Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 11.06.24 
Градове
   >> Монтана
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Какво мислите за нашия диалект?нови  
Автор Spit_fire ()
Публикувано20.09.07 10:11



Здравейте


От няколко дни разглеждам форума и чат-пат попадам на диалектни изрази на някои от посетителите, но не го казвам с лошо, а напротив с добро, защото смятам, че е много хубаво да познаваш родния си диалект, понеже в това се състой красотата на нашия език. Смятам, че нашия диалект е един от най-звучните и забелязвам,че доста хора се смеят искренно на него Затова Ви питам, какво мислите за нашия роден диалект?
Поздрави за дАртаниан , наш човек си е

People makes mistakes- they called it EVIL, God makes mistakes- they called it NATURE.

Тема Re: Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Spit_fire]  
Авторчичo (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 13:46



Така е.
И аз смятам, че диалекта ни е чудесен.
Изразява с малко думи точното състояние на нещата.
Е понякога е малко нецензурен, но..

Не знам обаче, как звучи в ушите на хората от Ямбол, Бургас или Русе, където говорят по-меко и "иекат" (идваше ми да напиша Русьие), защото на мен например мекия говор от типа "въий, изгоряаа ми питити" ме дразни много.



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект? [re: Spit_fire]  
Автор Black_velvet* ()
Публикувано20.09.07 15:18



Добре дошъл/а и поздравления за хубаво цъфналата тема сред бурените на това запустяло място.


Диалектът е изключително значим както за богатството на езика ни като цяло, така и за уникалната фолклорна сбирка от безценни образци на песни, поговорки, пословици, легенди и пр. Той носи в себе си духовния заряд на региона и съхранява живи корените ни. Понякога развеселява, понякога умилява, друг път натъжава… но си е наш и аз си го обичам. Разбира се, диалектът няма нищо общо с простотията, защото в крайна сметка е важно какво казваш, а не начинът, по който го правиш. За съжаление е факт, че винаги ще се намери някой ексхибиционист, който да развее широко овчарската си абичка, за да покаже голия си патриотизъм и да опищи орталъка с това, колко ценно било да изчистим езика ни от диалекти и изрази, отживели с времето си. Тъжно.
… … … … … … …

Кьерко,
аку син си не надОйш с болгарско млЕко,
дай, Боже, грЪндите ти камик да станат,
по тебе рЪците на мЪжите ко смокови -
да се виют ко бесни, пърстИте ко пАшки,
да те бие, от тебе Искри да Искре,
огин да са сфЕкниш,
праф и пепел да са сториш,
сълде цицките да ти остане -
ко два огнишни каманье,
дар за магьосници -
кОтли да клАде со змийски Очи,
бильке да варе за магии,
име да ти кЪлне,
дУша да ти сторе,
да са преродиш у жаба во бУнар -
век да векуваш,
до де вода водува
и свет светува,
сама да самееш,
пуста да пустееш,
кьерко, ма!

Диалектно, но прекрасно завещание.

Редактирано от Black_velvet* на 20.09.07 15:36.



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект? [re: Spit_fire]  
Автордиaлekт (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 18:41



Мисля че е супер селски



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект? [re: Black_velvet*]  
АвторKyтлoвeц (Нерегистриран)
Публикувано21.09.07 10:17



Мисля, че цитираното от Черното кадифе не е диалект а някаква архаична говорна форма. Поне аз не съм чул подобен ДНЕШЕН говор наоколо. Иначе мисля че винаги мога да позная човек че е от Копиловци или от Студено буче...



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Kyтлoвeц]  
Автор Black_velvet* ()
Публикувано21.09.07 23:19



Кутловец, примерът, който съм посочила действително е архаичен, но това не му пречи да си е чиста проба диалект.


Оказва се всъщност, че архаичните диалекти заемат една огромна част от диалектите въобще. Според информацията, с която разполагам, разпределени в проценти спрямо възрастта на населението, изглеждат така:



Само да уточня, че изследването се отнася за цялата страна и обхваща хора, ползващи архаични думи. Не разполагам с такова за нашия регион, но мисля, че ако се направи сравнение, разликата няма да е кой знае колко съществена.
А и доколкото разбрах, Spit_fire говори за Северозапада, не точно за Монтана.



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Spit_fire]  
Автор Ritzar.vd®™ (PronoiaS)
Публикувано21.09.07 23:53



Диалектът е разновидност на езика, която не е кодифицирана (за разлика от книжовния език) и която се използва за неформално общуване (устно, а понякога и писмено) между хората от дадена териториално или социално обусловена езикова общност. Макар диалектът да не е формално кодифициран, той има свои характерни граматически, фонетични, синтактични и преди всичко лексикални особености, които го отличават повече или по-малко от книжовния език.



Между хората от дадена териториално обусловена езикова общност, гордея се с нашия диалект, намирам го супер, и по този начин разбирам че от наште.



Редактирано от Ritzar.vd®™ на 21.09.07 23:57.



Тема Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Ritzar.vd®™]  
Автор Spit_Fire ()
Публикувано25.09.07 09:58



съгласен съм с чичо, че мекия говор и мен ме дразни. Много ми е чудно когато си говорим на диалект с някой приятел и друг приятел който е от източна България или южна като ни слуша и казва, че нищо не разбира, а пък като аз чуя техния диалект и го разбирам. Незнам правят ли се, толкова ли ни е тежък диалекта та не ни разбират ама иначе като чуят Гацо и се сцепват от смях.
Според Вас кое звучи по мъжки:
Сабалем избрясках две кани вино и са сам потень уа!
или
Сабале шибнах две кани вино и съга сам потен!
незнам, ма на мен нашия си ми е по на душата



People makes mistakes- they called it EVIL, God makes mistakes- they called it NATURE.

Тема Re: Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Spit_Fire]  
Авторferata (Нерегистриран)
Публикувано26.09.07 19:11



mislia che montanskia ezik e nai savarshenia nachin za komunikacia vuv vselenata :)



Тема Re: Какво мислите за нашия диалект?нови [re: Spit_fire]  
Авторdanii (Нерегистриран)
Публикувано27.09.07 10:34



А, бе добър е диалекта, ама не го използвайте на друга територия, че направо ще ви се смеят!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.