Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 29.06.24 
Фен клубове
   >> Индия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема толерантностнови  
Автордимa (Нерегистриран)
Публикувано16.08.01 14:16



Досега не съм писала в този клуб. Съжалявам и предварително се извинявам, че не прочетох по-детайлно мненията по темите досега. Надявам се и да не повтарям вече изказано преди мен мнение. Но от малкото, което прочетох, останах с впечатлението, че като че ли този клуб е място, където се изливат крайно негативни чувства, по крайно неприемлив и вулгарен начин, вместо да се води някакво смислено говорене по основната тема. А тя заслужава наистина сериозно отношение. Още повече, че зад "проблема" новини на турски по БНТ, стоято ред други неща, които касаят отношенията между българи и български турци в България. А това е също нещо много важно.

По темата мога да говоря много. Но ще се огранича до едно единствено нещо и то се заключава в думата, която е заглавие на темата ми "толерантност". Съжалявам, че ще огрубя до такава степен картината, но отношенията, за които писах по-горе могат да бъдат разглеждани просто в плоскостта толерантност-нетолерантност. Страшно ми става, като виждам тук (а и не само тук) колко силно предразсъдъците определят отношението на българите към българските турци! За съжаление това отношение провокира същото в обратния случай.

Знам, че не съм много подредена и може би на повечето от вас написаното досега ще се стори празни приказки. Затова ще се опитам картко да изразя основната си мисъл.
С какво ви пречат българските турци? Какво са ви направили ТЕ конкретно (не говорим за техните прадеди!!!)? Защо ви е толкова трудно да приемете, че в България има хора, чийто майчин език е различен от българския и са мюсюлмани (при положение, че не може да се каже, че много от българите са християни в истинския смисъл вна думата, т.е. за повечето българия това не е нещо, което е значимо в ежедневието им)? И накрая защо смятате, че гореспоменатите различия между "нас" и "тях" ни правят толкова различни хора, че да не можем да живеем заедно?

И накрая - конкретно за новините на турски език. Аз самата мога да приведа значими аргументи и "за", и "против". Така че не бих се обвързала с конкретна позиция, което признавам не ми прави чест. Но личното ми мнение е - а защо да няма новини на турски? И мога да го обясня по най-елементарния и егоистичен начин - АМИ НА МЕН ТОВА НЕ МИ ПРЕЧИ! Както предполагам и на повечето от вас, всъщност. Защото колко от вас гледат телевизия по това време на денонощието, колко от вас имат кабел, та дори и да нямат - има още 3 канала!

Това е! Стреляйте! Но моля ви, по-конструктивно!



Тема Re: толерантностнови [re: димa]  
АвторNlCK (Нерегистриран)
Публикувано18.08.01 21:10



Да, конструктивно. Но чак пък да Ви стрелям...

Впечатлението с което Сте останала от клуба е до известна степен вярно. Изместването на темата и разглеждането и тенденциозно или в чисто битов патриотарски дух е безмислено. Така че с първата част на мнението Ви съм съгласен. Наистина темата заслужава сериозно отношение.

Новините на турски и отношенията българи-български турци са две различни неща.
Да се опростяват нещата до толерантност - нетолерантност е несериозно. Да се изваждат турците като някаква етническа група със специални права (все пак в България съществуват и други етнически групи) е също необосновано.

Относно предразсъдъците - да, има такива и те не са безпричинни. Отношението към българските турци е такова каквото те сами са създали за себе си. Не мисля обаче, че то е крайно негативно каквото Ви се струва на Вас.
Пак стигаме до толерантността, но българинът е изключително толерантен. Почти до глупост.

С какво ми пречат българските турци?
Не ми пречат.
Но...не бива да забравят, че тук е България.
"Гореспоменатите различия" - етнос, език и религия са основните компоненти обособяващи една нация. Разликите обаче са много повече. Става въпрос за различно ниво на цивилизованост и култура.
Но дори и това не е причина да не живеем заедно, което правим от много години насам...ако не Сте забелязала досега...

"...за повечето България не е нещо значимо в ежедневието им..."
Вие мислите ли преди да пишете??? Може би смятате, че за да обича и цени човек родината си, трябва да ляга и да става с националния химн...

"Така че не бих се обвързала с конкретна позиция, което признавам не ми прави чест."
Да, не Ви прави чест!
А личното Ви мнение - "а защо да няма новини на турски?" и отговора " АМИ НА МЕН ТОВА НЕ МИ ПРЕЧИ!" просто ме изуми!!!
Наистина Сте го обяснила по най-елементарния и егоистичен начин.
Спор няма.
(Това между другото ме подсеща за нещо - Какво ще кажете последния куплет от химна да е на турски. И без това едва ли го имате на диск за да си го слушате. Следите ли ми мисълта? НЯМА ДА ВИ ПРЕЧИ!!!Какво ще кажете за идеята ми! Имам и още идеи относно националното знаме и други подобни. Ще сме толерантни ли или не???)
А по нататък мнението Ви е уникално - въпросът за това дали да има новини на турски според Вас зависи от това колко българи гледат новините в 17.00 , колко имат кабелна телевизия и дали не гледат случайно някой друг канал...
Ами коментарът е излишен.

И за да не бъда голословен ще изкажа на свой ред моето мнение.
Проблемът с новините на турски е принципен.
Аз съм против новините на турски и на какъвто и да било език различен от българския по БНТ.
Незнаенето на официалния език на една държава от определени прослойки на конкретен етнос (като причина за подобни новини) е техен частен образователен проблем.

България дава равни права на всички нейни граждани.
Както знаете съществуват и други етнически и религиозни групи. Не споменавате нищо в мнението си относно техните права. Или смятате че турците са със специален статут на облагодетелстван етнос???

Това е! Надявам се, че ще простите малко по-острия на моменти тон. Не съм свикнал подобни въпроси да дискутирам с дама.

И между другото, моля Ви не пишете България с малка буква, излагате се!!!



Тема Re: толерантностнови [re: NlCK]  
Автордимa (Нерегистриран)
Публикувано20.08.01 13:09



Ох, току що написах един дълъг и пространен отговор на твоето (надявам се, не се обиждаш, че ти говоря на ти NICK) мнение, но за съжаление се случи нещо с връзката ми и го загубих. Лошо. Бях се постарала. Ще се опитам на кратко да предам съдържанието.

Първо да оправим няколкото недоразумения - в изречението за значимостта на България в ежедневието, става дума не за България, а за българите - техническа грешка при писането (мисля, че можеш да ми го простиш). Става дума, че според мен, за повечето българи религията не е значима в ежедневието.


"Новините на турски и отношенията българи-български турци са две различни неща." - асолютно вярно, но са свързани.

"Отношението към българските турци е такова каквото те сами са създали за себе си " - кога? за кое време говориш? Освен това все пак иде реч за предразсъдъци! А предразсъдъка беше по дефиниця нещо като (за да не спорим пак, не цитирам дословно) "позитивна или негативна представа или нагласа към някой, която не се основава на личен опит". И точно затова често е невярна!

Идеите за химна, знамето и т.н. няма да коментирам по разбираеми причини - оценявам сарказма обаче.

Не, не съм забравила - знам, че има и други малцинства в България.
Не, не смятам, че българските турци тярбва да са привилегировани.

"България дава равни права на всички нейни граждани. " - наистина ли мислиш така?????!!!!!!!

По повод "за" и "против". Добре, въпреки че не отстъпвам от "не ми пречат", защото в това макар и елементарно и егоистично мнение има много смисъл, но той е предмет на дълъг разговор, съм по-скоро "за". Вече казах, че за мен има аргументи и в двете насоки. Но да изложа моите. Както знаем повечето български турци гледат турска телевизия, а не българска, което ги "отдалечава". Новините на турски са начин да бъдат "приближени". Съгласна съм, че 10 мин. и то по това време, не е най-добрия начин. Също съм съгласна, че е меко казано нередно само те да се ползват от подобно право. Въпросът въобще е доколко по конституция имат такова право, тъй като в България няма "национални малцинства", които чувала съм, в "нормалните" държави, където така ги "водят" се ползват с доста права (уточнявам, че не съм запозната в детайли). Но пък България си има подписана Рамкова конвенция за защита на националните малцинства...
Въпросът е, че докато "ние", натрапваме на "тях", че са различни от нас, те няма да станат част от "нас" . Защото всъщност въпросът не е само в различната цивилизованост и култура, както казваш ти - голяма част от "тях" са родени и отраснали тук, така че са усвоили достатъчно добре "българската цивилизованост и култура". Въпросът е до самосъзнанието. А както казах по-горе, те няма да си изградят силно съзнание за принадлежност към България, докато "ние" им вменяваме, че техните различия всъщност ги правят "не-българи" (моля, считай казаното до тук отнесено не само към българските турци, а и към останалите малцинства, въпреки че някои от тях са "приети и интегрирани" доста добре и се възприемат позитивно от "българина"). Все си мисля, че даването на права и свобода в много случаи е по-правилният и успешен подход от забраните. С което отговорям и на друг твой въпрос - да, мисля

Сигурно отново съм оставила недообяснени много неща, но просто нямам сили да пренапиша детайлно загубеното писмо. И моля, извини ме за всички настоящи правописни грешки, предварително!

И последно - какво странно има в обсъждането на подобни теми с дами?



Тема Re: толерантностнови [re: димa]  
АвторNlCK (Нерегистриран)
Публикувано23.08.01 00:02



Мисля че дискусията може да бъде продължена в частен разговор.
Ако решиш - deus@dir.bg



Тема nov adresнови [re: димa]  
АвторNlCK (Нерегистриран)
Публикувано23.08.01 00:23



СЪЖАЛЯВАМ НО АДРЕСЪТ В DIR НЕ РАБОТИ ТАКА ЧЕ АКО РЕШИШ ПИШИ НА deus_x@abv.bg



Тема Re: nov adresнови [re: NlCK]  
Автордимa (Нерегистриран)
Публикувано23.08.01 11:23



а защо да продължи като частна тази дискусия - вярно, че май никой друг не проявява интерес, но нали затова е този клуб! най-малкото хората поне прочитат малко от малко нашите мисли и вълнения по темата
. така че давай да продължаваме и да не се мотаме



Тема hmmmmmmнови [re: димa]  
АвторNlCK (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 20:57



Такаааа!
По-принцип не харесвам мисловния ексхибиционизъм, т.е. споделянето на мисли с множество анонимни събеседници, но...
Та по темата. А темата явно е предразсъдъци. Приемам дефиницията ти. Съгласен съм.
Предразсъдъците са даденост, причините за тях са много и сложни. Не виждам обаче защо ги превръщаш в проблем №1. Това е периферен проблем. Той няма активно проявление. А и всичко се променя с времето.

Да, аз мисля, че България дава равни права на всички свои граждани. Както по Конституция така и на практика.

Дори има залитане в обратна посока. Дават се повече права на определени хора, места от държавния апарат се заемат от хора по чисто етнически признак.
Това стратегически като политика е правилно защото отговорността за развитието на държавата трябва да се поеме от възможно най-широки слоеве от обществото, но в никакъв случай не може да се нарече справедливо.

За новините на турски. Смятам идеята ти за "отдалечаването" и "приближаването" за цинична. Не искам да изпадам пак в евтини сарказми, но това ли е начина за "приближаване"???Чрез даване на части от нещо национално. БНТ не е просто телевизия. Това е Българска /и забележи/ Национална Телевизия. Това е институция.
А каква телевизия гледат българските турци си е тяхна работа. Въпрос на цивилизационен избор.

Да, в България няма "национални малцинства". И не е лошо преди да наричаш някои държави "нормални" пращайки България при "ненормалните" да прочетеш дефинициите и условията за признаване на етническа или религиозна група за национално малцинство.

"Ние" не натрапваме на "тях" че са различни. Те са си различни. Това е факт. И какво от това??
Способните, умните и културните отдавна са се интегрирали в обществото без да правят компромиси и то ги е приело.

Забелязвам че използваш думи като "натрапваме", "вменяваме", Това някакъв комплекс за вина ли е или...???
Аз не натрапвам, не вменявам и не мразя!!!
И не разбирам за какви забрани и спрямо кого говориш!!!

Все пак помисли върху темата за изкупването на вината. Аз не се чувствам виновен спрямо никого и не обичам някой да се опитва да ме кара да се чувствам виновен, за теб не съм сигурен.

А относно загубата на "оригиналното писмо" защо не опиташ първо да го пишеш в Notepad-a, а после да си го копираш. Лесно е, спестява net-време и нерви.

В обсъждането на подобни теми с дами няма нищо странно. Просто интересът е слаб.



Тема Re: hmmmmmmнови [re: NlCK]  
Автордимa (Нерегистриран)
Публикувано27.08.01 15:45



Не превръщам предразсъдъците в проблем №1! Опитвам се да подчертая колко важен проблем са! Абсолютно не съм съгласна, че е периферен проблем и че няма активно проявление - извинявай, че ще повторя твое мнение - но този път ТИ мислиш ли като пишеш???? Да, всичко се променя с времето, но както много по-умни глави от моята са открили, най-трудно се променя културното "всичко"! А предразсъдъците са част от културата на един народ, колкото и цинично да ти звучи. Факт!

От изказването ти за "правилното", но "несправедливо" заемане на постове по етнически признак, не разбрах - как ти за себе си разрешаваш това противоречие? Щото такова наистина има и аз съм съгласна с теб, но...??!!!

Ако беше прочел по-внимателно това, което съм написала, щеше да видиш, че и аз не смятам, че точно това (новините на турски в този им вид) е начина за "приближавне"! И тук именно беше мястото на "националните малцинства" - да, защо да нямат място подобни новини в Националната телевизия, когато тези малцинства са част от нацията??!!! И отново се опитваш да отвеждаш мислите и на двама ни в насока, която аз напълно отричам като валидна - "цивилизационния избор". Не мога да разбера, защо не постигаме съгласие по въпроса, че подобен "проблем" трябва да се разрешава не само от "тях", но и от "нас", което между другото приемаш, когато става въпрос за поемането на отговорности???!!

Голяма грешка - признавам! Не съм прочела условията за признаване на етническа или религиозна група за национално малцинство - ако ми кажеш къде мога да намеря подобна информация, ще съм много благодарна, наистина!

И сега пак да си дойдем на думата... Те са си различни - и аз това казвам! Въпросът е по какъв начин ние гледаме на тяхното различие - и тук именно иде ред на "вменяването" и "натрапването"! Ние не им натрапваме различие, а това, че това различие е "лошо", просто защото го има - те трябва да са като нас, но видиш ли не са!!!! И това автоматично ги прави не-част от нас.
Комплекси за вина може и да имам, но те нямат нищо общо с тази тема - чиста съм пред себе си.
Способните и т.н. се били интегрирали в обществото, без да правят компромиси - че ти откъде знаеш какво и колко им е струвало??!!! Не говорим за частни случаи, освен това (надявам се, че поне с това да се съгласен).
Много благодаря за съвета за ползването на Notepad! Никога не бих се сетила сама !



Тема Re: hmmmmmmнови [re: димa]  
АвторDEUS (Нерегистриран)
Публикувано04.09.01 21:55



Izvinjavaj no imam mnogo problemi i njamam vreme da pi6a. A i problemite na malcinstvata v tozi moment sa mi posledna grija.
Moje bi 6te se otkriem po-natatuk v njakoj klub. Ti si umno momi4e.




Тема Re: толерантностнови [re: димa]  
АвторДили (Нерегистриран)
Публикувано05.09.01 16:22



Струва ми се, че за новините на турски език по БНТ не може да се употреби такава дума като толерантност. Ако се прави такъв реверанс към турското малцинство, защо не се прави нищо подобно за другите малцинства? От друга страна, ако това бъде направено, поставя в неприятно положение мнозинството, което през това време ще гледа БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА телевизия и няма да може да разбира нито дума. Може би решението е отделен канал, който да предава само на езиците, говорени от малцинствата в България. Не само с десетминутни новини, а и с публицистични предавания, предавания за деца и разни такива неща, които да дават цялостна картина на живота у нас, може би с рубрики за отделните области. Това би довело до интегриране на малцинствата в обществения живот, без посегателство върху тяхната идентичност, но и без нарушаване на правата на мнозинството живеещи в нашата страна. Българският език е официален у нас и се явява обединител на всички народности в България. Това е езикът, на който биха се разбрали един арменец, един циганин и един българин с турско самосъзнание (например), живеещи в България.
Възможен, според мен, е вариант, при който, докато говорителите четат новините на български език, на екрана да вървят субтитри на малцинствени езици. Но определено този, който е приет от ръководството на телевизията не е нито най-добрият, нито най-справедливият.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.