Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:46 10.05.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Драконологиянови [re: Morrigan*]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано11.06.09 18:38



Значи има интересна легенда сред племената в Австралия за чудовището 'Хови', което ядяло хора.
Като прочетох приказката си казах, че явно аборигените са се сблъскали с доста голям дракон. Имаше си всичко - отровен дъх, големи нокти, твърди люспи. После се оказа, че в Австралия преди 40 000 години е живял гигантски варан /Комодския ряпа да яде/:


Вероятно избит от първите аборигени, които обаче превърнали спомена в легенда.
Имало и гигантски птици, като този измрял орел.

Или епиорниса, живял на Мадагаскар:

Нормално е, като го видиш в далечината, да си помислиш, че е дракон.



Тема Re: Драконологиянови [re: masterix]  
АвторDragonTwo (Нерегистриран)
Публикувано11.06.09 19:34



Питателната супичка била използвана като традиционен китайски лек.

Жители на район в централната част на Китай успели да изровят и съберат един тон кости от динозаври и ги сварили на супа или ги стрили на прах с идеята да ги използват за традиционна медицина, съобщи Асошиейтед прес.
Селяните смятали, че костите са от летящи дракони и притежават лечебни свойства.
До миналата година костите се продавали в провинция Хенан, представяни като „кости от дракон“. Цената вървяла по 4 юана /50 цента/ за килограм, обясни ученият Донг Жиминг, който е професор в Института по палеоантропология към Китайската академия на науките.
По думите му, когато селяните открили, че костите са всъщност от динозаври, дарили 200 килограма от тях на учения и колегите му за проучвания.
„Хорицата просто смятали, че това са останки от дракони – животни, за които вярвали, че летят в небето“, каза той.
Богатите на калций кости понякога били сварявани с други съставки, а с получената смес селяните хранели болни деца. Друг път кокалите били стривани и превръщани в мазило за лечение на рани и травми.
Според учените, тази практика е продължавала поне две десетилетия.
Професорът е част от изследователски екип, който наскоро попадна на останките от 60-метров тревопасен динозавър, който е живял преди около 85-100 милиона години.

Останки от два други динозавъра също бяха намерени в този регион, който е богат и на различни вкаменелости, като яйца на динозаври.

А аз се чудя защо няма никакви следи от дракони.

Изяли са ги.



Тема Re: Драконологиянови [re: Morrigan*]  
АвторDragonTwo (Нерегистриран)
Публикувано11.06.09 19:57



Има много X-сайтове, в които се коментира съвременното наличие на рептилии.
Смята се, че техните "обиталища"-пещери са свързани с подземни тунели и покриват големи площи. Предполага се, че в България има много изходи на тези подземни пещери.

Съществуват и доста заблуждаващи сведения.
Пр.: "...Село Евренозово се намира на 34 км от Малко Търново. Името му произлиза от думата „еврен” – змей, което се свързва с множеството долмени, открити в околностите му. Хората смятали, че долмените са леговища на змейове и затова често ги наричалии змейови дупки. ..."

Да не говорим за диалектите и сходството между змей и змея, змия, змеица и подобни.
В някой райони на България със думата змей се нарича лош човек, грабител.

"...Последният тип легенди, на който ще се спрем, е този свързан със свръхестественото. Оттам идват имената на многобройните “Змейови дупки” (с.Хитревци, Габровско; с.Змейово, Старозагорско; Карандила, Сливенско, гр.Котел и др.) Доколкото ми е известно няма пещери наречени на хали, лами или самодиви и самовили.
Ето и легендата за “Еленина дупка” при с.Бяла вода, Странджанско, която е типичен пример за трайното установяване на змея в българския фолклор.

“Я съм чул, че едно време тука изляла една вихрушка и те изляли на бърчината там при Челешовата къща. И те като играли момичетата, то и момчета имало и ги закачали момчетата нали знаеш. Рипкат нагоре, надолу, нали знаеш. Та като се тегнала една мъгла изведнъж, и дигнала тая Елена. Една ветрушка такава да знаеш. Та през бърчината, през нивята, та нататък... И подир няколко деня и нашли плитките на дупката. Та затуй Еленина дупка. И сетне друго има. Те били двама, змейовете. Сега единият иска да я вземе и другият иска да я вземе, за жена. И са сбили един ден вонка. Едново чука, другово чука. Едново чука, другово чука. И едного взел да бяга вече, та отишъл в лъките в гората; легнал на припекът на слънцето. Карагеорги по това време ходил там. Те животните му лежали на Аратарник там. И гледа един смок утегнат там в лъчката, в най-долната лъчка, малката. Тя е обраснала вече. Гледа един смок като се утегнал, лежи. И той изведнъж ляга, той воловар. Ама смокът рекъл: “Стой! Иди вонка! Ще станеш да ме туриш, да ме занесеш на мандрата, на пекот. Да ме храниш четиресет деня мляко. Та че като сторя четиридесет деня, ще дойдеш със мене да идеме на дупката. Да се бориме с другарят. Я викам, че ще го набия сега, че като вземем да се бием, ти ще влязеш вътре. Колкото пари искаш, вземи си. Пари има, дупката е пълна.” Вземи си пари, кай, и излези нагоре. И той го взел, взел го да го носи. Да го води на мандрата. Че там взел да го храни тогава. Сторили се четиридесет дена и рекъл: “А, ще дойдеш ти с мене сега! Ние ще вземем да се борим там, а ти ще влезеш в дупката. На парите. Вземи парите и бягай!” И така Карагеорги бягал като взел няколко пари. А пък двамата змейове като се били и победил този, дето го хранили. Взел той булката, а оня (другият змей) го изгонили и той се вече не върнал. А Карагеорги видял, че се бият и влял в дупката. Взеле каквото взел чилякът и бягал нагоре и не се върнал вече. Не е можал той да види Елена. А тя останала със змея дето Карагеорги го хранил.”(42)

По подобен начин произлиза и името на пещерата “Драганчовица” при с.Карлуково (там откраднатата от змея мома е Драгана, но тя се вкаменява заедно с детето си до входа на пещерата), а легендата с различни изменения, но приблизително общ мотив се разправя за още много пещери, като е широко застъпена и в песенния фолклор."



Тема Re: Драконологиянови [re: DragonTwo]  
АвторDragonTwo (Нерегистриран)
Публикувано11.06.09 20:06



по мотиви от народния фолклор

Беше топъл ден към края на пролетта. Както всяка неделя, селото се беше събрало на хорото. Нали и в Библията се казваше да се работи шест дни, а на седмия да се почива? Ергените се бяха събрали в кръг и си говореха за красивите моми, най-пъргавите от които вече се бяха хванали на хорото. Сред всички тях изпъкваше мома Елена. Висока, стройна, с бяло лице и кротки, като на кошута, кафяви очи, тя караше всички да се обръщат след нея. Калин, красив и снажен момък, останал от малък сираче, усещаше как сърцето му забиваше по-силно, когато Елена минаваше покрай него. Хубавицата рипаше на хорото, а черните ú тежки плитки се мятаха във въздуха.
Изневиделица се изви силна вихрушка. Пръст и камъчета полетяха във въздуха. За миг, всичко почерня, а после утихна така внезапно, както беше започнало. Хората стояха като вкаменени.
- Елена! Елена! - завика Калин, който се окопити първи.
- Няма я, бачо Калине. Няма я вече кака Елена - каза пъдарчето Янко и се опита да прегърне Калин.
- Как така няма я, Янко?! Къде е Елена? Елено! Елено мари!
- Не видя ли змея, бачо Калине? Спусна се от небето право към хорото. Грабна кака Елена и отлетя.
Силен женски писък разцепи тишината. Майката на Елена, леля Евдокия, падна на земята. Просълзените селяни ú помогнаха да се изправи.
* * *
На другия ден всички се бяха събрали в църквата. Попът чете молитва за упокой на Еленината душа. За първи път селяните присъстваха на погребение без мъртвец. И жени, и мъже ридаеха безутешно. Тяхната любимка я нямаше.
Когато опелото свърши, Калин изчака жените, които се бяха насъбрали около леля Евдокия да се разодидат и присътпи към нея. Целуна й ръка и каза:
- Лельо Евдокио, ще тръгна из гори и планини да търся Елена. Ще намеря проклетия змей и ще я отърва.
- Недей, синко, не бива. Моето момиче е змейова невеста. Да знам само, че е жива, стига ми. Ма ти си млад, Калинчо, леля, не ходи зян. Ще потъжиш, ще поплачеш, па нова севда ще си намериш.
- Не ща друга аз. Само Елена любя и за мене живот без нея няма.
- Слушай, Калинчо, знам те, че щом си си наумил нещо, ще го сториш. Ама барем иди при баба Фила, що живее извън селото. Тя знае всичко за змейове и самодиви и ще те на акъл научи. Нечисти сили са туй, ей! Ха, върви, сине, и помози Бог!
Калин отново целуна ръка и тръгна на път.
* * *
Къщурката на баба Фила беше ниска, с едно малко прозорче и рогозка, вместо врата. Дворът беше обрасъл с някакви треви, но много различни от обичайните бурени по запустялите ниви. Най-странно от всичко беше външното огнище. Уж направено от обикновени речни камъни, но подредени във формата на звезда, а слабият дим, който се носеше от него миришеше на тамян и още нещо, сладко, което не беше познато на Калин. Той повика старата по име и след малко се показа ниска, прегърбена жена, която се подпираше на висока тояга. Като застана пред момчето, тя вдигна глава и лицето й, гладко, без нито една бръчка, засия в усмивка.
- Айде бе, баби, откога те чакам?
- Ама аз... - момчето беше много учудено, тъй като виждаше баба Фила за първи път.
- Сичко знам аз ей, нал' затуй "Фила магесницата" ми викат? Слушай, момче, тежка си участ избрал - със змей за любов да се биеш. Сега, обаче, видох - сърце чисто носиш и то ше те води. Те какво знам. Змей-горянин Елена залюби и я горе в планината закара. Там има една дупка, къде се спуска надоле, у земята. Кога змейот излаза лов да ловува или с други змейове да пирува, той вика Духа на Дупката ем да му пази имането, ем да му пази невестата.
- Какъв е тоя дух на дупката, бабо Фило? За змея съм чувал и що годе го знам, ма тоя дух що ли ще да е?
- Чудо на чудесата, баби. Никогиш не мож' го видиш право пред тебе, а само с крайчеца на окото, как са плъзга по стените. Прави се на що ли не, но най обича на вход на дупката да са престорва, а кога уплашен чиляк хукне да бега натама, право у устата му улазя. Той мож да чeте що мислиш и колко повеч' те е страх, толко по-силен става.
- Бабо, аз със змея знам как да се боря, ама на това чудо какъв му е чалъма?
- Знайш ти, дръжки знайш. Ей ти стрък с корен на петуния - да го засадиш пред дупката. Змейот е на сватба, а га се върне той никогиш у дупката не ще влезе. Ето ти срещу Духот тоз пръстен...
- За какво ми е пръстен, при това с камиче? Да не се женим за него? - Калин ставаше все по-нетърпелив.
- Еее, лудо-младо си, не трайш. Не е то камък като камъните - от него Духот бои са и ша та остаи. Само да знайш, ако Змейот е веч' Елена любил, тя не ще да е веч' твойта мома, а змейчета у утробата ше има. Тогаз върни се и забрави я.
Сърцето на Калин се сви, но твърдо решен да продължи, само се поклони на баба Фила и продължи към планината.
* * *
Момчето вървя дълго, но нито слънцето, нито глада го плашеха. Спираше до поточета да утоли жаждата си, откъсваше по някое и друго плодче и продължаваше. Пътеката се виеше нагоре по планината и ставаше все по-хладно. Младата кръв, обаче, кипеше, а силите сякаш се удвояваха, само като си помислеше за своята изгора. Изведнъж, Калин видя нещо да се чернее пред него и се забърза. Това бяха две женски плитки. Позна ги - плитките на Елена. Яд закипя в гърдите му, но пристъпи и видя дупка в земята. Бързо засади стръкчето перуника пред нея и се спусна надолу. Беше тъмно и студено, а някъде в далечината клокочеше вода. Скоро стъпи на камънаци и тръгна смело напред. Не мина много време и нещо се плъзна по стената от лявата му страна. Обърна се рязко натам - нищо. Тогава разбра, че Духът на дупката вече го дебне. Бръкна в пояса си и извади пръстена от баба Фила. Хвърли го направо с камъка към стената. Чу се чудовищен вой и пред него лумна огън, който обаче бързо догоря. Калин плю върху шепата пепел, която беше останала и продължи натам, накъдето се чуваше водата. Най-накрая видя светлина и извика: "Елена!" Когато наближи, той се спря потресен пред това, което стоеше пред него. Огромно черно змейско туловище мяташе нервно опашка. Калин вдигна поглед нагоре и онемя - гледаше го лицето на Елена. Сълзи се стичаха по страните й, но от устата й не можеше да излезе и звук. Момчето разбра, че вече е закъсняло. Извади малкия си ятаган, заби го в сърцето на змеицата и тя издъхна. Калин постоя малко, погали лицето на любимата си, извади ятагана и се прободе. Така и умря, с очи, впити в любимата. Най-после, макар и в смъртта си, двамата влюбени бяха заедно.
* * *
Беше минал месец, откак Калин тръгна, а от него нямаше и вест. Леля Евдокия отиде до къщата на баба Фила, та поне там да научи нещо. Още отдалече я лъхна миризма на изгоряло. Когато стигна, разбра каква беше причината. Къщата беше разрушена из основи, дворът - покрит с чернилка, а баба Фила лежеше по средата и береше душа. С последни сили промълви:
- Щерка ти, змеица станала... Калин убил нея и себе си... Змеят дойде...
Последните думи останаха незавършени.



Тема Re: Драконологиянови [re: DragonTwo]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано11.06.09 21:24



Яко, китайци ядат фосилизирани кости.


Иначе майтапа на страна, но ето откъде тръгват митовете за дракони. намират скелета на някой динозавър, и му измислят и герой, който го е убил.
Иначе как си обясняваш еволюционно наличието на шестокрайниково създание /каквото е драконът с четири крака и чифт крила/?



Тема Re: Драконологиянови [re: masterix]  
АвторDragonTwo (Нерегистриран)
Публикувано12.06.09 10:50



Така ми се струва, че е започнало всичко.
http://www.vratovrazka.bg/%D0%90%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE/%D0%9D%D0%BE%D0%B2-%D0%B2%D0%B8%D0%B4-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%8A%D1%80.html

Попаднах и на друга информация - скоро са открили още един нов вид летящ динозавър с крила, много приличащи на прилеповите и с малки предни крайници.

Прилепите са разред летящи бозайници, чиито предни крайници са прераснали в крила. Прилепите са единствените бозайници, способни наистина да летят. Крилото на прилепа анатомично много прилича на човешката длан, с удължени пръсти и мембрана между тях.
Има над 1000 под-вида прилепи по света, а като бройка прилепите са около 25% от всички бозайници по света! Продължителността им на живот е до 30 години.
Живеят навсякъде, без полярните и пустинните региони. Най-вече обичат да живеят в пещери, скални или дървесни пукнатини.

Прилепите са били съвременници на динозаврите, но глобалната катастрофа ги е пощадила, защото са обитавали пещерите.
И нещата започват да се подреждат.

Има още един феномен - кожокрил.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Dermoptera



Тема Re: Драконологиянови [re: DragonTwo]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано12.06.09 12:14



Много интересно. Мисля, че можеш да добавиш Шеша от индийската митология.

Вярно, че е само змия, но си добавил и други.



Тема Re: Драконологиянови [re: DragonTwo]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано12.06.09 12:24



Прилепите се появяват по-късно от динозаврите /в началото на Еоцен/:





Тема Re: Драконологиянови [re: DragonTwo]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано12.06.09 12:35



Любопитно е, че във всички легенди змейовете все на мляко налитат. Например за Змейова дупка - става дума за пещерата в близост до Ябланица и Манаселска река - се е разказвало за змей, който обитавал дупката и селяните му носели ведра с мляко, а в замяна той пазел селото от градушки.

Но все пак има ли наистина достоверни контакти за наличие на дракони и рептиили/змейве в днешно време? А и ако са верни легендите и змейовете наистина са се размножавали с хора, то излиза, че сме и с близка ДНК и то по-близка от тази, която имаме с маймуните. Защото според твърденията на клуб Генетика хора и маймуни не могат да се чифтосват...



Тема Re: Драконологиянови [re: masterix]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано12.06.09 12:49



Да, има логика:) Но как тогава се връзват легендите за драконите, които се преобразявали в хора?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.