Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 08.06.24 
Фен клубове
   >> Индия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: За духовните Учители...нови [re: Янa]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано31.07.05 10:37



На мен ми е малко мъгляв този въпрос. Не за друго, ами просто никога не ми е било ясно какво точно се влага в понятието "духовен учител". Нали човек непрекъснато учи най-различни неща - в чисто духовен план. Ама те са твърде разнопосочни, за да може да ги побере един-единствен човек. Следователно (според моята логика) можем да имаме много духовни учители - през различни периоди, а и по няколко едновременно (предполагам).

От друга страна, когато имаш истинска духовна връзка с някого, тя винаги е двупосочна – иначе просто няма да е духовна, ами ще е някаква друга. Поне когато става дума за жив контакт. Значи излиза, че духовният учител също учи/получава от теб разни неща – и не е много ясно кой на кого е учител всъщност.

А от трета страна, духовността на “учителя”, според мен е качество на ученика всъщност. Понеже той (ученикът) е едновременно “радарът” за улавяне на сигнала и филтърът, през който влиза всичко, което учителят може да даде. Колкото и мъдър да е учителят, някой трябва да има нужда от него и да е готов да го чуе – някой да го “направи” духовен учител един вид.

Иначе аз съм срещала много хора, които в даден момент са (из)играли ролята на мои духовни учители (под “момент” имам предвид от 1 минута до десетки години). Повечето от тях никога не са подозирали, че са били такива за мен. И са ме “учили” по страшно разнообразни начини – с думи, с мълчание, с присъствие… Включително ти също си ме учила на много неща… Както и всичките ми приятели…

Ако трябва да посоча само един човек, най-големият ми духовен учител досега е била майка ми. От нея знам всички важни неща – за живота, смъртта, хората, природата, животните, растенията, историята, взаимоотношенията, любовта, свободата, вълшебствата, вселената и всичко останало. Тя е най-мъдрият, одухотворен, интересен и необикновен човек, когото познавам. И винаги е била и най-добрият ми приятел, съмишленик и духовен спътник.
Но тя пък твърди, че аз съм същото за нея…



Тема Re: Моята философиянови [re: Black Wolf]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано31.07.05 11:06



Да де - същото мисля и аз.

Този тип "духовни учители" са си най-обикновен "пазарен продукт" и част от огромна индустрия - като всяка друга. Един вид "гурувци" могат също да се произвеждат и продават, както чипса, поп-звездите и кремовете против бръчки. А този бизнес съществува, защото явно храни някаква масова човешка потребност и си има съответната пазарна ниша.

Докато в истинските духовни учители няма нищо демонстративно, помпозно и шумно - те са най-обикновени хора, чието присъствие е деликатно, тихо и непретенциозно - и които най-често и хабер си нямат, че са нечии учители. Или поне не проявяват особен интерес към това. За разлика от "пазарния гуру" те нямат нужда да хранят по този начин самолюбието си, не се държат нравоучително и нямат месиански комплекси. И тяхната мъдрост някак спонтанно "тече" от тях, вливайки се точно в онези души, които са жадни именно за тях...



Тема Re: какво ми се случи тази вечер...нови [re: Fire walker]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано31.07.05 11:17



И на мен са ми се случвали подобни неща. Много е магическо това усещане за "правилните хора, в правилното място и правилното време"... сякаш някакви невидими нишки в нас самите привличат точно онова, от което имаме нужда в момента... И това винаги става, когато самите ние сме узряли за даденото нещо - и имаме нужда само от малко "побутване"...

Много ми хареса как си го описала преживяването - особено това за тунела и предаването...



Тема Май сте луди всички.нови [re: Янa]  
Автор kelka (синце)
Публикувано31.07.05 13:59



Не съм и предполагал колко побъркани и нетолерантни хора може да има в един само клуб. Или по-точно в една тема. Изрекоха се какви ли не простотии. Едва ли имате истински "духовни учители". На вас ви трябва по-скоро "душевен лечител".



Тема Re: Май сте луди всички.нови [re: kelka]  
Автор Tyлca ()
Публикувано31.07.05 14:40



Почвам да добивам чувството,
че на тебе това ти е начина за... запознанство.
Идваш в някой клуб ( както в "История" и тук..)
и почваш с обвиненията към клубните 'аборигени".
В дадения случай започваш с обвинения в "нетолерантност " и побърканост
към участниците в дискусията
, завършвайки с оптимистичната препоръка
"трябва ви духовен лечител"



Тема Re: Моята философиянови [re: Rama]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.07.05 16:44



В интерес на истината, аз малко "преигравам" в негативното си отношение към разните гурувци и пр. Както и към йога... Всъщност се отнасям дълбоко безразлично кам нея. тъй де, за всеки влак си има пътници.

Но за учителите. Има... преподаватели, т.е. хора, които могат да ти покажат разни неща и това е полезно. например да се убиеш, не можеш се научи на правилно мае-гери, без да ти го покажат и да те учат да го правиш поне година. Давам примери от БИ, щото малко съм си губил времето с тях. а и принципно нещата са сходни...

Истинският учител може да бъде такъв, ако ти стане роднина. Баща, дядо, вуйчо... Става въпрос в действителност да станеш член от семейството му, не просто "духовен син". Или ако разликата в годините не е голяма, да ти е приятел. Става въпрос приятел! Истинските приятели непрекъснато се учат взаимно... Тук мнозина ще кажат: "Ама то Учителя ти е приятел..." и пр. и пр. Не за това иде реч.
Та действителните семейни или приятелски отношения създават допълнителни, реални връзки между хората, вкл. м/у този, който учи, и този, който го учи. Не случайно традиционните школи са само семейни. И ако се приема не-роднина по кръв, той се усиновява.

Затова и изначалното, традиционното, истинското... учителство, да го кажем, не може да бъде "монашеско". Въобще варианта храм-манастир-ашрам и пр. е късен сурогат, нямащ нищо общо с изначалните учения.
Традицията, онази Примордиална Традиция, за която говори Генон, е винаги духовно-кръвно-социално обвързана. Тъй де...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: какво ми се случи тази вечер...нови [re: Rama]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.07.05 16:51



И? какво извличаш от преживяването? Защото може да имаш страхотни преживявания, но ако не извлечеш нещо от тях... си остават страхотни преживявания и нищо повече.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Май сте луди всички.нови [re: Tyлca]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано31.07.05 16:52



Може да иска да се препоръча?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: какво ми се случи тази вечер...нови [re: Rama]  
Автор Fire walker ()
Публикувано31.07.05 19:40



то е едно много специфично усещане ,това с тунела....не веднъж ми се е случвало и вече разпознавам усещането веднага, както и усещам когато свърши.То е тунел който слиза отгоре..и после се вдига нагоре...поне за мен е така:).

много беше вълнуващо снощи....

Mens agitat molem



Тема Re: Май сте луди всички.нови [re: kelka]  
Автор Fire walker ()
Публикувано31.07.05 19:43



ако забелязаш ти си единствената тук, която обижда разхвърля квалификации и е нетолерантна.....

Mens agitat molem




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.