна с особена мъдрост и жизненост, въпреки цялата мизерия, която се вижда на повърхността.



Тема Re: Вместо... [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано18.02.07 19:00



Вероятно в много места по света и със сигурност на много места в България "тези неща" са концентрирани и пропити в мястото.

Предполагам, по-силно отколкото в Индия. Вероятно е просто въпрос на настройка...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Вместо... [re: BlackWolf]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано20.02.07 00:50



Вероятно или невероятно... какво значение има. Важното е, че човека се кефи на Индия, и колкото и да се опитваш да принизиш усещанията му, нокой тук не е съгласен с тебе... Защо ли? :)

Guard your honor. Let your reputation fall where it will. And outlive the bastards.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.