Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 19.06.24 
Фен клубове
   >> Индия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: thyself]  
Автор sari (непознат )
Публикувано21.07.05 12:58



Лично мен ме интересува всичко, но на първо време:
Какви са приблизително таксите за снимане?
Как стоят нещата с тока? Там има ли устройства, или трябва да се снабдя от тук? Какъв вид?



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: sari]  
Автор thyself ()
Публикувано22.07.05 10:16



Таксите за снимане са различни в зависимост от обекта и от това дали се ползва фото или видео камера. За фото камера от 0.5$ - 20$, за видео са много високи 20-50-500$, някъде се иска и разрешително. Разбира се ако камерата е малка може да се скрие в джобовете, обикновено там където се иска разрешително се проверява багажа. Ако ми кажете какво искате да снимате мога да ви дам по-точна информация.

Електричеството е 220 волта, стандарта е UK куплунг с 3 щифта, всъщност има 3 (даже 4 варианта) щепсели. Адаптери има на много места но е препоръчително да си носите от БГ.

Имайте в предвид че електричеството е проблем в Индия, на много места има режим на тока, а на други просто спира често (даже и в големите градове, и в 5* хотели, болници), или просто няма. Шокът при пускането на тока е силен, така че ако носите скъпа ел.апаратура и смятате да я ползвате в Индия ще вие необходим UPS, тук ги има на много места и са евтини - 25-50$.

Носете си HeadTorches.

Ако не спите в хотели от 4* нагоре си носете спални чували. Спестяват доста погнуса.

Задължителни са:
- хапчета за малария, такива в БГ няма, купуват се тук на място. По принцип се започват две седмици преди пристгането в Индия, пият се през целия период и до 2 месеца след завръщането. Но гаранция срещу маларията няма, просто си увеличавате шанса да се върнете здрави.

- репелент/крем срещу Денгу. Купува се тук на място. задължителен особено във влажно време

- Ектомин - от ветеринарна аптека в БГ. Срещу всякакви насекоми и буболечки. В подходящо количество разтвора може да се пръска направо върху чаршафите.

- Невен (билка) за диария и болки в корема. Приготвя се на отвара. Дефакто няма нито един чужденец който да не е имал проблеми с корема в Индия.

- хапчета за пречистване на вода. Препоръчително е да се пие САМО и ЕДИНСТВЕНО бутилирана вода и да НЕ СЕ налага да се ползват хапчетата, но ако отивате някъде където няма достъп до бутилирана вода те са задължителни. Имайте в предвид че на много места бутилираната вода е "менте", както и почти всички безалкохолни напитки.

Препоръчителни:
- лактофлор - съдържа Lactobacillus bulgaricus, препоръчва се за поддържане на микрофлората на стомаха и червата.

- препарат за дезинфекция, какъвто и да е - от санитарна аптека. Тук в аптеките не се продава даже спирт.

- SunBlock - вземете си от БГ, тук е много скъп

Относно храненето трябва да бъдете изключително взискателни, защото това е източника на почти всички здравни проблеми в Индия, вкл. и на индийците. В много от лисните зеленчуци има амеби затова избягвайте. Плодовете се обработват с химикали, затова трябва да се измиват старателно преди консумация (със сапун). Не се хранете в ресторантчета и с храна от улицата.

Всъщност има много неща, които трябва да се имат в предвид в зависимост от целта на посещението. По принцип си носете всичко от БГ, и не разчитайтте на вероятности. Индия е страшно скъпа държава за чужденци. Ако отивате в планините знайте че няма да намерите алпийска екипировка или карти, така че подгответе се от БГ. Мога да ви дам повече инфо ако знам къде планирате да отидете.



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: thyself]  
Автор sari (непознат )
Публикувано22.07.05 22:16



Това се казва помощ! Благодаря наистина!
Надявам се Rama да не се сърди за нахлуването в нейната тема. За мен всичко това е много полезно! Преписах си всичко надлежно.
Продължавам с питанията. По повод снимането: освен забележителности (то е ясно), искам да снимам по улици и пазари, навсякъде. Има ли ограничения? А за нощните церемонии по Ганг? Четох за тях, но да питам - те по-скоро туристическа атракция ли са (във вида, в който се извършват), ежедневие? Какво точно се случва?
М-да, с хапчетата ударих на камък! А що аптеки обиколих...! Още не съм разпитала за ваксини.
Целта на посещението е належаща вътрешна необходимост (неясно защо). А като така и така се озова там, смятам и да снимам. Засега още не съм намерила спътници и май ще се наложи да тръгна сама.
Изкушавам се да попитам за сигурност, индийците не поназнайват ли малко руски?
Маршрутът още не е изяснен и приемам предложения. Съвсем не знам достатъчно за местата (изключвам планински преходи и екстремни изживявания от този вид. Иначе липсата на екстри не ми пречи. Обратно! По-скоро наличието им няма да ми позволи да се впиша там).
Между другото, колко средно оцелява сама жена, която разбира, но не говори английски там?
Можем да продължим в темата "Търся спътници за Индия", ако не възразявате...
И предварително благодаря за отговорите!



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: thyself]  
Автор Fire walker ()
Публикувано23.07.05 02:15



какви са тези хапчета за малария? някоя отровна химия ,от която ще хванеш рак на черния дроб после или нещо билково?

съвсем не е задължително да имаш проблем със стомаха.Повечето хора ,които познавам и са били там не са имали проблеми./ако са спазвали някакви разумни принципи, разбира се-като тези, които си изброил/.

Mens agitat molem



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: sari]  
Автор Fire walker ()
Публикувано23.07.05 02:20



не, не знаят руски индийците....ще проговориш английския....щеш не щеш ще започнеш и като се върнеш ще се чудиш защо не си говорила до сега

не си слагай ваксини, ужасно вредни са.Нищо няма да ти стане ако не правиш глупости, като да пиеш мръсна вода.

Mens agitat molem



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: sari]  
Автор Rama (psychedelic)
Публикувано23.07.05 14:09



Стига бе - как ще се сърдя - та на мен самата ми е зверски интересно всичкото това. Пък и аз също планирам да отида някога, така че цялото това инфо хич няма да ми е излишно.

И аз благодаря на всички, които разказват....



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: sari]  
Автор thyself ()
Публикувано23.07.05 14:42



Обектите за които има такса за снимане са общо взето добре обозначени, има табели и тарифи (за индийци и за чужденци), и охрана. Снмането по улици и пазари не е проблем, но си подгответе дребни пари, защото обикновено ако снимате хора те ще ви искат. Не повече от 5-10 рупий на обект.

* не давайте пари на просяци, не ги снимайте и въобще не им обръщайте внимание - иначе няма измъкване, особено за туристи. А че ще ви пипат е неминуемо.

По-повод на климата - тук лятото трае до края на юни (има разлика според щата), после започва мунсуна, който обикновено е до края на август, така че най-доброто време за посещение на Индия е от септември до февруари. (с изключение на Кашмир). В планините септември - ноември. Не се препоръчва пътуване от април до края на юни защото жегата е над 40*C на сянка, такситата искат 50% повече за климатик, климатици (units) има само в 4*и 5* хотели, на повечето места има само вентилатори (ако работят). Обикновено в този период са и повечето стомашни проблеми.

На този адрес

може да направите климатична справка по градове, макар че не е съвсем точна (максималната температура е занижена, или може би T.max би трябвало да е Avg.Т.Max)
Можете да видите и периода на мунсуна (по количеството дъжд).

По повод на здравето - не подценявайте сериозноста на проблема. Когато за първи път отидох на лекар със стомашна инфекция, той се пошегува, че "това е съвсем нормално, всички в Индия имат такива проблеми, а тези които нямат не са били тук достатъчно време"

Има и такава поговорка - "в Индия три неща са опасни - храната, водата и комарите". Запомнете я.

Хапчетата за малария се казват Маларекс. Съдържат Vocamine, направени са на основата на екстракт от вид дърво в RainForest. Не са "химия". Нямат сериозни странични ефекти. Пият се по едно хапче два пъти седмично. За повече информация -

Ваксини - освен Тетанус - не са необходими (макар че англичаните много държат на тях)

Има индийци които говорят руски, но като % са изключително малко. Индийският английски звучи доста странно за човек който не е свикнал. Ако не говорите английски и сте сама най-правилното решение е организирана екскурзия чрез Travel Agency. За друг вариант изобщо не си и помисляйте - не е безопасно.

Церемониите по Ганг се извършват на много места, от Ганготри до Колката. Каквото и да се каже ще бъде субективно, знаете "Beauty is in the eye of the beholder". За някои вечерната пуджа е свещенодействие, за други - туристическа атракция, за повечето участници - по нещо от двете. Идете на вечерна молитва в Рилския манастир по празниците и ще получите близка представа за това което се случва.

Препоръчвам да НЕ пътувате сама. Надали имате представа какъв риск поемате. Особено в големите населени места.
Не си струва.

Препоръчителни маршрути - какво искате да изпитате !? В Индия има от всичко.

Ще прегледам темата която посочвате.



Тема Re: Нека който е бил тамнови [re: thyself]  
Автор sari (непознат )
Публикувано24.07.05 09:13



Всичко това ми е полезно, благодаря! И аз не горя от желание да тръгна сама, но такива са реалностите. В момента проверявам други възможности, но не екскурзия (изложила съм причините на няколко места).
А маршрутите.... Да! Абсолютно несериозно е от моя страна, че не съм набелязала твърд маршрут, за да го проуча. Това идва от незнанието ми. По тази причина питам за съвети къде да отида и какво има там, за да избера. Целта не е катерене, лечение, плажуване или посвещение на някой гуру. От тук насетне всеки може да сподели информация - места, до които лично той се е докоснал или по някакъв начин знае за тях. И аз да си избера... Това, което знам е само от страниците на туристическите агенции, а то е ограничено, рекламно и абсолютно недостатъчно. Това ми е грижата! Та ако може... Както и всичко друго, за което се сетите! Благодаря!



Тема търговците поназнайват рускинови [re: sari]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано24.07.05 09:42



дори като чуят български, са ни заговаряли на руски (2-3 пъти), вероятно си мислят че е някакъв руски диалект :)
английския е езика за оправяне там, но дори него не го говорят всички. ако в центъра на делхи си хванеш такси, шофьора говори английски (или онова което те му викат английски), но веднъж трамбовахме 5 километра пеша, защото в покрайнините на града се оказа че английския е проблем.
имай предвид че дори да знаеш английски, трудно им се разбира. аз поне трудно им разбирах, и често ги карах да повтарят. е, по някое време се свиква де и почваш да им разбираш.
преди една седмица, един индиец ми се обади по телефона - в първия момент не разбрах на какъв език ми говорят, чу се нещо като галя-гуля-галя-гуля, което в последствие се оказа че било "good afternoon sir".
а за пътуването сама - аз там се запознах с една българка, която е пътувала сама от бомбай до делхи с влак. това ме впечатли наистина! не че толкова е опасно (не знам, може и да е), обаче индия е доста мизерна държава, представям си какво е било във влака . иначе индия е най-интересната държава в която съм ходил, няма да сбъркаш ако прекараш някоя друга седмица там.
за снимане пари никой не ни е искал, из туристическите обекти си снимахме на воля. само в тадж махал във самата гробница не снимахме, ама то никой не снима, просто там беше забранено, не че искаха пари. мен снимките по улиците ми бяха любимите, на тях се вижда истинската индия. изтървах няколко много яки пози, за които още ме е яд. въобще там трябва човек да ходи с пръст на спусъка на апарата.
обаче имай предвид че са много нагли уличните им търговци. видят ли бял човек, гледат да го издоят ако може. веднъж снимахме камилски впряг и този дето го караше ни видя и поиска пари, не му дадохме разбира се, да не сме кълбовидни розови американски туристи. той не се ядоса де, просто човека пробва, ако мине номера, мине, ако не, здраве да е.
а за болестите там - мене ме пипна някаква треска, ама мина (чак в българия се прояви). има някаква амеба, дето била много страшна, но не сме пипвали. един познавам който е пипвал, казват че не се лекува никак лесно. там имат някакво лекарство, местно производство, специално срещу амебата - norfloxacin. иначе като се връщахме, в самолета имаше опашка пред тоалетната, добре че не ми се наложи да я ползвам :)
кухнята им е яка, аз обичам лютичкото. всъщност зависи къде яде човек. не знам що, ама много мразя източния магданоз. българския си го хапвам с кеф, но източния (той май е всъщност нормалния) трудно го понасям.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: търговците поназнайват рускинови [re: zaphod]  
Автор Fire walker ()
Публикувано24.07.05 21:07



"източният магданоз" е всъщност листа от кориандър.

Аз го обожавам

Mens agitat molem




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.